آموزش زبان انگلیسی رایگان صفر تا صد [گام به گام]

کاربردهای might/may as well در زبان انگلیسی + توضیح حالات مختلف

 

شاید به دفعات مختلف در فیلم ها و متن های انگلیسی به عبارات might/may as well برخورد کرده باشید ولی نتوانسته اید به درک درستی از معنی یا کاربرد آن ها برسید. حضور may و might  به عنوان یکی از افعال modal ممکن است تا حدی گمراه کننده باشد. حقیقت آن است که هر یک از این عبارات سه کلمه ای را باید به عنوان مجموعه ای واحد در کنار یکدیگر دید که مفهوم خاصی را منتقل می کنند که ارتباط مستقیمی با معنای اولیه این افعال modal ندارد. در این مقاله به شرح مفهوم و نحوه استفاده از این دو عبارت می پردازیم.

آزمون تعیین سطح گاما

استفاده از might/may as well زمانی که انتخاب دیگری نداریم

may as well و might as well برای پیشنهاد دادن اینکه انجام کاری به صلاح است استفاده می شوند. هنگامی که در موقعیتی قرار می گیریم که در پیش گرفتن گزینه پیش رویمان، هر چند زیاد آیده آل نباشد، منطقی تر از انجام ندادنش است و انتخاب بهتر دیگری هم در انتظارمان نیست، باید از این عبارات استفاده کنیم. به مثال های زیر توجه کنید:

  • I may as well watch my favorite TV show now that my parents won’t let me go out with my friends tonight.

در این جمله برای راوی گزینه بیرون رفتن با دوستانش ممکن نیست چون والدینش به او این اجازه را نمی دهد پس او عنوان می کند که همان بهتر که حداقل برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش را تماشا کند. در شرایط ایده آل، تلویزیون تماشا کردن انتخاب اولیه او نمی بود ولی الان که حق انتخابی ندارد، انجام دادن این کار منطقی و بهتر از هیچ کاری نکردن به نظر می رسد.

  • I can’t remember if I locked my car I might as well go check.

چون گوینده جمله به خاطر نمی آورد که در ماشین خود را قفل کرده یا نه، گزینه منطقی برای او این است که به ماشین خود برگردد تا در ماشین را چک کند. احتمالا او علاقه چندانی به چک کردن دوباره ماشین خود ندارد ولی در شرایطی قرار گرفته که انجام دادنش بهتر از انجام ندادنش است به همین دلیل از might as well بهره برده تا این مفهوم دوگانه را انتقال دهد.

  • If I’m going to spend my time with people who hate me it may as well be with my own family.

در این جمله گوینده ترجیح می دهد که از بین دو شرایط نامطلوب گزینه ای را انتخاب کند که از نظرش منطقی تر است. از نظر او گذراندن زمانش با خانواده اش که او را دوست ندارند بهتر از گذراندن زمانش با افراد غریبه ای است که از او خوششان نمی آید.

استفاده از might/may as well برای تشبیه دو موقعیت مشابه

کاربرد عبارت های may as well و might as well فقط منحصر به آنچه در بالا عنوان شد نیست. گاهی از این عبارات برای تشبیه دو موقعیت مشابه به یک دیگر استفاده می کنیم. یعنی فکر می کنیم که شرایطی چنان به دیگری شباهت دارد که گویی در اصل دقیقا یکی باشند و تفاوتی بین آن ها وجود نداشته باشد. به مثال های زیر توجه کنید:

The couple might as well have been strangers.

در این جمله گوینده بعد از دیدن رفتارهای یک زوج به این نتیجه رسیده که آن ها با هم مثل غریبه ها رفتار می کنند. این در حالی است که واقعا غریبه نیستند. گوینده سعی دارد این مفهوم را منتقل کند که حتی اگر مشخص می شد این زوج با هم غریبه هستند به هیچ وجه برایش شکه کننده نمی بود.

We might just as well be in prison for all the quality our lives have at present.

در این جمله نیز کیفیت زندگی گوینده و اطرافیانش به کیفیت نامطلوب زندگی در زندان تشبیه شده است. گوینده بر این باوراست که به حدی شرایط زندگی آن ها نامطلوب است که حتی اگر در زندان زندگی می کردند برایشان فرق چندانی نداشت.

 

نکات مهم استفاده از might/may as well

نکته یک: may as well و might as well بیشتر در زبان غیر رسمی و محاوره ای کاربرد دارند.

نکته دو: می توان با اضافه کردن just بعد از may  و might به این عبارت ها تاکید بیشتری اضافه کرد.

You don’t like me, so I may just as well leave.

نکته سه: تفاوت بین had better و کاربرد اولیه may as well و might as well در این است که had better زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که قصد داریم بر این موضوع که انجام ندادن چیزی ممکن است به عواقب نامطلوبی بینجامد تاکید کنیم؛ در حالی که may as well و might as well بیشتر بر این تاکید دارند که باید کاری را انجام دهیم چون گزینه منطقی تری است یا اینکه انتخاب بهتری نداریم.

I can’t sleep so I may as well finish my homework.

I’d better finish my homework before I go to bed.

همان طور که می بینید در جمله اول راوی به این نتیجه می رسد در شرایطی که قادر به خوابیدن نیست، تمام کردن تکالیفش بهتر از هیچ کاری نکردن است. در جمله دوم راوی متوجه است که بهتر است قبل از خوابیدن تکالیفش را تمام کند. چون اگر به جای انجام این کار به رخت خواب برود عواقبی پیش روی او قرار دارد.

لیست آموزشگاه های آیلتس

 بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی آدرس ، تلفن ☎️ و لیست دوره ها

لیست 5 آموزشگاه برتر آیلتس (IELTS) در تهران سال 1400 ✔️ + آدرس و ☎️

ا

لیست 3 آموزشگاه برتر آیلتس (IELTS) در اصفهان سال 1400 👌 + آدرس و ☎️

ا

لیست 3 آموزشگاه برتر آیلتس (IELTS) در شیراز سال 1400✔️ + آدرس و ☎️

ا

لیست 3 آموزشگاه برتر آیلتس (IELTS) در یزد سال 1400✔️ + آدرس و ☎️

 

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
کارشناسان ثبت نام زبان
×