آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

 بله در زبان چینی – روش های مختلف جواب مثبت در زبان چینی + مثال های کاربردی

 

در ادامه ی آموزش رایگان زبان چینی توی این مقاله میخوایم یاد بگیریم “بله” در زبان چینی چی میشه.احتمالا برای خیلیاتون پیش اومده که وقتی به کسی میگید در حال یادگیری زبان چینی هستید سریع ازتون بپرسن فلان کلمه به زبان چینی چی میشه. خیلی وقتا چون میخوان یه چیز ساده بپرسن میگه بگو بله به زبان چینی چی میشه. اون موقع است که شما به مشکل برمیخورید. به نظر زبان چینی جزو معدود زبان هاییه که کلمه ی مشخصی برای “بله گفتن” نداره. شما نمیتونید خیلی راحت مثل زبان انگلیسی بگید بله میشه yes.

آزمون تعیین سطح گاما

درواقع شما برای این که بخواید در زبان چینی به سوالی جواب مثبت بدید اینطور نیست که بتونید فقط از یک کلمه واحد استفاده کنید. برای اینکه بخواید جواب مثبت به یک سوال بدید راه های متعددی وجود داره. بسته به اینکه جمله شما چه ساختاری داره شما باید از ساختار متفاوتی در زبان چینی استفاده کنید.

بله در زبان چینی
بله در زبان چینی

اما اصلا جای نگرانی نیست. ما توی این مقاله به شما انواع اصطلاحات صحیح برای جواب مثبت دادن در زبان چینی رو یاد میدیم.

گفتن”بله” در زبان چینی

ما در کل ده روش برای گفتن جواب مثبت در زبان چینی داریم. در واقع این اصطلاحات مثل “البته”، “مشکلی نیست” و اصطلاحات این چنینی در زبان فارسی هستن. اگر میخواید چینی صحبت کردنتون خیلی خوب به نظر بیاد حتما باید این اصطلاحات رو بشناسید.

 

10 روش معمول برای گفتن “بله” در زبان چینی

 

  • “بله، همینطور است” در زبان چینی

یکی از راه ها برای دادن جواب مثبت در زبان چینی کاراکتر是shì است . در واقع در زبان فارسی خودمون معادل ” بله، همینطوره” یا ” بله ، من هستم” یا اصطلاحات این چنینیه. برای درک بهتر به مثال های زیر دقت کنید.

 

汉字 Pinyin

فارسی

A: 你是伊朗人吗? nǐ shì yīlǎng rén ma? آیا شما ایرانی هستید
B: 是。 shì. بله، من هستم

 

汉字 Pinyin

فارسی

A: 你是不是学生? nǐ shìbùshì xuéshēng? آیا تو دانش آموز هستی
B: 是。 Shì. بله، من هستم

 

توجه کنید که غالبا برای جواب دادن به سوال هایی از s استفاده میکنید که ساختار سوالیتون هم با s باشه.

是的 (shìde) روش رسمی برای این ساختاره. وقتی شما در یک جمع رسمی هستید یا میخواید جواب مثبت به رئیستون بدید از این ساختار در زبان چینی استفاده میکیند.

 

汉字 Pinyin

فارسی

A: 你这周是不是要出差? Nǐ zhè zhōu shìbùshì yào chūchāi? آیا شما این هفته به ماموریت میروید
B: 是的。 Shìde. بله، همینطور است

 

  • ” صحیح “در زبان چینی

یه اصلاح دیگه که از اون برای گفتن”بله” در زبان چینی استفاده میکنیم کاراکتر对 (duì) است. این کاراکتر از لحاظ معنایی خیلی شبیه به 是(shì) است اما یه تفاوت کوچولو داره . در سوالاتی که در اونها 是(shì) استفاده شده احتمال اینکه برای پاسخ دادن بهشون از是 (shì) استفاده نکنیم بیشتر از همین حالت برای 对 (duì) هست.

汉字 Pinyin فارسی
A: 我觉得这朵花很漂亮。 Wǒ juédé zhè duǒ huā hěn piàoliang. من فکر میکنم این گل بسیار زیباست
B: 对。 Duì. بله، صحیح میفرمایید

 

 

  • ” درست است” در زبان چینی

یکی دیگه از ساختار ها برای گفتن بله در زبان چینی اصطلاح 没错 (méicuò) در زبان چینیه. درواقع اگر بخوایم اون رو تحت اللفظی معنی کنیم به معنای ” غلط نیست” میشه. از لحاظ معنایی مثل اصطلاح بالاست . فقط کاربردش فرق داره.

汉字 Pinyin فارسی
A: 四川人很会吃辣。 Sìchuānrén hěn huì chī là. مردم سیچوان بسیار غذای تند دوست دارند.
B: 没错。 Méicuò. بله، درست است.

 

در واقع وقتی از این ساختار استفاده میکنید که بخواید موافقت خودتون رو با یه نظر بیان کنید.

 

  • “خوبه” در زبان چینی

یکی دیگه از راه های گفتن “بله” در زبان چینی اصطلاح 好 (hǎo) هست. قبلا با این کارکتر درکلمه سلام کزدم دز زبان چینی你好آشنا شدید.

汉字 Pinyin فارسی
A: 我们现在去散步。 Wǒmen xiànzài qù sànbù. بریم قدم بزنیم.
B: 好。 Hǎo. باشه ، خوبه.

 

گفتن بله در زبان چینی

 

 

  • “بله ممکنه” در زبان چینی

یکی دیگه از راه های دیگه برای دادن جواب مثبت در زبان چینی عبارت可以 (kěyǐ) است. در واقع بیشتر مواقع هنگام درخواست یا دادن اجاره برای انجام کاری از این عبارت استفاده میکنیم. اگر بخوایم معادل فارسیش روبگیم ” بله، اماکنش هست” یا” بله، میتونید” معادل های مناسبی براش هستن. براتون چند تا مثال ساده آوردم تا بهتر متوجه بشید.

汉字 Pinyin فارسی
A: 我可以借你的笔吗? Wǒ kěyǐ jiè nǐ de bǐ ma? میتونیم خودکارتون رو قرض بگیرم؟
B: 可以。 Kěyǐ. بله ، میتونید
汉字 Pinyin فارسی
A: 这里可以拍照吗? Zhèlǐ kěyǐ pāizhào ma? میتونیم اینجا عکس بگیرم؟
B: 可以。 Kěyǐ. بله، میتونید

 

  • “باشه” در زبان چینی

ششمین روش برای گفتن “بله” در زبان چینی استفاده از عبارت 行 (xíng) است. بیشتر وقتایی استفاده میکنیم که یکی ازمون یکاری رو خواسته انجام بدیم و ما میخوایم به درخواستش جواب مثبت بدیم. مثلا یکس بهتون میگه ” میشه کمکم کنی اینو جابه جا کنم؟” شما هم میخواید بهش بگبد “بله میتونم” یا ” باشه” برای همچین مواقعی از 行 (xíng) استفاده میکنیم. با مثال پایین دقت کنید.

汉字 Pinyin فازسی
A: 帮我买一瓶水。 Bāng wǒ mǎi yī píng shuǐ. برای من یه بطری آب میخری؟
B: 行! Xíng! باشه
  • “اوهوم” در زبان چینی

در واقع این روش یه روش کاملا معیار و محاوره ایه. ما برای گفتن “اوهوم” در زبان چینی عبارت嗯 (èn) استفاده میکنیم. خیلیاتون ممکنه توی چتتون با دوستاتون از عبارت”اوهوم” استفاده کرده باشید. این هم دقیقا مثل همونه. شما میتونید توی چت هاتون با دوستانتون برای دادن جواب مثبت به اونها از عبارت در زبان چینی استفاده کنید.

汉字 Pinyin فارسی
A: 你有空吗? Nǐ yǒu kòng ma? وقت آزاد داری؟
B: 嗯。 Èn. اوهوم

روش دیگه ای هم هست که شما میتونید از اون برای گفتن این عبارت در زبان چینی استفاده کنید. شما اگر عبارت嗯 (èn) رو دوبار به صورت嗯嗯 (èn èn) پشت سر هم تکرار کنید نشون دهنده ی تاکید بیشتره.

 

  • “مشکلی نیست” در زبان چینی

عبارت没问题 (méiwèntí) در زبان چینی دقیقا معادل عبارت” مشکلی نیست” در زبان فارسیه. یکی از یاده ترین راه ها برای گفتن “بله” در زبان چینی. شما میتونید وقتی کسی ازتون در خواستی کرده و میخواید بگید “مشکلی نیست انجامش میدم” از این ساختار استفاده کنید.

Speaker 汉字 Pinyin فارسی
A: 你能帮我一下吗? Nǐ néng bāng wǒ yīxià ma? میتونی یکم به من کمک کنی؟
B: 没问题。 Méiwèntí. بله، مشکلی نیست.
  • “البته” در زبان چینی

یکی دیگه از راه های دادن جواب مثبت در زبان چینی اینه که اگر کسی به ما گفت مثلا” تو میتونی فلان کارو بکنی؟” ما بهش بگیم ” بله، البته” . برای این کار ما از عبارت当然 (dāngrán) استفاده میکنیم که به معنای”البته” در زبان فارسیه.

汉字 Pinyin فارسی
A: 你会游泳吗? Nǐ huì yóuyǒng ma? بلدی شنا کنی؟
B: 当然。 Dāngrán. بله، البته

 

  • گفتن”بله” در موقعیت های دیگر

ما تا اینجای کار ده تا از روش های دادن جواب مثبت در زبان چینی رو یاد گرفتیم و فهمیدیم که در چه موقعیتی ازشون استفاده کنیم. یه سری عبارت های دیگه هم برای این کار وجود داره که کاربردشون خیلی جرئی تره .به خاطر همین هم همه رو توی دسته بندی های جدا جدا براتون نیاوردم. در واقع این روش ها برای دادن جواب مثبت در زبان چینی خیلی معمولن و مورد استفاده قرار میگیرن.

اگر بخوایم معادل کاربرد این عبارات رو در زبان فارسی بگیم کار خیلی آسونیه. مثلا یکی به شما میخوای “غذا میخوری؟” و شما میخواید بگید”آره میخورم” یا مثلا ازتون بپرسن “فلان کتابو داری؟” و شما بگید”آره، دارم”.

汉字 Pinyin فارسی
A: 你要吃饭吗? Nǐ yào chī fàn ma? میخوای غذا بخوری؟
B: 要! Yào! آره
汉字 Pinyin فارسی
A: 这里有人吗? Zhè li yǒu rén ma? اینجا کسی هست؟
B: 有。 Yǒu. هست
汉字 Pinyin فارسی
A: 你会开车吗? Nǐ huì kāichē ma? میتونی رانندگی کنی؟
B: 会。 Huì. آره، میتونم

 

3/5 - (4 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
واتساپ و تلفن آموزشگاه زبان چینی
×