سایر مراکز آموزشی

لیست بهترین آموزشگاه های ساز عود کرج 🎵 10 آموزشگاه برتر

عود، یکی از سازهای بسیار قدیمی و غنی در تاریخ موسیقی است. این ساز با زیبایی‌های صدای خود، از دهه‌ها پیش در موسیقی‌های مختلف و در اقطار گوناگون جهان شناخته شده است. در این مقاله، به بررسی تاریخچه، ساختار، و نقش عود در فرهنگ‌های مختلف پرداخته و سعی می‌شود تا عظمت و تأثیر این ساز بر جهان موسیقی روشن گردد. در این مقاله لیستی از بهترین آموزشگاه های ساز عود کرج تهیه کرده ایم.

زیبایی موسیقی شرقی با نغمات گرم و خاص عود

در این صفحه شما نیز میتوانید با بهترین آموزشگاه های موسیقی در قم آشنا شوید.

آزمون تعیین سطح گاما

حال، چگونه می توان در شهر بزرگی مانند کرج ، آموزشگاه ساز عود خوب پیدا کرد؟ اگر در کرج زندگی یا کار می کنید این فرصت را دارید که با گذراندن دوره آموزشی در یک آموزشگاه ساز عود کرج ، از همین حالا شروع به یادگیری ساز موردعلاقه خود کنید!

معیار انتخاب بهترین آموزشگاه ساز عود کرج :

🎵دارا بودن يک برنامه آموزشی مدون و کامل
🎵قابلیت برگزاری کلاس برای تمام سنین
🎵بهره مندی از اساتید موسیقی  برجسته و خبره 🎵ارائه مدرک معتبر
🎵برقراري ارتباط دوستانه با هنرجویان به طوریکه فضای دوستانه و گرمی حاکم باشد 🎵استفاده از روش ها و متد های روز دنيا برای تدريس و آموزش
🎵استفاده از ساز ها و ادوات موسیقی با کیفیت 🎵دارابودن محیط مناسب آموزشی

بهترین آموزشگاه های ساز عود کرج

بهترین آموزشگاه های ساز عود کرج کدام اند؟

ردیف نام آموزشگاه آدرس شماره تماس
1 آموزشگاه موسیقی سرنا کرج، میدان شهدا، بلوار مانی، کوچه مانی یک، انتهای کوچه 02632238651
02632287019
09306460639
2 آموزشگاه موسیقی آوادیس کرج ،جهانشهر،میدان سپاه بلوار جمهوری، کوچه شهید جدیدی، پلاک ۲۸ 02634214334
3 آموزشگاه موسیقی ملودی کرج، گوهردشت، فلکه اول، ابتدای بلوار مطهری، طبقه فوقانی بانک سرمایه، ساختمان پردیس، طبقه اول، واحد یک 02634218439
4 آموزشگاه موسیقی ترنگ کرج، طالقانی جنوبی، بین رز و جمال پور 09108859903
5 آموزشگاه موسیقی سارنگ

 

کرج، بلوار آیت‌الله طالقانی، مریم 02632505522
6 آموزشگاه موسیقی زریاب کرج، درختی، پنجم، انوشیروان غربی 02633510965
7 آموزشگاه موسیقی چند مضراب کرج، بلوار یادگار امام، بین رودکی و خیام 02632775787
8 آموزشگاه موسیقی ماهور کرج کرج، بلوار جمهوری اسلامی، بین دهم بلوک 1 و نهم بلوک 1 02634437628
9 آموزشگاه موسیقی آرتیمان کرج، درختی، سعدی، رودکی غربی 02633525676
10 آموزشگاه موسیقی ارغوان کرج، بلوار جهان نما، دریا 2 02632313259

1- آموزشگاه موسیقی سرنا

یکی از بهترین آموزشگاه ها در زمینه آموزش آهنگسازی ، آموزشگاه موسیقی سرنا در کرج می باشد که از اساتید با تجربه ای در این زمینه بهره می برد. این دوره ها به صورت حضوری برگزار می شوند و در آنها برخلاف سایر روش های غیر آکادمیک که فقط آموزش کاربری نرم افزار است، خود موسیقی به صورت علمی آموزش داده شده است.

Sorena-music.com

آدرس:

کرج، میدان شهدا، بلوار مانی، کوچه مانی یک، انتهای کوچه

شماره تماس:

02632238651
02632287019
09306460639

2- آموزشگاه موسیقی آوادیس

آموزشگاه موسیقی آوادیس در سال۱۳۹۱ با هدف بالا بردن سطح فرهنگی جامعه و ترویج و توسعه ی موسیقی و هنر جدی با نگاهی کاملا حرفه ای و متخصصانه تاسیس گردید و از میان هنرمندان و معلمین فعال کشور بهترینها را دستچین نمود.این کادر مجرب و حاذق با ارائه ی جدیدترین متدهای آموزشی در محیطی گرم و صمیمی در اثنای این سالها هنرجویان بسیاری تربیت کرده است.

Avadisacademy.com

آدرس:

کرج ،جهانشهر،میدان سپاه بلوار جمهوری، کوچه شهید جدیدی، پلاک ۲۸

شماره تماس:

02634214334

3- آموزشگاه موسیقی ملودی

آموزشگاه موسیقی ملودی افتخار دارد تا با برگذاری دوره های تخصصی موسیقی بتواند در بخش کاملا تخصصی موسیقی نیز فعالیت مثبت و درخشانی را ارائه دهد.

این دوره ها از جذابیت خاصی بین متقاضیان و هنرجویان برخوردار است اما متقاضیان علاقمند به شرکت در این دوره ها می بایست از حداقل مهارت های مرتبط برخوردار باشند. هنرجویان جهت شرکت در این کلاس ها می بایست پیش نیاز های لازم در بخشی که مایل به شرکت در آن هستند دارا بوده و توسط استاد مربوطه مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. بسیاری بر این تصور هستند که به عنوان مثال شرکت در کلاس آهنگسازی به صورت مستقیم امکان پذیر خواهد بود. امکان این امر میسر خواهد بود اما استاد مربوطه چاره ای جز تدریس مباحث مقدماتی که به هیچ عنوان مرتبط با دروس مختص آن دوره است نبوده، می باشد که این امر زمان کلاس را طولانی تر خواهد کرد.

Melody-amoozeshgah.ir

آدرس:

کرج، گوهردشت، فلکه اول، ابتدای بلوار مطهری، طبقه فوقانی بانک سرمایه، ساختمان پردیس، طبقه اول، واحد یک

شماره تماس:

02634218439

4- آموزشگاه موسیقی ترنگ

آموزشگاه موسیقی ترنگ با گرد هم آوردن بهترین اساتید موسیقی در کرج سعی بر این دارد به بهترین شکل ممکن هنرجویان خود را آموزش دهد. تا این هنرجویان بتوانند از علایق خود لذت کافی را برده و حال خوشی را در این آموزشگاه سپری کنند.

آموزشگاه ترنگ قبل از هر چیزی، محیطی شاد و مرفه را برای شما فراهم آورده است. در درجه بعدی اساتید ما از بهترین ها می‌باشند و شما می‌توانید به بهترین شکل ممکن و در محیطی امن علایقتان را دنبال کنید.

Tarangacademy.ir

آدرس:

کرج، طالقانی جنوبی، بین رز و جمال پور

شماره تماس:

09108859903

5- آموزشگاه دف ارغوان کرج

آموزشگاه ارغوان آموزشگاهی است که انواع ساز‌های ایرانی و کلاسیک را توسط بهترین اساتید آموزش می‌دهد.

 https://avayarghavan.ir/

آدرس:

 کرج ، شهرک بنفشه ، بن بست برادران پلاک 83

تلفن:

 02632863584

09126303804

6- آموزشگاه دف ملودی کرج

آموزشگاه ملودی نیز برگزارکننده دوره آموزش انواع ساز‌های ایرانی، غربی، آواز و… است.

 https://melody-amoozeshgah.ir/

آدرس:

 کرج، گوهردش،  فلکه اول، ابتدای بلوار مطهری، مجتمع پردیس،  طبقه اول،  واحد ۱

تلفن:

02634218439

09123263420

__________________________________________________________________________________________________________

 

پیشینه عود

خاستگاه بربت با استناد به اکتشافات باستان‌شناسی به پنج هزار سال پیش، تمدن سومر و شهر اور بر می گردد. در نگاره‌های مصری به جای مانده از دو هزار سال پیش که نوازندگان را به تصویر کشیده‌اند این ساز دیده می‌شود. پس از آن بربط به دیگر نقاط خاورمیانه از جمله ایران و عربستان دوره پیش از اسلام هم راه پیدا می‌کند. پس از اسلام و در پی خلافت اسلامی این ساز تکامل می یابد و گسترهٔ این ساز در سراسر جهان اسلام از چین تا اندلس گسترش میابد.

در زمان حکومت عبدالرحمان دوم بر اندلس و دعوت او از یک نوازنده بنام به نام کمال‌الدین زریاب این ساز به اسپانیا وارد می‌شود. زریاب بربط را در این سرزمین گسترش و تکامل می‌دهد و از آمیختن این ساز با تار برای اولین ساز گیتار را می‌سازد. که هم‌اکنون سالانه در اسپانیا بزرگداشتی به نام زریاب برگزار می‌شود. پاکو دلوسیا از مشهورترین نوازندگان گیتار در جهان برای گرامیداشت یاد او قطعه‌ای به نام زریاب ساخته‌است.

انواع ساز عود

گفتیم که عود حالا دیگر فقط مختص خاورمیانه نیست و کشورهای زیادی آن را می‌سازند.

  • عود مصری: دسته و گردن عود مصری کاملا شبیه به عود سوری و عراقی است اما بدنه آن نسبت به آن مدل‌ها، کمی گلابی‌ شکل‌تر است. عودهای مصری تزیینات زیادی دارند و صدایی متفاوت‌تر از دیگر عودها تولید می‌کنند.
  • عود ترکی یا یونانی:  این عود در یونان توسط نوازندگان قدیمی موسیقی یونانی ساخته شده  و در آن زمان به زبان یونانی “اوتی” نامیده می‌شد. این عود گردنی کوتاه‌تر از عودهای سوری و مصری دارد و از نظر ابعاد کلی هم نسبت به دیگر عودها ابعاد کوچک‌تری دارد. این عود صدایی واضح‌تر نسبت به دیگر عودها دارد و با آن می‌توان گام‌های بالاتری را نواخت. عود ترکیه هم کاملا شبیه به عود یونان است.
  • عود ایرانی: این ساز که در ایران با نام بربط شناخته می‌شود دارای ابعادی کوچک‌تر از ساز عربی است. صدای این ساز در گام‌های بالاتر است و کوک متفاوتی هم دارد. شاید بتوان گفت که عودهای ایرانی تا حد زیادی به عودهای ترکی شباهت دارند.

ساختار فیزیکی

عود از نظر ساختار فیزیکی دارای تعدادی قسمت است که هرکدام نقش خاصی در تولید صدا دارند. سازندگان عود از مواد مختلفی مانند چوبهای انتخابی، پوست حیوانات، و سایر جزئیات فنی برای ایجاد یک ساز با صدای ممتاز استفاده می‌کنند. همچنین ساختار عود از چوب و تعداد متفاوتی از تارها تشکیل شده است. تکنیک‌های نوازندگی این ساز، از نرمی و لطافت تا شدت و قدرت متغیر است و به نوازنده این امکان را می‌دهد که احساسات خود را از طریق موسیقی بیان کند

عود یک ساز زهی است که از تعدادی تار تشکیل شده و با استفاده از دسته و انگشتان بر روی تارها نواخته می‌شود. ساختار دقیق عود شامل چندین بخش است که به همراه هنر تزئینی در آنها، این ساز را به یک آثار هنری تبدیل کرده است.

 

سخن پایانی

عود با تاریخچه غنی، ساختار زیبا و نقش مهم در فرهنگ‌ها، یکی از سازهای برجسته و ماندگار در دنیای موسیقی است. آثار شناخته شده و هنرمندان معروفی که از عود استفاده می‌کنند، این ساز را به یک جواهر درخشان در تالارهای موسیقی جهان تبدیل کرده‌اند. با توجه به زیبایی و تأثیرگذاری عود، می‌توان گفت که این ساز، مثل نواختن آهنگی قدیمی و ماندگار، تاریخچه و هویت هر فرهنگ را در خود حفظ کرده و به نواحی دیگر منتقل کرده است. در این مقاله به معرفی بهترین آموزشگاه های ساز عود کرج پرداخیتم؛ امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

اگر نکته ای از قلم افتاده است ، لطفا با ما در قسمت کامنت ها در اشتراک بگذارید !

به نظر شما بهترین آموزشگاه های ساز عود کرج کدام اند؟

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا