آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

اسم ها در زبان چینی – چطور اسم خود را به چینی بنویسیم + آموزش رایگان زبان

در ادامه ی آموزش رایگان زبان چینی قراره یاد بگیریم چطور اسم ها رو در زبان چینی بیان کنیم. اسم ها در زبان چینی با اونچه که ما در بقیه ی زبان ها یاد گرفتیم کاملا متفاوته. ما همیشه وقتی شروع میکنیم به یاد گیری زبان اولین هدفمون اینه که بتونیم اسممون رو بنویسیم. خیلی ها وقتی یه توریست خارجی رو میبینن سریع یه قلم و کاغذ در میارن و میگن اسم مارو بنویس. حتی وقتی شما بگید که دارید یه زبان خارجه رو یاد میگیرید یکی از اولین حرفایی که بهتون میگن اینه که حالا میتونی اسم منو بنویسی؟ حالا اگر این موقعیت برای کسی که زبان چینی میخونه پیش بیاد یکم اوضاع پیچیده تر میشه.

نوشتن اسم ها در بقیه ی زبان ها اینجوریه که ما حروف الفبا رو میشناسیم، اصول نوشتن رو یاد میگیریم و اسم مورد نظرمون رو مینویسیم. اما زبان چینی اینطور نیست. شما نمیتونید همینطور هر اسمی که دوست دارین رو بنویسید. اما چرا؟

ما در مقاله الفبای چینی فهمیدیم که زبان چینی هم الفبا داره اما سیستم الفبایی و نوشتاریش با زبان های دیگه کاملا متفاوته. شما اگر تعریفتون از الفبا فقط به یک سری حروف محدود بشه که باهم کلمات رو میسازن پس باید بگیم که از این نظر زبان چینی الفبا نداره.در نتیجه اینطور نیست که شما بتونید هر اسمی رو به سادگی به چینی بنویسید.

قبلا گفتیم که کلمات چینی از بخش هایی به نام کاراکتر تشکیل شدن. شما برای نوشتن اسم خودتون به زبان چینی اول باید اسمتون رو معادل سازی کنید بعد با استفاده از کاراکتر ها بنویسیدش.

اسم در زبان چینی
اسم در زبان چینی

 

اسم در زبان چینی

قبل از اینکه بریم سراغ مبحث اصلیمون بیاید اول یاد بگیریم کلمه”اسم” به چینی چی میشه و چطور اونو مینویسیم. کاراکتر名字 (míngzi) به معنای اسم در زبان چینیه  این کلمه از دو بخش名 (míng) به معنای “نام” و 字 (zi) به معنای “کلمه” یا “واژه” تشکیل شده.

نوشتن کاراکتر名

_آموزش نوشتن در زبان چینی
_آموزش نوشتن در زبان چینی

نوشتن کاراکتر字

تلفظ کلمه名字 (míngzi)

 

معادل سازی اسم ها به چینی

ما قبلا در مقاله اسامی کشور ها به زبان چینی گفتیم که چون زبان چینی سیستم الفبایی مشخصی برای نوشتن مانند سایر زبان ها نداره در نتیجه چینی ها اسامی کشورها رو معادل سازی کردن. دو روش معادل سازی برای نامگذاری کشور ها وجود داشت که باهم بررسی کردیم.

نامگذاری اسم ها در زبان چینی هم دقیقا به همون صورته . برای معادل ساری اسم ها در زبان چینی یک سری قاعده وجود داره که باهم بررسی میکنیم.

 

قواعد نامگذاری اسم ها در زبان چینی:

 

  • تقسیم اسم به صداهای تشکیل دهنده

یکی از ساده ترین راه ها برای اسم خودتون رو به چینی بگید اینه که اون رو به صداهای تشکیل دهنده اش تقسیم کنید که البته من این روشو بهتون پیشنهاد نمیدم. در این حالت به خاطر قواعد حروف الفبا که قبلا یاد گرفتیم شما ممکئه مجبور بشید آواهایی رو به اسمتون اضافه کنید. مثلا اسم  Francis به صورت F(u)-ran-ci-s(i) نوشته میشه.

 

  • انتخاب کاراکتر های شبیه به آواها در زبان چینی

خب تا این جای کار ما اسممون رو به بخش های مختلف تقسیم کردیم و به صورت پین یین نوشتیم. حالا قدم بعدی انتخاب کاراکتر مناسب برای اسممونه. آسون ترین راه اینه که کاراکتر های کاملا شبیه به صداهارو انتخاب کنید. اما یه سری از این پین یین هایی که ما نوشتیم عینا در زبان چینی وجود ندارن پس ناچارا مجبوریم تغییرشون بدیم. مثلا برای اسم Francisمیتونیم به این صورت عمل کنیم弗朗西斯 (Fú lǎng xī sī).

 

  • استفاده ار کاراکتر های مونث برای اسامی دختر

ما گفتیم یکی از مشکلات انتخاب اسم اینه که ما نمیتونیم کاراکتر مناسب رو انتخاب کنیم. مثلا برای اسم Francis شما میتونید از یک سری کاراکتر های مخصوص که برای اسم دختره استفاده کنید. مثلا میتونید به جای کاراکتر斯 (sī) از کاراکتر丝 (sī) که مخصوص اسامس مونث در زبان چینیه استفاده کنید که به صورت弗朗西丝 (Fú lǎng xī sī) میشه.

این هم یک سری اسامی مونث دیگه برای کمک به شما.

娅 (yà), 玛(mǎ), 丽(lì), 莉(lì), 娜 (nà), 琳 (lín), 莎 (shā), 黛 (dài), 妮 (nī), 薇 (wēi), 莲 (lián), 梅 (méi), 蕾 (lěi) .

 

3.5/5 - (6 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام ببخشید اسم منو میشه به چینی بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ و تلفن آموزشگاه زبان چینی
×