آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

کریسمس در چین – 🎄 اصطلاحات کریسمس در زبان چینی + آموزش رایگان زبان

در ادامه ی آموزش رایگان زبان چینی  قراره بدونیم در ایام کریسمس در چین چه خبره .با توجه به اینکه روز به روز به ایام کریسمس نزدیک تر میشیم تصمیم گرفتم که در مقاله ی امروز درباره ی کریسمس در چین صحبت کنیم. امروز میخوایم درباره ی اهمیت کریمس در چین و اینکه چقدر مورد اسقبال مردم چینه صحبت کنیم . بدونیم در این روز مردم چین چیکار میکنن و چطور جشن میگیرن. علاوه بر اون با کلمات مخصوص کریمس و اصلاحات تبریک کریمس آشنا بشیم.

"<yoastmark

 

تاریخ کریسمس در چین

کریسمس یه تعطیلات دوازده روزه است که از تاریخ 25 دسامبر یعنی سالروز میلاد حضرت مسیح (ع) شروع میشه و تا جشن خاج شویان یعنی 6 ژانویه ادامه داره. جشن کریسمس در ایران بر طبق تقویم ارامنه که بیشترین تعدادشون رو مسیحیان ایرانی تشکیل میدن در روز ششم ژانویه برگذار میشه. اما در کشور چین بر طبق همون تاریخ اول یعنی در 25 دسامبر برگذار میشه. اما این روز در چین روز کاری محسوب میشه و اکثر مشاغل از ساعت کاری منظم در چین پیروی میکنن.

 

کریسمس در چین

در کشور چین فقط یک درصد مردم مسیحی هستن در نتیجه مردم عموما اطلاعات زیادی درباره ی کریسمس ندارن. به همین دلیل هم کریسمس بیشتر در شهر های بزرگ  برگذار میشه و مردم بدون اینکه جنبه ی مذهبی اون رو در نظر بگیرین دور هم جمع میشن و جشن میگیرن. در این ایام به مناسبت کریسمس فروشگاه ها تخفیف میذارن و از درختای کریسمس و لامپ های رنگی برای تزئین مغازه شون استفاده میکنن . حتی در فروشگاه ها و خیابون هاشون ممکنه بابانوئل رو هم ببینید. در این ایام حتی برخی از پستچی ها هم برای تحویل نامه لباس بابانوئل رو میپوشن و میرن سر کار.

در کشور چین کریسمس بین نسل جوان محبوبیت زیادی داره . در این روز مثل روز ولنتاین زوج ها برای همدیگه هدیه میخرن.

در این روز  به ندرت میتونین درخت های کریسمس رو ببینین . اونچه ممکنه ببینید بیشتر درخت های پلاستیکی هستن که با لامپ ها و کاغذ های رنگی تزیین شدن. جالبه بدونید که کشور چین با اینکه بیشترین تعداد درخت های مصنوعی رو تولید میکنه در عین حال کمترین بازار مصرف این نوع درخت هارا رو به خودش اختصاص داده. حتی کسانی که این درخت هارو تولید میکنن خودشون از اونها استفاده نمیکنن.

 

شب کریسمس در چین

"سیب

یکی از سنت هایی که به مناسب این ایام  رایجه دادن سیب به همدیگه است. در این ایام فروشگاه های زیادی سیب ها ی بسته بندی شده با کاغذ های رنگی میفروشن.چرا که کلمه شب کریسمس در زبان چینی به صورتPíng’ān yè平安夜 به معنای ” شب آرام ” نوشته میشه . کاراکتر 平Píng در این کلمه مثل کارکتر 苹Píng در کلمه 苹果Píngguǒ به معنای “سیب” نوشته میشه.

 

اصطلاحات کریسمس

الان که درباره ی کریسمس و فرهنگ مردم چین در این ایام آشنا شدیم وقتشه با اصطلاحات مربوط به اون هم  آشنا بشیم.

 

کریسمس به چینی

خود واژه ی کریسمس در زبان چینی به صورت圣诞节shèng dàn ji” نوشته میشه .اگر بخوایم این واژه رو به بخش های تشکیل دهنده اش تقسیم کنیم میبینم که از سه بخش 圣shèng به معنای “آدم پرهیز کار یا  مقدس”،诞dàn  به معنای “متولد شدن” و节 jié به معنای”فستیوال” تشکیل شده. در واقع ترجمه ی تحت اللفظی این کلمه میشه ” جشن میلاد مقدس”.

 

بابانوئل به چینی

بابانوئل به چینی

به بابانوئل در زبان چینی圣诞老人 – shèng dàn lǎo rén گفته میشه . این کلمه از سه کاراکتر圣shèng به معنای “آدم پرهیز کار یا  مقدس”،诞dàn  به معنای “متولد شدن” ،老lǎo به معنای “پیر” و人rén به معنای فرد تشکیل شده . ترجمه ی تحت اللفظی این کلمه میشه ” پیر مرد میلاد مقدس”.

 

کریسمس مبارک به چینی

برای تبریک کریسمس  کلمه ی “شادباش” یا “مبارک” رو به کلمه ی “کریسمس” اضافه میکنیم. با کلمه ی شاد باش در مقاله تولد به چینی آشنا شدیم. در نتیجه کریسمس مبارک در زبان چینی میشه圣诞节快乐 – shèng dàn jié kuài lè.

 

1/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ و تلفن آموزشگاه زبان چینی
×