آموزش رایگان آیلتس

مدرک آیلتس چیست؟ مراحل شرکت در آزمون آیلتس و دریافت مدرک

اینجا نکاتی گفته شده که قبل از شروع حتما باید بدونید !

مدرک آیلتس (IELTS) یکی از معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی برای افرادی است که به علت تحصیل، کار و یا مهاجرت به یکی از کشورهایی که زبان رسمی آن انگلیسی است، نیاز به ثابت کردن سطح زبان خود دارند. آیلتس توسط برخی سازمان‌ها و موسسات آموزشی در بیش از ۱۴۰ کشور جهان ارائه می‌شود و شامل چهار بخش اصلی گفتار، شنیدار، خواندن و نوشتن است. هر بخش از ۰ تا ۹ امتیاز دریافت می‌کند و نمره نهایی محاسبه می‌شود. برای بسیاری از کشورها، نمره آیلتس مورد نیاز برای تحصیل، کار یا مهاجرت مشخص است.

 

آزمون تعیین سطح گاما

آزمون آیلتس یا International English Language Testing System یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی جهان است که توسط سازمان بین المللی IDP، بریتیش کانسل و آکسفورد ازمیر برگزار می‌شود. هدف این آزمون ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی شما در چهار زمینه شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن است.

در این آزمون، داوطلبان به سه بخش اصلی یعنی شنیداری، گفتاری و خواندن می‌پردازند و بر اساس نمره‌ی کلی که به آن‌ها اختصاص داده می‌شود، می‌توانند برای ادامه‌ی تحصیل یا کار در کشورهایی که زبان رسمی آن‌ها انگلیسی است، استفاده کنند.

آزمون آیلتس شامل دو نوع آزمون عمومی و آکادمیک است. آزمون عمومی برای مهاجرت به کشورهایی که زبان رسمی آن‌ها انگلیسی است و همچنین برای کارهای مرتبط با اداره‌ی کار و مهاجرت، به کار می‌رود. در حالی که آزمون آکادمیک برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های خارجی و مدارس بین المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمرات آزمون آیلتس بین صفر و 9 است که در هر یک از چهار مهارت شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن بر اساس باند نمراتی از 0 تا 9 تعیین می‌شود. معمولاً نمره 6.5 به عنوان نمره حداقل برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های خارجی و همچنین برای مهاجرت به برخی کشورها مورد قبول قرار می‌گیرد.

در ایران، آزمون آیلتس توسط دو مرکز آزمون بین‌المللی برگزار می‌شود. این دو مرکز آزمون آیلتس به ترتیب در شهرهای تهران و مشهد قرار دارند. برای ثبت‌نام در آزمون آیلتس در ایران می‌توانید به وب‌سایت‌های دو مرکز آزمون آیلتس مراجعه کنید:

آزمون آیلتس در ایران در شهرهای مختلفی برگزار می‌شود. برخی از این شهرها عبارتند از:

  1. تهران
  2. مشهد
  3. اصفهان
  4. شیراز
  5. کرج
  6. تبریز
  7. رشت
  8. کرمانشاه
  9. اهواز
  10. یزد

علاوه بر این شهرها، در برخی شهرهای دیگر نیز این آزمون برگزار می‌شود. جهت ثبت‌نام در آزمون آیلتس و اطلاعات بیشتر درباره محل‌ها و زمان‌های برگزاری آزمون در ایران، می‌توانید به وب‌سایت رسمی آیلتس مراجعه کنید.

مراحل دریافت مدرک آیلتس

و ثبت‌نام کنید. سپس به شما یک شناسه (ID) مربوط به آزمون داده خواهد شد که باید آن را نگه دارید.

در روز برگزاری آزمون، باید همراه خود مدارک شناسایی اعتباری (مانند کارت ملی یا پاسپورت) و همچنین کاغذ و مداد قلم مشکی داشته باشید. آزمون متشکل از چهار بخش شامل شنیداری، خواندن، نوشتاری و مکالمه است.

پس از برگزاری آزمون، نتایج شما توسط برگزار کننده آزمون به شما اعلام خواهد شد. در بعضی از مراکز، نتایج به صورت آنلاین در دسترس قرار می‌گیرند، در حالی که در برخی مراکز دیگر، نتایج به صورت چاپ شده به شما تحویل داده می‌شود.

در صورتی که نتیجه آزمون شما مورد قبول قرار گرفته باشد، مدرک آیلتس به شما صادر خواهد شد. در غیر این صورت، باید دوباره برای شرکت در آزمون ثبت‌نام کنید.

در کل، مراحل دریافت مدرک آیلتس شامل ثبت‌نام در آزمون، شرکت در آزمون، دریافت نتایج و در صورت قبول شدن، دریافت مدرک آیلتس می‌باشد

زمان برگزاری آزمون آیلتس

زمان برگزاری آزمون آیلتس در ایران ممکن است در تاریخ‌های مختلفی برگزار شود. برای دانستن دقیق ترین زمان برگزاری آزمون آیلتس در ایران، بهتر است به سایت رسمی آیلتس مراجعه کنید یا با مراکز آموزشی معتبری که برگزاری آزمون آیلتس را تدارک می‌بینند، تماس بگیرید. همچنین، می‌توانید از طریق سایت‌های معتبری که در این زمینه فعالیت می‌کنند، اطلاعات بیشتری در مورد زمان برگزاری آزمون آیلتس در ایران کسب کنید.

هزینه ثبت نام آزمون آیلتس

هزینه ثبت نام آیلتس در ایران 2795000 تومان می باشد. هزینه آزمون در شهر ها و کشور های مختلف از طریق لینک بالا قابل مشاهده می باشد.برای اطلاعات دقیق‌تر در مورد هزینه‌های ثبت نام در آزمون آیلتس در ایران، می‌توانید به وب سایت مربوط به آیلتس در ایران به آدرس ieltsidp.ir مراجعه کنید.

 

 بارم بندی آیلتس

سیستم نمره دهی آیلتس

آزمون آیلتس از 0 تا 9 نمره گذاری میشود و به صورت ضریب 0.5 گزارش می شود. در جدول زیر می توانید نمرات را به صورت سطح بندی شده ملاحظه نمایید.

 
غیبت در روز آزمون Did not attempt the test 0
کسی که هیچ اطلاعی در مورد انگلیسی ندارد و فقط چندکلمه نامرتبط به زبان می آورد. Non user 1
کسی که هیچ مهارت ارتباطی ندارد و فقط قادر به استفاده از چند جمله ارتباطی ساده کوتاه می باشد و قادر به درک منظور طرف مقابل نیست. Intermittent user 2
فقط قادر به درک معنای کلی در موقعیت های مشابه است و از کلمات پراکنده و ساده و جملات کوتاه برای نیاز های فوری استفاده میکند و برای فهم انگلیسی نوشتاری و محاوره بسیار دچار مشکل می باشد. Extremely limited user 3
شخص درک ساده از زبان را داراست که محدود به موقعیت های آشناست. برای فهمیدن چیزی که میشنود یا میخواند مرتب دچار مشکل است.با جملات پیچیده آشنایی ندارد. Limited user 4
دارای تسلط جزئی است، منظور کلی را در بیشتر موقعیت ها متوجه می شود ولی کماکان امکان اشتباه وجود دارد.میتواند یک گفتگوی ساده را پیش ببرد. Modest user 5
دارای تسلط موثر و کلی است ولی امکان استفاده از جملاتغیردقیق، نامتناسب و یا اشتباه وجود دارد. جملات تقریبا پیچیده را میشناسد و ازآنها استفاده میکند. Competent user 6
به زبان انگلیسی به خوبی مسلط است ولی ممکن است بعضی جاها دقیق نبوده یا منظور را اشتباه بفهمد. به طور کلی توانایی خوبی در استفاده از جملات پیچیده دارد و استدلال دقیق می آورد. Good user 7
شخص به صورت روان بر زبان مسلط بوده و از جملات پیچیده به خوبی استفاده میکند گرچه ممکن است اشتباهات جزئی داشته باشد. Very good user 8
عــــــــــــــالـــــــی! Expert user 9

چگونه band score خود رامحاسبه کنیم؟

سیستم محاسبه ی نمره ی دو آزمون IELTS Academic و IELTS General Training یکسان است.
کارنامه آزمون همانطور که مشاهده میکنید یک نمره ی کل (Overall band score) و Band score های همه ی مهارت ها (Listening,Reading,Speaking,Writing)  را به صورت جداگانه فراهم می کند.

نمونه کارنامه ازمون ایلتس

محاسبه Overall Band Score

در واقع میانگین (گرد شده به سمت نزدیکترین نمره و یا نیم نمره ی کامل) نمرات چهار مهارت است.
مثلا اگر یک آزمون دهنده چهار نمره ی skill 6.5 ، 6.5 ، 5.5 و 6 گرفته باشد؛ میانگین چهار نمره ی او 6.125 است که overall band score 6 گزارش می شود.

محاسبه نمرات Listening و Reading برای آزمون Academic و General Training

این دو مهارت هرکدام 40 سوال دارند که هر سوال دقیقا یک نمره دارد و نمرات آن به سیستم نمره دهی 0 تا 9 برگردانده می شود.
بخش  Listening برای هردو آزمون مانند یکدیگر است ولی در بخش Readingژانر و سختی متون متفاوت است.کاملا طبیعی است که برای گرفتن نمره ی مثلا 7 در مهارت Reading در آزمون General Training باید به سوالات بیشتری به نسبت آزمون Academic پاسخ صحیح بدهید.
میتوانید از جدول زیر برای برگرداندن نمرات خود به band score استفاده کنید:

جدول برگرداندن نمرات به band score

محاسبه نمرات مهارت های Speaking و Writing ایلتس

نمرات band score این دو مهارت با توجه به معیار های خاصی که در مقالات بعدی درمورد آن ها صحبت کردیم توسط ممتحن داده می شوند.

 

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا