آموزش زبان ترکی استانبولی از ابتدا رایگان + ویدیو صدا و عکس (گام به گام)

لهجه زبان ترکی استانبولی +✔️6 لهجه مردم ترکیه

لهجه زبان ترکی استانبولی در یادگیری این زبان بسیار مهم است و نقش به سزایی دارد . زبان ترکی استانبولی از خانواده های اورال – آلتای و منسوب به گروه زبان های اوغوز است.

برای آموزش لغات و اصطلاحات سایت به ترکی استانبولی کلیک کنید .

آشنایی با لهجه زبان ترکی استانبولی

زبان ترکی استانبولی لهجه های مختلفی دارد در واقع لهجه به معنی تفاوت هایاست که به دلایل جغرافیایی و سیاسی در صدا، ساختار و چینش کلمات ایجاد شده و آن زبان را به لهجه های متفاوت تقسیم کرده است. لهجه استانبولی از همین لهجه ها به نوشتار تبدیل شد.

6 لهجه مردم ترکیه

 1. لهجه ی ترکی آسیای میانه (آلتای، تووا، اویگورنژاد زرد، ترکستان شرق)
 2. ی ترکی چوواش
 3. لهجه ی اوغوز جنوب غربی ( آناطولی، آذری، آسیا و ترکمن های عراق)
 4. ی چاغ تای جنوب شرقی ( ازبک، قرقیز، قزاق)
 5. لهجه ترکی شمال شرقی (یاکوت)
 6. لهجه ی کیپچاک شمال غربی ( تاتار، قزاق، خزر و گاگاووز)

لهجه های زبان ترکی استانبولی

زبان ترکی استانبولی چگونه زبانی است ؟

زبان ترکی از لحاظ ساختار جزو زبان های پسوندی می باشد و از این لحاظ با زبان فارسی که جزء زبان های ساختار پیچیده می باشد بسیار متفاوت است.

اما به دلیل همسایگی این کشور و البته به دلیل این که  ترک های منطقه ی آذربایجان و ترک های دیگر مناطق ایران از این زبان استفاده می کنند  یادگیری این زبان برای فارسی زبانان بسیار شیرین است.

گویش ترکی استانبولی به عنوان گویش معیار کل زبان ترکی در نظرگرفته میشود . زبان ترکی بیش ترین کلمات خود را از زبان صربی سپس بلغاری، یونانی و در درجه چهارم از زبان فارسی گرفته است. و پس از آن به ترتیب از زبان های آلمانی، رومی، روسی، عربی، مجاری و انگلیسی

خط و زبان مردم ترکیه با زبان آذربایجانی و سایر زبان های ترکی قابل درک است ؛ به ویژه ، اقلیت های ترک زبان در کشورهایی وجود دارند که قبلاً (کل یا بخشی) به امپراتوری عثمانی تعلق داشتند مانند عراق ، بلغارستان ، قبرس ، یونان ، جمهوری مقدونیه شمالی ، رومانی و صربستان.

لهجه ترکی

5 گویش اصلی ترکی استانبولی

 • گویش مناطق دریای سیاه (به لطافت گویش استانبولی نیست)
 •  مناطق دریای اژه
 • گویش مهم ترکی ترکیه ی استاندارد (گویش معیار)
 • شرق آناطولی (هرچقدر از استانبول به سمت شرق یا به سمت ایران پیش برویم شباهت ها این گویش با گویش ترکی ایران بیش تر می شود.)
 • گویش رومِلی (روملی در زمان عثمانی به مناطق ترک ها از خاک عثمانی گفته می شد که در اروپا قرار داشت و امروز نیز بخش اروپایی استانبول است.)

گویش آناتولی شرقی

ترک‌هایی که در قزاقستان ، آذربایجان و روسیه و همچنین در چندین کشور آسیای مرکزی زندگی می‌کنند ، به گویش آناتولی شرقی ترکی نیز صحبت می‌کنند که منشأ آن در نواحی قارص ، اردهان و آرتوین است و شباهت‌هایی با زبان آذربایجان دارد.

 

موسسه گاما آموزشگاه برگزیده سال موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *