آموزش زبان ترکی استانبولی از ابتدا رایگان + ویدیو صدا و عکس (گام به گام)

وسایل نقلیه به ترکی استانبولی+ انواع وسایل نقلیه عمومی ترکیه

برای فردی که در ترکیه زندگی می کند یادگیری وسایل نقلیه به ترکی استانبولی بسیار ضروری است. در این مقاله سعی کرده ایم شما را با انوع وسایل نقلیه عمومی ترکیه آشنا کنیم. به عنوان مثال اتوبوس به ترکی، مترو به ترکی استانبولی، کامیون به ترکی استانبولی، گازوئیل به ترکی استانبولی جهت تامین سوخت وسیله نقلیه همگی از مواردی هستند که یادگیری آنها الزامیست. اینها همگی کلمات کلیدی هستند که اهمیت آنها را هنگام زندگی کردن در یکی از شهرهای ترکیه متوجه خواهید شد. نام هر یک از وسایل از جمله تاکسی مترو، اتوبوس و غیره برای شما بصورت کامل در ادامه مطلب لیست شده است. وسایل نقلیه به زبان ترکی استانبولی از موارد بسیار کاربردی است  و شما بسیار در سفر خود با آن سر و کاردارید. مثلا تاکسی به ترکی استانبولی را یاد می گیرید و بسیار کاربردی است. همچنین برای اصطلاحات معماری به ترکی استانبولی و لغات و اصطلاحات فرودگاه به ترکی استانبولی با ما همراه شوید.

وسایل نقلیه به ترکی استانبولی

در جدول زیر با انواع وسایل نقلیه به ترکی مانند اتوبوس به ترکی استانبولی، مترو به ترکی استانبولی و …. آشنا شوید.

آزمون تعیین سطح گاما

وسایل نقلیه به ترکی استانبولی

نام معادل ترکی تلفظ
هواپیما Uçak اوچاک
قطار سریع السیر Hızlı tren هیزلی ترن
قطار Tren تی رِن
کشتی Gemi گمی
کشتی (مسافری) Feribot فری بوت
خودرو Araba آرابا
کامیون Kamyon کامیون
دوچرخه Bisiklet بی سیکلت
موتور سیکلت Motosiklet موتوسیکلت
تراموا Tramvay تراموای
مترو Metro مترو
تاکسی Taksi تاکسی
اتوبوس Otobüs اوتوبوس
تله کابین Teleferik تله فریک
هلی کوپتر Helikopter هلی کوپتر
اسکوتر Skuter اسکوتر
قایق Tekne تک نه
درشگه Fayton فایتون
مینی بوس Minibüs مینی بوس

 انواع وسایل نقلیه عمومی ترکیه

وسیله نقلیه عمومی در ترکیه

سیستم حمل‌ونقل عمومی گسترده ای در شهرهای بزرک به خصوص استانبول حاکم است و شما با توجه به مقد و هدفتان می توانید وسیله نقلیه خود ر انتخاب کنید.

اتوبوس

از جمله پراستفاده‌ترین وسایل نقلیه عمومی در ترکیه اتوبوس های شهرداری هستند. این اتوبوس‌ها در ساعات مختلف روز، آماده خدمات‌رسانی هستند  با اتوبوس شما می‌توانید به بسیاری از نقاط شهر رفته و کمتر جایی وجود دارد که در مسیر دسترسی اتوبوس‌های شهرداری نباشند.

اما چطور از اتوبوس ها استفاده کنیم ؟ برای این که سوار این اتوبوس ها شوید باید کارت مخصوصی به همراه داشته باشید که این کارت در همه شهرها متفاوت است. برای مثال در استانبول شما باید از استانبول کارت، در آنکارا از آنکارا کارت و در ازمیر از ازمیرکارت برای سوار شدن به وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. در سایه این کارت‌ها شما می‌توانید از تمامی وسایل نقلیه‌ای که شهرداری برای استفاده عموم مردم ساخته، استفاده کنید. وپروژه‌های آینده دولت ترکیه، ساختن یک کارت برای استفاده در تمام شهرهای کشور است.

مترو

در 5 شهر بزرگ ترکیه، متروهای مجهز با استانداردهای روز جهان ساخته شده است. این شهرها عبارتند از: آنکارا، استانبول، ازمیر، بورسا و آدانا.

گسترده‌ و مجهزترین خط مترو ترکیه، متروی استانبول است.

متروبوس

عمده ترین مزیت استفاده از متروبوس‌ها این است که می‌توانید بدون درگیر شدن در ترافیک سنگین استانبول با لذت بردن از منظره شهر، به مقصد موردنظرتان برسید. لازم به ذکر است که متروبوس‌های استانبول با متروها، اتوبوس‌ها، کشتی‌ها و سایر وسایل نقلیه عمومی همپوشانی داشته و شما در سایه این همپوشانی می‌توانید برای رسیدن به مقصد از چندین نوع وسیله نقلیه مختلف در مسیر استفاده کنید.

وسایل نقلیه به ترکی استانبولی

مارمارای

این وسیله نقلیه یکی‌دیگر از وسایل نقلیه عمومی ترکیه است که در استانبول حدود 43 ایستگاه برای این وسیله نقلیه ساخته شده است. مارمارای توسط برقراری ارتباط با خطوط مترو و ترن‌های سریع‌السیر، در طول هفته 333 سفر انجام می‌دهد. سرعت و امنیت این وسیله خاص در شهری پرترافیک مانند استانبول، جذابیت فراوانی را برای مردم به همراه می‌آورد.

وسایل نقلیه به ترکی استانبولی

هزینه حمل و نقل عمومی در ترکیه چقدر است؟

بر خلاف ایران که تاکسی ها قیمتی مطقی دارند در کشور ترکیه هزینه تاکسی به دلیل قیمت بالای بنزین بسیار سر سام آور است. حتی قیمت گازوئیل در ترکیه 2022 نیز افزایش داشته است. اما سیستم حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس، مترو بسیار اقتصادی تر است و به شما پیشنهاد می کنیم  از این وسایل نقلیه استفاده کنید.

بلیط یک طرفه برای اتوبوس 6.5 لیر
هزینه ماهانه حمل و نقل عمومی حدود 430 لیر
تاکسی (هزینه استارت، حتی برای صد متر) 10 لیر
هزینه تاکسی برای هر کیلومتر 5 لیر
هزینه تاکسی برای هر ساعت انتظار 50 لیر
قیمت بنزین در ترکیه 2022 لیتری 21 لیر
شرح میانگین هزینه در ترکیه
بلیط یک طرفه برای اتوبوس 6.5 لیر
هزینه ماهانه حمل و نقل عمومی حدود 430 لیر
تاکسی (هزینه استارت، حتی برای صد متر) 10 لیر
هزینه تاکسی برای هر کیلومتر 5 لیر
هزینه تاکسی برای هر ساعت انتظار 50 لیر
قیمت بنزین در ترکیه 2022 لیتری 21 لیر

 

5/5 - (2 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
واتساپ و تلفن آموزشگاه زبان‌های خارجی
×