آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

قیدها در زبان چینی – انواع قید ها در زبان چینی + کاربرد صحیح قید در جملات چینی

 

در ادامه ی آموزش رایگان زبان چینی قراره با قید ها در زبان چینی آشنا بشیم .تا حالا شده به این فکر کنید که چرا اینقدر صحبت کردنتون خشک و بی روحه؟ حس کنید جملاتتون خیلی ساده است؟ در واقع همه ای این حس ها وقتی میان سراغ شما که نتونید از قید مناسب در جملاتتون استفاده کنید. ما امروز میخوایم با انواع قید زمان در زبان چینی آشنا بشیم.

آزمون تعیین سطح گاما

قید ها نقش بسیار مهمی در ایجاد یک جمله موثر با ساختار صحیح رو دارن. قید ها در واقع کلماتی هستند که فعل ها ، اسم ها و حتی قید های دیگه رو توصیف میکنن.در واقع ما میتونیم با قید جملاتمون رو ساخته و پرداخته کنیم و بهشون روح بدیم. بدونم پرداخت زیبای جملات شما، مکالماتتون میتونه خام و بی روح بشه.

 

قید در زبان چینی

طبق روال همیشگیمون بیاین قبل از اینکه بریم سراغ مبحث اصلی با خود کلمه “قید” و طریقه ی صحیح نوشتن و تلفظ این کلمه در زبان چینی آشنا بشیم.

نوشتن”قید” در زبان چینی

کلمه قید در زبان چینی به صورت  副词 (fù cí) نوشته میشه. اگر بخوایم این کاراکتر رو باز کنیم کیبینیم که از دو بخش  副 () به معنای “کمکی” یا “دستیار” و  词 ()به معنای “کلمه” تشکیل شده. با این تفاصیل ما میتونیم کاراکتر  副词 (fù cí)در زبان چینی رو به صورت “کلمه کمکی” در زبان فارسی ترجمه کنیم.

آموزش نوشتن
آموزش نوشتن
آموزش نوشتن در زبان چنی
آموزش نوشتن در زبان چنی

 

تلفظ “قید” در زبان چینی

 

طریقه ی کاربرد قید ها در جملات چینی

همونطور که قبلا هم گفتیم قید ها کلماتی هستند که اسم ها، فعلها و قید های دیگه رو توصیف میکنن. اما خب ما چطور میتونیم در جملاتمون از اونها استفاده کنیم. در جملات چینی قید کجا قرار میگیره؟

درک نحوه صحیح کاربرد قید های در زبان چینی به اندازه ی یاد گیری خود قید ها اهمیت داره.قید ها کلمات کوچک اما قدرتمندی هستنئ که برای کاربردشون به یک فرمول اساسی منیاز داریم. شما اگر ندونید چطور از قید ها استفاده کنید و اونهارو در کجای جمله به کار ببرید قطعا این کلمات قدرت تاثیر گذاری خودشون رو از دست میدن.

اولین قدم برای یادگیری کاربرد قید ها در زبان چینی اینه که با ساختار جمله در زبان چینی آشنا بشیم. ساختار جملات در زبان چینی کاملا مانند زبان انگلیسی از ساختارSOV پیروی میکنه. به این صورت که اول فاعل میاد بعد فعل و در نهایت هم مفعول.

مفعول+فعل+فاعل

مثل:

我吃早饭。 (wǒ chī zǎo fàn) —. من صبحانه میخورم

我喜欢你。 (wǒ xǐ huān nǐ) —. من از تو خوشم میاد

我看电影。 (wǒ kàn diàn yǐng) .من فیلم میبینم

در واقع اینکه قید ها در کجای جمله به کار میرن بستگی به نوع قیدتون داره. همونطورکه میدونید ما انواع قید زمان، مکان، حالت و غیره رو داریم که کاربردهای متفاوتی دارن. این قید ها با توجه به نوعشون در جاهای مختلف استفاده میشن. اما خب بیاید برای آسون تر شدن فهم موضوع یه ساختار کلی رو با هم یاد بگیریم.

ساختار کلی کاربرد قید ها در زبان چینی:

در جملات چینی قید ها معمولا قبل از فعل اصلی قرار میگیرن . از اونجایی که فعل ها در زبان چینی بعد از فاعل قرار میگیرن میشه گفت جایگاه قید در زبان چینی بین فعل و فاعل جمله است. اما از اونجایی که زبان چینی زبان بسیار انعطاف پذیریه قید ها ممکنه اول جمله یا بعد از فعل اصلی هم قرار بگیرن.

ما گفتیم قید ها میتونن یک فعل رو هم توصیف کنن. در جملاتی که قید ها برای توصیف فعل به کار میرن معمولا با پسوند地 (de) همراه میشن.

اگر بخوایم یه ساختار کلی برای کاربرد قید در زبان چینی براتون بیاریم به این صورت میشه:

فاعل + قید + 地 + فعل

البته این فقط یک توضیح اولیه از قید ها در زبان چینیه. در مقاله های بعدی به تفسیر در باره ی انواع قید ها و کاربرد اونها در جملات چینی آشنا خواهیم شد.

 

5/5 - (2 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
واتساپ و تلفن آموزشگاه زبان چینی
×