دانستنی های کانادا

برنامه اسکیل ورکر کانادا؛ روش مهاجرتی skilled worker و جزئیات آن

برای بسیاری از متخصصان و افرادی که دارای مهارت تخصصی هستند؛ هیچ گزینه ای بهتر از مهاجرت کردن بر اساس تجربه کاریشان نیست. اسکیل ورکر کانادا یک برنامه تخصصی است که می تواند سبب جذب تعداد قابل توجهی از افراد ماهر در سراسر جهان گردد. این برنامه تلاش دارد تا نیروی کار مورد نیاز کشور را از طریق صدور ویزای کار تخصصی پوشش دهد. مقاله پیش رو یادداشتی درباره معرفی برنامه مهاجرتی skilled worker  که بهترین و ساده ترین روش های اخذ اقامت دائم و البته موقت به حساب می آید. دقت کنید اگر شما یک کار مناسب پیدا کرده باشید و حتی درخواست کار برای شما ارسال شده باشد؛ یعنی کارفرما شما را تایید کند، این برای دولت لزومی ایجاد نخواهد کرد؛ اما تقریبا 50 درصد کارهای لازم را انجام داده اید. 50 درصد دیگر چیزی است در این برنامه وجود دارد.

اسکیل ورکر کانادا

ویزای اسکیل ورکر کانادا

ویزای skilled worker برنامه مهاجرت تخصص نیروی کار ماهر فدرال است. یک نکته بسیار مهم وجود دارد که اکثر افراد درباره آن اشتباه می کنند. شما باید بتوانید تفاوت بین برنامه های مهاجرتی و سیستم های امتیاز بندی را به خوبی از هم تفکیک کنید. اسکیل ورکر یک سیستم امتیاز بندی نیست؛ بلکه یکی از روش های مهاجرت به حساب می آید. مشکل اصلی هم در شناختن دقیق اسکیل ورکر و اکسپرس اینتری است. اولی یک برنامه است؛ که شما می توانید به عنوان روش از آن استفاده کنید؛ اما دومی یک روش کلان محسوب می شود که مورد اول را در خود جای می دهد. بنابراین افرادی که می خواند از طریق اکسپرس اینتری مهاجرت کنند علاوه بر برنامه نیروی کار ماهر فدرال چند روش دیگر هم دارد که می توانید آن را در مقاله اکسپرس اینتری مطالعه کنید.

آزمون تعیین سطح گاما

جزئیات امتیاز دهی

اما مبنای این روش بر کسب امتیاز است. ( نه یک سیستم امتیاز دهی ) شما برای دریافت ویزای کار ماهر فدرال حتما باید به امتیاز لازم دست پیدا کنید که این امتیاز 67 از 100 است. جزئیات را در جدول زیر مشاهده کنید:

ردیف تخصص نمره
1- مهارت در زبان 28
2- تحصیلات 25
3- پیشینه کاری 15
4- سن 12
5- پیشنهاد کاری 10
6- انطباق و سازگاری 10

این مرحله اول برنامه اسکیل ورکر کانادا است. در صورتی که با موفقیت امتیاز 67 را کسب کنید وارد مرحله استخر یا pool می شوید. سقف امتیاز در نظر گرفته شده حدودا 1200 است. از این مقدار امتیاز حدودا 600 امتیاز به ویژگی های فردی مربوط می شود و 600 امتیاز هم مربوط به شرایط کاری است. منظور از شرایط کاری پیشنهادهایی است که شما از کشور مقصد دریافت می کنید.

عوامل دخیل در مرحله استخر هم به شرح زیر است:

 • سن 110 امتیاز
 • تحصیلات 150 امتیاز
 • زبان 160 امتیاز
 • تجربه کار کانادایی 80 امتیاز
 • در صورتی که همسر داشته باشید هم سن، تحصیلات و زبان او 40 امتیاز دارد.
 • مدرک بالاتر از لیسانس به همراه زبان قوی 50 امتیاز
 • مدرک بالاتر از لیسانس و تجربه کاری قابل استناد 50 امتیاز
 • مدرک مربوط به مهارت هم 50 امتیاز دارد
 • زبان انگلیسی و فرانسوی خوب با مدرک معتبر 50 امتیاز
 • تجربه کار خارجی هم 50 امتیاز
 • در صورتی که شرکتی شما را استخدام کرده باشد 600 امتیاز را دریافت می کنید.

شش عامل اصلی صدور ویزای کار فدرال

گفتیم که مرحله اول دارای شش عامل مهم است. امتیازات مربوط به هر عامل را هم مشخص کردیم؛ اما دقیقا این عوامل چگونه تاثیر گذار هستند. هدف ما در این بخش توضیح جزئیاتی از این عوامل است.

 1. عامل اول زبان انگلیسی یا فرانسوی:

حداکثر 28 امتیاز برای شما دارد. Writing ،Listening ،speaking ،Reading  مهارت های مورد نیاز شما هستند. هر چهار شرط تقریبا به یک میزان به طور مساوی در امتیاز نهایی تاثیر گذار هستند. نمره زبان CBL مبنای شماست که برای درک بهتر ما معادل نمرات آیلتس آن را مشخص کرده ایم. برای مثال اگر می خواهید بالاترین CBL که همان سی بی ال 10 است را به دست بیاورید باید Reading 8، speaking 7.5، writing 7.5 و Listening 8.5 را کسب کنید.

 1. تحصیلات:

مدرک دانشگاهی دکتری 25 امتیاز، فوق لیسانس 23 امتیاز، دو مدرک لیسانس 22 امتیاز، مدرک لیسانس 20 امتیاز، کاردانی 19 امتیاز، دیپلم 15 امتیاز.

 1. تجربه کاری:

همانطور که اشاره کردیم تجربه کاری باید قابل استناد باشد. شما باید  حداقل شغلی داشته باشید که به صورت هفتگی 30 ساعت در آن کار کرده باشید و همچنین بابت کار درآمد و پول کسب کرده باشید. همچنین شغل شما باید در مشاغل مورد نیاز فهرست مشاغل ملی باشد.

 1. سن

سن هم عامل مهمی است که 12 امتیاز برای شما خواهد داشت. شرح سن به شکل جدول زیر خواهد بود.

سن امتیاز
زیر 18 0
18-35 12
36 11
37 10
38 9
39 8
40 7
41 6
42 5
43 4
44 3
45 2
46 1
47 و بیشتر 0
 1. استخدام شدن پیش از اقدام

اگر شما پیش از آن که درخواست بدهید از یک شرکت یا موسسه و … استخدام شده باشید می توانید 10 امتیاز دیگر هم به دست آورید. شغل شما حتما باید تمام وقت باشد و همچنین در سطح مهارتی A و B یا صفر در طبقه بندی مشاغل باشد.

 1. انطباق پذیری:

به عوامل مختلفی بستگی دارد. در واقع شرایط کلی شما بررسی می شود و تا 10 امتیاز به شما تعلق می گیرد. مثلا عوامل روحی یا حضور دوستان و والدین شما می تواند عامل امتیاز ساز برای این شاخص باشد.

جمع بندی

بنابراین شما باید در هر دو مرحله ابتدایی و مرحله استخر بتوانید به امتیازات بالاتری دست پیدا کنید تا شانس بیشتری برای اخذ ویزا داشته باشید. برنامه اسکیل ورکر کانادا بر اساس شایستگی های شما تدوین شده است و نیاز است تا به دقت هر عامل و فاکتور را لحاظ کنید. با توجه به حجم بالای درخواست ها قاعدتا ارائه یک درخواست حرفه ای با اطلاع کامل از این که چه چیزی برای امتیاز دهندگان اهمیت دارد کمک شایانی به شما خواهد کرد.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا