آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

کلمات شمارشی در زبان چینی – آموزش کامل گرامر زبان چینی + جداول آموزشی زبان

در ادامه ی آموزش رایگان زبان چینی  قراره راجب کلمات شمارشی در زبان چینی صحبت کنیم.  اگر یادتون باشه قبلا در مقاله ی نکات گرامر زبان چینی اشاره کوتاهی به کلمات شمارشی در زبان چینی کرده بودیم. اما از اونجایی که نمیتونستیم بحث رو به طور مفصل باز کنیم قرار شد یک مقاله راجب این کلمات پرسشی بنویسیم. طبق قولی که دادیم در مقاله ی امروز به طور کامل با این کلمات پرسشی آشنا میشیم.

کلمات اندازه گیری در دستور زبان چینی بسیار بسیار اهمیت دارن چرا که لازمه قبل از هر اسمی قرار بگیرن. ما بیش از صد کلمه اندازه گیری در زبان چینی داریم که تنها راه یادگیریشون حفظ کردنه. شما هر زمان که کلمه و اسم جدیدی یاد گرفتید، بهتره که همون موقع کلمه اندازه گیریش رو هم یاد بگیرید. در مقالهع امروز برای شروع یادگیری و ملموس تر شدن قضیه لیست یک سری از پر کاربردترین کلمات پرسشی رو براتون آوردم.

کلمات شمارشی در زبان چینی
کلمات شمارشی در زبان چینی

 

کلمه شمارشی در زبان چینی چیست

همونطور که قبلا هم اشاره کردیم کلمات شمارشی به سری کلماتی گفته میشن که میان و شیء مورد نظر مارو طبقه بندی میکنن. برای مثال ما در زبان فارسی میگیم پنج “عدد” بیسکوییت ، یا سه “نفر” آدم. در واقع کلمات “عدد” و “نفر” کلمات شمارشی ای هستن که ما استفاده میکنیم. اما تفاوتی این کلمات در زبان چینی با زبان فارسی دارن خیلی زیاده. لیاین تک تک این تفاوت هارو با هم بررسی کنیم.

 

تفاوت کلمات شمارشی در زبان چینی و فارسی

محسوس ترین تفاوتشون اینه که ما در شرایط خیلی زیادی ممکنه که اصلا از این کلمات استفاده نکنیم. اما در زبان چینی اهمیت کاربرد این کلمات به قدریه که اون ها رو تبدیل کرده به یه گرامر مهم و کاربردی.

یکی دیگه تفاوت های خیلی بزرگ این کلمات در زبان چینی با زبان فارسی خودمون در نوع ، تعداد و کاربرد این کلماته یعنی چی؟ به زبان خیلی ساده بخوایم بگیم اینطوره که تعداد کلمات پرسشی که ما در دایره لغات زبان فارسی داریم به مراتب کمتر از تعداد این کلمات در زبان چینیه. اما ما گفتیم نوع ، تعداد و کاربرد. خب وقتی تعدادشون زباد باشه یعنی انواع مختلفی دارن دیگه. اما منظور ما از کاربرد کلمات شمارشی چینی چیه؟

در واقع منظور ما از کاربرد این کلمات یعنی دونستن اینکه هر کلمه شمارشی در زبان چینی برای چه کلمه ای استفاده میشه. قبلا گفته بودیم که کلمات پرسشی قبلا از اسم قرار میگیرن و کلمات رو طبقه بندی میکنن. این رو هم گفتیم که تعداد این کلمات در زبان چینی خیلی زیاده. پس ما از کجا باید بفهمیم که کدوم کلمه پرسشی برای کدوم اسمه؟ در واقع در زبان چینی این کلمات شمارشی تا حدودی شکل و ظاهر اونچه راجبش صحبت میکنیم رو هم توصیف میکنن. به زبان ساده تر برای اشیاء صاف و مسطح یک کلمه ی شمارشی مشخص داریم.هر موقع جایی این کلمه رو شنیدید حتی اگر اون اسم رو هم بلد نبودید میفهمید یک شیء صاف و مسطحه.

 

کلمه اندازه گیری عمومی در زبان چینی

ما در زبان فارسی خودمون یه کلمه خیلی کوچک داریم که به تنهایی بار تمام کلمات شمارشی رو به دوش میکشه. ما خیلی از اوقات به جای این که بگیم سه “عدد” بیسکوییت، میگیم سه “تا” بیسکوییت. این “تا” نه تنها برای بیسکوییت که برای همه ی اشیاء دیگه و حتی اشخاص هم کاربرد داره. در زبان چینی هم ما یک کلمه دقیقا با همین کاربرد داریم. کاراکتر个 (gè) در زبان چینی معادل “تا” در زبان فارسیه. اگر زمانی برای کلمه ای به مشکل برخوردید و نمیدونستید از چه کلمه ی شمارشی باید استفاده کنید میتونید از کلمه ی شمارشی个 (gè) استفاده کنید.

 

لیست کلمات پرسشی زبان چینی

اسم پین یین کلمات شمارشی کاراکتر چینی کلمات شمارشی
اشخاص gè  یا  wèi 个 or 位
کتاب ها běn
وسیله های نقلیه liàng
بخش های جرئی fèn
اجسام مسطح zhāng
اشیاء حلقه الی و بلند(مداد) zhī
نامه fēng
اتاق ها jiān
لباس ها Jiàn or tào 件 or 套
جملات نوشته شده
درخت ها
بطری ها píng
در و پنجره shàn
ساختمان ها dòng
اجسام سنگین(ماشین آلات و لوازم خانگی) tái

 

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
واتساپ و تلفن آموزشگاه زبان چینی
×