آموزش زبان انگلیسی رایگان صفر تا صد [گام به گام]

شوآ، صدای دشوار و پرکاربرد انگلیسی (schwa): ✅ نحوه تلفظ + فایل صوتی نمونه

اگر از یک انگلیسی زبان درباره شوآ (schwa) بپرسید احتمال آن زیاد است که حتی نفهمند درباره چه صحبت می کنید. اما زبان آموزانی که در کلاس درس با حجم زیادی از اطلاعات در انگلیسی از جمله انواع آواهای مربوط به این زمان مواجه می شوند، به خوبی از وجود این صدا آگاهی دارند فقط مشکل اینجاست که تلفظ آن را مشکل پیدا می کنند.

چرا یاد گرفتن تلفظ شوآ مهم است؟

به طور کلی شوآ صدایی مصوت است که می توان در اکثریت کلمه های انگلیسی پیدا کرد. آشنایی و تلفظ صحیح آن تاثیر به سزایی در نوع ملودی گفت و گوی شخصی که به انگلیسی صحبت می کند دارد. یعنی اگر به دنبال یاد گرفتن لهجه خاصی در زبان انگلیسی هستید و برایتان مهم است که شبیه به گروه خاصی از انگلیسی زبانان بومی صحبت کنید، یاد گرفتن نحوه تلفظ صحیح آن بسیار حائز اهمیت است.

مشکل در اینجاست که شوآ در زبان فارسی معادلی ندارد. مجرای صوتی شخصی که فارسی زبان اول اوست برای ایجاد آن صدا آموزش داده نشده است. بنابراین به خصوص اگر در سنین بالاتر به یاد گرفتن انگلیسی بپردازید احتمالا تلفظ شوآ را بسیار دشوار پیدا می کنید. با این حال می توان به جرات گفت که با توجه به درجه کاربردش در زبان انگلیسی، شوآ مهم ترین صدا در زبان انگلیسی است. با این حال نمی توان گفت که یاد گرفتن آن کاملا غیرممکن است. مطمئنا با تمرین زیاد می توان تا حد زیادی آن را درست تلفظ کرد.

کدام حروف انگلیسی صدای شوآ تولید می کنند؟

مسئله اینجاست که حرف شوآ که در الفبای آوانگاری بین المللی با علامت /ə/  شناخته می شود به الفبای خاصی در زبان انگلیسی وابسته نیست. در حقیقت هر یک از حروف صدادار انگلیسی یعنی a، e، o، u  و i در هر زمانی ممکن است که در کلمه ای به شوآ تبدیل شوند.

چه طور باید شوآ را تلفظ کرد؟

می دانید که در هنگام صحبت کردن انگلیسی نوع استرس درون جملات و کلمات بسیار مهم است.

در جمله های انگلیسی کلمه های خاصی وجود دارند که با قدرت بیشتری تلفظ می شود. به عنوان مثال کلماتی که بار معنایی جمله را به دوش می کشند، مثل فعل ها، اسم ها و صفت ها معمولا استرس بیشتری دارند. در عوض بخش هایی از جمله مانند فعل های کمکی و حروف تعریف یا حروف اضافه با صدای ضعیف تری تلفظ می شوند. رعایت چنین مواردی یک ریتم ثابت را در زبان انگلیسی ایجاد می کند.

چنین شرایطی درون کلمه های انگلیسی نیز حکم فرماست. به خصوص اگر کلمه ای دارای دو یا چند هجا باشد، معمولا یکی از هجاها با تاکید بیشتری تلفظ می شود در حالی که بقیه صدای ضعیفی دارند.

دلیل فراگیر بودن صدای شوآ در زبان انگلیسی نیز همین است که اکثر حروف صدادار انگلیسی که در هجاهای بدون استرس قرار می گیرند، صدای ضعیف شوآ را به خود می گیرند. بنابراین شوآ صدایی بدون استرس در زبان انگلیسی است.

تلفظ صدای شوآ باید بدون هیچ ایجاد تنشی در دهان انجام بگیرد. یعنی فک، لب ها و زبان چندان برای ایجاد شوآ حرکت نمی کنند. صرفا لب ها ذره ای از هم فاصله می گیرند.

مثال ها در کلمات انگلیسی

برای درک بیشتر به تلفظ کلمه های زیر که دارای صدای شوآ هستند گوش کنید و سعی کنید که بعد از آن ها تکرار کنید.

banana

/bəˈnɑː.nə/

chocolate

/ˈtʃɒk.lət/

sister

/ˈsɪs.tər/

about

/əˈbaʊt/

موسسه گاما آموزشگاه برگزیده سال موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *