آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

تولدت مبارک در زبان چینی – 🎈 چطور به چینی تولد افراد رو تبریک بگیم + تصاویر و صوت آموزشی

 

در ادامه ی آموزش رایگان زبان چینی توی این مقلاله میخوایم راجب فرهنگ تولد گرفتن در زبان چینی بیشتر بدونیم. بدونیم چینی ها در روز تولدشون چه کارهایی میکنن و چطور به هم تبریک میگن. از چه اصطلاحاتی استفاده میکنن و هر اصطلاح چه معنایی داره. قراره با خود کلمه تولدت مبارک به چینی آشنا بشیم تا بتونیم به دوستان ،همکاران و هم کلاسی های چینیمون تولدت مبارک بگیم.

تولدت مبارک به چینی
تولدت مبارک به چینی

 

جشن تولد در چین

جالبه بدونید که چینی ها بر خلاف اونچه انتظار میره تا یه سنی اصلا به روز تولدشون اهمیت نمیدن. در واقع بیشتر برای نوزادان و افراد مسن تر تولد میگیرن. و برای تولد این افراد اقوام و دوستان نزدیکشون رو دعوت میکنن و تولد میگیرن.

وقتی چینی ها برای نوزادشون تولد میگیرن اقوام براشون غذاهای مخصوص میارن. برای نوزاد هدایایی نثل لباس و اسباب بازی که با ببر تزئین شده باشه میارن. چون معتقدن که ببر از نوزاد محافظت میکنه. چینی ها برای نوزادشون هم در سی روزگی و هم در یک سالگی جشن تولد میگیرن. مهمان ها غالبا در این جشن ها برای نوزاد تخم مرغ های رنگی و اشیائی که به نظذشون خوش شانسی به همراه داره هدیه میبرن.

یکی از تفکرات جالب چینی ها اینه که برای تولد یک سالگی دختر یا پسرشون اطذف نوزاد رو پر از اشیاء و اسباب بازیهای مختلف میکنن. بر اساس باور های باستانی چینی ها شیئی که کودک به سمتش بره نمادی از حرفه ای است که در آینده کودک به سمتش خواهد رفت.

تولد در زبان چینی

بیاید طبق روال همیشگیمون قبل از این که بریم سر مبحث اصلی یاد بگیریم خود کلمه تولد در زبان چینی چی میشه. و علاوه بر اون طریقه ی صحیح نوشتن و تلفظ این کاراکتر رو با هم تمرین کنیم.

 

نوشتن کلمه”تولد”به چینی

کلمه تولد در زبان چینی به صورت کاراکتر生日shēngrì  نوشته میشه. اگر بخوایم این کلمه رو از هم باز کنیم میبینیم که از دو. بخشshēng 生 به معنای به دنیا آمدن و 日rì  به مهنای روز تشکیل شده. وقتی این کاراکتر ها رو در کنار هم قرار میدیم به صورت “روز تولد” معنی میشه.

نوشتن کاراکتر生:

آموزش نوشتن در زبان چینی
آموزش نوشتن در زبان چینی

نوشتن کاراکتر日:

آموزش نوشتن در زبان چینی
آموزش نوشتن در زبان چینی

 

تلفظ کلمه”تولد” به چینی

 

پرسیدن تاریخ تولد در زبان چینی

شمال اگر بخواید تولد دوستتون رو بهش تبریک بگید اولین مرحله اینه که بدونید تولد دوستتون چه زمانیه. پس بیاید اول یاد بگیریم چطور تاریخ تولد اطرافیانمون رو ازشون بپرسیم.

برای پرسیدن تاریخ تولد به زبان چینی میتونید از ساختار你的生日是什么时候?(nǐ de shēng rì shì shén me shí hou?) استفاده کنید.

 

تولدت مبارک به چینی

خب الان دیگه بیاید یاد بگیریم چطور به چینی تولد اطرافیانمون رو تبریک بگیم.

  • اولین و معمول ترین روشی که برای تبریک تولید استفاده میشه اصطلاحshēngrì kuàilè  生日快乐 است. اگر بخوایم کلمه به کلمه ترجمه کنیم به صورت” روز تولدت شاد باد” ترجمه میشه . اما در واقع معادل” تولدت مبارک” خودمونه.
  • یه اصطلاح دیگه هم برای تولدت مبارک داریم که خیلی با ساختار بالا فرق نداره. در واقع شکل کامل تر تبریک تولد به روش اوله مه یاد گرفتیم. این اصطلاح  zhù nǐ shēngrì kuàilè 祝你生日快乐 است .祝你  zhù nǐ به معناب “برایت آرزومندم” در زبان فارسیه. در نتیجه ترجمه اش میشه” روز تولد شادی را برایت آرزومندم”

این ها دو روش خیلی معمول تبریک تولد در زبان چینی بودن که یاد گرفتیم. علاوه بر اینها ما روش های دیگه ای هم برای تبریک تولد گفتن داریم که برای جوانان استفاده میشن که با هم یاد میگیریم.

 

اصطلاحات تبریک تولد به جوانان در زبان چینی

  • تولد اتفاق خیلی شیرینیه اما در عین حال هم ما هر سال روز تولدمون یک سال به سنمون اضافه میشه. یکی از قشنگترین آرزوهایی که میتونیم برای تبریک تولد بگیم اینه که برای مخاطبمون جوانی و خوشحالی رو آرزو کنیم. برای این نوع تبریک تولد به چینی میتونیم از اصطلاح祝你生日快乐,年年十八zhù nǐ shēnɡ rì kuài lè, nián nián shí bā استفاده کنیم. میتونیم این جمله رو به صورت” تولدت مبارک باد، امیدوارم هر سال مانند جوانی 18 ساله زندگی کنی.”

 

  • روش دیگه ی تبریک تولد اینه که برای مخاطبتون آروی زیبایی و درخشنگی رو داشته باشید. برای این کار از اصطلاح祝你生日快乐,越来越靓zhù nǐ shēnɡ rì kuài lè, yuè lái yuè liànɡ استفاده کنید. به معنای” تولدت مبارک،آرزو میکنم روز به روز زیباتر شوی.”

 

  • همون اصطلاح بالا رو اگر بخواید برای یک جنس مذکر به کار ببرید باید بگید祝你生日快乐,越来越帅zhù nǐ shēnɡ rì kuài lè, yuè lái yuè shuài . به معنای”تولدت مبارک، امیدوارم روز به روز خوشتیپ تر شوی.”

 

 

 

5/5 - (2 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ و تلفن آموزشگاه زبان چینی
×