سایر مراکز آموزشی

10 تا از بهترین آموزشگاه های کاخن مشهد 🎼+ آدرس و 📞

ممکن است شما هم جزو افرادی باشید که وقتی با ساز کاخن (cajon یا cajón) مواجه می‌شوند، با خود می‌گویند این همه علاقه و سر و صدا برای یک جعبه ساده چوبی چه دلیلی دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که فریب طراحی ساده این ساز را نخورید؛ زیرا کاخون سازی با انعطاف‌پذیری خیره‌کننده است.حال می‌خواهیم شما را با ریشه‌ها، انواع و تکنیک‌های نوازندگی این ساز محبوب آشنا کنیم. همچنین در ادامه این مقاله لیستی از بهترین آموزشگاه های کاخن مشهد تهیه کرده ایم. پس این مقاله را از دست ندهید !

کاخن : سازی از جنس درد و آزادی

در این صفحه شما نیز میتوانید با بهترین آموزشگاه های موسیقی در مشهد آشنا شوید.

معیار انتخاب بهترین آموزشگاه کاخن مشهد :

🎼دارا بودن يک برنامه آموزشی مدون و کامل
🎼قابلیت برگزاری کلاس برای تمام سنین
🎼بهره مندی از اساتید موسیقی  برجسته و خبره 🎼ارائه مدرک معتبر
🎼برقراري ارتباط دوستانه با هنرجویان به طوریکه فضای دوستانه و گرمی حاکم باشد 🎼استفاده از روش ها و متد های روز دنيا برای تدريس و آموزش
🎼استفاده از ساز ها و ادوات موسیقی با کیفیت 🎼دارابودن محیط مناسب آموزشی

بهترین آموزشگاه های کاخن مشهد

بهترین آموزشگاه های کاخن مشهد کدام اند؟

ردیف نام آموزشگاه نشانی شماره تماس
1

آموزشگاه موسیقی خوارزمی مشهد

مشهد، رسالت، خ. سی متری طلاب، بلوار طبرسی جنوبی 05132173111
2

آموزشگاه موسیقی ادوار

مشهد، اقبال، خ. صیاد شیرازی پنجم 05138935260
3

اموزشگاه موسیقی طبلک

مشهد، بلوار سجاد، حامد جنوبی ۶، عمید ۶، پلاک ١٣٠ 05136035780

09390302827

4

آموزشگاه موسیقی نامیک مشهد

مشهد. تقاطع فکوری و هاشمیه. بین فکوری ۲۷ و ۲۹. پلاکد۲۱۳
05138715182
5

موسیقی درویش خان

شعبه ۱: مشهد، خیابان احمد آباد پاساژ بابک ، موسیقی درویش خان

شعبه۲: مشهد، مجتمع تجاری الماس شرق، طبقه منهای یک بین ورودی ۲و۳ پلاک ۲۱۳۱۸

05138423440
6

آموزشگاه موسیقی نیما

مشهد، بلوار فلسطین، فلسطین ۱۸ 05136082182
7

آموزشگاه موسیقی شکوه

مشهد، ملک آباد ۱، قدس ۷، پلاک ۶۶ 05137607081
8

آموزشگاه موسیقی یگانه

مشهد، نبش چهارراه دانشجو، پلاک۱۹۳
05138666565
9

آموزشگاه موسیقی اردیبهشت

مشهد، نوفل لوشاتو، بلوار باهنر، خ. باهنر پنجم
05138838811
10

آموزشگاه موسیقی پارس

مشهد، سجاد شهر،ب لوار فردوسی

05137664846

1- آموزشگاه موسیقی اردیبهشت

آموزشگاه ارديبهشت از ديگر بهترين آموزشگاه های موسیقی مشهد كه از سال 1396 فعاليت خود را آغاز نموده است و يكي از پيشرفته‌ترين‌ها در مشهد است.

اين آموزشگاه داراي برترين اساتيد است و دوره‌هاي آموزش گيتار، سنتور، پيانو، سه تار، دف، موسيقي كودك و… براي سنين مختلف برگزار مي‌كند.

  • www.ordibeheshtmusic.com

آدرس:

مشهد، نوفل لوشاتو، بلوار باهنر، خ. باهنر پنجم

شماره تماس:

05138838811

2- آموزشگاه موسیقی خورشيد

آموزشگاه خورشيد از سال 1389 فعاليت خود را با آموزش ساز‌هاي بادي آغاز كرده است و حوزه فعاليت خود را گسترش داده است. اين آموزشگاه امروزه به آموزش دوره‌هاي نوازندگي، آواز، هارموني و آهنگسازي، گروه نوازي مناسب كودكان و بزرگسالان، تئوري موسيقي و… مي‌پردازد. 

  • www.khorshid-music.ir

آدرس:

مشهد، احمدآباد، بین رضا و طالقانی (جنب بازار قسطنطنیه)، پلاک 264، طبقه 3

شماره تماس:

05138413063

05138410733

3- موسیقی درویش خان

آدرس:

شعبه ۱: مشهد، خیابان احمد آباد پاساژ بابک ، موسیقی درویش خان

شعبه۲: مشهد، مجتمع تجاری الماس شرق، طبقه منهای یک بین ورودی ۲و۳ پلاک ۲۱۳۱۸

شماره تماس:

05138423440

4- اموزشگاه موسیقی طبلک

  • مشاوره رایگان انتخاب ساز مورد علاقه و همچنین مشاوره برای خرید ساز
  • آموزش تخصصی صداسازی و آواز در سبک های پاپ، کلاسیک، ایرانی
  • آموزش حرفه ای گیتار از مبتدی تا پیشرفته در سبک های پاپ، کلاسیک، فلامنکو، جز، بلوز و گیتار الکتریک

آدرس:

مشهد، بلوار سجاد، حامد جنوبی ۶، عمید ۶، پلاک ١٣٠

شماره تماس:

05136035780

09390302827

_____________________________________________________________________________________________________________

معرفی ساز کاخن

کاخن کلمه‌ای اسپانیایی به معنای جعبه است. این ساز، ارتفاعی در حدود زانوی انسان دارد و به شکل مکعب است. بدنه توخالی کاخن که نوازنده در هنگام ساز زدن بر روی آن می‌نشیند، معمولاً از جنس چوب ساخته شده و در قسمت پشت دارای حفره صدا (sound hole) است. صفحه‌ای که نوازنده به آن ضربه می‌زند، از یک تخته چوبی نازک تشکیل شده است و در نمونه‌های مدرن دارای یک توری فنری است. این ساز معمولاً با دست نواخته می‌شود؛ اما ممکن است از براش، چوب یا پدال‌های به‌خصوص نیز استفاده شود.

انواع کاخن

 کاخن سنتی آفریقایی-پرویی

، شالوده نوعی از کاخن است که در اروپا محبوب شده است. ساختار این نوع کاخن ساده است و فاقد مکانیزم اسنیر است. تنها می‌توان صدایی اسنیرمانند و چوبی را با استفاده از فاصله کوچک میان لبه بالایی صفحه رویی با بدنه ساز ایجاد کرد. سطح مقطع کاخن پرویی مستطیل‌شکل است و لذا پهنای آن کمی بیشتر از عمق آن است. ابعاد استاندارد این ساز ۵۰×۳۰×۲۵ سانتی‌متر (ارتفاعxعرضxعمق) است و صدای آن شخصیتی چوبی، واضح و حجیم دارد.

کاخن فلامنکو

از کاخن آفریقایی-پرویی ریشه می‌گیرد و محبوب‌ترین نوع در بسیاری از کشورها به حساب می‌آید و در بخش‌های بعدی این مقاله نیز بیشتر به کاخن فلامنکو می‌پردازیم. این ساز برخلاف نمونه‌های آفریقایی-پرویی، دارای مکانیزم اسنیر است که در داخل ساز و در پشت صفحه‌ای که نوازنده به آن ضربه می‌زند نصب می‌گردد. این مکانیزم معمولاً از سیم‌های گیتار تولید می‌شود و گاهی زنگوله‌های کوچکی نیز در داخل ساز به آن آویخته می‌شوند. کاخن فلامنکو معمولاً کاملاً مربعی است و ابعاد استاندارد آن ۵۰×۳۰×۳۰ سانتی‌متر (ارتفاعxعرضxعمق) است. به لطف وجود مکانیزم اسنیر، صدای این سازها ‌خشک‌تر و خشن‌تر از کاخن‌های آفریقایی-پرویی است.

انواع دیگر مکانیزم اسنیر نیز در کاخن‌های مدرن به چشم می‌خورند. یکی از انواع مرسوم این مکانیزم‌ها، استفاده از سیم‌های اسنیر درام است. بسته به نوع مکانیزم به کار رفته، کاخون‌ها را معمولاً به انواع سیمی (string cajónes) و فنری (snare cajónes) تقسیم می‌کنند. کاخن‌های سیمی معمولاً به شدت ضربه حساس‌تر هستند و پاسخ ظریف‌تری به نواخت نشان می‌دهند که می‌توان با تنظیم میزان کشش سیم‌ها، آن را به شکل دلخواه تنظیم کرد. اما ساخت آنها کمی دشوار‌تر است و لذا قیمتشان معمولاً بیشتر از کاخن‌های فنری است. کاخن‌های فنری معمولاً قابلیت تنظیم ندارند؛ اما اغلب می‌توان مکانیزم اسنیر را معکوس کرده یا به‌طور کامل حذف کرد که باعث می‌شود صدای ساز بیشتر شبیه به مدل‌های آفریقایی-پرویی باشد.

مواد مورد استفاده در ساخت کاخن

کاخن معمولاً از چوب یا تخته چندلایه ساخته می‌شود؛ اما گاهی کامپوزیت‌های فیبر مانند ام‌دی‌اف نیز برای ساخت ساز به کار می‌روند. اگرچه هر قاعده‌ای استثنایی دارد، اما به‌طور کلی سازهای ارزان‌قیمت تا قیمت متوسط از انواع تخته چندلایه و گاه ام‌دی‌اف تولید می‌شوند. چوب‌های مرغوب معمولاً در سازهای گران‌قیمت به کار گرفته می‌شوند. معمولاً با افزایش قیمت ساز، قطر چوب‌های به‌کاررفته بیشتر می‌شود و همچنین ثبات و کیفیت صوتی ساز نیز ارتقاء می‌یابد.

صفحه نواخت سازها معمولاً از تخته چندلایه نازک ساخته می‌شود. مجدداً جنس این بخش نیز با قیمت ساز ارتباط دارد. قطر، تعداد لایه‌ها و نوع چوب استفاده‌شده در سطح نواخت کاخون، بر طنین و همچنین شخصیت صدای ساز تأثیر بسزایی دارد. به علت گزینه‌های متعدد در تولید کاخن، نمی‌توان قاعده درستی تعریف کرده و ادعا کرد که هر ماده به‌کاررفته در ساز دقیقاً چه تأثیری در صدای آن خواهد داشت.

شایان ذکر است که به منظور جذاب‌تر کردن ظاهر ساز، کاخن‌های اعلا معمولاً با پوشش نازکی از چوب‌های گرانبها تزیین می‌شوند.

لوازم جانبی کاخن

جدا از تنوع انتخاب‌ها در زمینه ساز کاخن، تجهیزات جانبی متعددی نیز برای این ساز موجود است که طیف صوتی و شخصیت این ساز را متنوع‌تر می‌کنند.

برخی از تولیدکنندگان ماژول‌های کوچک چوبی را ارائه می‌کنند که دارای زنگوله (bell)، شیکر (shaker) یا کاستانت (castanet) هستند. این افزونه‌ها با استفاده از چسب‌های ولکرو در داخل ساز نصب می‌شوند و می‌توان به‌سرعت آنها را اضافه یا حذف کرد. معمولاً این ماژول‌ها با دست نواخته می‌شوند؛ اما برخی نمونه‌ها را می‌توان با پا نیز نواخت.

همچنین زنگوله‌ها و شیکرهای مختلفی برای اتصال به انگشتان، مچ دست یا قوزک پای نوازنده نیز در بازار موجود است.

پدال کاخن افزونه‌ای است که نواخت این ساز را شبیه به بیس درام کرده و صدایی منحصر‌به‌فرد تولید می‌کند. نوازندگان درام به این افزونه علاقه زیادی دارند؛ زیرا به کمک آن می‌توانند کاخن را به بخش اصلی ساز (و همچنین صندلی) خود تبدیل کرده و درام کیت کوچک و سبکی برای اجراهای کوچک آکوستیک در اختیار داشته باشند. در چنین چینش‌هایی معمولاً از اجزای مرسوم در کیت درام، مانند سنج و‌ های-هت نیز استفاده می‌شود.

سخن پایانی

کاخن به لطف تنوع و انعطاف‌پذیری خود به یکی از پرفروش‌ترین سازهای کوبه‌ای بدل شده است. این ساز که می‌تواند به‌تنهایی یا به‌عنوان بخشی از چینش ست سازهای کوبه‌ای مورد استفاده قرار گیرد، نقشی مهم در موسیقی‌های سنتی و مدرن ایفا می‌کند. در واقع، این جعبه کوچک چوبی تبدیل به بخشی ثابت از موسیقی جهان شده است. در این مقاله به معرفی بهترین آموزشگاه های کاخن مشهد پرداخیتم؛ امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

اکنون این فرصت را از دست ندهید و با گذراندن دوره آموزشی در بهترین آموزشگاه های کاخن مشهد ، از همین حالا شروع به یادگیری ساز موردعلاقه خود کنید!

اگر نکته ای از قلم افتاده است ، لطفا با ما در قسمت کامنت ها در اشتراک بگذارید . 🙂

به نظر شما بهترین آموزشگاه های کاخن مشهد کدام اند؟

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا