کمک آموزشی زبان

چگونه لهجه فرانسوی خود را تقویت کنیم + توضیحات و راهکارهای مناسب

روش هایی برای تقویت لهجه زبان فرانسه

 

چنانچه میخواهید فرانسوی ها به خوبی منظور شما را متوجه شوند، داشتن لهجه مناسب فرانسه ضروری است! چند روشی که در ادامه مقاله آورده ایم به خوبی مطالعه کنید  و انجام دهید تا در نحوه صحبت کردن و داشتن لهجه خوب پیشرفت خوبی داشته باشید.

برای بهبود لهجه فرانسه خود گوش خود را تقویت کنید ،  باید آموزش را با گوش دادن به فایل های صوتی ادامه دهید:از شبکه های تلویزیونی فرانسه زبان استفاده کنید و به آواها و نحوه گفتار کلمات دقت کنید , در هر زبانی تلفظ کلمات از قسمتی از گلو یا دهان خارج میشود که اثرات زیبایی روی لهجه خواهند داشت , پس علاوه بر فایل های صوتی از فیلم و برنامه های بصری نیز استفاده کنید تا هنگام تلفظ کلمه ای شکل و فرم دهان و لب را ببینید.

مراقب انواع لهجه های فرانسوی برای یادگیری باشید.

در هر کشوری سبک صحبت کردن افراد قطعا به طبقه اجتماعی و سن افراد و شهری که در آن زندگی میکنند دارد. مثلا لهجه های کوچه بازاری بسیار متفاوت هستند و با سبک مخصوص به خود صحبت میکنند.

همانطور که میدانید زبان رسمی بسیاری از کشورها فرانسوی است مثلا لهجه کشورهای آفریقایی بسیار متفاوت از خود فرانسه و لهجه فرانسه هم متفاوت از کشور کانادا است. پس مراقب باشید که میخواهید روی کدام لهجه تسلط داشته باشید!

ترانه ها و شعرها ممکن است برای حفظ ریتم یا قافیه تلفظ متفاوتی نسبت به فرانسوی روزمره داشته باشند و لزوماً بهترین مورد برای تکرار نیست – البته گوش دادن به آهنگ های فرانسوی بد هم نیست، به آهنگ بستگی دارد، و این که هدف شما چیست. به عنوان مثال ، ادیث پیاف ، ژاک برل یا استروما هنگام آواز خواندن R را بسیار قوی تلفظ می کنند: این یک لهجه فرانسوی معمول روزمره برای اکثر مناطق فرانسه نیست.مثلا لهجه جنوب فرانسه متفاوت از قسمت شمال آن میباشد.

1- تکرار جملات فرانسوی که پرکاربرد و مفید هستند.

 

برای اینکه واقعاً روی تلفظ تان کار کنید ، یک جمله پرکاربرد را انتخاب کنید و بارها و بارها آن را با تلفظ درست بیان کنید ,  اگر در ابتدا برایتان دشوار است کلمه به کلمه آنها را تمرین کنید آواهای آن را درست بگویید و قطعا بعد از این تمرین ها میتوانید با یک لهجه عالی جمله خود را به فرانسوی بیان کنید. هر آوای تکی را باید کامل تلفظ کنید؛ هرچه کوتاه تر باشد، بهتر است!

وقتی روی قسمت های مختلف کار کردید و مسلط تر شدید، می توانید یک جمله یا پاراگراف طولانی تر در کنار هم قرار دهید و با تکرار کامل آن؛ آموزش تان را ادامه دهید.

2- در ابتدا به سراغ متن نروید.

برای تقویت تلفظ و  لهجه خود در ابتدا به سراغ متن های فرانسوی نروید. در این مرحله هنوز قرار نیست بر درک مطلب تمرکز کنیم. اگر بخواهید فقط متن های فرانسوی را بدون فایل صوتی آنها بخوانید؛ در آینده تلفظ های بسیار اشتباهی خواهید داشت.

3-  آواهای فرانسوی را با صدای بلند بیان کنید.

شما باید لهجه فرانسوی خود را تا جایی که می توانید پیشرفت بدهید. برخی از آواهای فرانسوی بسیار عجیب هستند و حتی فرم دهان را تغییر میدهد و به همین دلیل شاید تلفظ این کلمات برایتان  خنده دار باشد. مثل اینکه می خواهید فرانسوی ها را مسخره کنید. اما خوب است که در لهجه فرانسوی خود اغراق کنید: در ابتدا برای شما عجیب به نظر می رسد ، اما بعد از مدتی بیان تان اصلاح می شود.

4- به کلمه های ترکیبی توجه ویژه ای داشته باشید.

اگر متوجه می شوید که چه می گویید، باید دقت کنید که برخی از کلمات به گونه ای تلفظ می شوند که انگار باهم ادغام شده اند (مانند یک اسم فاعل و یک فعل). این امر کاملاً طبیعی است و ادغام واژه ها نامیده می شود: چگونه لغات فرانسوی تان را با هم یکی می کنید؟

مطمئن شوید که ریتم جمله را کپی می کنید: زمانی که گوینده صحبت می کند؛ زمانی که مکث می کند و زمانی که نفس می گیرد را کاملاً از وی تقلید کنید.

5- همیشه فکر کنید به اندازه کافی تمرین نکرده اید.

تمرین گوش دادن به فایل ها و تکرار عبارات را بارها و بارها انجام دهید به اینکه 10 بار تکرار کرده اید بسنده نکنید شاید لازم باشد 30 بار تکرار کنید.

زمانی که مسلط شدید، چند روز بعد باید دوباره آن لغات را تکرار بکنید. تکرار کلمات کلید موفقیت است.

6-حتما صدای خود را ضبط کنید تا تلفظ تان را چک کنید.

این روزها استفاده از تلفن همراه کار را برایمان بسیار آسان تر کرده است. می توانید زبان را به فرانسوی تغییر دهید و متن خود را از این طریق ضبط کنید. اما اگر تلفظ شما درست نباشد، نرم افزار آنچه شما می گویید را تشخیص نمی دهد.

این می تواند برای شما خیلی ناراحت و نا امید کننده باشد، ولی خوب است بدانید که نرم افزار همیشه به درستی عمل نمی کند … اما حداقل کاری که می کند، آن است که به شما کمک می کند تا دریابید که آیا تلفظ فرانسوی تان خوب است یا خیر.

اگر از میکروفون خود به زبان فرانسوی استفاده می کنید، دانستن نحوه تلفظ و سایر دستورات نگارش به زبان فرانسوی مفید خواهد بود.

وقتی متن نوشتاری را می بینید ، بسیار وسوسه کننده خواهد بود که آن را به روشی که می نویسید ، بگویید، حروفی را که نباید؛ را تلفظ کنید و کلمه هایی را که باید با یکدیگر ادغام شوند را فراموش کنید.

شما باید هنگام خواندن متن، چندین و چند بار تکرار کنید تا واقعاً تلفظ صحیح فرانسوی را به دست آورید.

7- استفاده از کلمات کلیدی فرانسه به عنوان راه حل

بیایید فرض کنیم که شما با صدای “u” مشکل دارید. به این ترتیب، شما چگونه می توانید بگویید “tu”. باید روی این کلمه تا جایی که می توانید تمرین کنید.

سپس ، هنگامی که می خواهید به زبان فرانسه بگویید “lugubre” ، “tu” را به یاد آورید.

۱- چند بار با صدای بلند بگویید: “tu, tu, tu”

۲- “u” را جدا کنید: “u,u,u” ،

۳- همخوان (ها) را به کلمه خود اضافه کنید: “lu، lu، gu” – “lu، gu، gu”،

۴- کل کلمات هجا را به هجا بگویید: lu gu br – lu gu br – lu gu br

۵- آن را با کلمه ی “tu” که به آن مسلط شده اید؛ مقایسه کنید.

۶- در صورت لزوم دوباره مراحل را تکرار و تلفظ تان را تنظیم کنید.

ممکن است برای همه تلفظ ها تکرار تنها راه پیشرفت نباشد؛ اما تکرار مهم است!

و اگر دشوار است ، نا امید نشوید. صحبت کردن با لهجه مناسب و صحیح فارسی یا انگلیسی نیز برای فرانسوی ها آسان نیست!

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *