دانستنی های ترکیه

معرفی جامع انواع باقلوا ترکی که باید بشناسید 😋 + عکس باقلوا ها

باقلوا، یکی از دسرهای سنتی و بسیار معروف ترکیه است که از ترکیبات ساده‌ای مانند خمیر فیلو، شربت (معمولاً شامل شکر و آب) و مغزهای مختلف تهیه می‌شود. تنوع باقلوا در ترکیه نشان‌دهنده غنای فرهنگی و تاریخی این دسر است. در اینجا به معرفی انواع باقلوا ترکی محبوب می‌پردازیم:

  • باقلوای پسته‌ای (Fistikli Baklava)
  • باقلوای گردویی (Cevizli Baklava)
  • باقلوای شکلاتی (Chocolate Baklava)
  • و…

با ما همراه باشید تا هر یک از این باقلوا ها را همراه بهترین باقلوا های دیگر با عکس باقلوا ها به شما معرفی کنیم.

آزمون تعیین سطح گاما

همچنین برای آشنایی با طرز تهیه کیک باقلوا ترکیه ای می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

انواع باقلوا ترکی

معرفی 9 تا از بهترین باقلوا سنتی و خوشمزه 

یک باقلوا خوب با ورقه های نازک و خانگی خمیر فیلو درست می شود، همچنین استفاده از کره با کیفیت خوب و مقدار مناسب شکر در باقلوا ضروری است.

آب لیمو را اغلب به شربت اضافه می کنند تا از کریستال شدن باقلوا جلوگیری کند.

در حالی که انواع مختلفی از باقلوا وجود دارد، همه آنها در چند ماده اصلی مشترک هستند که عبارتند از : خمیر فیلو پوسته پوسته، شربت و آجیل درختی بو داده.

1. باقلوا پسته ای Pistachio Baklava

بهترین باقلوا ، باقلوا پسته ای محبوب ترین و اصیل ترین نوع باقلوا است، که یک لقمه آن شما را قلاب می کند!

باقلوا پسته در ابتدا در ترکیه و سوریه تولید شد، دسری غنی و شیرین است که از 40 لایه نازک خمیر (فیلو)  و از پسته آسیاب شده تهیه می شود.

این فقط طعم شیرین باقلوا نیست که آن را بسیار جذاب می کند. تنوع پسته به کار رفته در آن نیز تفاوت زیادی ایجاد می کند.

پسته های مورد استفاده در این دسر پسته بچه است، زیرا این پسته ها سبزتر هستند و طعم بیشتری دارد.

عکس باقلوا پسته ای : 

باقلوا پسته ای

2. باقلوای گردویی Walnut Baklava

در حالی که پسته فقط در تعداد انگشت شماری از کشورها رشد می کند، گردو را می توان تقریبا در همه جا کشت کرد، به همین دلیل باقلوای گردویی

یکی از پرطرفدارترین انواع باقلوا در جهان است.

گردوها قبل از اینکه بین لایه های این باقلوا قرار بگیرند ریز خرد می شوند؛ آنها طعمی منحصر به فرد را ارائه می دهند که هم خاکی و هم تند است و طعم کلی ملایمی را در پالت شما ایجاد می کند.

درست مانند نسخه باقلوی پسته ای، این یکی نیز در بسیاری از رستوران های جهان عرضه می شود و به همان اندازه خوشمزه است.

عکس باقلوا گردویی : 

باقلوا گردویی

3. باقلوا خشک (Dry Baklava (Kuru Baklava

باقلواها معمولا زود خراب نمی شوند، با این حال، شکر بعد از 3-5 روز متبلور می شود و طعم خوشمزه و تازه باقلوا از بین می رود.

باقلوای خشک از بهترین باقلوا هایی است که در مقدار کمی شربت خیس می شود، اما غلیظ تر از شربت انواع دیگر باقلوا است و همین مورد  باعث می شود ماندگاری بیشتری داشته باشد.

بنابراین می توانید تا 30 روز از این خوراکی شیرین لذت ببرید بدون اینکه خراب شود، همچنین اگر قصد دارید مقداری باقلوا را به عنوان هدیه به خانه کسی ببرید، باقلوا خشک باید انتخاب خوبی است.

اگر باقلوا خشک را در دمای اتاق نگه دارید  این شیرینی حدود یک ماه دوام خواهد داشت!

عکس باقلوا خشک ترکی : 

باقلوا خشک ترکی

4. بهترین و متفاوت ترین باقلوا Homemade Baklava

نازک کردن ورقه های فیلو به اندازه ای که 40 لایه برای باقلوا ایجاد شود (بله، باقلوای سنتی حدود 40 برگ فیلو دارد) زمان و تجربه زیادی می برد، به همین دلیل است که اغلب به قنادی‌های باتجربه واگذار می‌شود که به‌عنوان «استاد باقلوا» خود شناخته می‌شوند.

اما وقتی در خانه باقلوا درست می کنیم، چون خودمان استاد باقلوا نیستیم، ورقه ها خیلی نازک و شفاف نمی شوند در نتیجه، باقلواهای خانگی تنها 15 تا 20 لایه ورق فیلو دارند.

باقلوای خانگی  به شکل الماس برش داده می شود، خلاصه اینکه اگر در مغازه نوعی باقلوا به نام «باقلوای خانگی» دیدید، با ورقه های فیلو کمتر و ضخیم تر درست می شود.

همچنین برخی از باقلواهای خانگی در ترکیه با سمولینا درست می شوند و با گلاب طعم دار می شوند.

عکس باقلوا خانگی ترکی : 

باقلوا خانگی ترکی

5. باقلوا شوبیت Şöbiyet (Cream Baklava, Shaabiyat or Warbat)

باقلوا شوبیت از دیگر انواع باقلوا ترکی است که با ترکیبی عالی از خامه تازه و باقلوای پسته کلاسیک، مقدار مناسبی از شیرینی را با طعمی سبک‌تر برای کسانی که از سایر انواع طعم شیرین باقلوا خسته شده‌اند، ارائه می‌کند.

این خامه تازه که بین لایه های باقلوا استفاده می شود طعمی سبک و با طراوت به آن می دهد.

تنها عیب این نوع باقلوا ماندگاری کوتاه آن است که باید در یک روز مصرف شود.

عکس باقلوا شوبیت ترکی :

باقلوا شوبیت

6. باقلوا شکلاتی Chocolate Baklava

باقلوا شکلاتی نوع جدیدی از بهترین باقلوا در ترکیه است و بیشتر در مناطق توریستی پیدا می شود. اگرچه در بین مردم محلی محبوبیت خاصی دارد، اما هنوز بسیاری از ترک ها هنوز این دسر خوشمزه را برای خود امتحان نکرده اند!

با این حال، اگر به شکر زیاد حساس هستید و شکلات طعم مورد علاقه شما نیست، این باقلوای مورد علاقه شما نخواهد بود.

عکس باقلوا شکلاتی ترکی : 

باقلوا شکلاتی ترکی

7. باقلوا سوتلو نوریه sütlü nuriye

باقلوای سوتلو نوریه یکی دیگر از انواع باقلوا ترکی است که با تغییراتی در دستور پخت سنتی باقلوا ایجاد شده است.

به جای پسته که معمولا در باقلوای سنتی استفاده می‌شود، سوتلو نوریه با فندق پر می‌شود.

همچنین به جای شربت معمولی که برای آغشته کردن باقلوا به کار می‌رود، از شیر استفاده می‌شود که باعث می‌شود باقلوا سبک‌تر و کمتر شیرین باشد.

8. باقلوا بلبل یواسی 

باقلوای بلبل یواسی، که از آن به عنوان لانه بلبل نیز یاد می‌شود، نوعی دسر سنتی ترکی است که با رول کردن خمیر فیلو به شکل استوانه‌ای و پر کردن داخل آن با پسته یا گردو درست می‌شود.

این شکل خاص به آن ظاهری شبیه به لانه‌ای کوچک می‌دهد و به همین دلیل این نام را به خود گرفته است. باقلوای بلبل یواسی برای طراوت و شکل زیبایی که دارد، در میان عاشقان باقلوا بسیار محبوب است و طعمی غنی و متمایز از خود به جای می‌گذارد.

باقلوا بلبل یواسی

9. باقلوا بورما 

باقلوای بورما یکی از انواع باقلوا ترکی محبوب است که با نام‌های دیگری مانند باقلوای پیچیده یا باقلوای مارپیچ نیز شناخته می‌شود. این نوع باقلوا با پیچیدن خمیر فیلو به دور مغزهای خرد شده مانند پسته یا گردو تهیه می‌شود و شکلی مارپیچ و جذاب به خود می‌گیرد.

باقلوای بورما به دلیل شکل زیبا و جذابش معمولا در مجالس و جشن‌ها سرو می‌شود و طعمی بسیار غنی دارد. لایه‌های نازک خمیر فیلو به دقت پیچیده می‌شوند تا ظاهری حلزونی ایجاد کنند که با شربت شیرین آغشته می‌شود.

 

برای آشنایی با ۴ بهترین رستوران سوشی استانبول کلیک کنید.

نتیجه گیری 

باقلوای ترکی نه تنها یک دسر، بلکه بخشی از فرهنگ و تاریخ غنی ترکیه است. ما انواع باقلوا ترکی از باقلوای پسته‌ای محبوب تا انواع نوآورانه مانند باقلوای شکلاتی و شوبیت که هر یک از این انواع طعم و تجربه‌ای منحصر به فرد را ارائه می‌دهند معرفی کردیم.

خوردن باقلوا، به ویژه در کنار یک فنجان چای یا قهوه ترکی، نه تنها لذت غذایی، بلکه تجربه‌ای فرهنگی است که نباید از دست داد.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید باشد، اگر سوال یا مشکلی در مقاله انواع باقلوا ترکی دارید با ما در انتهای مقاله در میان بگذارید.

 

4.8/5 - (5 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا