سایر مراکز آموزشی

10 تا از بهترین آموزشگاه های کاخن قم 🎼+ آدرس و 📞

کاخن یکی از آلات بسیار زیبا و ارزشمند در دنیای موسیقی است. این ساز با شکوه و زیبایی خاص خود به عنوان یکی از مهمترین آلات نوین در جهان محسوب می‌شود. حال، به بررسی عمیق و جامع کاخن می‌پردازیم و شما را با جذابیت‌ها و تاثیرات حیرت‌انگیز این ساز فرامی‌خواهیم‌نشاند. در ادامه این مقاله لیستی از بهترین آموزشگاه های کاخن قم تهیه کرده ایم. پس این مقاله را از دست ندهید !

کاخن : سازی از جنس درد و آزادی

در این صفحه شما نیز میتوانید با بهترین آموزشگاه های موسیقی در قم آشنا شوید.

معیار انتخاب بهترین آموزشگاه کاخن قم :

🎼دارا بودن يک برنامه آموزشی مدون و کامل
🎼قابلیت برگزاری کلاس برای تمام سنین
🎼بهره مندی از اساتید موسیقی  برجسته و خبره 🎼ارائه مدرک معتبر
🎼برقراري ارتباط دوستانه با هنرجویان به طوریکه فضای دوستانه و گرمی حاکم باشد 🎼استفاده از روش ها و متد های روز دنيا برای تدريس و آموزش
🎼استفاده از ساز ها و ادوات موسیقی با کیفیت 🎼دارابودن محیط مناسب آموزشی

بهترین آموزشگاه های کاخن قمبهترین آموزشگاه های کاخن قم کدام اند؟

 

ردیف نام آموزشگاه نشانی شماره تماس
1 آموزشگاه موسیقی عارف قم، ۲۰ متری شهید بهشتی، بعد از تقاطع چمران، پلاک ۲۰۰ 02536629066
2 آموزشگاه موسیقی عهد قم، بلوار محمّد امین، کوچه ۴۳، پلاک ۴، طبقه بالا 02532944515
3 آموزشگاه موسیقی مکتب خانه میرزا عبدالله قم، ۴۵ متری صدوق، نبش کوچه ۱۱، زیرزمین داروخانه صادقی، پلاک ۱۸۹ 09384652868
4 آموزشگاه موسیقی چنگ قم قم، میدان توحید
02538833231
5 آموزشگاه موسیقی چکاوک قم، خیابان ۱۹ دی (باجک ۱)، بین کوچه ۱۳ و ۱۵، پلاک ۳۴۳ 02537127
6

آموزشگاه موسیقی نوا

قم، بلوار شهید صدوقی، بلوار محمد امین 02532917356
7

آموزشگاه موسیقی دهل

قم،خیابان جمهوری، بین کوچه ی ۱۳و ۱۵، جنب پوشاک زیروتن 02532912798

1- آموزشگاه موسیقی عارف

آموزشگاه عارف از بهترين آموزشگاه های موسیقی قم كه دوره آموزش انواع ساز‌هاي كلاسيك و ايراني را برگزار مي‌كند.

دوره‌هاي اين آموزشگاه عبارتند از: تار، ني، كمانچه، گيتار، ويولن، درام، تنبك و سنتور و… كه مناسب كودكان و بزرگسالان هستند.

 http://musicaref.ir/default.aspx

آدرس :

قم، 20متری شهید بهشتی بعد از چهارراه چمران، پلاک200

شماره تماس:

02536629066

09127481636

2- آموزشگاه موسیقی مکتب خانه میرزا عبدالله

  • کلاس های آموزش ساز ویژه کودکان و نوجوانان (جدا از بزرگسالان) توسط اساتید تخصصی آموزش موسیقی به کودکان (پداگوژیست کودک)
  • برگزاری کلاس های همنوازی و کنسرت ویژه هنرجویان
  • آموزش تخصصی موسیقی کودک ویژه کودکان کمتر از هفت سال
  • مشاوره و استعدادیابی جهت انتخاب ساز توسط کارشناس ارشد اتنوموزیکولوژی و دانشجوی رشته تکنولوژی آموزشی

آدرس:

قم، ۴۵ متری صدوق، نبش کوچه ۱۱، زیرزمین داروخانه صادقی، پلاک ۱۸۹

شماره تماس:

09384652868

3- آموزشگاه موسیقی دهل

تدریس حرفه ای انواع ساز ها و آموزش آواز، صدا سازی و سلفژ توسط بهترین مدرسان و اساتید انجام می شود. اساتید و کادر مدیریت آموزشگاه همگی ازدانش آموختگان رشته موسیقی در سطح دانشگاهی و عمدتا از اساتید دانشگاه های موسیقی هستند.

آدرس:

قم،خیابان جمهوری، بین کوچه ی ۱۳و ۱۵، جنب پوشاک زیروتن

شماره تماس:

02532917356

_____________________________________________________________________________________________________________

 

کوک کاخن

برخلاف سازهای زهی، کوک کاخن نت صدای آن را مشخص نمی‌کند؛ بلکه باید بهترین شخصیت صدای ساز را پیدا کرده و تلاش کنیم نویزهای ناخواسته را به حداقل برسانیم.

توجه داشته باشید که اگر سیم‌ها را بیش‌ازحد کشیده و یا پیچ‌ها را بیش‌ازحد محکم کنیم، ممکن است به ساز آسیب وارد شود.

 آشنایی با ساز کاخن (کاخُن)

کاخون یا کاخن (که در اصل یک کلمه اسپانیایی به صورت Cajón نوشته می‌شود)، جزو سازهای کوبه ای دسته بندی می گردد. این لغت به فارسی به معنای جعبه و یا صندوق است که علت نامگذاری آن را هم می توان از روی ساختار آن فهمید.
از این آلت موسیقی در نواختن موسیقی های آفرو-پرویی و سبک های معاصرتر مانند فلامینکو و جز استفاده می‌شود. شیوه کار با ساز کاخون یا کاخن به این گونه است که نوازنده روی آن نشسته و با وارد کردن ضربات دست و انگشتان بر صفحه جلویی (که تاپا نام دارد) و همچنین صفحات کناری و بالایی، صدا ایجاد می نماید. در کنار ساز کاخن از آلات موسیقی دیگر از جمله ابزارهای نوازندگی ساز درامز و سازهای پرکاشنی دیگر مانند استیک ها، براش‌ها نیز استفاده می گردد.

1- مافلینگ یا خفه کردن صدا

در برخی از شرایط ممکن است بنا بر سبکی که می‌نوازید و همچنین ماهیت صوتی اتاقی که در آن قرار دارید، نت بیس بیش از آنچه می‌خواهید طول داشته باشد. در چنین شرایطی قرار دادن یک حوله یا پارچه در داخل ساز می‌تواند مؤثر باشد. هر چه سطح تماس پارچه با صفحه نواخت ساز بیشتر باشد، صدا را نیز بیشتر خفه می‌کند.

اگر صدای لرزش سیم‌ها ناخوشایند باشد، می‌توانید صدای آنها را نیز کنترل کنید. در برخی از کاخن‌ها، چسب ولکرو بر روی سیم‌ها تعبیه شده است که می‌توان آن را شل یا محکم کرد. اگر این مکانیزم در ساز شما طراحی نشده است، می‌توانید از چسب‌های نواری مرسوم خانگی برای ساکت کردن صدای سیم‌ها استفاده کنید. البته حتماً توجه کنید که چسب مورد استفاده به ساز و اجزای آن آسیب نزند.

2- تنظیم کشش سیم‌ها

در بیشتر کاخن‌های سیمی، کشش سیم‌ها با استفاده از پیچ و آچار آلن تنظیم می‌شود؛ اما بسیاری از تولیدکنندگان توصیه می‌کنند هرگز اقدام به تغییر کشش سیم‌ها نکرده یا لااقل پیچ تعبیه‌شده بر روی مکانیزم را از تعداد دور مشخصی محکم‌تر نکنید.

برای رسیدن به نتیجه مناسب باید دستی ماهر، تجربه‌ای کافی و گوش‌هایی مجرب داشته باشید. راهنمایی کلی بدین شرح است: اگر سیم‌ها بیش‌ازحد سفت باشند، صدای گز ناخوشایندی تولید کرده و اگر بیش‌ازحد شل باشند، صدایی شبیه به جغجغه ایجاد می‌کنند. پس باید با دقت لازم حد بهینه بین این دو حالت را پیدا کنید.

3- تنظیم صفحه نواخت

در برخی از کاخن‌ها می‌توانید با شل یا سفت کردن پیچ‌های تعبیه‌شده بر روی سطح خارجی صفحه نواخت ساز، فاصله این صفحه از بدنه را کم یا زیاد کنید. بدین ترتیب می‌توانید صدای اسنیرمانندی تولید کنید که در موسیقی پرویی کاربرد دارد.

4- تغییر نت بیس

اگر بخشی از حفره صدای ساز را بپوشانید (مثلاً یک تکه مقوا را با چسب به دهانه حفره صدا متصل کنید)، صدای نت بیس عمیق‌تر و خشک‌تر می‌شود. برخی از کاخن‌های موجود در بازار دارای زبانه‌ای کشویی هستند که انجام این کار را ساده‌تر می‌کند.

انتخاب کاخن مناسب

هنگام انتخاب یک کاخن، عوامل مختلفی مانند اندازه، متریال و کیفیت صدا باید در نظر گرفته شود. مهم است که یک کاخن را انتخاب کنید که مناسب سبک نوازندگی و ترجیحات موسیقی شما باشد.

برخی از کاخن ها دارای لوازم جانبی مفیدی مانند بالشتک صندلی یا کیسه گیگ هستند که می تواند حمل و نقل و نواختن ساز را آسان تر کند.

 

سخن پایانی

کاخن به عنوان یکی از سازهای هنری برجسته، توانسته است در دلها و ذهنیت‌های مختلف جایگاه ویژه‌ای پیدا کند. از تاریخچه تا ساختار صدا، از کاربردها تا آثار معاصر، همه این عوامل نشان‌دهنده اهمیت کاخن در دنیای موسیقی هستند. در این مقاله به معرفی بهترین آموزشگاه های کاخن قم پرداخیتم؛ امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

اکنون این فرصت را از دست ندهید و با گذراندن دوره آموزشی در بهترین آموزشگاه های کاخن قم ، از همین حالا شروع به یادگیری ساز موردعلاقه خود کنید!

اگر نکته ای از قلم افتاده است ، لطفا با ما در قسمت کامنت ها در اشتراک بگذارید . 🙂

به نظر شما بهترین آموزشگاه های کاخن قم کدام اند؟

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا