دانستنی های ترکیه

جاذبه های گردشگری آنکارا ✔️+ برج آتاکوله + تصویر

جاذبه های گردشگری آنکارا کدامند ؟ آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و بعد از استانبول دومین شهر بزرگ این کشور محسوب می شود. بناهای تاریخی و توریستی بسیاری در این شهر قرار دارد.

از جاذبه های آنکارا و جاذبه‌ها‌یی که نباید دیدن‌شان را از دست داد، عبارت‌انداز :

آزمون تعیین سطح گاما
  1.  قلعه‌ی آنکارا
  2. آرامگاه آتاتورک
  3. مسجد قوجاتپه
  4. و برج آتاکوله
  5. پارک جنگلی آنکارا
  6. دریاچه موگان
  7. معبد آگستوس

قلعه آنکارا

قلعه آنکارا متعلق به قرون وسطی است. این قلعه سنگی زیبا بر روی تپه ای بلند قرار دارد وامروزه محلی است که برنامه‌های عمومی همچون کنسرت ها در آن برگزار می‌گردد .

معماری این قلعه از دوره های مختلف تاریخی تاثیر گرفته است و قدمت آن به امپراتوری رومی ، سلجوقی و عثمانی بر می گردد. این قلعه نماد پایتخت کشور ترکیه است.

این برج از دیوارههای داخلی و خارجی تشکیل شده است که دیواره های خارجی تقریبا از بین رفته است اما دیواره های داخلی دست نخوره باقی مانده است. دیواره های داخلی دارای 42 برج و دیوارههای خارجی دارای 20برج می باشند.

قلعه دو ورودی داردکه بیشتر مردم از ورودی کنار موزه وارد قلعه می شوند، در اطراف قلعه مغازه های زیادی برای خرید سوغاتی وجود دارد.

 

آرامگاه آتاتورک (آنیت کبیر)

آتاتورک یکی از شخصیت های بسیار معروف و محبوب ترکیه ای می باشد و آرامگاه او در شهر آنکارا و در منطقه چانکایا واقع شده است.

این مقبره شامل قسمت ها مختلفی است:

برج استقلال

 بر روی این برج یک حجاری بسیار زیبا با تصویری نمادین شخصی شمشیر به دست وجود دارد،همچنین مجموعه ای از سخنان آتاتورک در ارتباط با استقلال در این برج قابل مشاهده است.

جاده شیر ها

 از معروف ترین و جالب ترین قسمت های مقبره آتاتورک معبری 262 متری می باشد که انتهای آن به میدان مراسم می رسد .در این مسیر حدود 24 مجسمه شیر که نشان از 24 قبیله اوغوز می باشد در حالت نشسته وجود دارد و نمادی از قدرت و صلح در کشور ترکیه هستند.

مجسمه زنان

در قسمت رو به رویی برج آزادی مجسمه ای از سه زن ترکیه ای وجود دارد .اولین مجسمه زنی را در حال طلب رحمت از خداوند برای آتاتورک نشان می دهد.
دومین مجسمه زنی در حال گریه است به خاطر مرگ آتاتورک.مجسمه سوم که زنی خوشه بدست را نشان می دهد و نماد برکت و فراوانی در کشور ترکیه می باشد.
آرامگاه آتاتورک در ترکیه

مجسمه مردان

کنار مجسمه زنان مجسمه ای گروهی از مردان ترکیه ای وجود دارد که یکی از آن ها نماد سربازان ترکیه ای، دیگری نماد جوانان روشنفکر کشور و سومین مجسمه نیز نمادی از روستاییان ترکیه می باشد.

مقبره آتاتورک

بخش مقبره آتاتورک اصلی ترین بخش آرامگاه آتاتورک می باشد که در میدان این مجموعه قرار دارد.

موزه آتاتورک

موزه آتاتورک که محل نگهداری لوازم شخصی مصطفی کمال آتاتورک است در تاریخ 21 ژوئن سال 1960  افتتاح شده است.

مسجد کوجا تپه

مسجد باشکوه کوجاتپه که از جاذبه های گردشگری آنکارا می باشد دارای 4 مناره 88 متری است این مسجد شامل یک گنبد مرکزی است که روی 4 پا فیلی قرار گرفته‌ و چندین نیم گنبد دور آن را احاطه کرده اند.

در معماری داخلی از شیوه کلاسیک معماری عثمانی استفاده شده و مصالحی مثل چینی ، مرمر ، مادن زرد ، ورق طلا و رنگ های ویژه در آن به کار برده شده است .

مسجد کوجاتپه آنکارا

برج آتاکوله

برج آتاکوله آنکارا که 125 متر ارتفاع دارد و ساخت آن در سال 1987شروع شد و 2سال کشیده است در مرکز شهر آنکارا واقع است.

در بالای برج آتاکوله آنکارا یک رستوران گردان با تراس بزرگ وجودد دارد ک در طبقات پایینی این برج نیز یکی از مراکز خرید  با 5 طبقه که دارای تعدادی رستورات و کافه تریا می باشد است وجود دارد. تفریحاتی چون پرش با چتر از بالای برج از جاذبه های دیگر این شهر است.

برج آتاکوله انکارا

پارک جنگلی آنکارا

پارک جنگلی آتاتورک آنکارا یکی از مناطق تفریحی در پایتخت ترکیه است و دارای بخش‌هایی چون باغ وحش، چند مزرعه کوچک کشاورزی، گلخانه‌ها، رستوران‌ها، مزارع تولید لبنیات است.

دریاچه موگان آنکارا

دریاچه موگان که با نام دریاچه گولباشی در ۲۰ کیلومتری آنکارا قرار دارد. وسعت دریاچه حدود ۵.۵ کیلومتر مربع است عمق این دریاچه زیاد نیست و دودا 5متر برآورد می شود در حاشیه موگان رستوران‌ها و مکان‌های تفریحی زیادیوجود دارد و امکان قایق‌سواری و ماهیگیری نیز در این دریاچه نیز فراهم هست.

دریاچه موگان آنکارا

معبد آگوستوس

معبد آگوستوس آنکارا در بخش اوموس در مجاورت مسجد حاجی بایرام شهر آنکارا قرار دارد این معبد  در قرن دوم توسط رومی‌ها بر روی دژ باستانی آنکارا بازسازی گردید.در قرن پنجم این معبد توسط رومی‌های شرقی به یک کلیسا مبدل شد و اهمیت این مکان به خاطر مقبره انکیرانوم است.

 

 صرف فعل بودن در زبان ترکی استانبولی چگونه است؟

معرفی 5 مرکز خرید در استانبول

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا