دانستنی های ترکیه

آیا ترکیه مکان خوبی برای زندگی است؟+ فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکیه

آیا ترکیه مکان خوبی برای زندگی است ؟ به این سوال قرار است در این مقاله پاسخ دهیم پس با ما همراه شوید. همانطور که می دانید ترکیه از سه طرف توسط دریا احاطه شده است. از نظر جاذبه های گردشگری به دلیل وجود زیاد، مرکز ثقل به شمار می رود شهرها و مکان های دیدنی ترکیه. این یکی از مناطق مورد علاقه برای سرمایه گذاری و زندگی خارجی ها است. ترکیه یکی از مناسب ترین کشورها برای زندگی و اسکان است که به همین دلیل زندگی در ترکیه هدف بسیاری از مردم شده است. همچنین برای مطالعه آنچه باید درباره خرید ماشین در ترکیه بدانید و درباره پاییز در ترکیه با ما همراه شوید.

آیا ترکیه مکان خوبی برای زندگی است؟

این مقاله را با مروری بر جغرافیای ترکیه، آب و هوای ترکیه، نوع حکومت، تقسیمات منطقه‌ای و شهرهای بزرگ ترکیه و اطلاعاتی شبیه به اطلس آغاز می‌کنیم، سپس به موضوعات دقیق‌تری درباره زندگی در ترکیه می‌پردازیم، مانند فرهنگ ترک، آداب و رسوم. سبک زندگی، آشپزی و زندگی شهری در ترکیه، وضعیت کار و سرمایه گذاری در ترکیه، روزهای کاری و تعطیلات رسمی ترکیه، سیستم حمل و نقل ترکیه، سیستم آموزشی ترکیه، سیستم بهداشت و درمان ترکیه، هزینه زندگی در ترکیه و هزینه مسکن.

درباره جغرافیای ترکیه بدانیم

ترکیه کشوری وسیع است که از سه طرف توسط دریا احاطه شده است.مرز شمالی این کشور توسط ناحیه وسیعی از دریای سیاه پوشانده شده است، نیمی از مرز جنوبی کشور توسط دریای مدیترانه احاطه شده است و تقریباً تمام مرزهای غربی کشور به دلیل دریای مرمره آبی است. مرزهای زمینی ترکیه بیشتر درشرق و جنوب شرقی این کشور قرار دارد و از شرق با ایران و ارمنستان و از جنوب شرق و جنوب با عراق و سوریه مرزهای زمینی وسیعی دارد.

همچنین از شمال غربی با کشور اروپایی بلغارستان و از شمال شرقی با کشور اروپایی گرجستان مرز زمینی دارد.علاوه بر مرزهای زمینی و دریایی از غرب با یونان.ترکیه علاوه بر پایتخت خود آنکارا دارای سه شهر بزرگ و پرجمعیت استانبول، ازمیر و آنتالیا می باشد که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

 ترکیه مکان خوبی برای زندگی است

آب و هوا در ترکیه چگونه است؟

شهرهای ترکیه به دلیل وسعت جغرافیایی، فراوانی رشته کوه ها و مجاورت با دریای سیاه و دریای مدیترانه، در هر فصل از آب و هوای متنوعی برخوردارند.

به طور کلی ترکیه کشوری چهار فصل است.برخی از شهرهای ترکیه که در ساحل ساخته شده اند مانند آنتالیا، ازمیر و استانبول دارای زمستان های خنک و بارانی و تابستان های نسبتاً گرم و خشک هستند.بهار، پاییز و تابستان بهترین زمان برای گردشگران به خصوص در مناطق ساحلی این کشور است. سایر شهرهای ترکیه از الگوی مشابهی پیروی می کنند، با این تفاوت که ممکن است زمستان های خنک تر یا تابستان های گرم تری داشته باشند.

نظام سیاسی در ترکیه و پول ملی

نظام سیاسی در ترکیه جمهوری است و از این رو نام اصلی آن جمهوری ترکیه است.پایتخت ترکیه شهر آنکارا است که در بخش مرکزی این کشور واقع شده است.واحد پول ترکیه لیر است که با علامت اختصاری TL شناخته می شود.تمام پرچم قرمز با نماد هلال و ستاره سفید نماد این کشور است.

زبان رسمی ترکیه همانطور که از نامش پیداست ترکی است.

در زیر خلاصه ای از اطلاعات سیاسی و جغرافیایی ترکیه را مشاهده می کنید:

 • نوع نظام حکومتی: نظام جمهوری
 • جمعیت: 84225000 نفر
 • مساحت: 785347 کیلومتر مربع
 • واحد پول: لیر ترکیه (TL)
 • پایتخت: آنکارا
 • کد منطقه: 90+
 • زبان رسمی: ترکی

استان ها و شهرهای اصلی ترکیه

ترکیه با احکامی که در کنفرانس جغرافیا در سال 1941 به تصویب رسید به هفت منطقه یا منطقه آب و هوایی (به ترکی: منطقه) تقسیم می شود.این تقسیم بندی بر اساس اقلیم و شرایط جغرافیایی مناطق شکل گرفت و هر منطقه چند استان دارد.به طور کلی ترکیه 81 استان دارد.از جمله معروف ترین و پرجمعیت ترین شهرهای ترکیه می توان به استانبول، آنکارا، ازمیر و آنتالیا اشاره کرد که در ادامه به شرح مختصری از هر یک از این شهرها می پردازیم.

استانبول

آیا ترکیه مکان خوبی برای زندگی است؟

استانبول با جمعیتی بالغ بر 15067724 نفر معروف ترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه است که سالانه تعداد زیادی گردشگر از جاذبه های گردشگری استانبول دیدن می کنند.این شهر در غربی ترین نقطه ترکیه و در قسمت اروپایی ترکیه و در سواحل دریای سیاه و دریای مرمره واقع شده است.

همچنین این شهر بزرگ ترین شهر اروپا و دومین شهر بزرگ خاورمیانه پس از قاهره در مصر است که به دلیل آثار تاریخی بزرگ و معروفش از محبوبیت زیادی در بین گردشگران برخوردار است.تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سرد، بارانی و برفی از ویژگی های آب و هوای استانبول است.آب و هوای این شهر معتدل و معمولاً در زمستان یا تابستان در محدوده دمایی مناسبی قرار دارد.

آنکارا

آنکارا پایتخت و مرکز سیاسی ترکیه با 5 میلیون و 445 هزار و 26 نفر جمعیت است.این شهر یک پایگاه اقتصادی قوی در ترکیه است و می توان آن را یکی از بهترین مقاصد برای سرمایه گذاری خارجی در ترکیه دانست.آنکارا می تواند چهار فصل، تابستان گرم و خشک و زمستان خشک سرد را ببیند.میانگین دمای سالانه در این شهر 11.7 درجه سانتیگراد است و میزان بارندگی در این شهر به طور کلی کم است.دمای زمستان در این شهر به ندرت به زیر 10 درجه می رسد.

ازمیر

ازمیر سومین شهر پرجمعیت ترکیه با 2,938,546 نفر جمعیت است.این شهر بندری در سواحل دریای اژه واقع شده و یکی از مراکز تجاری و صنعتی ترکیه است.

ازمیر به دلیل گردشگری نیز معروف است و سواحل زیبای آن سالانه گردشگران زیادی را به این شهر ساحلی می کشاند.ازمیر همچنین دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است و تابستان های گرم آن به حداکثر ۳۱ درجه سانتی گراد می رسد (البته ۴۶ درجه سانتی گراد برای این شهر ثبت شده است).زمستان در این شهر اغلب با باران همراه است و دمای زمستان در این شهر به ندرت به زیر 12 درجه سانتی گراد می رسد و معمولا برف نمی بارد.

آنتالیا

آنتالیا با جمعیتی بالغ بر 1311471 نفر هفتمین شهر پرجمعیت ترکیه است که در سواحل زیبای دریای مدیترانه واقع شده است.این شهر با داشتن سواحل در سطح جهانی یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری ترکیه است.سواحل زیبا و مقاصد گردشگری فراوان آنتالیا را به یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری ترکیه تبدیل کرده است.آب و هوای این شهر گرم و مرطوب است.تابستان‌های آن گرم و متوسط ​​است و دمای هوا در تابستان بین ۲۸ تا ۳۶ درجه سانتی‌گراد است که گاهی تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.در زمستان دمای این شهر متعادل تر و به طور متوسط ​​بین 9 تا 15 درجه سانتیگراد است و به ندرت برف در این شهر دیده می شود.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکیه

مردم ترکیه مردمی بسیار مهمان نواز و میهن پرست هستند و پرچم ترکیه نماد مقدس مردم این کشور است.ترکیه یک کشور تقریباً یکپارچه مذهبی است و 99.8 درصد جمعیت آن مسلمان، 75 تا 85 درصد مسلمانان ترکیه سنی و 15 تا 20 درصد علوی هستند و سایر ادیان این کشور در اقلیت هستند.مهمترین تفاوت جمعیتی برای مردم ترکیه زبان است.ترکیه متشکل از اکثر مناطق ترک زبان و کرد زبان در جنوب شرقی این کشور در مرزهای عراق و سوریه است.

حدود 70 تا 75 درصد از جمعیت ترکیه به زبان ترکی و 18 درصد به کردی صحبت می کنند.مناطق کردنشین ترکیه عموماً استان های محروم محسوب می شوند و به دلیل اقلیت بودنشان مانند سایر استان های ترکیه توسعه نیافته اند.فرهنگ بسیار خوب در بین مردم ترکیه احترام به حقوق حیوانات و رفاه حیوانات است.تقریبا تمام گردشگرانی که به ترکیه سفر کرده اند به عشق و احترام مردم ترکیه به حیوانات اشاره می کنند.

غذا دادن و پناه دادن به حیوانات در میان مردم ترکیه امری رایج است و حیوان آزاری مذموم است.به دلیل همین فرهنگ، سرزمین شهرهای بزرگ با حیوانات رفتار بسیار خوبی دارد و علاوه بر حفاظت و شماره گذاری حیوانات، آنها را نیز واکسینه می کنند.احترام به سالمندان و سایر فرهنگ های عامه مردم ترکیه را می توان نام برد.بوسیدن دست یک فرد مسن در این کشور امری عادی است و نشانه احترام به حساب می آید.

آیا ترکیه مکان خوبی برای زندگی است؟

نکات جالب از فرهنگ ترکیه

مردم معمولاً از عناوین (Sister/Sister) به معنای خواهر بزرگتر و برادر بزرگتر استفاده می کنند، حتی زمانی که کاملاً با یکدیگر غریبه هستند.

در فرهنگ ترکی استفاده از این دو عنوان برای مخاطب قرار دادن افراد غریبه بدون در نظر گرفتن سن بسیار رایج است.فرهنگ ازدواج در این کشور مشابه فرهنگ ازدواج در کشورهای عربی است.در برخی از آداب و رسوم تفاوت های جزئی وجود دارد و یکی از این تفاوت ها این است که زن پس از ازدواج از نام خانوادگی شوهر خود استفاده می کند.از نظر نام خانوادگی تا سال 1934 هیچ نام خانوادگی در این کشور وجود نداشت.پس از سال 1934 که داشتن نام خانوادگی در این کشور اجباری شد، مردم شروع به استفاده از نام خانوادگی پدر کردند، به طوری که در حروف خانواده کلمه اوغلو (به معنی پسر) وجود دارد (مانند احمد اوغلو به معنای پسر احمد).در سال 2013 آماری در مورد رایج ترین نام خانوادگی در ترکیه منتشر شد که (Yilmaz) به عنوان رایج ترین نام خانوادگی در ترکیه معرفی شد.

شیوه زندگی و غذای مردم ترکیه چگونه است ؟

نحوه زندگی و غذای مردم ترکیه در مناطق شرقی به گوشت و غذاهای سرشار از ادویه بستگی دارد و هر چه در این کشور به سمت غرب پیش می رویم غذاهای گیاهی و استفاده از ادویه کمتر می شود.صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم برای مردم ترکیه است.رژیم غذایی سه وعده ای شامل صبحانه، ناهار و شام است، اما در برخی از ساکنان این رژیم تنها شامل دو وعده غذایی است و ناهار به دلیل ترجیح صبحانه حذف می شود و میوه ها و میان وعده ها جایگزین آن می شود.

از میان غذاهای معروف این کشور، محبوب ترین انواع سوپ در بین مردم ترکیه است. ترک ها تقریبا قبل از هر وعده غذایی و حتی قبل از صبحانه انواع مختلف سوپ می خورند و نوع این سوپ ها با توجه به فصل های مختلف سال متفاوت است.در میان نوشیدنی ها، چای در بین مردم این کشور بسیار محبوب است و مردم ترکیه چای زیادی می نوشند و دوست دارند چای را در فنجان های کوچک بریزند و با حل کردن شکر داخل آن را شیرین بنوشند.

حال آیا ترکیه مکان خوبی برای زندگی است ؟

ترکیه در واقع کشوری است که شباهت های فرهنگی زیادی با کشور ما دارد و سبک شهری و زندگی خود را دارد که آمیزه ای از سنت های باستانی و مدرنیته اروپایی است.اگر قصد زندگی در ترکیه را دارید، باید از تمام مزایا و معایب زندگی در آن کشور آگاهی کامل داشته باشید. تا هر شخص با توجه به شرایط زندگی خود بتواند به این سوال که آیا ترکیه مکان خوبی برای زندگی است ؟ پاسخ دهد.

مزایای زندگی در ترکیه

 • هزینه زندگی: به طور کلی، هزینه زندگی در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی پایین‌تر است. این موضوع شامل مواردی مانند مسکن، غذا، حمل و نقل و خدمات عمومی می‌شود.
 • آب و هوا: ترکیه دارای تنوع آب و هوایی است. شما می‌توانید از سواحل گرم مدیترانه تا مناطق کوهستانی و سردتر را در این کشور پیدا کنید.
 • طبیعت: ترکیه دارای طبیعتی زیبا و متنوع است. از سواحل و جنگل‌ها گرفته تا کوه‌ها و دشت‌ها، این کشور برای هر سلیقه‌ای چیزی برای ارائه دارد.
 • تاریخ و فرهنگ: ترکیه دارای تاریخ و فرهنگ غنی و پرباری است. شما می‌توانید از آثار باستانی و بناهای تاریخی متعددی در این کشور دیدن کنید.
 • مردم: مردم ترکیه به طور کلی خونگرم و مهمان‌نواز هستند.
 • موقعیت: ترکیه در موقعیتی استراتژیک بین اروپا و آسیا قرار دارد. این موضوع سفر به سایر کشورهای منطقه را آسان می‌کند.

معایب زندگی در ترکیه:

 • زبان: اگر به زبان ترکی استانبولی مسلط نباشید، ممکن است در ابتدای مهاجرت با مشکلاتی روبرو شوید.
 • بازار کار: نرخ بیکاری در ترکیه نسبتاً بالا است. پیدا کردن شغل مناسب، به خصوص برای افراد خارجی، می‌تواند دشوار باشد.
 • سیاست: ترکیه در حال حاضر با چالش‌های سیاسی متعددی روبرو است. این موضوع می‌تواند بر ثبات اقتصادی و اجتماعی کشور تأثیر بگذارد.
 • خدمات بهداشتی: کیفیت خدمات بهداشتی در ترکیه به طور کلی خوب است، اما در برخی از مناطق روستایی ممکن است به اندازه مناطق شهری پیشرفته نباشد.

نکاتی که باید قبل از مهاجرت به ترکیه در نظر بگیرید:

 • هدف خود از مهاجرت را مشخص کنید. آیا به دنبال شغل هستید؟ می‌خواهید بازنشسته شوید؟ قصد تحصیل دارید؟
 • بودجه خود را تعیین کنید. هزینه زندگی در ترکیه می‌تواند به طور قابل توجهی از یک شهر به شهر دیگر متفاوت باشد.
 • در مورد زبان ترکی استانبولی تحقیق کنید. یادگیری زبان ترکی به شما کمک می‌کند تا با مردم محلی ارتباط برقرار کنید و در جامعه ادغام شوید.
 • در مورد فرهنگ و آداب و رسوم ترکیه مطالعه کنید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا با زندگی در این کشور راحت‌تر کنار بیایید.
 • قبل از مهاجرت به ترکیه، به طور کامل تحقیق کنید. با افراد محلی صحبت کنید، از وبلاگ‌ها و انجمن‌های آنلاین مهاجران استفاده کنید و از مشاوره متخصصان مهاجرت کمک بگیرید.

منابعی که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از آنها استفاده کنید:

 • وب سایت رسمی اداره مهاجرت ترکیه:https://www.goc.gov.tr/
 • انجمن‌های آنلاین مهاجران به ترکیه
 • وبلاگ‌های مهاجران به ترکیه

نکته: به یاد داشته باشید که این اطلاعات فقط برای راهنمایی شما هستند. قبل از هر گونه تصمیم‌گیری مهم، حتماً تحقیقات خود را انجام دهید و با افراد متخصص مشورت کنید.

موفق باشید!

5/5 - (2 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا