متفرقه

رباتیک و هوش مصنوعی: تفاوت های رباتیک با AI را بدانیم

 

آیا رباتیک بخشی از هوش مصنوعی است؟ آیا هوش مصنوعی بخشی از رباتیک است؟ تفاوت بین این دو اصطلاح چیست؟ ما به این سوال اساسی پاسخ می دهیم.

رباتیک و هوش مصنوعی (AI) اهداف بسیار متفاوتی دارند. با این حال، مردم اغلب آنها را با هم اشتباه می گیرند.

 

رباتیک و هوش مصنوعی

رباتیک چیست؟

رباتیک یک فناوری است که با طراحی و اجرای ربات ها سروکار دارد. ربات‌ها ماشین‌های قابل برنامه‌ریزی هستند که می‌توانند به‌طور مستقل یا نیمه خودمختار فعالیت‌ها را انجام دهند. بنابراین، یک ربات طراحی شده، ساخته شده و برنامه ریزی شده می تواند با دریافت دستورات کار کند یا به تنهایی با استفاده از حافظه داخلی فعال شود.
برخی از عملکردهای اساسی ربات ها عبارتند از:

 • ساختار و طراحی مکانیکی برای انجام وظایف دارند
 • دارای قطعات الکتریکی برای تغذیه و کنترل فعالیت های مختلف هستند.
 • ربات ها دارای برنامه های کامپیوتری کوچکی هستند که عملکرد مناسب را تضمین می کند.
 • هدف اصلی ایجاد ربات ها کاهش بار کاری بر روی افراد است. از طریق برنامه نویسی، ربات ها می توانند کارهایی مانند جابجایی، چیدن، بسته بندی، درک، اصلاح اشیا و غیره را انجام دهند. با این کار، ربات ها می توانند نیروی انسانی را از کارهای روزمره و تکراری راحت کنند.

 

کاربرد عمده رباتیک چیست؟

صنایع: ربات ها می توانند کارهای مختلفی مانند جابجایی مواد، برش، جوشکاری، پوشش رنگی، سوراخ کاری، پرداخت، بسته بندی و غیره را انجام دهند.

نظامی: ربات‌های خود مختار را می‌توان در مناطق جنگی که پیاده نظام نمی‌تواند عمل کند، استفاده کرد. همچنین می توان از آنها برای شناسایی و خنثی سازی بمب ها استفاده کرد.

پزشکی: ربات‌ها نه تنها می‌توانند چندین آزمایش پزشکی را به طور همزمان انجام دهند، بلکه می‌توانند بدون هیچ شک اشتباهی، به انجام جراحی‌های پیچیده مانند برداشتن تومورهای مغزی نیز هدایت شوند، زیرا آنها بر اساس دستورالعمل‌های ریشه‌دار کار می‌کنند.

اکتشاف فضا یا زیر آب: ربات‌ها در حال حاضر برای کاوش مکان‌هایی در فضا یا زیر آب که برای انسان خطرناک و غیرقابل دسترس هستند، استفاده می‌شوند.
سرگرمی: امروزه ربات ها به طور موثر برای ساخت فیلم های متحرک، کار با دوربین ها، انجام اقدامات مکاترونیک و غیره استفاده می شوند.

حال سراغ موضوع بعد می‌رویم:

هوش مصنوعی چیست؟

پدر هوش مصنوعی، جان مک کارتی، می‌گوید: «هوش مصنوعی علم و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند، به‌ویژه برنامه‌های رایانه‌ای هوشمند است».
هوش مصنوعی (AI) زیربخشی از علوم کامپیوتر است که به توسعه برنامه‌هایی می‌پردازد که اقداماتی مشابه هوش انسانی انجام می‌دهند. هوش مصنوعی با مطالعات گسترده روانشناسی، ریاضیات، فلسفه، جامعه شناسی، علوم عصبی، علوم کامپیوتر و زیست شناسی توسعه یافته است.

هدف اصلی ایجاد هوش مصنوعی، ایجاد سیستم‌های خبره‌ای است که می‌تواند به عنوان کمک به انسان عمل کند و ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا با هوش انسان کار کنند.

بدون هوش مصنوعی، یک برنامه فقط می تواند به برخی از سوالات از پیش تعیین شده پاسخ دهد. اصلاحات فقط با ایجاد تغییرات در سیستم و ساختار برنامه کلی امکان پذیر است. در حالی که با هوش مصنوعی، یک برنامه می تواند به سوالات متداول در مورد هر مشکلی پاسخ دهد، زیرا خود به خود سازگار می شود و یاد می گیرد. بنابراین هر تغییری که باید انجام شود، بدون تأثیر کلی بر برنامه، پیاده سازی آسان تر است.

حوزه های کاربردی اصلی هوش مصنوعی عبارتند از

سیستم های خبره: برای پردازش کارآمد دنیای دیجیتال
پردازش زبان طبیعی: برای مهارت‌ها و کمک‌های اجتماعی

رباتیک: برای ایجاد ربات های پیشرفته، با هوش مصنوعی، شبیه انسان
سیستم های منطق فازی – برای مشاهده و پیاده سازی، کمک به مصرف کننده، استدلال منطقی

برخی از عملکردهایی که یک برنامه هوش مصنوعی باید انجام دهد عبارتند از: یادگیری، درک، درک زبان، حل مسائل و استدلال منطقی. همچنین دارای برنامه های پیچیده ای مانند تشخیص زبان، تشخیص گفتار، تشخیص چهره و غیره است.

تقریباً همه تلفن های هوشمند و لپ تاپ های این روزها دارای برنامه های هوش مصنوعی هستند. نمونه های کلاسیک دستیار گوگل، سیری، کورتانا، الکسا و غیره هستند.

و ممکن است با کمک هوش مصنوعی این مقاله را بخوانید.

برنامه های اصلی هوش مصنوعی

 • بازی: هوش مصنوعی نقش مهمی در بازی های استراتژیک و تحریک آمیز مانند شطرنج ، پوکر ، تیک-تاک-پا و غیره ایفا می کند؛ جایی که رایانه باید به تمام راه های ممکن برای به چالش کشیدن بازیکنان فکر کند

   

 • پردازش زبان: رایانه های تعاملی که می توانند زبانی را که توسط انسان گفته می شود درک کنند و بر این اساس عمل کنند

   

 • سیستم های کمکی: سیستم هایی با نرم افزار برای ارائه کمک، مشاوره و پیشنهادات به کاربران نیازمند

   

 • سیستم های بینایی: این سیستم ها باید ورودی های بینایی را رمزگشایی ، تجزیه و تحلیل و تفسیر کنند. مثلا –
  هواپیماهای بدون سرنشین مورد استفاده در نقشه برداری از مناطق

   

 • پزشکانی که از سیستم کمک های پزشکی برای انجام تشخیص استفاده می کنند

   

 • اطلاعات نظامی با استفاده از نرم افزار برای شناسایی جنایتکار و تروریست ها از طریق طرح ها

   

 • تشخیص گفتار: برخی از برنامه های هوشمند می توانند زبانها، گویش ها، جملات یا کلماتی را که در مورد آنها صحبت می شوند شناسایی کنند و می توانند لهجه ها را نیز پردازش کنند

   

 • چک کردن دست نویس: برخی از برنامه ها می توانند دست نویس را بخوانند و حتی حروف لعنتی یا کج را رمزگشایی کنند و سپس آن را برای تبدیل آن به متن مشترک پردازش کنند

 

رباتیک و هوش مصنوعی

تفاوت اساسی بین رباتیک و هوش مصنوعی چیست؟

به طور خلاصه، ربات ماشینی است که ممکن است برای انجام وظایف خاص نیاز به هوش داشته باشد یا نداشته باشد و شکل فیزیکی دارد.

در حالی که هوش مصنوعی، یک برنامه است بنابراین نیازی به جسم ندارد.

هوش مصنوعی می‌تواند در تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ، ربات‌ها و حتی وظایفی را انجام دهد که به احتمال زیاد مربوط به سیستم‌ها و همچنین تجزیه و تحلیل و محاسبه یک نتیجه خاص با استفاده از الگوریتم‌ها وجود داشته باشد.

یک نوع ربات وجود دارد که غیر متحرک است و بدنی ندارد، مانند چت ربات‌های معروف که در داخل برنامه‌ها کار می‌کنند. برخی افراد ممکن است استدلال کنند که اینها نمی توانند به عنوان ربات طبقه بندی شوند زیرا ربات ها باید فیزیکی باشند و مطابق با آن عمل کنند.

آیا ربات های چت می توانند به عنوان هوش مصنوعی طبقه بندی شوند؟

بله، زیرا این ربات‌های چت از هوش مصنوعی برای عملکرد مؤثر استفاده می‌کنند و توانایی یادگیری و اجرای وظایف را دارند.

حتی دستیار که در این پنجره می‌بینید، نمونه‌ای کلاسیک از Chabot یکپارچه هوش مصنوعی است. شما به سادگی می توانید هر سوالی را از ربات بپرسید و بلافاصله یک پاسخ خودجوش و مرتبط دریافت کنید. و این ربات می‌تواند میلیون‌ها پرسش از این قبیل را به طور همزمان بدون کشیدن یک عضله پردازش کند.

بنابراین می‌توان آن را این‌طور خلاصه کرد: هوش مصنوعی در سیستم‌ها و نرم افزارها وجود دارد و ربات‌ها باید بدن داشته باشند و وظایف فیزیکی را انجام دهند.

کاربردهای هوش مصنوعی در رباتیک

با کمک هوش مصنوعی، ربات ها قادر به انجام وظایف بهتر با سنسورهای متعدد و پردازنده های اطلاعات هستند. افزودن دید رایانه ، تشخیص گفتار ، تحرک و درک داده ها باعث می شود ربات های هوشمند مصنوعی کارآمدتر از آنچه تصور می کنیم.

ربات های هوشمند مصنوعی نیز قادر به انجام وظایف بر روی دستورات انسانی هستند. آنها به سنسورها مجهز هستند تا اطلاعات فیزیکی مانند دما ، صدا ، نور ، حرکت و غیره را تشخیص دهند. آنها پردازنده های متخصص برای استفاده مؤثر از این ماژول ها دارند. آنها همچنین سازگار هستند و مهارت های خودآموزی دارند.

هوش مصنوعی به ربات ها کمک می کند تا نه تنها با استفاده از سنسورهای اطراف خود اطلاعات را درک کنند بلکه در صورت اختصاص یک کار ، آن اطلاعات را نیز به یک برنامه تبدیل می کنند. همچنین باعث می شود که این ربات اطلاعات را برای استفاده بعدی ، درک و یادگیری از آن ذخیره کند. هوش مصنوعی همچنین مهارت های تصمیم گیری ربات را افزایش می دهد.

دو نوع هوش مصنوعی با رباتیک سازگار است. اول ، اطلاعات نرم افزاری (ارائه شده توسط ریزپردازندگان ، میکروکنترلرها) است که سخت افزار را برای انجام فعالیتهای مختلف و تصمیم گیری کنترل می کند. این برنامه بیشتر با تجربه یاد می گیرد و سازگار می شود.

نوع دوم هوش سخت افزاری است که در آن ربات مجاز به تقلید از نحوه پردازش اطلاعات انسان از طریق مدارهای یادگیری است.

 

مزایای ادغام هوش مصنوعی در رباتیک چیست؟

مهمترین مزیت ربات های باهوش مصنوعی مراقبت اجتماعی است. آنها می توانند با چت بات مانند مهارت های اجتماعی و پردازشگرهای پیشرفته، مردم را راهنمایی کنند، به خصوص برای کمک به افراد مسن.

 • ربات‌های هوش مصنوعی کشاورزی به کشاورزان کمک می‌کنند تا بار کاری خود را کاهش دهند.
 • ربات‌های نظامی می‌توانند از طریق ردیاب‌های گفتار و بینایی جاسوسی کنند و با جایگزینی پیاده نظام جان مردم را نجات دهند.
 • همچنین می توان از آنها برای اکتشاف در مکان هایی که ممکن است به انسان آسیب وارد شود استفاده کرد. مانند آتشفشان ها، اقیانوس های عمیق، یا شرایط بسیار سرد، یا حتی در فضا.
 • آن‌ها همچنین می‌توانند جراحی‌های پیچیده‌ای را انجام دهند که خطر خطای بیشتری از سوی انسان دارد، اما با مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های از پیش همراه با هوش اضافی. رباتیک یکپارچه هوش مصنوعی می تواند تعداد تلفات را تا حد زیادی کاهش دهد.

سعی بر این بود توضیحی اجمالی درباره چگونگی پیشرفت و تأثیرگذاری هوش مصنوعی بر صنعت رباتیک تقدیم نگاهتان شود. امیدوارم توانسته باشیم پاسخ سؤالاتتان را بدهیم.

 

نمونه هایی از دوره رباتیک آموزشگاه فنان

 

 

ربات‌های هوشمند چه ربات‌هایی هستند؟

 

ربات های هوشمند در واقع ایجاد کننده ارتباط بین هوش مصنوعی و رباتیک هستند و عمده عملکرد آن ها توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی است. این ربات‌ها که دارای این قابلیت هستند تا چندین سال پیش وجود خارجی نداشتند و فقط ربات ها یک سری حرکات متناوب و تکراری را انجام می‌دادند. اگر بخواهید یک سری کارهای زیادتری از ربات بخواهید، باید به آن ها الگوریتم مشخصی بدهید.

 

کاربرد ربات مصنوعی در کجاست؟

 

ربات‌هایی زیادی امروزه وجود دارند که از آن‌ها می‌توان در مصارف مختلف استفاده کرد. برای مثال فرض کنید یک رباتی می‌خواهید داشته باشید تا اشیاء را از روی مکان های مختلف بردارد و در جای دیگری قرار دهد. در چنین حالتی برای این که در عملکرد ربات اختلالی ایجاد نشود، باید علاوه بر اینکه به سنسورهای حسگر متصل است، باید دارای هوش مصنوعی خاصی مربوط به بینایی باشد تا در هنگام انتقال دچار مشکل نشود.

 

نمونه دیگری از عملکرد هوش مصنوعی در ربات ها، وقتی است که باتری یک پهباد خالی می‌شود و دیگر هیچ دسترسی به آن ندارید. با استفاده از عملکرد هوش مصنوعی که در آن به کار برده می‌شود، می توان به راحتی این پهباد را به آشیانه خود رساند بدون آنکه کوچکترین آسیبی ببیند.

 

امروز در این مقاله به بررسی کامل رباتیک، هوش مصنوعی وتقاوت های آن‌ها پرداخیتم. باید بدانید که هر دوی آن ها در کنار هم می‌توانند خدمات زیادی را برای انسان‌ها به ارمغان داشته باشند و در عین حالی که کاملا مجزا از یکدیگر عمل می‌کنند و هیچ ارتباطی به تنهایی با هم ندارند. حال اگر هر گونه سوالی دارین، فقط کافی است آن را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارین تا به آن‌ها پاسخ دهیم. امیداورم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا