دانستنی های ترکیه

آداب معاشرت با یک ترک که باید بدانید+ آداب و رسوم ترکیه

آداب معاشرت با یک ترک در بیرون از منزل و یا در منزل را بهتر است بدانید تا به شما در برقراری ارتباط کمک بسیاری کند. پس همراه ما باشید. این یک افتخار واقعی است که به یک خانه ترک دعوت شده باشید. ترک‌ها سرگرمی را دوست دارند و در حالی که به  دعوت کردن محلی‌ها به فرهنگ  آن‌ها آشنا نیستید به طرز باورنکردنی مدارا می‌کنند، در واقع احتمالاً اشتباه شما را دوست‌داشتنی می‌دانند! با این حال، هر چه بیشتر برای این تجربه باورنکردنی آماده باشید، بهتر است! همچنین برای آشنایی با قوانین عجیب ترکیه با ما همراه شوید.

آداب و رسوم ترکیه

آزمون تعیین سطح گاما

آداب هدیه بردن به خانه تر ک ها

مردم ترکیه به طرز باورنکردنی مهمان نواز هستند. اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که به یک خانه ترک دعوت شوید، از بسیاری جهات از شما پذیرایی می شود. از استقبال گرم آنها و مقادیر زیاد غذا و نوشیدنی گرفته تا فضای مهمانی و ایجاد احساس در خانواده از همان ابتدا.

چه بخشی از فرهنگ شما باشد چه نباشد، باید با یک هدیه کوچک به درب ورودی یک ترک برسید. در حالی که مهمان نوازی آنهابسیار گرم و لذت بخش تر است این هدیه کوچک خواهد بود پس بهتر است با یک هدیه به خانه یک  ترک بروید. غذاهای لذیذ ترکی، کیک های سنتی ترکی، یک خوراکی شیرین دیگر یا هدیه ای از کشور یا فرهنگ خودتان کاملاً قابل قبول است. در صورت عدم موفقیت، هرگز نمی توانید با یک دسته گل خوب اشتباه خود را جبران کنید.

آداب معاشرت با یک ترک هنگام عبور ازورودی و آشپزخانه 

آداب معاشرت با یک ترک

در هر نقطه ای از ترکیه، خارج از شهرهای بزرگ، یک خانه سنتی ترک دارای یک فضای باز است که می توان از صرف غذا در فضای باز لذت برد. با آب و هوای گرم و معتدلی که ترکیه از آن برخوردار است، واقعاً جای تعجب نیست. میز ناهار خوری تنها جایی در یک خانه ترکی است که خانواده و دوستان دور هم جمع می شوند و همیشه مشتاقند از آب و هوای خوب لذت ببرند. با رسیدن به یک خانه ترکیه ای، هر شانسی وجود دارد که خانم های خانه ازشما استقبال کنند و به طور خستگی ناپذیری در اطراف یک آشپزخانه در فضای باز، که اغلب قسمت مرکزی خانه است، کار کنند.

بسیاری از غذاهای بسیار محبوب ترکی نیاز به یک اجاق سنگی یا چوبی دارند که در آن پخته شود، و راحت ترین مکان برای جمع آوری یکی از آنها بیرون است. بیشتر آنها به صورت روزانه برای تهیه نان در صبح یا برای پختن گوشت برای شام استفاده می شود. بسیاری از خانواده های ترک نیز از محصولات خود برای افزودن به وعده های غذایی خود استفاده می کنند، مانند میوه و سبزیجات، احتمالاً حتی یک مرغ، بنابراین راحت ترین مکان برای تهیه این غذاها فضای  بیرون خانه  است.

آداب معاشرت با یک ترک دراستقبال از شما چگونه است ؟

فرقی نمی‌کند که یک دوست خانوادگی نزدیک یا کاملاً غریبه باشید، مرد یا زن، هنگام استقبال از شما بوسیده می‌شوید. یک بار روی هر گونه در حالی که به خاطر ندانستن آداب و رسوم ترکیه عف خواهید شد، اما آنها چیزهایی هستند که باید پذیرفته شوند! دراز کردن دست خود به سوی یک مرد ترک، به ویژه مردی که به نظر می رسد یک مسلمان است، می تواند بی ادبانه تلقی شود، بنابراین همیشه منتظر باشید تا ابتدا دستی به شما نشان داده شود. اگر از شما انتظار می‌رود که دست بدهید، مطمئن شوید که محکم دست می‌دهید، زیرا هر چیز دیگری می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از ضعف تلقی شود.

بزرگان همیشه با بوسیدن دست راست و سپس گذاشتن پیشانی روی دست مورد احترام قرار می گیرند. در تئوری، همیشه باید ابتدا به بزرگترها سلام کنید و سپس به هر فردی که نزدیک‌ترین فرد به شما هستند سلام کنید. با این حال، به احتمال زیاد ترک ها ابتدا با محبت فراوان به شما سلام کنند.

کفش های خود را درب منزل بگذارید

آداب ورود به خانه یک ترک

بعد از اینکه میزبانان ترک خود به گرمی از شما استقبال کردند، یک جفت دمپایی یا کفش مجلسی به شما تحویل داده می شود. در این مرحله شما باید کفش های خود را بردارید و آنها را به انبوه کفش های نپوشیده ای که بیرون از ورودی خانه قرار دارند اضافه کنید. ترک ها هرگز در خانه های خود کفش های بیرون نمی پوشند. دلیل اصلی این امر تمیز نگه داشتن خانه و جلوگیری از انتقال باکتری به خانه است.

کفش‌های شما می‌توانند حدود 421000 واحد باکتری و سم را در خیابان‌ها جذب کنند، از جمله E-coli، مننژیت و ذات‌الریه! اگر می خواهید تا حد امکان سالم بمانید، آن کفش ها را بیرون نگه دارید! کفش‌ها همچنین خاک را از فضای باز به کف‌های تمیز منتقل می‌کنند که به کار های روزانه یک زن اضافه می‌کند. 98 درصد گرد و غبار موجود در خانه ها از بیرون پیدا می شود.

یک ضرب المثل قدیمی نیز در ترکیه وجود دارد که می گوید اگر بدون حفاظ روی زمین سرد راه بروید سرما می خورید و به همین دلیل است که یک خانواده ترک برای مهمانان خود کلکسیونی از دمپایی دارند.

آداب معاشرت با یک ترک در استفاده از کلونیا

کلونیا

اگر زمانی را در ترکیه گذرانده باشید، با عطر و بوی تازه لیمو ‘kolonya’ بیشتر آشنا خواهید شد. بطری های این عطر جادویی در هر خانه و رستورانی در ترکیه نگهداری می شود و برای شادابی در گرمای ظهر و به عنوان یک ماده پاک کننده استفاده می شود. معمولاً از آب، الکل و آب لیمو، گاهی اوقات با مخلوطی از گل ها یا عصاره تنباکو تهیه می شود. هنگامی که مایع به پوست مانند دست یا صورت شما اضافه شد، الکل به سرعت تبخیر می شود و گرما را از پوست دور می کند و احساس خنکی و طراوت می دهد. ‘Kolonya’ همچنین دارای خواص ضد عفونی کننده است و در گذشته حتی به عنوان دهانشویه از آن برای پزشکی استفاده می شده است. همچنین می توان از آن به عنوان یک ماده پاک کننده استفاده کرد و حتی گفته می شود خارش نیش پشه را کاهش می دهد!

به شما پیشنهاد می شود با “kolonya” لیمو در هنگام رسیدن، دست خود را بشویید و به ترک میکروب ها در خانه کمک کنید. احتمالاً بعد از هر وعده غذایی ، کمی “kolonya” نیز به شما پاشیده می شود! مطمئناً تا پایان بازدید خود بوی تازگی خواهید داشت.

فرش در خانه ترک ها 

خانه های ترک معمولا مکان های بسیار ساده ای هستند. با هدف تمیز نگه داشتن مکان، خواهید دید که دکور مینیمالیستی دارند ، با ریزه کاری های بسیار کمی که گرایش به جذب گرد و غبار و کثیفی دارد. چیزی که ترک ها برای جان دادن به اطراف خانه استفاده می کنند «گلیم» یا فرش ترکی است. اکثر خانه ها با کف سنگ ساخته شده اند تا از جذب گرمای بیش از حد ساختمان در ماه های تابستان جلوگیری کنند. تمیز نگه داشتن کف سنگ یا مرمر نیز بسیار آسان تر است. برای اینکه در زمستان کمی گرما اضافه شود، خانواده ها شروع به پهن کردن فرش هایی از ابریشم یا پشم بر روی زمین خود کردند تا پاهای خود را گرم نگه دارند.

هر چه فرش‌های با کیفیت‌تر باشند، خانواده سلطنتی که در کاخ‌ها زندگی می‌کردند، ثروتمندتر می‌شدند و بهترین و بزرگ‌ترین فرش‌ها را سفارش می‌دادند. چیزی که زمانی یک هنر روستایی بود، به سرعت تبدیل به یک تجارت تجاری شد، زیرا اروپایی ها می خواستند فرش های ترکی خود را با خود به خانه ببرند. امروزه می‌توانید فرش‌های افتضاحی از مواد ارزان قیمت بخرید، اما در داخل خانه‌های ترکیه‌ای شاهد چیزهای واقعی خواهید بود که ارزش بسیاری از آنها صدها دلار است. بافت، طرح و رنگ آن‌ها می‌تواند قالی‌ها و فرش‌ها را مشخص کند که از منطقه خاصی از ترکیه آمده‌اند و با نگاهی دقیق‌تر نقوش سنتی مانند لاله‌ها، حیوانات و گل‌ها را که به عنوان ادای احترام به فرهنگ ترکیه عمل می‌کنند، نشان می‌دهد. فرش ها گنج خانه هستند!

جایگاه غذا در خانه یک ترک

جایگاه غذا در خانه یک ترک

مهم نیست در چه ساعتی از روز، اگر به یک خانه ترک سفر کنید، مطمئناً با بوی خوش غذای پخته شده مواجه خواهید شد. ترک ها عاشق غذای خود هستند!

آنها شام را در صبحانه برنامه ریزی می کنند، و در هنگام شام در مورد صبحانه صحبت می کنند و در طول روز میان وعده می خورند. آنها هرگز گرسنه نمی مانند نان صبح ها پخته می شود و در تمام روز در دسترس است و زمان صرف غذا به طور سنتی یک امر خانوادگی است، اما همه از آن استقبال می کنند. در روستاهای کوچکتر، گاهی کل جمعیت برای صرف شام به یک خانه می روند. اگر به یک خانه ترک دعوت شده اید، یک روز قبل غذا نخورید زیرا بدون توجه به زمان روز، مقدار زیادی غذا به شما داده خواهد شد.

ترک ها نه را برای پاسخ نمی پذیرند. اگر آنها بخواهند به شما غذا بدهند، قطعا این کار را خواهند کرد و شما هرگز نمی توانید به اندازه کافی از آنها سیر شوید. این به لذت این کشور از مهمان نواز بودن برمی گردد. آنها عاشق غذای خود هستند و می خواهند که شما نیز آن را دوست داشته باشید. در واقع، به یک ترک بگویید که غذای مورد علاقه شما چیست و دو یا سه غذا از آن سر میز در انتظار شما خواهد بود و بله، باید مقدار زیادی غذا را بخورید ! زمان صرف غذا در خانه ترک یک رویداد اجتماعی است. قبل و بعد از غذا، زنان را در آشپزخانه خواهید دید که برای تهیه و طبخ غذاها و البته بعد از آن تمیز کردن کار می کنند، در حالی که مردان با سیگار و بطری های راکی ​​خود در سالن غیبت می کنند.

جایگاه چای در خانه ترک ها

جایگاه چای در خانه ترک ها

در زمان صرف غذا یا نه، یک چیزی که می توانید از آن مطمئن باشید این است که یک فنجان چای ترکی خوشمزه و با طراوت همیشه در دسترس است. فکر نمی کنید که لیوان گل لاله ظریف شما به طرز جادویی قابل پر کردن است، زیرا به نظر می رسد همیشه یک لیوان پر دارید وقتی در جمع ترک ها هستید.

چای ترکی در یک کتری دوتایی که یکی روی دیگری قرار دارد ، تهیه می شود. کتری پایینی را با آب پر می‌کنند تا بجوشد و برگ‌های چای را به آرامی در کتری بالا می‌ریزند و با حرارت آب زیر آن می‌جوشد. در نتیجه، یک کتری چای همیشه در حال جوشیدن است و به ندرت از شما پرسیده می شود که آیا واقعاً یک لیوان چای می خواهید، به سادگی یک لیوان چای، قبل، حین و بعد از غذای خوشمزه به شما ارائه می شود.

آداب و رسوم ترکیه

آداب و رسوم رایج ترکیه

1. احترام به بزرگان: احترام به بزرگان در فرهنگ ترک بسیار مهم است. هنگام صحبت با افراد مسن تر از خود، از کلمات و لحنی مؤدبانه استفاده کنید. از دست دادن و بوسیدن دست بزرگان به عنوان نشانه احترام رایج است.

2. مهمان نوازی: ترک ها به مهمان نوازی معروف هستند. اگر مهمان یک ترک هستید، انتظار پذیرایی گرم و صمیمانه را داشته باشید. از تعارف کردن برای غذا و نوشیدنی نترسید.

3. چانه زنی: چانه زنی در بازارها و مغازه های سنتی ترکیه امری رایج است. از چانه زنی مودبانه و با لبخند نترسید.

4. تماس چشمی: تماس چشمی در هنگام صحبت با یک ترک مهم است. این نشان دهنده صداقت و احترام شما است.

5. هدیه دادن: هدیه دادن در مناسبت های مختلف مانند تولد، سال نو و عید فطر رایج است. هدایای کوچک و نمادین مانند گل، شیرینی یا شکلات مناسب هستند.

6. زبان بدن: به زبان بدن خود در هنگام صحبت با یک ترک توجه کنید. از حرکات نامناسب و اشاره با انگشت خودداری کنید.

7. شوخ طبعی: ترک ها مردمی شوخ طبع هستند. از شوخی کردن با آنها نترسید، اما مراقب باشید که شوخی های شما توهین آمیز نباشد.

8. مذهب: اکثریت مردم ترکیه مسلمان هستند. به اعتقادات مذهبی آنها احترام بگذارید. در مکان های مذهبی مانند مساجد، لباس مناسب بپوشید و از صحبت کردن با صدای بلند خودداری کنید.

9. سیاست: صحبت در مورد سیاست در ترکیه می تواند حساس باشد. از بحث های سیاسی داغ با افراد ناآشنا خودداری کنید.

10. زبان: اگر به زبان ترکی استانبولی صحبت نمی کنید، می توانید از زبان انگلیسی استفاده کنید. بسیاری از ترک ها به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

نکات

  • یادگیری چند کلمه یا عبارت ساده به زبان ترکی می تواند به شما در برقراری ارتباط با ترک ها کمک کند.
  • ترک ها مردمی خونگرم و صمیمی هستند. از معاشرت با آنها لذت ببرید!
5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا