دانستنی های ترکیه

نرخ سود بانکی در ترکیه+ افتتاح حساب در بانک های ترکیه✔️

نرخ سود بانکی در ترکیه را در این مقاله می خواهیم به شما ارائه دهیم. همانطور که می دانید قوانین نرخ سود بانکی در ترکیه کاملاً قابل تغییر است و برای بانکی که در آن سرمایه گذاری می کنید اعمال می شود.از آنجایی که خارجی های مقیم ترکیه می توانند در بانک های ترکیه سرمایه گذاری کنند و از مزایای این بانک ها بهره مند شوند. اما شرایط دریافت سود بانکی در ترکیه تا حدودی متفاوت است.بیشتر آنها شبیه به بانک زیارت است که یکی از معروف ترین بانک های ترکیه است. همچنین برای اطلاعات درباره دولت الکترونیک ترکیه (E-devlet) با ما همراه باشید.

اتباع خارجی مقیم ترکیه اغلب  سرمایه گذاری های هنگفتی را در بانک زیارت انجام می دهند و از آن سود می برند.در نتیجه علاوه بر بررسی موارد کلی سود بانکی ترکیه.در مقاله ما همچنین اطلاعاتی در مورد سود بانک زیارت ارائه خواهیم کرد.

نرخ سود بانکی در ترکیه به انواع سپرده ها

نرخ سود بانکی در ترکیه بسته به میزان سپرده متفاوت است. همچنین در برخی موارد به گفته رئیس شعبه برای مبالغ کلان تفاوت دارند. اما برای اعداد عادی، نرخ سود سپرده های سه ماهه در سال 2020 بین 9 تا 10 درصد متغیر است.شایان ذکر است که آمار بالا در سایر سایت ها به دلیل عدم به روز رسانی است. نرخ بهره به روز شده همین عدد است.رقم سود بانک زیارت است که یک بانک دولتی است.

برای سپرده های دلاری در سال 2020، نرخ سود سالانه 2 درصد برای یک ماه سپرده است.همین نرخ بهره روی یورو نیز اعمال می شود.

سود بانکی در ترکیه

سود روزانه بانک های ترکیه

در ترکیه نرخ سود روزانه وجود ندارد و بانک ها به مبالغ غیر سپرده شده سودی پرداخت نمی کنند. اما سود ماهانه تقریباً برابر با سود سالانه است. به این معنی که اگر پول خود را به مدت یک ماه واریز کنید، تقریباً معادل سود سالانه سود دریافت خواهید کرد.در مورد سپرده های لیر در سال 2020، سود ماهانه حدود 9٪ است.

مالیات نرخ سودبانکی در ترکیه چقدر است ؟

همانطور که می دانید برای افتتاح حساب در ترکیه نیاز به اخذ شماره مالیاتی است.این شماره برای ثبت مالیات سود بانکی در اداره مالیات است. جایی که نرخ مالیات بهره بانک در سال 2020 برابر با 10 درصد از رقم سود است.

نحوه دریافت نرخ سودبانکی در ترکیه

برخی از خارجی ها همیشه در باز کردن حساب های بانکی بین المللی با مشکل مواجه بوده اند.و شرایط خوبی برای داشتن حساب آفشور نداشتند. به خصوص کسانی که با کشورهای مختلف در ارتباط هستند.و شغل آنها به نوعی به بانک های خارجی مربوط می شود، آنها بیش از دیگران با این مشکل دست و پنجه نرم کردند.

در مورد داشتن حساب بانکی در بانک ترکیه

یکی از بهترین راه ها برای برقراری ارتباط راحت با کشورهای دیگر از طریق این حساب کاربری است.در این صورت می توانید مستر کارت تهیه کنید و از علاقه بانک های ترکیه بهره مند شوید.دو نکته مهم در رابطه با نرخ سود بانکی در ترکیه همیشه باید به خاطر داشته باشید:

اولین : اگر شهروند کشور دیگری هستید و می خواهید در ترکیه حساب بانکی داشته باشید.

این فرآیند فقط از طریق بانک زیارت امکان پذیر خواهد بود و این بانک به شما امتیاز نمی دهد، اما Iş Bank در صورت داشتن کارت اقامت این امتیاز را به شما اعطا می کند. یا می توانستند با مبالغ هنگفتی حساب باز کنند.

دومین : بانک زیارت یکی از بهترین و سودآورترین بانک های ترکیه است.جایی که تمامی خارجی های مقیم داخل و خارج از ترکیه دارای حساب در این بانک هستند.بانک زیارت تمامی خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه می کند و اغلب نیازی به مراجعه به شعب بانک نیست. در این راستا در هر کجای دنیا که هستید می توانید امور بانکی خود در ترکیه را بررسی و پیگیری کنید.و اگر به فکر خرید ملک در استانبول هستید، می توانید به راحتی در تمامی بانک های این کشور سپرده گذاری کنید و از مزایای بانکیدر اینجا بهره مند شوید.

نرخ سود بانکی در ترکیه

 

مزایای بانکی در بانک های ترکیه

بانک زیرات ترکیه در سال 1863 و پس از Garanti BBVA تاسیس شد.این کشور به دلیل سیستم اقتصادی سالم خود در رتبه 115 جهان قرار گرفت.بنابراین اگر در بانک زیارت صاحب حساب هستید. باید بدانید که علاوه بر لیر می توانید حساب بانکی به دلار و یورو نیز داشته باشید. جایی که در ترکیه سود بانکی دریافت می کنید و بعد از یک هفته مسترکارت یا ویزا کارت دریافت می کنید.در مورد نرخ سود بانکی در ترکیه به خصوص در بانک زیارت.بستگی به نحوه واریز مبلغی که به بانک می کنید دارد. مثلا اگر 3 ماه سپرده گذاری کنید 9 تا 10 درصد سود دریافت می کنید.

همچنین هر چه پول شما مدت بیشتری در بانک بماند و برداشت نشود،سود بیشتری نصیب شما خواهد شد. و اگر به سال برسد با علاقه بیشتری عرضه می شود.

مزایای افتتاح حساب بانکی در ترکیه

اگر با خرید ملک در ترکیه موفق به اخذ اقامت ترکیه شده اید. در سیستم بانکی ترکیه هیچ محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. جایی که می توانید به راحتی در ترکیه حساب بانکی باز کنید.از طرفی می توانید از تسهیلات بانکی ترکیه نیز استفاده کنید. اگر با اجاره خانه یا ثبت شرکت موفق به اخذ اقامت ترکیه شوید.می توانید در بانک های ترکیه از جمله بانک زیارت ترکیه به صورت ارزی حساب باز کنید.همچنین می توانید به راحتی از تمامی امکانات ویزا کارت و مسترکارت بانک زیارت ترکیه استفاده کنید.

این امر در سراسر جهان از طریق ارتباط با بانک از طریق اینترنت امکان پذیر است.بنابراین از خدمات بانکداری جهانی متصل لذت ببرید. همانطور که تمام معاملات در داخل ترکیه برای شما باز خواهد بود.و شما می توانید به راحتی تراکنش های مالی خود را انجام دهید.

نکات مهم در مورد افتتاح حساب در بانک های ترکیه

قرارداد بانکی ترکیه از 3 ماه، 6 ماه و 1 سال شروع می شود.اکثر خارجی های مقیم ترکیه به مدت 6 ماه از آن استفاده می کنند و پس از تصمیم نهایی برای اقامت در ترکیه آن را به یک سال تبدیل می کنند.قبل از افتتاح حساب به زمان دریافت سود توجه کنید زیرا میزان سود بستگی به تعداد روزهایی دارد که شروع به واریز می کنید.بانک زیارت را برای دریافت سود در ترکیه انتخاب کنید زیرا این بانک در کشورهای دیگر شعبه دارد و شما می توانید به راحتی از سراسر دنیا مبادله و تراکنش های مالی انجام دهید.

شما باید مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب (گذرنامه و شماره مالیات) را دریافت کنید.برای استفاده از اپلیکیشن و خدمات بانکداری آنلاین، داشتن شماره تلفن همراه ترکی الزامی است.کارمزدها و کارمزدها، به ویژه برای نقل و انتقال بین بانک ها، بسیار بیشتر از بانک های خارج از کشور است.همچنین به یاد داشته باشید که وقتی به یک بانک معتبر نقل مکان می کنید، باید دارایی های خود را حفظ و محافظت کنید.علاوه بر سپرده، باید سود هم داشته باشید.

بنابراین بانک Is Bank و Ziraat هر دو مکان های عالی برای سپرده گذاری هستند.با این حال، بانک زیارت همچنان مشهورترین و سودآورترین بانک در ترکیه است. بنابراین در این مقاله کلیات بانکداری و نرخ سود در ترکیه را به شما ارائه کردیم.این به این منظور است که پس از ورود به ترکیه و اخذ اقامت ترکیه می توانید حساب بانکی باز کنید.

سود بانکی در ترکیه

مالیات بر سپرده‌گذاری در ترکیه

در حدود ۳ تا ۱۰ درصد مالیات بر سپرده‌گذاری در ترکیه به صورت سالانه تعلق می‌گیرد. البته این مقدار بسته به زمان و مقدار سپرده‌گذاری و همچنین بانک عامل می‌تواند تغییر کند.  مالیات در واقع به سود بانکی دریافتی تعلق می‌گیرد. برای مثال اگر نرخ مالیات یک حساب سه درصد و نرخ سود سالانه آن ۳۵ درصد باشد، شما به صورت خالص ۳۲ درصد سالانه سود دریافت خواهید کرد.

نرخ سود بانکی در ترکیه چقدر است؟

بانک مرکزی ترکیه در ماه گذشته یعنی ابتدای دسامبر ۲۰۲۳ اعلام کرد که نرخ بهره بانکی در این کشور می‌تواند تا ۴۲.۵ درصد افزایش پیدا کند. دلیل این امر، کنترل بیشتر تورم در این کشور است. بااین‌حال نرخ سود بانکی در ترکیه به عوامل مختلفی بستگی دارد.

عوامل موثر بر نرخ سود بانکی

مدت سپرده‌گذاری

اینکه سرمایه خودتان را به چه مدت در بانک بگذارید، مهم است. سود حساب بانکی روزانه با سالانه متفاوت است. روشن است که هرچقدر مدت زمان حساب شما بیشتر باشد، سود دریافتی شما هم افزایش پیدا می‌کند.

میزان سرمایه شما

هرچقدر سرمایه بیشتر در بانک‌های ترکیه بگذارید، سود دریافتی شما می‌تواند بیشتر شود. در نتیجه اگر می‌خواهید بیشترین سود را دریافت کنید، باید سرمایه بیشتری را هم صرف سپرده‌گذاری در بانک‌های ترکیه نمایید.

ارز سپرده‌گذاری

شما در بانک‌های ترکیه می‌توانید هم به صورت لیر و هم با ارزهای دلار و یورو سپرده‌گذاری کنید. نرخ سود بانکی هر ارز متفاوت است.

زوایای پنهان سود بانکی ترکیه

1. نرخ سود واقعی vs. اسمی:

 • نرخ سود اسمی در ترکیه 42.5% است، اما با در نظر گرفتن تورم 60%، نرخ سود واقعی منفی 17.5% می‌شود.
 • این موضوع به معنای کاهش ارزش پول سپرده‌های بانکی در گذر زمان است.

2. تنوع نرخ سود:

 • نرخ سود بر اساس نوع سپرده، مدت زمان سپرده و نوع بانک متفاوت است.
 • سپرده‌های کوتاه‌مدت، نرخ سود پایین‌تر و سپرده‌های بلندمدت، نرخ سود بالاتر دارند.
 • بانک‌های خصوصی معمولاً نرخ سود بیشتری نسبت به بانک‌های دولتی ارائه می‌دهند.

3. ریسک‌های سرمایه‌گذاری:

 • سرمایه‌گذاری در لیر ترکیه با ریسک نوسانات ارزی همراه است.
 • تورم بالا می‌تواند ارزش پول را به سرعت کاهش دهد.
 • قبل از سرمایه‌گذاری، باید تحقیقات لازم انجام شود.

4. معافیت‌های مالیاتی:

 • برخی از سپرده‌های بانکی در ترکیه از معافیت‌های مالیاتیبرخوردارند.
 • این موضوع می‌تواند سودآوری سپرده‌گذاری را افزایش دهد.

5. مقایسه با سایر کشورها:

 • نرخ سود بانکی در ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، بالا است.
 • این موضوع می‌تواند ترکیه را به مقصد جذابی برای سرمایه‌گذاران تبدیل کند.

منابع اطلاعاتی:

 • بانک مرکزی ترکیه: [نشانی وب نامعتبر برداشته شد]
 • دنیای اقتصاد: [نشانی وب نامعتبر برداشته شد]
 • تجارت نیوز: [نشانی وب نامعتبر برداشته شد]

نکات کلیدی:

 • نرخ سود بانکی در ترکیه پیچیده‌تر از آن است که در 10 لینک اول گوگل به نظر می‌رسد.
 • قبل از سرمایه‌گذاری در ترکیه، باید تحقیقات لازم انجام شود و تمام جوانب در نظر گرفته شود.
5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا