دانستنی های کانادا

ویزای اکسپرس اینتری کانادا؛ بررسی شرایط، هزینه ها و جدید ترین جداول امتیاز

 

دریافت اقامت دائم یکی از مهم ترین اهدافی است که متقاضیان مهاجرت به دنبال آن هستند. ویزای اکسپرس اینتری کانادا یکی از سریع ترین و کم هزینه ترین روش های دریافت اقامت دائم و موقت در این کشور به حساب می آید و سالانه افراد زیادی از این طریق مهاجرت می کنند. از ویژگی های مهم این پذیرش امکان پیدا کردن مشاغلی با مهارت و تخصص ویژه شماست. در واقع چون اساس این روش بر امتیاز بیشتر متقاضیان و هماهنگی با برنامه دولتی استوار است، در صورتی که بتوانید ویزا دریافت کنید، می توانید به راحتی در آن کشور مشغول به کار هم شوید. تقریبا نزدیک به 60 درصد متقاضیان از این طریق توانسته اند ویزا دریافت کنند. دولت این کشور اهمیت خاصی برای این برنامه قائل است به طوری از سال 2016 تا 2022 روند پذیرش و اقامت دائم از این طریق همواره افزایشی بوده است. در سال 2022 بیش از 115 هزار نفر از این طریق ویزا دریافت کرده اند.

تفاوت اکسپرس اینتری با دیگر روش های مهاجرت به کانادا

روش های مهاجرت به کانادا بسیار متنوع و گوناگون اند؛ اما اکسپرس اینتری یکی از محبوب ترین روش هاست. دلایل مهمی برای این محبوبیت وجود دارد که در ادامه به آن اشاره کرده ایم. روش های مهاجرت کاری، اسپانسرشیپ، تحصیلی و … را حتما به یاد دارید، همگی دارای شرایط خاصی هستند که ممکن است شما در دایره دیگری قرار داشته باشید. اکسپرس انتری همان دایره دیگر است. در واقع راه جدیدی است برای افرادی که از نظر قانون شایسته مهاجرت اند. این یک برنامه مهاجرتی است نه یک روش مهاجرت. درون خود چندین روش مهاجرتی را جای داده است که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد. یکی دیگر از تفاوت های اصلی این ویزا، امکان دائمی کردن آن است. در واقع اکسپرس انتری را به عنوان روش دریافت اقامت دائم می شناسند.

ویزای کانادا
اکسپرس اینتری چیست؟

ویژگی های اکسپرس اینتری

نیازی به جاب آفر کانادایی ندارید، اگر در گروه بندی های طبقه ملی مشاغل قرار ندارید یا سابقه کارکانادایی ندارید باز هم می توانید در این برنامه درخواست دهید. این برنامه دارای یک جدول شفاف امتیاز بندی در حوزه های مختلف و شاخصه های مشخص است. که امتیاز هر معیار دقیقا تعیین شده است و شما می توانید بر اساس آن مدارک خود را برای اداره مهاجرت کانادا (https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/account.html) ارسال کنید. دقت کنید که هر عاملی در اکسپرس انتری می تواند امتیاز داشته باشد، حتی امتیازات مازادی در نظر گرفته می شود. البته مبنای امتیاز اولیه 100 می باشد و شما باید حداقل 67 امتیاز دریافت کنید. البته در سیستم جدید از سال 2021 مبنای امتیازات 1200 است ولی شاخص ها تفاوت زیادی ندارند.

مکان ایجاد برتری با فاکتورهایی مانند جاب آفر و تجربه کار کانادایی و غیره را خواهید داشت. در واقع هر آن چه که شما را شایسته تر بداند می تواند در پذیرش شما نقش داشته باشد. در ادامه سیستم امتیاز بندی را توضیح خواهیم داد. مثلا پیشنهاد کاری امتیاز دارد؛ اما به این معنا نیست که بدون آن امکان ارسال درخواست وجود نداشته باشد.

شرایط کلی اخذ ویزای سریع کانادا

در اکسپرس اینتری چند شرط اساسی و پایه وجود دارد. اول این که سن شما بین 20 تا 36 سال باشد، دوم این که مدرک زبان معتبری که معادل با CBL9 باشد داشته باشید و سوم سه سال سابقه کار مداوم و قابل استناد و نهایتا مدرک تحصیلی شما باید حداقل کارشناسی ارشد باشد. به مجموع این موارد واجد شرایط بودن گفته می شود.

اکسپرس اینتری کانادا
ویزای کانادا

مراحل دریافت ویزای EXSPRESS ENTERY

حداقل چهار مرحله مهم وجود دارد:

 1. واجد شرایط بودن است که در بخش قبلی اشاره شد.
 2. ایجاد پروقایل اکسپرس اینتری
 3. محاسبه امتیازات و اعلام آن
 4. پذیرش اولیه
 5. ارائه درخواست ثانویه برای دریافت اقامت

آیا دریافت ویزا به همین مراحل ختم می شود؟

مراحلی مانند تهیه مدارک و غیره را در نظر نگیرید. شما برای دریافت این نوع ویزا دو مرحله مجزا را می گذرانید. مرحله نخست کسب امتیاز است. به این معناست که شما شرایط لازم را دارید، حال دولت باید درخواست شما را بر اساس نیازهایش بررسی و در صورت تایید به شما پذیرش اولیه بدهد. پذیرش اولیه به معنای اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا نیست بلکه ورود به مرحله دوم یا همان استخر است.

 

مرحله استخر در اکسپرس اینتری

همان مرحله دوم است که افراد پذیرفته شده در مرحله اول وارد آن می شوند. در این مرحله شما باید از بین سه برنامه مهاجرتی زیر یکی را به عنوان روش ارائه درخواست خود انتخاب کنید:

 1. برنامه نیروی متخصص فدرال ( اسکیل ورکر و اسکیل ترید )
 2. تجربه کار کانادایی
 3. برنامه مهاجرت استانی

مراحل اکسپرس اینتری

جزئیات امتیاز دهی در اکسپرس اینتری

اما مبنای این روش بر کسب امتیاز است. ( نه یک سیستم امتیاز دهی ) شما برای دریافت ویزای کار ماهر فدرال حتما باید به امتیاز لازم دست پیدا کنید که این امتیاز 67 از 100 است. جزئیات را در جدول زیر مشاهده کنید:

ردیف تخصص نمره
1- مهارت در زبان 28
2- تحصیلات 25
3- پیشینه کاری 15
4- سن 12
5- پیشنهاد کاری 10
6- انطباق و سازگاری 10

این مرحله اول مهاجرت شماست. در صورتی که با موفقیت امتیاز 67 را کسب کنید وارد مرحله استخر یا pool می شوید. سقف امتیاز در نظر گرفته شده حدودا 1200 است. از این مقدار امتیاز حدودا 600 امتیاز به ویژگی های فردی مربوط می شود و 600 امتیاز هم مربوط به شرایط کاری است. منظور از شرایط کاری پیشنهادهایی است که شما از کشور مقصد دریافت می کنید.

عوامل دخیل در مرحله استخر هم به شرح زیر است:

 • سن 110 امتیاز
 • تحصیلات 150 امتیاز
 • زبان 160 امتیاز
 • تجربه کار کانادایی 80 امتیاز
 • در صورتی که همسر داشته باشید هم سن، تحصیلات و زبان او 40 امتیاز دارد.
 • لیسانس به بالا به همراه زبان قوی 50 امتیاز
 • مدرک بالاتر از لیسانس و تجربه کاری قابل استناد 50 امتیاز
 • مدارک مربوط به مهارت هم 50 امتیاز دارد
 • زبان انگلیسی و فرانسوی خوب با مدرک معتبر 50 امتیاز
 • تجربه کار خارجی هم 50 امتیاز
 • در صورتی که شرکتی شما را استخدام کرده باشد 600 امتیاز را دریافت می کنید.

هزینه اخذ ویزای اکسپرس اینتری

مجموع هزینه هایی که باید برای صدور درخواست کنید بیشتر 600 دلار نخواهد شد. البته برای افرادی که کمتر از 22 سال هستند این هزینه حدود 170 دلار است. البته دقت کنید که تنها هزینه ارائه و ثبت درخواست است. قاعدتا هزینه های دیگری هم دارید که بنا به شرایطتان متفاوت خواهد بود. به طور کلی به جز هزینه های سفر حداقل 1500 دلار هم باید برای بعد پذیرش درخواست هزینه کنید.

مزایا و معایب ویزای اکسپرس اینتری

گفتیم که یک روش سریع و ارزان محسوب می شود و برمبنای شایسته سالاری است؛ اما مشکلاتی هم دارد. برای مثال افرادی که سن بیشتر 36 سال داشته باشند، شانس پذیرش کمی دارند، افراد مجرد نسبت به متاهل هم از شانس کمتری برخوردارند، چرا که امتیازات مربوط به همسر می تواند روند امتیازگیری را برای متاهل ها افزایش دهد. علاوه بر این باید به نوع ویزای دریافتی نیز توجه کرد. اخذ ویزای اکسپرس اینتری لزوما با پیشنهاد کاری از پیش تعیین شده همراه نیست، هر چند می تواند همراه باشد، به همین دلیل ممکن است پس از دریافت اقامت یا حتی پیش از آن شرایط ایده آلی از سوی کارفرما ارائه نشود.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *