آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

توصیف اشخاص در زبان چینی – آموزش جملات توصیفی در زبان چینی + صوت و تصاویر

 

در ادامه ی آموزش رایگان زبان چینی توی این مقاله قراره یاد بگیریم که چطور افراد رو به زبان چینی توصیف کنیم. توصیف اشخاص در زبان چینی چیزی نیست که بتونید همینطور سرسری از کنارش بگذرید. توی هر زبانی دایره لغات زیادی برای توصیف اشخاص وجود داره که دونستنشون لازمه. اما ما اگر صرفا صفات رو در یک زبان یاد بگیریم اما ندونیم چطور از اونها استفاده کنیم چه فایده؟

آزمون تعیین سطح گاما

برای توصیف اشخاص چند تا اصول پایه ای هست که باید یاد بگیریم. اولین و مهمترینش هم  اینه که باید بتونیم یک جمله ی توصیفی رو بنویسیم. به خصوص در زبان چینی که سیستم جملاتش یه کوچولو متفاوته.

علاوه براون ما برای توصیف اشخاص باید یک سری اصول رو هم رعایت کنیم. قطعا شرایط همیشه اینطور نیست که شما بخواید از کسی تعریف و تمجید کنید. گاهی شما میخواید یک فرد قد کوتاه یا چاق رو توصیف کنید. قطعا اینکه مستقیما بگید” تو چاقی” یا “فلانی کوتاهه” لحن مودبانه ای نیست. پس این صفات رو باید چطور به کار ببریم؟

امروز قراره این نکات کلیدی و اساسی رو با هم یاد بگیریم.اما خب ما افراد رو چطور توصیف میکنیم؟ با صفت . پس بیاید اول با خود کلمه صفت در زبان چینی آشنا بشیم.

اشخاص در زبان چینی

 

صفت در زبان چینی

قبل از اینکه این بحث رو باز کنیم و بریم سراغ جزئیات بیاید اول با خود کلمه صفت در زبان چینی آشنا بشیم.همونطور که قبلا هم بهتون گفتم یکی از مهمترین بخش های زبان چینی تلفظ و نوشتن کاراکتر هاست. ستون های اصلی زبان چینی که نبودنشون پایه ی زبان چینی شمارو سست میکنه.

صفت در زبان چینی به صورت کاراکتر 形容词xíngróngcí نوشته میشه . در واقع این کاراکتر از دو کلمه 形容xíngróng به به معنای “توصیف کردن ” و词cí  به معنای “کلمه”تشکیل شده. پس 形容词xíngróngcí رو میتونیم به صورت” کلمه توصیف کننده” در زبان چینی معنی کنیم.

نوشتن کلمه” صفت “در زبان چینی:

آموزش نوشتن در زبان چنی
آموزش نوشتن در زبان چنی

آموزش نوشتن در زبان چنی
آموزش نوشتن در زبان چنی

آموزش نوشتن در زبان چنی
آموزش نوشتن در زبان چنی

 

تلفظ کلمه “صفت” در زبان چینی:

 

چگونه اشخاص را به چینی توصیف کنیم؟

توصیف کردن در زبان فارسی کار خیلی آسونیه. برای توصیف اشخاص در زبان فارسی شما فقط کافیه که فعل “است” رو به صفت مورد نظرتون اضافه کنید. مثلا میتونید بگید” او زیبا است” ، “او بلند است” و کلی صفت دیگه که میتونید از این طریق به افراد نسبت بدید. اما در زبان چینی شرایط یکم متفاوته.

*نکته ی مهم: جملات توصیفی در زبان چینی فعل ندارند.

حواستون باشه در زبان چینی دیگه نباید از فعل استفاده کنید. خیلی ها به اشتباه برای توصیف افراد در زبان چینی از فعل是 به معنای”بودن” استفاده میکنن. اما این کاملا غلطه. ساختار جملات توصیفی در زبان چینی اینطوره که شما اول فاعل رو میارید ، بعد قید و پس از اون صفت مورد نظرتون رو میگید.

 

قید رایج برای توصیف اشخاص در زبان چینی

یکی از رایج ترین قید هایی که برای توصیف اشخاص در زبان چینی مورد استفاده قرار میگیذه قید hěn很 به معنای ” خیلیه”. اما در واقع به این صورت نیست که همیشه معنای کثرت رو بده . در واقع میشه گفت یجورایی مثل”است” در زبان فارسیه. مثلا شما اگر بخواید بگید او زیبا است جمله تون به این صورت میشه:

她很漂亮。

Tā hěn piàoliang.

او(بسیار) زیبا (است.)

اما اگر خیلی دلتون خواست از فعل是 (shì) استفاده کنید میتونید جملع تون رو به این صورت بنویسید.

它是一个漂亮的人。

Tā shì yīgè piàoliang de rén

 او فرد زیبایی است.

 

بیان صفات منفی در زبان چینی

گاهی پیش میاد که شما بخواید برای توصیف افراد از صفات منفی استفاده کنید. علاوه بر اون بعضی از صفات هستند که نمیشه مسقیم بیان کرد. شما نمیتونید مستقیما به مخاطبتون بگید که تو کوتاهی یا تو چاقی. به عبارتی لازمه که یاد بگیریم چطور صفات منفی رو خیلی ملایم،  طوری که مخاطبمون ناراحت نشه بیان کنیم.

در زبان فارسی ما اگر یه آدم چاق رو ببینیم نمیگیم “اون چاقه” به جاش میگیم ” یکم اضافه وزن داره.” یا ” تو پره” .در واقع جمله رو جوری بیان میکنیم که بار منفیش رو کم کنیم. حالا بیاین این دو جمله رو به چینی بنویسیم.

她很胖。

 tā hěn pang.

او(بسیار) چاق است.

 

她很丰满 

tā hěn fēng mǎn.

او پر است. (اون توپره)

یا مثلا مثلا فکر کنید میخواد یه ۀدم کوتاه قد رو توصیف کنید. دو راه دارید. یا میگید” او کوتاه است” که جالب نیست، یا اینکه میگید” او ریز اندام(جثه) است.” یا اگر بخوایم محاوره ای بگیم میگیم” اون ریزه میزه است.”

 她很矮。

tā hěn ǎi .

او(بسیار) کوتاه است.

他很娇小。

tā hěn jiāo xiǎo.

او ریز اندام(جثه) است.

 

حالا که یاد گرفتیم چطور جملات توصیفی رو به چینی بگیم و اشخاص رو در زبان چینی توصیف کنیم وقتشه که با انواع صفات در زبان چینی آشنا بشیم. برای یاد گیری صفات در زبان چینی حتما مقاله بعدی رو مطالعه کنید.

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
واتساپ و تلفن آموزشگاه زبان چینی
×