آموزش زبان انگلیسی رایگان صفر تا صد [گام به گام]

صامت ها و مصوت ها در انگلیسی: 🗣️ توضیح جامع درباره کاربرد هر یک

در ادامه سری مقاله های آموزش گام به گام زبان انگلیسی با مطلب جدیدی برای معرفی صامت ها (consonants) و مصوت ها (vowels) در انگلیسی در خدمات شما هستیم. لطفا با ما همراه باشید. صامت ها و مصوت ها در انگلیسی

صامت و مصوت در انگلیسی چیست؟

زبان 26 حرفی انگلیسی دارای 44 صدای مختلف است که در دو گروه صامت (consonant) و مصوت (vowel) قرار می گیرند: 20 صدای مصوت و 24 صدای صامت. البته تعداد هر یک از دو گروه ممکن است در لهجه های مختلف انگلیسی تفاوت هایی داشته باشد ولی این تعداد تعداد کلی در نظر گرفته شده است.

بنابراین تعداد صداهای صامت و مصوت برابر با تعداد حروف الفبای در نظر گرفته شده نیست. مثلا در حروف الفبا پنج حرف همیشه و یک حرف در شرایط خاصی ممکن است نشانگر صدای مصوت باشد ولی این در حالی است که تعداد صداهای مصوت تولید شده در زبان به 20 مورد می رسد.

در این مقاله تک به تک درباره صامت ها و مصوت ها در انگلیسی صحبت می کنیم و ویژگی های آن ها را برمی شماریم.

صامت ها (consonants) در زبان انگلیسی

صداهای صامت از طریق سد کردن هوا در دهان ایجاد می شوند. این سد کردن از طریق تماس اجزای داخلی زبان انجام می پذیرد. مثلا صداهای “پ” یا “ب” را در نظر بگیرید که در آن ها جریان هوا به شکل موقت از طریق تماس دو لب متوقف و سپس به یک باره رها می شود. یا مثلا صدایی مانند “ن” از طریق تماس دندان و قسمت برجسته سقف دهان و سپس طنین صدای تولید شده در دماغ ایجاد می شود.

در زبان انگلیسی 21 حرف الفبا نشان دهنده صداهای صامت هستند ولی تعداد صداهای صامت به 24 مورد می رسد. البته حرفی مانند y ممکن است هم در نقش یک حرف صامت و هم در نقش یک حرف مصوت ظاهر می شود. به طور کلی این حرف در ابتدای کلمات صدای صامت و در انتهای کلمات صدای مصوت تولید می کند.

گاهی اوقات دو صامت در کنار یک دیگر قرار می گیرند و صدایی واحد تولید می کنند. در چنین حالتی یک consonant digraph تولید می شود.

به صداها و مثال های زیر توجه کنید:

ch = چ

Chair

gh = گ یا ف

Ghost

Enough

kn = n

know

ph = ف

Photo

در عوض گاهی گروه های دو یا چند تایی صامت در کنار یک دیگر قرار می گیرند و هر کدام صدای مخصوص به خود را تولید می کنند. در چنین حالتی یک consonant blend ایجاد می شود.

به مثال های زیر دقت کنید:

br

brother

dr

dress

st

star

 

مصوت ها (vowels) در زبان انگلیسی

برای تولید صداهای مصوت هیچ توقف بر سر راه جریان هوا وجود ندارد و ارتباطی بین اجزای دهان صورت نمی گیرد. پنج حرف انگلیسی نشان دهنده 20 صدای مصوت هستند: a , i , o , u , e .

گاهی اوقات y نیز عملکردی دوگانه به خود گرفته و به عنوان یک مصوت در کلمه های انگلیسی ظاهر می شود. به خصوص زمانی که در انتهای کلمات باشد. مانند آنچه که در مثالهای زیر می بینید.

Sunny

Fry

حروف مصوت را می توان در سه دسته اصلی قرار داد:

  1. صامت های کوتاه (short vowels): این دسته به شکل ضعیفی در کلمات انگلیسی تلفظ می شود. به مثال زیر دقت کنید:

/I/

Ship

  1. صامت های بلند (long vowels): این دسته در هنگام تلفظ تاکید بیشتری به خود می گیرند و قوی تر تلفظ می شود. به مثال زیر دقت کنید:

/i:/

Sheep

  1. صامت های مرکب (diphthongs) : این دسته از ترکیب دو صدای مصوت تولید می شوند. به مثالهای زیر دقت کنید:

/aɪ/

Cry

/eɪ/

Gate

مقاله های مرتبط

قوانین intonation در زبان انگلیسی

معرفی صدای شوآ در زبان انگلیسی

استرس کلمات در زبان انگلیسی

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

مژده آتش آب پرور

دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی و علاقه مند به هر چیزی که مرتبط با دنیای زبان انگلیسی باشد!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارشناسان ثبت نام زبان
×