آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

کاربرد要 در زبان چینی – انواع جملات با کاراکتر要 در زبان چینی + نکات کلیدی

 

در ادامه ی آموزش رایگان زبان چینی میخوایم با کاربرد های مختلف 要 در زبان چینی آشنا بشیم. در مقاله ی خواستن در زبان چینی با تلفظ صحیح و نوشتن کاراکتر要 در زبان چینی آشنا شدیم. و تاکید کردیم که حتما تلفظ صحیحش رو یاد بگیرید. اگر این مقاله رو مطالعه نکردید حتما برگردید و اول اون رو مطالعه کنید.

ما در مقاله گذشته علاوه بر تلفظ و نوشتن کاراکتر要 دو تا از معانی های اساسی این کاراکتر رو هم یاد گرفتیم. یاد گرفتیم که چطور میتونیم توی زبان چینی از تمایل ها و نیاز های خودمون صحبت کنیم. مثلا چطور بگیم چی میخوایم یا میخوایم کجا بریم.یا اینکه چطور بگیم به چی نیاز داریم یا مثلا لازمه ی انجام یه کار چیه؟

توی این مقاله قراره با سه تا دیگه ار کاربردهای要در زبان چینی آشنا بشیم.یاد بگیریم .چطور به زبان چینی جملات امر یا نهی رو بگیم؟چطور با استفاده از要 در باره ی اتفاقات آینده حرف بزنیم؟ و کلی حالت های مختلف دیگه که با هم بررسی میکنیم.

"<yoastmark

 

“باید” در زبان چینی – کاربرد اول(要)

در برخی از جملات چینی که با要 گفته میشن شما ممکنه دچار ابهام بشید که این جملات معنای “باید” رو میدن یا به معنای” نیاز داشتن” هستن.این کاربرد要 در زبان چینی در واقع مثل جملاتی مثل”تو باید این کارو بکنی” یا به عبارتی “تو نیازه که این کارو بکنی” در زبان فارسیه.حواستون باشه که در این حالت 要قصد شما امر کردن به انجام کاری نیست. در واقع شما میخواید لزوم یک امر رو به مخاطبتون برسونید.

感冒时要多喝水。

Gǎnmào shí yào duō hē shuǐ.

هنگامی که سرما میخوری باید آب زیادی بنوشی.

你学习中文要努力一点。

Nǐ xuéxí Zhōngwén yào nǔlì yīdiǎn.

تو برای یادگیری زبان چینی باید تلاش بیشتری کنی.

 

جملات امری در زبان چینی – کاربرد دوم (要)

توی این حالت قصد شما امر یا نهی کردن به مخاطبتونه.این حالت از کاربرد要 در زبان چینی برای بیان جملات امریه.البته بیشتر از حالت منفی 要 استفاده میشه. در واقع میشه گفت بیشتر برای نهی کردن ازش استفاده میشه. مثلا فکر کنید یکی داره باهاتون شوخی میکنه و شمارو کلافه کرده. حالا شما میخواید که این کارش رو تموم کنه .چطور میگید؟

 

什么都不要说

Shénme dōu búyào shuō.

نباید هیچی بگی.

不要看我。

Búyào kàn wǒ.

به من نگاه نکن.

 

 

نکات کاربردی کاراکتر要

یه نکته ی خیلی قشنگ و کاربردی کاربرد要 در زبان چینی که نه تنها این مبحث رو براتون شیرین تر میکنه بلکه استفاده از اون هم در زیبایی حرف زدنتون خیلی موثره.

ما وقتی یکی زیادی داره اذیتمون میکنه یا زیادی از حد خودش فراتر رفته بهش میگیم “بس کن”. مثلا دارن بهت میخندن و تو میخوای بگی”بس کن خندیدنتو”.

بیاین جملات بالا رو به همین صورت به چینی بگیم. برای این کار شما کافیه کاراکتر了leرو به آخر جمله تون اضافه کنید. به صورت ساختار:“不要。。。了”

不要嘲笑我了!

Búyào cháoxiào wǒle!

بس کن مسخره کردن منو!

不要这样了!

Bú yào zhèyàng le!

بس کن(بس کن این کارتو)

علاوه بر مورد بالا“不要。。。了”معنای دیگه ای هم میده. مثلا میخوایم به یکی بگیم نباید بیشتر از این به این کار ادامه بدی. مثلا مادری رو در نظر بگیرین که میخواد به پسرش بگه”دیگه نباید بیشتر از این این دخترو ببینی”

你不要见她了吧。

Nǐ bùyào jiàn tāle ba.

 

جملات آینده در زبان چینی – کاربرد سوم (要)

آخرین کاربرد要 در زبان چینی که میخوایم یاد بگیریم حالتیه که شما بخواید از آینده حرف بزنید. مثلا میخواید بگید من قصد دارم فلان کار رو بکنم یا من میخوام به فلان جا برم.جملاتی که دارن راجب تصمیم گیری های ما برای آینده حرف میزنن. 要در این جملات تقریبا مثل کاربردwill  وwant در زبان انگلیسیه.

他们要来这里吃饭。

Tāmen yào lái zhèlǐ chīfàn.

اونا میخوان بیان اینجا غذا بخورن.

我们明天要去博物馆。

Wǒmen míngtiān yào qù Bówùguǎn.

ما فردا میخوایم بریم موزه.

看起来要下雨了。

Kànqǐlái yào xiàyǔ le.

به نظر میاد میخواد بارون بیاد

 

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
واتساپ و تلفن آموزشگاه زبان چینی
×