آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

کلمات چینی با معانی پنهان – معنای پنهان کاراکتر های زبان چینی – چینی را ساده بیاموزیم

در ادامه ی آموزش رایگان زبان چینی  قراه راجع به کلمات چینی با معانی پنهان اونها در زبان چینی صحبت کنبم.اون چه که یک کلمه رو زیبا و زشت میکنه معناییه که اون کلمه به دوش میکشه.در زبان چینی گاهی این معنا ها ازتباط خیلی عمیقی با اونچه نوشته میشه دارن و همین باعث جذابیت و زیبایی برخی از کلمات در زبان چینی میشه. خیلی ها فکر میکنن که سیستم نوشتاری زبان چینی به سیستم تصویر نگاریه. یعنی نوشتن هر کاراکتر چینی متناسب به شکل اون کاراکتر در واقعیت انتخاب میشه. مقلا اگر بخوان بنویسن ماشین یه شکل شبیه به ماشین میکشن. یا اینکه برای نوشتن خونه، خونه میکشن. اما این تفکربرای تمام کاراکتر ها صحیح نیست . اگر واقعا اینطور باشه پس ما برای نوشتن یک سری از کلمات که نمود خارجی ندارن مثل انواع احساسات دچار مشکل میشیم.

قبلا در مقاله ی نوشتن حروف الفبا در زبان چینی به طور مفصل درباره ی نوشتن در زبان چینی و اجزای تشکیل دهنده کلمات چینی صحبت کردیم. فهمیدیم که هر کاراکتر از بخش های کوچکی به نام ضرب تشکیل شده. که از کنار هم قرار گرفتن اونها کلمات چینی ما شکل میگیرن. یک سری از کلمات چینی از کنار هم قرار گرفتن کلمات چینی ساده تر تشکیل میشن. و همینه که اون هارو جذاب میکنه.

در این مقاله میخوایم یک سری از این کلمات رو باهم بررسی کنیم. کلماتی که از بخش های کوچک تری که ارتباط مستقیم با معنای اون ها رو داره تشکیل شدن. در واقع این بخش ها ایجاد کننده معنانی پنهان کلمات ما هستن.

کلمات چینی و معانی پنهان
کلمات چینی و معانی پنهان

 

5 کلمه چینی با معانی پنهان در آنها

 

  • معنای پنهان کاراکتر爱 (ài)در زبان چینی

در شکل سنتی آین کلمه،در ساختار کلمه 爱کاراکتر 心 (xīn) به معنای قلب وجود داره. و بقیه ی اجزا ی تشکیل دهنده ی کاراکتر بیانگر اعمال هستن. بنابراین همه اجزای این کلمه در کنارهم به معنای دوست داشتن با قلب و از طریق اعمال شما هستن.

اگرچه 心 ​​در نسخه ساده شده این کاراکتر وجود نداره .اما در نسخه ساده شده 爱 شامل کاراکتر 友 (yǒu) در زیر 冖 (mì) هست که معنای آوردن دوست به خونه میده. اگر از این جنبه بخوایم بررسی کنیم میبینیم که پیام اصلی این کاراکتر محبت و نزدیک کردن یک فرد به قلب شما است.

 

  • معنای پنهان کاراکتر串 (chuàn) در زبان چینی

یکی از جالب نرین کلمات با معنای پنهان در زبان چینی کاراکتر串 (chuàn)  هست. کلمه串 (chuàn) در زبان چینی به معنای به رشته کشیدن یا به نخ کشیدن. یعنی ما میایم و چند چیز رو در کنار هم قرار میدیم. اگر به شکل نوشتن این کاراکتر دقت کنید متوجه میشید که شکل نوشتاریش به صورت دوتا جعبه است که به هم وصل شدن.

 

  • معنای پنهان کاراکتر聪 (cōng) در زبان چینی

این کاراکتر به ما نشون میده که هوش چیزی فراتر از مغزه. اما چطوری؟

وقتی کاراکتر 聪 رو از هم جدا کنیم میبینیم که این کلمه از دو بخش 耳 (ěr) به معنای “گوش” و 总 (zǒng) که یکی از معانیش  “جمع بستن” میشه تشکیل شده.علاوه بر اون در ساختار总 (zǒng) کاراکتر 心 به معنای “قلب” وجود داره. بنابراین اگر کمی توجه ‌کنید متوجه میشید که، باهوش بودن فقط به معنای فکر کردن با سر نیست. بلکه به این معنی است که باید از گوش و قلب خود هم استفاده کرد

 

  • معنای پنهان کاراکتر. 家 (jiā)در زبان چینی

همونطور که میدونید . 家 (jiā) به معنای خانه در زبان چینیه .کلمه خانه را می تونیم به دو بخش تقسیم کنیم: 宀 (mián) به معنای سقف و 豕 (shǐ) به معنای “خوک”.

شاید براتون عجیب باشه که چطور خوک در ساختار کلمه خانه در زبان چینیه. در گذشته، خانواده های چینی اگر خوک پرورش می دادن، ثروتمند محسوب می شدن. فرهنگ چینی خوک رو نمادی از خوشبختی و رفاه می دونه، بنابراین 家 ممکنه نشان دهنده هدف ما از داشتن یک خانواده مرفه باشه.

 

  • معنای پنهان کاراکتر 明 (míng) در زبان چینی

کاراکتر明 (míng) به معنای روشنایی و فهمیدن در زبان چینیه.  明 از کاراکترهای 日 (rì) و 月 (yuè)، به معنای “خورشید” و “ماه” تشکیل شده. درواقع ماه فقط زمانی قابل مشاهده است که نور خورشید از اون منعکس بش. دلیل اینکه این دو شخصیت در کنار هم قرار می گیرن اینه که نور بدون تاریکی نمی تونه وجود داشته باشد.

با استفاده از این فلسفه، 明 همچنین میتونه با روشنگری و فهم مرتبط باشه.وقتی با این معنا همراه باشه در ساختارعباراتی مانند 明白 (míngbai) به معنای “فهمیدن” و 说明 (shuōmíng) به معنای “توضیح دادن” قرار میگیره.

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ و تلفن آموزشگاه زبان چینی
×