آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

تشکر کردن در زبان چینی – سه روش برای سپاسگذاری در زبان چینی + آموزش رایگان زبان

در ادامه ی آموزش رایگان زبان چینی  میخوایم با اصطلاحات مختلف برای تشکر کردن در زبان چینی آشنا بشیم . قبلا در مقاله ی عذر خواهی در زبان چینی با انواع روش ها و اطلاحات عذر خواهی آشنا شدیم . فهمیدیم در چه شرایطی از چه اصطلاحی برای غذر خواهی در زبان چینی استفاده کنیم. اما خب همیشه شرایط اینطور که بخوایم عذرخواهی کنیم . گاهی ممکنه کسی در حقمون لطفی کنه و لازم باشه که ازش تشکر کنیم. چون با تشکر نه تنها ادب و شخصیت خودمون رو میرسونیم بلکه میتونیم رابطه ی عمیق تری رو با مخاطبمون شکل بدیم.

سپاسگذاری در زبان چینی
سپاسگذاری در زبان چینی

 

چرا باید روش های مختلف برای تشکر در زبان چینی را بیاموزیم؟

جواب این سوال بسیار ساده است. فرض کنید سر میز غذا یکی بهتون آب میده آیا روشی که از اون آدم تشکر میکنید با وقتی که بخواید بابت نجات جونتون از کسی تشکر کنید یکیه؟ در واقع خیلی مهمه که شما بدونید در چه موقعیتی از چه اصطلاحی استفاده کنید. اینطور نباشه که برای یک لطف بزرگ یه تشکر سرسری کنید و برای یه کمک کوچک یه سپاسگذاری اغراق آمیز.

علاوه بر این ها یاد گیری اصطلاحات مختلف برای سپاسگذاری در زبان چینی دایره لغات چینی شما رو هم افزایش میده. به علاوه باعث افزایش تسلط شما به زبان چینی میشه.

 

سه روش برای تشکر کردن در زبان چینی

 

谢谢(xiè xiè!) – مرسی در زبان چینی

معمول ترین و فراگیر ترین اصطلاح برای تشکر کردن در زبان چینی谢谢! (xiè xiè!) به معنای “مرسی” خودمونه. در واقع شما بیشتر مواقعی از این اصطلاح استفاده میکنید ندونید باید چی بگید، دچار شک باشی. ممکنه برای خیلی هامونم این شرایط پیش اومده باشه. موقعیت هایی مثل گرفتن هدایا.

اما谢谢! (xiè xiè!) علاوه بر این یک سری اطلاحات دیگه هم به همراه خودش داره. هر کدوم از این اصطلاحات در موقعیت های متفاوتی استفاده میشن. برای مثال عبارت多谢 (duō xiè). این اصطلاح در زبان فارسی به صورت “با تشکر فراوان” ترجمه میشه. میتونید از این اصطلاح در نامه ها، پیامک و یا یادداشت هاتون استفاده کنید.

یکی دیگه از این عبارات تشکر عبارت感谢! (gǎn xiè!) است. این عبارت رو به صورت非常感谢你! (fēi cháng gǎn xiè nǐ!) هم استفاده میکنن . بیشتر واقعی استفاده میشه که بخواید تشکر ویژه خودتون رو ابراز کنید. به نوعی هم میشه گفت اصطلاحیه برای تشکر در موقعیت های نیمه رسمی

 

哪里哪里(nǎ li nǎ li!)  – تشکر در زبان چینی

این اصطلاح تشکر کردن در زبان چینی بیشتر مواقعی استفاده میشه که کسی بخواد به خاطر تعریف تجیدی که دریافت کرده ابراز تشکر کنه. در واقع این اصطلاح در زبان فارسی خودمون به صورت “نه بابا کجا؟” یا “بسه” ترجمه میشه. برای مثال یکی به شما میگه “امروز چه خوشگل شدی” . ما در جواب این تمجید یا میگیم مرسی لطف داری یا میگیم نه بابا. از اونجایی که در فرهنگ چینی فروتن بودن خیلی اهمیت داره پی یادتون باشه اگر یک فرد چینی از شما تعریف و تمجید کردن حتما از این اصطلاح استفاده کنید.

 

麻烦你了! (má fan nǐ le!)  – باعث زمتتون شدم در زبان چینی

یکی دیگه از راه ها برای بیان تشکر در زبان چینی استفاده از اصطلاح麻烦你了! (má fan nǐ le!). این اصطلاح در زبان فارسی خودمون به صورت ” باعث زحمتتون شدم” ترجمه میشه. بیشتر زمانی از این اصطلاح استفاده میکنیم که فردی تمام تلاشش رو برای کمک به ما کرده میخوایم از اون شخص تشکر کنیم.

توجه داشته باشید که از این عبارت برای عذرخواهی کردن یا ابراز تاسف استفاده نمیکنیم. اینطور نیست به خاطر اشتباهی باعث اذیت شدن فردی بشیم ، اونو به زحمت بندازیم و بعد بگیم “باعث زحمتتون شدن”.

4.5/5 - (2 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ و تلفن آموزشگاه زبان چینی
×