سایر مراکز آموزشی

15 تا از بهترین آموزشگاه های ساز عود اصفهان 🎵+ آدرس و 📞

عود از دسته سازهای زهی مضرابی مقید است که در موسیقی کهن ایرانی همواره به برتری آن نسبت به سازهای دیگر تاکید شده است تا آنجا که به آن شاه سازها و اشرف سازها گفته می شود. نام فارسی آن بربط یا بربت است و چون شکم ساز (جعبه ی طنینی) کاملا از چوب پوشیده شده است و در عربی به چوب عود گفته می شود نام عود را برایش برگزیده اند. حال، به بررسی تاریخچه، ساختار، و نقش عود در موسیقی انواع مختلف فرهنگی خواهیم پرداخت. همچنین در این مقاله لیستی از بهترین آموزشگاه های ساز عود اصفهان تهیه کرده ایم.

ساز عود : جادوی موسیقی شرقی

در این صفحه شما نیز میتوانید با بهترین آموزشگاه های موسیقی در اصفهان آشنا شوید.

حال، چگونه می توان در شهر بزرگی مانند اصفهان ، آموزشگاه ساز عود خوب پیدا کرد؟ اگر در اصفهان زندگی یا کار می کنید این فرصت را دارید که با گذراندن دوره آموزشی در یک آموزشگاه ساز عود اصفهان ، از همین حالا شروع به یادگیری ساز موردعلاقه خود کنید!

معیار انتخاب بهترین آموزشگاه ساز عود اصفهان :

🎵دارا بودن يک برنامه آموزشی مدون و کامل
🎵قابلیت برگزاری کلاس برای تمام سنین
🎵بهره مندی از اساتید موسیقی  برجسته و خبره 🎵ارائه مدرک معتبر
🎵برقراري ارتباط دوستانه با هنرجویان به طوریکه فضای دوستانه و گرمی حاکم باشد 🎵استفاده از روش ها و متد های روز دنيا برای تدريس و آموزش
🎵استفاده از ساز ها و ادوات موسیقی با کیفیت 🎵دارابودن محیط مناسب آموزشی

 

بهترین آموزشگاه های ساز عود اصفهان

بهترین آموزشگاه های ساز عود اصفهان کدام اند؟

ردیف نام آموزشگاه نشانی شماره تماس
1 آموزشگاه موسیقی رادفر اصفهان، خیابان مدرس، ابتدای رضا عباسی 03134485934
2 آموزشگاه موسیقی فارابی
اصفهان، خیابان سعادت آباد، کوی کارگران، ساختمان آزمایشگاه رازی، طبقه دوم 03136626755
3 آموزشگاه موسیقی رودکی
اصفرهان، میدان انقلاب، کوچه فرصت، ساختمان امین 03132221927

09131656535

4 آموزشگاه موسیقی شیدا اصفهان، خیابان امام خمینی شرقی، اول کوچه شهامت، طبقه پایین دنیای زبان
031342644618
5 آموزشگاه موسیقی آرپا اصفهان، خیابان خاقانی، کوچه چهارسوقی ها 03136244533
6 آموزشگاه آزاد موسیقی میکائیل اصفهان، چهارباغ بالا، کوچه ۲۲، پلاک ۳۰ 03136246491
7 آموزشگاه موسیقی دستان اصفهان، خیابان کشاورز، بعد از کلینیک شبانه روزی آتیه، کوچه شهید محمد حسین وحیدا، درب دوم سمت راست 03137753054
8 آموزشگاه موسیقی سازک
اصفهان، خیابان محتشم کاشانی (دقیقی)، نبش کوچه‌ی۳۶_جنب گالری سازک
03136266663
09130064599
9 آموزشگاه موسیقی سروا
اصفهان، خیابان مشتاق دوم، پل شهرستان، خیابان بازارچه، بعد از مخابرات، خیابان آقابابایی، مجتمع کیا، طبقه ۲
03132614030
10 آموزشگاه موسیقی نوای مهر

اصفهان، خیابان شیخ صدوق شمالی،خیابان شیخ مفید، جنب دفترخانه ۱۱۹، پلاک ۶۶

03136623747

11- آموزشگاه موسیقی سپاهان سینا

آموزشگاه سپاهان سینا از دیگر آموزشگاه های موسیقی اصفهان است که بسیار هم معتبر و موفق می‌باشد.

دوره‌های آموزشگاه سپاهان سینا عبارتند از: آموزش گیتار، ادبیات و موسیقی، پیانو، سنتور، آواز سنتی، کاخن، تار و سه تار، آهنگسازی، موسیقی کودک، درام، ویولن، کمانچه و…

لازم ب ذکر است این آموزشگاه پس از اتمام دوره‌های آموزشی مدرک معتبر ارائه می‌دهد.

 • https://www.instagram.com/sepahansina/

آدرس:

اصفهان، خیابان هزار جریب، ابتدای خیابان آزادی

شماره تماس:

03136680045

12- آموزشگاه موسیقی آهنگ

آموزشگاه آهنگ از بهترین آموزشگاه های موسیقی اصفهان است و دوره‌های آموزش آواز، دف، تبنک، پیانو، گیتار، سه تار، ویولن و… را دارا است.

این آموزشگاه دوره‌های آموزشی وخود را به صورت حضوری برگزار می‌کند.

 • http://www.1ahang.com/

آدرس:

اصفهان، خیابان کاوه، پل25آبان، پشت ورودی 2 ایستگاه متروی باهنر

شماره تماس:

03134477141

03134477140

03134456661

13- آموزشگاه موسیقی طنین

از جمله فعالیت های مهم آموزشگاه موسیقی می توان به ، توسعه روش های خلاقانه در موسیقی کودکان و برگزاری کلاس های آموزشی موسیقی ارف برای کودکان و نوجوانان و همچنین آموزش مربیان در سراسر ایران اشاره کرد.

آدرس :

اصفهان، خ رباط اول، نرسیده به چهار راه رزمندگان، بعد از خانه های مهندسی

شماره تماس:

03114401914

14- آموزشگاه موسیقی دل آواز

با رویکرد استفاده از متد و روش های آموزشی جدید، فعالیت می کند. آموزشگاه موسیقی الهام فعالیت خود را از سال 1389 و با کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز کرد.

https://delavazmusic.com/

آدرس :

اصفهان، خیابان‌سروش، کوی۶۲

شماره تماس:

03134454127

15- آموزشگاه موسیقی درویش خان

آموزشگاه درویش خان با مدیریت آقای آزادفر دوره‌های آموزش موسیقی برگزار می‌کند.

دوره‌های آموزشگاه درویش خان به شرح زیر است:

 • آموزش موسیقی کلاسیک
 • سنتی
 • پاپ
 • موسیقی کودکان

 

 • https://www.instagram.com/darvishkhan.academy/

آدرس:

اصفهان، خیابان توحید میانی، خیابان شهید قندی، بعد از مخابرات، پلاک 63

شماره تماس:

03136246491

__________________________________________________________________________________________________________

اصالت ساز عود

به استناد به منابع مختلف می توان گفت ساز عود ریشه در ساز بربت دوران ساسانی دارد. در منابع دوران ساسانی ، بربت ساسانی نسبت به عود دوره ی اسلامی کاسه ای کشیده تر و دسته ای بلندتر دارد و دارای چهار زه است. محمد بن کاتب خوارزمی در قرن چهارم از نخستین کسانی است که به پیشینه ی ساز عود و هم ریشه بودن آن با بربت ایرانی اشاره می کند وی در کتاب خود با نام مفاتیح العلوم این ساز را با عنوان بربط ذکر کرده است و می گوید این کلمه فارسی است و اصل آن بربت می باشد و در فارسی بربت به معنی سینه ی بت یا مرغابی می باشد زیرا این ساز به سینه و گردن مرغابی شباهت دارد.

بربط یا عود سازی بسیار سبک و صدای آن بم و طنین انداز است پنج جفت سیم دارد که از راست به چپ صدای دو ، سل ، ر ، لا ، سل دارند. این ساز گلابی شکل است و معمولا از چوب توت ، فوفل و یا آبنوس با کاسه ی طنینی بزرگ و دسته ی کوتاه به طول تقریبی 85 سانتی متر است. این ساز را به هنگام نواختن بصورت افقی می گیرند بصورتی که دسته در طرف چپ و کاسه ی طنینی طرف راست نوازنده قرار می گیرد.

کاسه ی طنینی

این کاسه گلابی شکل و از طول به دو قسمت مساوی تقسیم شده است و از ترک های چوبی متعدد و به هم پیوسته تشکیل شده است. ترک ها از یک طرف به کاسه و از طرف دیگر به دسته به یکدیگر می رسند. صفحه ی روی بربط از جنس چوب است و برای صدا دهی بهتر از چوب کاج ساخته می شود. بر روی کاسه دو دایره ی کوچک و یک دایره ی بزرگ تر از جنس استخوان تعبیه شده است کار این دایره ها خروج صدای تولید شده از ارتعاش سیم های ساز است. خرک در قسمت پایین صفحه قرار می گیرد و با فاصله کمی از آن در محل برخورد مضراب با وترها صفحه ی کوچک بیضی شکل از جنس چوب یا استخوان چسبانده می شود تا به دلیل کوتاهی ارتفاع خرک از برخورد مضراب با وترها ، صفحه ی اصلی ساییده نشود.

 

ساختار ساز عود : هنر خالص

 • پل

در پنج نقطه از صفحه به طرف داخل کاسه پل هایی افقی متصل به صفحه وجود دارند که از تغییر شکل یافتن صفحه جلوگیری می کنند.

 • خرک و سیم گیر

قطعه ای چوبی به طول تقریبی 10 سانتی متر است که مطابق شکل بالا در قسمت پایین کاسه قرار می گیرد روی خرک شیارهای کم عمقی برای وتر ها تعبیه شده است در بعضی بربط ها وترها به سیم گیری که در انتهای کاسه است متصل می شوند و در برخی دیگر خرک وظیفه سیم گیری را نیز بر عهده دارند بدین صورت که وترها در سوراخ هایی که روی خرک وجود دارند گره می خورند و به طرف گوشی ها می روند. معمولا خرک را مستقیما به صفحه رویی نمی چسبانند و بین خرک و صفحه تکه ای چوب یا صدف قرار می دهند.

 • دسته

ساز بربط دارای دسته ای کوتاه بطول تقریبی یک سوم طول کاسه و قطر 10 سانتی متر است. در ساختمان سازهای قدیمی بربط روی دسته دستان بند قرار می داند ولی سازهای امروزی فاقد دستان بند می باشند. دسته از بالا به سرپنجه و از پایین به کاسه متصل است.

 • سر پنجه

سرپنجه یا جعبه ی گوشی ها محفظه ای تو خالی است و در قسمت بالا دسته قرار می گیرد این قطعه بصورت مورب متمایل به پایین است و محل قرار گرفتن گوشی ها می باشد و در هر طرف خود 5 گوشی دارد.

 • گوشی ها

بربط در مجموع دارای 10 عدد گوشی است (در برخی موارد بیشتر) که در طرفین دسته قرار می گیرند به هر کدام از گوشی ها یک وتر متصل است. گوشی ها از جنس چوب هستند و به شکل میخ پهن ساخته می شوند قسمت پهن آنها به طرف بیرون سرپنجه و در دست چپ نوازنده برای کوک وترها قرار می گیرد و انتهای باریک آن ها درون سرپنجه فرو می رود و یک سر هر وتر به آنها بسته می شود.

 • شیطانک 

این قطعه از جنس چوب باریک ، به ارتفاع 10 میلی متر است و به اندازه ی عرض دسته می باشد شیطانک مابین دسته و سرپنجه قرار می گیرد و وترها از شیارهای کم عمق آن عبور می کنند.

 • وترها یا سیم ها

وترها یا همان سیم ها در ساز بربط به تعداد 10 عدد می باشند که دو به دو با هم همصدا کوک می شوند. در بعضی بربط ها بم ترین وتر را تکی می بندند و نقش واخوان را دارد. جنس وتر ها از روده ی تابیده شده ی گوسفند (زه) یا ابریشم تابیده با روکش فلزی و یا سیم های نایلونی با ضخامت های مختلف است. معمولا وترهای هشتم تا دهم روکش فلزی دارند. سیم های گیتار بر روی بربط قابل استفاده با عملکرد خوب هستند.

سخن پایانی

به طور کلی، عود به عنوان یکی از سازهای موسیقی برجسته و جذاب، نقش مهمی در فرهنگ‌ها و تاریخ موسیقی دارد. از زمان‌های قدیم، این ساز باعث ایجاد لحن‌ها و آهنگ‌هایی زیبا شده و به عنوان نمادی از هنر و ارزش‌های هنری شناخته می‌شود. در این مقاله به معرفی بهترین آموزشگاه های ساز عود اصفهان پرداخیتم؛ امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

اگر نکته ای از قلم افتاده است ، لطفا با ما در قسمت کامنت ها در اشتراک بگذارید !

به نظر شما بهترین آموزشگاه های ساز عود اصفهان کدام اند؟

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا