سایر مراکز آموزشی

10 تا از بهترین آموزشگاه های کاخن قزوین 🎼+ آدرس و 📞

سازهای کوبه ای به نوعی به عنوان یکی از قدیمی ترین سازهای شناخته می شوند؛ که استفاده از آن ها تاریخی هزاران ساله دارد. باور عمومی این است که اولین استفاده سازهای کوبه ای ارتباط برقرار کردن از راه دور بوده است اما به مرور در مراسم ها، چه شادی یا عزا و تشریفات مذهبی از آن ها استفاده شده است. سازهای کوبه ای به همراه سازهای بادی برنجی از زمان های دور در خدمت موسیقی بوده اند که این نشان دهنده حضور قوی و ارتباطی است که بشر با این سازها برقرار می کند در ادامه این مقاله لیستی از بهترین آموزشگاه های کاخن قزوین تهیه کرده ایم. پس این مقاله را از دست ندهید !

کاخن : سازی از جنس درد و آزادی

در این صفحه شما نیز میتوانید با بهترین آموزشگاه های موسیقی در قزوین آشنا شوید.

معیار انتخاب بهترین آموزشگاه کاخن قزوین :

🎼دارا بودن يک برنامه آموزشی مدون و کامل
🎼قابلیت برگزاری کلاس برای تمام سنین
🎼بهره مندی از اساتید موسیقی  برجسته و خبره 🎼ارائه مدرک معتبر
🎼برقراري ارتباط دوستانه با هنرجویان به طوریکه فضای دوستانه و گرمی حاکم باشد 🎼استفاده از روش ها و متد های روز دنيا برای تدريس و آموزش
🎼استفاده از ساز ها و ادوات موسیقی با کیفیت 🎼دارابودن محیط مناسب آموزشی

بهترین آموزشگاه های کاخن قزوینبهترین آموزشگاه های کاخن قزوین کدام اند؟

 

ردیف نام آموزشگاه نشانی شماره تماس
1 آموزشگاه موسیقی سرایش قزوین قزوین – فلسطین شرقی- بعد از چهارراه پادگان- نرسیده به توحید ساختمان مهر – طبقه ۳ واحد ۵ 02833326011
2 آموزشگاه موسیقی هارمونی  قزوین – بلوار آیت الله مدرس – بن بست یاران پلاک ۳۱۴ 02833331910
3 آموزشگاه موسیقی فرآهنگ قزوین – ابتدای بوعلی شرقی ساختمان فرآهنگ 02833230503
4 آموزشگاه موسیقی دستان قزوین قزوین – خیابان نوروزیان- بین حکمت ۴۷ و ۴۷ – پلاک ۵۳ – طبقه ۳ – واحد۶ شرقی
02833232253
5 آموزشگاه موسیقی نغمه مهر قزوین – پونک، بلوار نخبگان- بلوک ۱۳ – قطعه ۶۸ 02833699628
6 آموزشگاه موسیقی همایون قزوین قزوین – محمدیه – زیباشهر – بلوار مطهری،نبش کوچه یاس چهاردهم،طبقه فوقانی دفتر اسناد رسمی 02832563320
7 آموزشگاه موسیقی سماع قزوین – محمدیه – زیبا شهر- نبش کوچه یاس ۶ – روبه روی بانک مهر اقتصاد 02832573294

1- آموزشگاه موسیقی هارمونی

آموزشگاه هارموني با مديريت آقاي حسام حسيني از بهترين آموزشگاه های موسیقی قزوین است.

 http://hessamhoseini.com/

آدرس:

قزوین بلوار مدرس بالاتر از سه راه عدل بن بست یاران پلاک 314

تلفن:

 02833331910 

2- آموزشگاه موسیقی ماهور

آموزشگاه ماهور از سال 1379 فعاليت خود را در زمينه آموزش موسيقي آغاز كرده است.

اين آموزشگاه دوره‌هاي آموزش انواع ساز‌هاي ايراني (تار، سه‌تار، سنتور، تنبور، نی، دف، تنبک) ساز‌هاي جهاني مانند ویولن، پیانو، گیتار و… برگزار مي‌كند.

 http://mahooracademy.com/

آدرس :

قزوین، پونک، نبش بلوار نخبگان و امیرکبیر

تلفن:

09100450852

3- آموزشگاه موسیقی دستان قزوین

  • امکان اخذ دیپلم رسمی موسیقی از وزارت آموزش و پرورش
  • دوره‌های آمادگی برای ورود به هنرستان موسیقی و دانشگاه هنر
  • آموزش دوره‌های آزاد کلیه سازها توسط اساتید دانشگاه و هنرستان

آدرس:

قزوین – خیابان نوروزیان- بین حکمت ۴۷ و ۴۷ – پلاک ۵۳ – طبقه ۳ – واحد۶ شرقی

شماره تماس:

02833232253

4- آموزشگاه موسیقی ترانه عارف قزوین 

آموزشگاه ترانه عارف با مديريت جناب آقاي اسحق چگيني دوره آموزشي تنبك، گيتار، ويولن، پيانو، هامونيكا،آواز، سنتور، كمانچه، تار، موسيقي كودك و… برگزار مي‌كند.

اين آموزشگاه داراي برترين اساتيد مجرب بوده و شما به بهترين شكل آموزش خواهيد ديد.

آدرس:

قزوين، چهارراه بلوار به سمت فلسطين شرقي، روبروي كوچه فضيلت، طبقه فوقاني نمايشگاه اتومبيل ربيعي، پلاك 334

تلفن:

099307690

 

_____________________________________________________________________________________________________________

 

تاریخچه کاخن:

کاخن بیشتر در موسیقی آفریقایی پِـِرویی و همین ‌طور سبک‌های معاصر فلامنکو و جَز(جاز) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از دیگر مواردی که به سازهای جعبه ای کوبه ای در آمریکای لاتین کاخن می گویند می توان در موسیقی رومبای کوبایی و موسیقی محلی مکزیک هم مواردی را یافت. کاخن که به زبان اسپانیایی به معنای جعبه است، قدمت زیادی ندارد و تاریخچه ی پیدایش آن کم است اما داستانی منحصر به فرد دارد. همه فکر می کنند که در ابتدا کولی‌های اسپانیایی به همراه رقص و آواز و عضو جدا نشدنی موسیقی فلامنکو یعنی گیتار، بر روی جعبه‌های میوه ریتم می گرفتند و اجرا می کردند که به مرور زمان حالت ساز گونه به خود گرفت و به کاخن امروزی تبدیل شد. کاخن از اواخر قرن هجدهم میلادی، توسط آفرو – پرویی‌ها (آفریقایی تبارهای پرو) مورد استفاده قرار می‌گرفت.

بردگانی در غرب و مرکز آفریقا که به آمریکا آورده شده بودند، اصیل‌ترین وارثان کاخن هستند. در حال حاضر این ساز در سراسر قاره آمریکا، فیلیپین و اسپانیا رایج است. کاخن در دوران برده‌داری در کشور پرو توسعه یافت، بردگان نمی توانستند ساز حمل کنند و همه می دانند که موسیقی با فرهنگ آفریقایی در هم تنیده است پس آن ها شروع به نواختن روی جعبه های میوه کردند. البته که تا سال ۱۸۵۰ این ساز به اوج محبوبیت رسید. در سال‌های پایانی قرن ۱۹میلادی نوازندگان کاخن، حتی تغییراتی در ساختار و صدادهی این ساز بوجود آوردند که به محبوبیت این ساز اضافه کرد. پس از دوران برده داری کاخن در بین دیگر ساکنین آمریکای لاتین از جمله سفید پوستان (نسل ‌های بعدی استعمارگران اروپایی) هم رواج پیدا کرد و کم کم فراگیر شد.

ساختار ساز کاخن :

کاخن مشخصا جعبه ای به شکل مکعب مستطیل است که پنج وجه آن را از یک لایه چوب نازک به ضخامت 3/1 تا 2 سانتیمتر (5/0 تا 75/0 اینچ) می سازند. وجه ششم (که یکی از مستطیل های بزرگ است) با یک لایه تخته ی سه لای نازک پوشانیده می شود. این وجه که سطح ضربه خورنده یا سر(Head) کاخن است تاپا (Tapa) نام دارد. حفره صدا(Sound hole) در وجه كناری تاپا تعبیه شده است .

صفحه چوبی تاپا را معمولا به طور کامل به جعبه کاخن نمی چسبانند، به طوری که در قسمت های بالایی اش فقط در چند نقطه به کاخن متصل است. با این تمهید هنگام ضربه زدن به تاپا صدایی گِزمانند و خاص با لرزشی از کاخن به گوش می رسد . فاکتورهایی که در خصوصیات صوتی کاخن مثل ارتفاع (زیری و بمی)، حجم، طنین و کاراکتر که در صدای آن موثرند به زبان ساده: اندازه و شکل کاخن، جنس و ضخامت چوب مورد استفاده در ساخت آن و اندازه و محل تعبیه حفره صدا نکاتی کلیدی و مهم محسوب می شوند.

 اجزای ساز کاخن:

نوع چوبی که صفحه تاپا را تشکیل می دهد بسیار متنوع است و بستگی دارد به اینکه سازنده (یا سفارش دهنده) چه نوع صدایی را ترجیح می دهد. صداهای با تُنالیته پایین (بم) گرم و مطبوع اند و صداهای با تنالیته بالا (زیر) واضح و درخشان، بدون آنکه تغییری در ویژگی های صوتی کاخن از نظر کاراکتر ایجاد شود. برای ساخت صفحه تاپا معمولا از چوب های درخت گیلاس، ماهون و افرا استفاده می کنند؛ در حالی که بقیه قسمت های کاخن را از چوب کاج، صنوبر و یا سایر چوب های سفید مرغوب می سازند .

اخیراً یک پرکاشنسیت پرویی به نام روبرتو چینو بولانیوس (Roberto chino Bolanos) یک کاخن از جنس پلِکسی گلاس (Plexiglass) ابداع نمود که پلِکسی کاخن (Plexicajon) نام دارد. بدنه شفاف این کاخن از کاخن سنتی بزرگتر و سنگین تر است و حجم صدای آن اندکی از کاخن سنتی بیشتر است.

انواع کاخن:

در حال حاضر دو نوع ساز در بازار وجود دارد:

۱. کاخن‌های ثابت

کاخن‌های ثابت دارای فنر یا سیم گیتار هستند. این نوع ساز صدای یکنواختی تولید می‌کند و قابلیت تنظیم ندارد. اما این ویژگی ربطی به حرفه‌ای بودن یا نبودن ساز ندارد و برند‌های بسیار معروف دنیا نیز از این مدل ساز‌ها بسیار تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

۲. کاخن‌های رگلاژی

این نوع کاخن دارای فنر یا سیم گیتار هستند، ولی قابلیت تغییر صدا را هم دارند. این مدل ساز‌ها در نوع فنری قابلیت شل شدن فنر و پخش شدن صدای چوب و در نوع سیمی قابلیت کوک شدن همانند گیتار برای زیر و بم شدن صدا را دارند.

سخن پایانی

علاقه مندان به ساز کاخن روز به روز در حال افزایشند، از جمله به دلیل صدای زیبا و هیجان انگیزش، این که به سادگی حمل می شود و… اما جز ذوق و شوق یادگیری یا حتی پشتکار باید بدانیم که آموزشگاه و استادی که هم در نواختن ساز ماهر باشد و هم در تدریس آن، ترکیبی نادر است. در این مقاله به معرفی بهترین آموزشگاه های کاخن قزوین پرداخیتم؛ امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

اکنون این فرصت را از دست ندهید و با گذراندن دوره آموزشی در بهترین آموزشگاه های کاخن قزوین ، از همین حالا شروع به یادگیری ساز موردعلاقه خود کنید!

اگر نکته ای از قلم افتاده است ، لطفا با ما در قسمت کامنت ها در اشتراک بگذارید . 🙂

به نظر شما بهترین آموزشگاه های کاخن قزوین کدام اند؟

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا