سایر مراکز آموزشی

آشنایی با انواع عکاسی : 21 نوع عکاسی که شما باید بشناسید

 

درک انواع مختلف عکاسی و ژانرهای امروزی مفید است. از یک طرف، خوب است بدانید که عکس های خوب عکاسانی که سوژه های متفاوتی نسبت به شما ثبت می کنند را از دست نمی دهید. اما مهمتر از آن، وقتی طیف گسترده ای از انواع و سبک های عکاسی را می بینید، ممکن است الهام بگیرید که ژانر دیگری از عکاسی را برای خود امتحان کنید. اگرچه این فهرست همه ژانرها را پوشش نمی دهد، اما بسیاری از مهم ترین آنها را مشخص می کند.

در زیر لیستی از انواع و ژانرهای عکاسی که امروزه وجود دارد، آورده شده است. می توانید روی هر یک از پیوندها کلیک کنید تا به آن بخش در مقاله بروید.

عکاسی از طبیعت

چشم انداز

عکاسی Landscape(منظره) نام دیگری برای عکاسی منظره یا محیطی است. این شامل گرفتن عکس از یک صحنه طبیعی است – اغلب بزرگ و وسیع، اما گاهی کوچکتر و صمیمی تر – به گونه ای که بیننده را با صحنه درگیر کند. عکاسی منظره یکی از پرطرفدارترین انواع عکاسی امروزی است که چندین ژانر فرعی مانند عکاسی طوفان، مناظر دریایی و غیره را در خود جای داده است. با یک تعریف گسترده تر، شامل عکاسی «منظر شهری» و صحنه های دست ساز نیز می شود.

عکاسی منظره یک نوع عکاسی بسیار قابل دسترس است، اما این بدان معنا نیست که تسلط بر آن آسان است!

حیات وحش

عکاسی از حیات وحش می‌تواند برخی از سر سخت ترین عکاسانی را که ملاقات می‌کنید به شما معرفی نماید؛ افرادی که ممکن است ساعت‌ها در انتظار سرگردانی یک حیوان در نقطه ایده‌آل باشند یا به دنبال موجوداتی بگردند که بیشتر مردم ترجیح می‌دهند از آنها دوری کنند. اما این چیزی است که می توانید در حیاط خلوت خود یا در یک رانندگی کوتاه از محل زندگی خود تمرین کنید،

زیرا حیواناتی در همه جا یافت می شوند. هر از گاهی، مجموعه‌ای از عکس‌های حیات وحش شهری را خواهید دید که با بهترین تصاویر گرفته شده در مکان‌های دورتر رقابت می‌کنند.

ماکرو

یکی از در دسترس ترین انواع عکاسی ماکرو است، هنر ثبت موجودات کوچک و اشیایی که معمولاً از آنها غافل می شویم. عکاسی ماکرو معمولاً با تصاویر حشرات و گل‌ها همراه است، اما حتی سوژه‌هایی مانند دانه‌های برف یا قطرات آب در استودیو می‌توانند عکس‌های ماکرو شگفت‌انگیزی ایجاد کنند. یک سبک مرتبط از عکاسی صرفاً عکاسی “کلوزآپ” است که ممکن است به اندازه کارهای ماکرو واقعی بزرگنمایی نشود، اما همچنان بخش کوچکی از جهان را جدا می کند که در غیر این صورت ممکن است برجسته نباشد.

اگرچه یک لنز ماکرو اختصاصی می تواند گران باشد، مجموعه ای از لوله های اکستنشن بسیار ارزان تر است و احتمالاً با تجهیزات فعلی شما به خوبی کار می کند. برای عکاسانی که فقط هنگام سفر عکس می گیرند، توصیه اصلی من این است که به هر طریقی شروع به تمرین عکاسی ماکرو کنند. تسلط بر آن آسان نیست، اما مهارت‌های فنی بسیار مفیدی را یاد می‌گیرید و در طول مسیر عکس‌های فوق‌العاده‌ای می‌گیرید.

زیر آب

گرفتن عکس زیر آب همیشه آسان نیست، حتی اگر در مکان مناسب برای آن زندگی کنید. نه تنها به یک دوربین ضدآب خوب نیاز دارید، بلکه در لحظه ای که شروع به گرفتن عکس می کنید، به تجهیزات نورپردازی خاصی نیز نیاز دارید. تجهیزات غواصی و آموزش لازم برای غواصی طولانی‌تر را اضافه کنید، و می‌توانید ببینید که چرا این یکی از ژانرهای پیچیده‌تر برای شروع تمرین است. اما اگر پول و پشتکار خرج کنید، در نهایت با عکس‌هایی مواجه می‌شوید که امروزه تقریباً به اندازه بسیاری از مردم نیست. عکاسی در زیر آب همه چیز را از حیات وحش و ماکرو گرفته تا پرتره‌هایی که برای چشم خیره کننده هستند را در بر می‌گیرد.

عکاسی نجومی

عکاسی نجومی که شامل همه چیز از تصاویر گوشی های هوشمند گرفته شده از طریق تلسکوپ گرفته تا عکس های اعماق فضا از هابل است، می تواند یکی از ساده ترین انواع عکاسی برای تمرین باشد. به دو دلیل دست یافتنی تر است: اول اینکه اندازه و مقیاس سوژه های ثبت شده در این سبک عکاسی برای ایجاد شگفتی در تقریباً هر کسی کافی است. اما نکته مهمتر این است که اگر تکنیک های نوردهی و پس پردازش عالی را نداشته باشید، فقدان دانش بلافاصله آشکار خواهد شد.

همچنین ژانری از عکاسی «منظره نجومی» وجود دارد که راه شیری را با تکه‌ای از زمین در پیش‌زمینه شامل می‌شود. اگرچه گرفتن عکس‌های مناظر نجومی هنوز دشوار است، اما تسلط بر آن‌ها برای اکثر عکاسان کمی آسان‌تر است.

عکاسی هوایی

این که آیا این صرفاً شاخه ای از عکاسی منظره است یا یک ژانر خاص خود قابل بحث است، اما در هر صورت، امروزه به لطف ظهور پهپادهای استفاده شده با کیفیت بالا، محبوبیت عکاسی هوایی افزایش یافته است. عکاسی هوایی همچنین شامل تصاویری در ارتفاع بالا از هواپیماها و هلیکوپترها و همچنین تصاویری است که در آن سوژه به جای یک منظره، ساخته دست بشر است.

علمی

عکاسی علمی یک مقوله وسیع است که همه چیز را از عکاسی با میکروسکوپ با بزرگنمایی بالا گرفته تا دوباره عکاسی نجومی را در بر می گیرد. برخی از اشیاء ساخته دست بشر نیز به صورت مخفیانه به این مکان راه پیدا می کنند، مانند عکس هایی از برخورد دهنده های ذرات یا ایستگاه فضایی که به طور دوره ای منتشر می شوند. این یک نوع عکاسی است که امیدوارم در آینده مورد توجه بیشتر و بیشتری قرار گیرد، زیرا این قدرت را دارد که مناظر کاملاً جدیدی را به ما نشان دهد و طرز فکر ما را در مورد جهان تغییر دهد.

عکاسی مردم

پرتره ها

گسترده ترین نوع عکاسی از افراد، پرتره است که همه چیز را از پرتره های خانوادگی گرفته تا عکاسی هنری زیبا و کارهای تجاری را پوشش می دهد. اغلب، هدف پرتره نشان دادن شخصیت یک سوژه است ؛ به تصویر کشیدن شخصیت و احساسات فرد در یک تصویر. عکاسی پرتره نیز به طور کلی یک ژانر کاملاً در دسترس است و برای شروع در سطح بالا به بیش از یک لنز پرایم و فلاش نیاز ندارد (یا هر وسیله ای که از قبل دارید اگر فقط در حال آزمایش هستید). اما گرفتن ماهیت یک موضوع، یا رسیدن به اهداف پروژه تجاری شما، می تواند یک عمر کار را ببرد.

مراسم ازدواج

یکی از مهمترین رویدادهای زندگی بسیاری از افراد، عروسی است و این بدان معناست که عکاسان عروسی مسئولیت بزرگی دارند. عکاسان عروسی نه تنها باید مهارت های دوربین و نورپردازی خوبی داشته باشند، بلکه باید بدانند چگونه با مردم کار کنند و احساسات مناسب را تقریباً بدون زحمت ثبت کنند. این یک نوع عکاسی دشوار برای تمرین است، و شما فقط یک فرصت برای انجام درست آن دارید، بنابراین من برای عکاسان عروسی خوب احترام زیادی قائل هستم.

مستند

عکاسان مستند به دنبال انتقال اخبار یا اطلاعات در تصاویر خود هستند. گاهی اوقات، عکس ها لحظه ای را به قدری چشمگیر به تصویر می کشند که از مرز هنر عبور می کند یا غیر از این باعث می شود بینندگان واکنش احساسی داشته باشند. عکاسی مستند می تواند در هر جایی اتفاق بیفتد، از اخبار محلی گرفته تا گزارش مستقیم از مناطق جنگی. در بهترین موارد، عکس‌های مستند رویدادهای مهم و در عین حال کمتر شناخته شده را روشن می‌کنند یا بهترین نمونه‌های انسانیت را برای همه جشن می‌گیرند. همه عکس های مستند ارزش خبری ندارند. گاهی اوقات، آنها به سادگی یک مکان یا فرهنگ را برای نشان دادن به دیگران مستند می کنند.

ورزش ها

یکی دیگر از سبک های گسترده عکاسی، عکاسی ورزشی است، از رویدادهای بین المللی مانند المپیک گرفته تا عکاسی مبتنی بر ماجراجویی در دورافتاده ترین مناطق جهان. حتی والدینی که از کودک خود در حال ورزش عکس می گیرند نیز بخشی از این سبک است؛ نوعی عکاسی که به مهارت های فوکوس خودکار درجه یک، زمان بندی خوب و اغلب سرعت شاتر بسیار سریع نیاز دارد.

مد (Fashion)

یکی ازخویشاوندان پرتره، اما به اندازه کافی متمایز است که به عنوان ژانر خاص خود به حساب آید، عکاسی مد است. این دنیایی سریع است و بهترین عکاسان مد نه تنها در مورد نور و عکاسی بلکه از سبک لباس هایی که عکاسی می کنند نیز آگاه هستند. عکس‌های مد معمولاً برای برندها و تبلیغات در نظر گرفته می‌شوند، اما نه همیشه، مخصوصاً در دنیای امروزی اینستاگرام.

تجاری

عکاسی تجاری از افراد هر چیزی است که برای فروش یک محصول به خصوص تبلیغات و حتی عکس های استوک در نظر گرفته شده است. عکاسان تجاری اغلب به سادگی از محصولات خود عکس می گیرند، اگرچه این چیزی است که بعداً در این مقاله به آن خواهم پرداخت. امروزه افراد هنوز در کمپین های تبلیغاتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. معمولاً هدف عکاسی تجاری ایجاد تصاویری است که با احساسات و پیامی که برند مورد نظر سعی در انتقال آن دارد مطابقت داشته باشد. این عکاسان به مهارت های خاصی در نورپردازی و تجسم استودیو نیاز دارند تا برنامه مشتری را به واقعیت تبدیل کنند.

عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی در مورد ثبت برش هایی از زندگی است که در مناطق مشترک یک شهر مانند پارک ها و پیاده روها اتفاق می افتد. عکس‌های خیابانی خوب در لحظه‌ها یا تعاملات به ظاهر معمولی معنا و هدف پیدا می‌کنند و بینندگان را به فکر چیزی می‌اندازند که در غیر این صورت از کنار آن عبور می‌کردند. عکاسی خیابانی اغلب با کار سیاه و سفید روی فیلم 35 میلی‌متری همراه است، اما عکس‌های خیابانی امروزی تقریباً از هر سبک و تجهیزات دوربین پس از پردازش استفاده می‌کنند.

Dallas corporate event photography by Jason Kindig, www.JasonKindig.com

عکاسی رویداد

جدای از عروسی ها، کلاس های گسترده تری از رویدادها وجود دارد که به عنوان یک ژانر جداگانه از عکاسی شایسته شناسایی هستند. به عنوان مثال، سمینارها ، کنسرت ها، رژه ها و جشن های دیگر، همه به عنوان عکاسی رویداد به حساب می آیند. می‌توانید انتظار صحنه‌های غیرقابل پیش‌بینی و سریع را داشته باشید ؛ اما همچنین تعاملات انسانی جالب و گاهی (مانند عکس‌های کنسرت) نور بسیار خوب. عکاسان ماهر رویداد می توانند احساسات را منتقل کنند تا بینندگان بتوانند لحظه را دوباره زنده کنند.

مسافرت رفتن

یکی از گسترده‌ترین انواع عکاسی از افراد، سفر است ؛ عکاسی از زندگی در یک منطقه دیگر از جهان، چه پرتره و چه تصاویر صادقانه. عکاسی خوب در سفر شباهت ها و تفاوت های چشمگیر بین مردم در سراسر جهان را به تصویر می کشد و باعث می شود ما احساس ارتباط و آگاهی بیشتری نسبت به نحوه زندگی دیگران داشته باشیم.

عکاسی از حیوانات خانگی

عکاسی از حیوانات خانگی کاملاً تحت یکی از دسته بندی های گسترده تر این مقاله قرار نمی گیرد، اما من آن را در پایان «عکاسی از افراد» قرار می دهم زیرا حیوانات خانگی بخش مهمی از خانواده بسیاری از افراد هستند. و مهارت های مشابهی برای عکاسی از حیوانات خانگی مانند پرتره اعمال می شود ؛ درک نور، مقابله با هرج و مرج سریع، و انتقال ماهیت سوژه شما. جدا از سلفی، این ممکن است محبوب ترین سبک عکاسی امروزی باشد!

اشیاء ساخته دست بشر

عکاسی محصول

یکی دیگر از شاخه‌های عکاسی تجاری، عکاسی محصول است، که در آن شما معمولاً در یک استودیو با نورپردازی دقیق برای برجسته‌تر کردن محصول مورد نظر (البته گاهی اوقات در فضای باز یا در محل) عکاسی می‌کنید. همانند پرتره تجاری، هدف یک عکاس محصول همخوانی با دیدگاه شرکت مورد نظر است. یک نام تجاری در فضای باز نیازهای متفاوتی نسبت به یک شرکت با سبک زندگی پیشرفته دارد، حتی اگر هر دو یک نوع محصول اساسی مانند لباس یا کوله پشتی را بفروشند.

غذا

عکاسی از غذا در سال‌های اخیر محبوبیت آن به لطف رسانه‌های اجتماعی رشد قابل توجهی داشته است. پیش از این، اساساً یک زیر مجموعه از ژانر کارهای تجاری – تبلیغات، کتاب‌های آشپزی، منوها و غیره – بود، اما امروزه بیشتر به بخشی از عکاسی مستند تبدیل شده است.

با این حال، صرف نظر از خروجی نهایی، عکس های غذا تقریباً همیشه سعی می کنند سوژه خود را به اشتها آورترین شکل ممکن ثبت کنند. گاهی اوقات، عکاسان غذا، غذاهای واقعی را در یک تصویر با جایگزین های مصنوعی که خوشمزه تر به نظر می رسند، جایگزین می کنند، مانند چسب به جای شیر هنگام عکاسی از غلات!

عکاسی بی جان

یکی دیگر از سبک های گسترده عکاسی، عکاسی از طبیعت بی جان است که در استودیو از یک صحنه تولید شده عکس می گیرید تا هر چه بهتر به نظر برسید. اگرچه عکاسی از طبیعت بی‌جان گاهی اوقات شامل موجودات زنده مانند گیاهان می‌شود، اما من آن را در دسته «اشیاء ساخته دست انسان» قرار می‌دهم زیرا می‌تواند تقریباً هر چیزی را شامل شود. برخی از جالب‌ترین تصاویر طبیعت بی‌جان که من دیده‌ام، اشیای به ظاهر خسته‌کننده مانند ظروف نقره و لوازم اداری هستند.

معماری

آخرین نوع عکاسی در این لیست نیز یکی از محبوب ترین هاست: عکاسی معماری، شامل مناظر شهری و سایر جزئیات ساختمان ها و ساخت و سازها. از بسیاری جهات، معماری مانند عکاسی «منظره شهری» است، با تمرین‌کنندگان هر دو ژانر اغلب از سه‌پایه‌ها و تکنیک‌های دقیق پس از پردازش استفاده می‌کنند تا موضوع خود را به بهترین شکل ممکن برجسته کنند. با این حال، عکاسی معماری دشواری بیشتری برای برخورد با خطوط مستقیم دارد – اگر می‌خواهید از نگاه کج یا مورب در عکس نهایی اجتناب کنید، کار آسانی نیست.

انواع دیگر عکاسی

هر عکسی به خوبی در یک ژانر عکاسی قرار نمی گیرد. گاهی اوقات، یک تصویر در خط بین دو یا چند نوع مختلف قرار می گیرد، مانند تصویر منظره ای از تلسکوپ های ساخته دست بشر در زیر کهکشان راه شیری. آیا این منظره، معماری، علمی است یا عکاسی نجومی؟ واقعاً مهم نیست ؛ این ژانرها خط سختی بین آنها ندارند و دسته بندی ها فقط صحبت در مورد آنها را آسان می کند.

سایر تصاویر ممکن است به هیچ وجه معیارهای هیچ یک از این دسته ها را نداشته باشند، مانند عکاسی ترکیبی سورئال یا تصاویر انتزاعی که در وهله اول نمی توانید تشخیص دهید موضوع چیست. این کاملاً خوب است، و چیزی در مورد کیفیت یک عکس به این صورت یا دیگری نمی گوید. هدف لیست بالا ارائه ایده هایی برای سبک های مختلف عکاسی است که ممکن است از آن لذت ببرید، نه محدود کردن انواع تصاویری که می توانید بگیرید.

 

 

منبع: https://photographylife.com/types-of-photography

موسسه گاما آموزشگاه برگزیده سال موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *