آموزش زبان انگلیسی رایگان صفر تا صد [گام به گام]

گرامر double negation در زبان انگلیسی: 📚 توضیح + مثالهای متعدد

در ادامه سری مقاله های آموزش گام به گام زبان انگلیسی با مطلب جدیدی برای معرفی گرامر double negation در خدمت شما هستیم. لطفا با ما همراه باشید.

منظور از double negation چیست؟

در انگلیسی double negation زمانی اتفاق می افتد که دو ساختار کاملا منفی در یک جمله همزمان به کار می روند. در انگلیسی در چنین حالتی جمله ساخته شده به جای معنایی منفی، معنایی مثبت را انتقال می دهد. مثلا به جمله زیر دقت کنید:

I can’t do nothing.

وقتی می گوییم “نمی توانم هیچ کاری بکنم” در اصل منظور آن است که “باید کاری بکنم”. در اینجا به علت وجود ساختار منفی not در کنار فعل کمکی can  و کلمه nothing که کاملا منفی است و زمانی که این دو در کنار یک دیگر ظاهر می شوند معنایی مثبت را انتقال می دهند.

جمله بالا از نظر معنایی درست به نظر می آید و معنای مورد نظر را انتقال داده ولی در اکثر مواقع استفاده از double negation در انگلیسی کاملا اشتباه محسوب می شود. پس تا وقتی که کاملا مطمئن نیستید که در موقعیت خاص جوابگوی مفهوم مورد نظر است و اینکه می فهمید دارید در معنایی مثبت از آن استفاده می کنید نباید از آن استفاده کرد.

مثلا تصور کنید که در موقعیتی قرار گرفته اید که کسی شما را به انجام کاری متهم کرده که واقعا تقصیر شما نبوده است. شما می خواهید بگویید که من این کار را انجام نداده ام. اگر به طرف بگویید:

I didn’t do nothing.

به این معناست که در حقیقت کاری انجام داده اید و مسئولیت آن را به طور کامل می پذیرید. پس اگر می خواید بگویید که کار شما نبوده نباید از این ساختار استفاده کنید. در عوض باید کلمه  nothing را با کلمه دیگری که معنای منفی ندارد جایگزین کنید یا اینکه فعل را از حالت منفی در آورید.

چیزی شبیه به آنچه که در ادامه می بینید:

I did nothing.

I didn’t do anything.

پس حواستان باشد که مثلا اگر بگویید:

I won’t cook no dinner.

به معنای آن است که می خواهید شام بپزید نه اینکه نپزید.

گرامر double negation : نکته های نهایی

نکته اول: استفاده از double negation چندان در زبان انگلیسی رایج نیست و حتی غیر استاندارد محسوب می شود. پس استفاده از آن در موقعیت های مختلف غیرطبیعی به نظر می آید و باعث می شود که افراد بفهمند که شما درک صحیحی از انگلیسی ندارید.

نکته دوم: با وجود این نکته، گاهی در لهجه های خاصی از انگلیسی ممکن است که double negation معنایی منفی داشته باشد و نه مثبت. هر چند این موارد را در لهجه های استاندارد و فراگیر نمی بینید. پس دیدن آن در معنای منفی نباشد شما را شوکه کند.

2/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کارشناسان ثبت نام زبان
×