آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

خواستن در زبان چینی + معانی مختلف 要در زبان چینی + مثال های کاربردی

 

توی این مقاله از آموزش رایگان زبان چینی میخوایم با لفظ “خواستن” در زبان چینی آشنا بشیم.ما برای اینکه در زبان چینی بگیم به چیزی نیاز داریم یا چیزی رو میخوایم از کاراکتر 要“yào استفاده میکنیم. در واقع این کاراکتر هم معنای خواستن میده و حالی از زمان آینده رو به همراه داره که درادامه یاد خواهیم گرفت.

yào要 یکی از کاراکتر های خیلی خیلی پرکاربرد در زبان چینیه . شما اگر کاربرد های متفاوت این کاراکتر رو یاد بگیرید میتونید کلی از جملات جالب و کاربردی رو در زبان چینی استفاده کنید . در واقع یهو میتونید یه عالمه چینی صحبت کنید.

مثلا فکر کنید میخواید بگید”من آب میخوام”،”میخوام برم خرید”،”برنامه دارم برم مسافرت” برای همه ی این جملات شما میتونید برای بیان خواسته هودتون از کاراکترyào要 استفاده کنید.همه ی این جملات و خیلی از جمله های دیگه ای که شما ممکنه روزانه بهشون بربخورین جملاتی هستن  که شما برای بیانشون فقط کافیه از یک کاراکتر اساسی به نام yào要استفاده کنید.

در واقع به قول معروف ما قراره با یه تیر چند نشون بزنیم.

 

تلفظ و نوشتن کاراکتر 要 له معنای خواستن در زبان چینی

از اونجایی که نوشتن و تلفظ در زبان چینی  زبان چینی خیلی اهمیت داره از الان به بعد قراره توی همه مقاله هامون یه اصول ثابت رو داشته باشیم. ما قبلا توی مقالات الفبای چینی و نوشتن در زبان  چینی با اصول اولیه ی تلفظ و نوشتن در زبان چینی آشنا شدیم. اما این دلیل قانع کننده ای برای اتمام یاد گیریشون نیست.

تلفظ یه مبحث خیلی مهم در زبان چینیه. چیزیه که حتی گاهی خود چینی ها رو هم گیج میکنه. چرا که توی کشور چین هر منطقه ای لحجه ی خاص خودشو داره.مثل لحجه های شیرین شیرازی و اصفهانی خودمون. اما خب ما غالبا مشکلی با این لحجه ها نداریم.اما توی کشور چین این قدر لحجه ها متفاوت و غلیظن که عملا انگار یه زبان دیگه است.برای همینه که چینی ها اومدن یه لحجه معیار برای خودشون انتخاب کردن. چیزی که ما یاد میگیریم هم همون لحجه معیار یا به عبارتی普通哈“Pǔtōnghuà” است.

تلفظ تفظ خواستن در زبان چینی

ما توی زبان چینی کاراکتر های زیادی داریم که پین یین مشابه با要 دارن اما تلفظشون متفاوته.در نتیجه حواستون باشه که 要 رو درست تلفظ کنید.

پین یین کاراکتر 要 به صورت yàoنوشته میشه. همونطور که از پین یینش میبینید 要 شندیای چهارمه پس برای تلفظش باید اونو محکم ادا کنید.مثل اینه که با یکی دعوا دارید.تلفظ این کاراکتر رو براتون قرار دادم چند بار تکرار کنید تا خوبه خوب یاد بگیرید.

 

نوشتن کاراکتر要 در زبان چینی

همونطور که توی مقاله های یادگیری نوشتن در زبان چینی هم بهتون گفتیم نوشتن زبان چینی یک سرس اصول داره که باید رعایت بشه.از اونجایی که قبلا این اصول رو به طور مفصل یاد گرفتیم اینجا فقط بهتون ترتیب نوشتن و حرکت صحیح دست در نوشتن要 رو آموزش میدیم .به صورت زیر:

آموزش نوشتن در زبان چینی
آموزش نوشتن در زبان چینی

الان دیگه وقتشه که بریم سراغ کاربردهای 要 در زبان چینی.

 

خواستن در زبان چینی

یکی از معانی کاراکتر要“yào” در زبان چینی “خواستن ” یا “تمایل داشتن” هست. یکی از ساده ترین و مستقیم ترین راه ها برای ابراز تمایل افراده.مثلا فکر کنید شما رفتید توی کافه و میخواید قهوه سفارش بدید یا اینکه تشنتونه و یه لیوان آب میخواید.خب چطور اینو میگید؟

یا مثلا دوستاتون میخوان برن بیرون و شما نمیخواید برید. میخواین بهشون بگید “من میخوام درس بخونم.” یا گرسنتونه چی میگید؟ “من ئمیخوام شام بخورم”. یا حتی بخواید بپرسید بقیه میخوان چیکار کنن. “کی میخوتد بازی کنه؟”گفتن همه ی این جملات تو دسته اول جا میشن که مثال هاشو براتون آوردم.

我要一杯咖啡。

Wǒ yào yībēi kāfēi.

من یک فنجان قهوه میخواهم.

我要吃晚饭。

Wǒ yào chī Wǎnfàn.

من میخوام شام بخورم.

谁要玩电脑?

Shéi yào wán diànnǎo?

کی میخواد با کامپوتر بازی کنه؟

توجه کنید که توی جمله اول要به عنوان فعل اصلی استفاده شده اما در دو جمله بعد نقش فعل کمکی رو داره.

 

“نیاز داشتن” در زبان چینی

توی کاربرد دوم 要 ما قراره یاد بگیریم جملاتی رو بگیم که در اونها لفظ “نیاز داشتن” یا “نیازه” به کار میره.مثلا شما میخواید بگید برای ازدواج نیاز به پول زیادیه.  ما برای این حالت ازمعنای要 در زبان چینی شکل دیگه ای از要رو هم داریم.شما میتونید توی جملاتی که در اونها要 به معنای نیاز داشتنه اون رو به صورت需要xūyào هم استفاده کنید. چندان فرقی با هم ندارن.

我要找到我的钥匙。

Wǒ yào zhǎodào wǒ de yàoshi.

من نیاز دارم کلیدهایم را پیدا کنم.

买汽车要花很多钱。

Mǎi qìchē yào huā hěnduō qián.

برای خرید ماشین نیاز است که پول زیادی خرج کنید.

از اونجایی که هنوز کلی مبحث جالب دیگه مونده که اگر بخوایم اینجا بگیم ممکنه مقاله مون طولانی بشه پس فعلا تا همینجا رو توضیح میدیم. برای یادگیری بقیه ی کاربردهای این کاراکتر جذاب جلسه ی دومم آموزشمون رو مطالعه کنید.

 

 

موسسه گاما آموزشگاه برگزیده سال موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *