دانستنی های فرانسه

درباره کشور فرانسه و مردمان این کشور بیشتر بدانیم

درباره فرانسه جذاب بیشتر بدانیم

فرانسه یکی از بهترین کشورهای اروپایی می باشد و سالانه گردشگران بسیاری از کشور های مختلف از جمله ایران به کشور فرانسه سفر می کنند از این رو قصد داریم در این مقاله همه چیز درباره فرانسه را بیان کنیم تا ضمن آشنایی بیشتر با این کشور، بتوانید اطلاعات خوب و دسته اولی از این مقصد توریستی و جذاب به دست آورید پس در ادامه با لحظه آخر همراه باشید تا همه چیز درباره کشور فرانسه را بدانید.

فرانسه کشور زیبا و جذابی است. این کشور در جنوب غربی اروپا قرار گرفته است، می توان گفت که فرانسه بزرگ ترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ قاره اروپا محسوب می شود. لازم به ذکر است که فرانسه در همسایگی کشورهای مهمی همچون المان، سوئیس، ایتالیا، بلژیک و غیره واقع شده است.  کشور فرانسه با توجه به دلیل موقعیت جغرافیایی، دارای متنوع ترین وضعیت آب و هوایی می باشد و گردشگران می توانند انواع دشت ها، کوهستان ها، سواحل و رشته کوه های مرتفع را مشاهده کنند.جالب است بدانید که  این کشوربه دریای اطلس و دریای مدیترانه راه دارد. فرانسه بالغ بر 69 میلیون نفر جمعیت دارد و دومین کشور پر جمعیت اتحادیه اروپا می باشد. و بدانید که مردم این کشور اغلب به زبان فرانسوی که زبان رسمی جمهوری فرانسه می باشد، تکلم می کنند. همچنین  دین مردم این کشور,  مسیحی کاتولیک می باشد، یعنی حدود 88 درصد کل جمعیت و بقیه مردم (حدود 12 درصد) را نیز مسلمان و مسیحیان پروتستان تشکیل می دهد.  حدودا 1 درصد از قوم یهود نیز در این کشور زندگی می کنند.

پاریس عروس شهرهای جهانپاریس

پاریس پایتخت فرانسه است, اصلی‌ترین شهر این کشور که تمامی مراکز اصلی مبادلات تجاری، فرهنگی و حتی سیاسی در این شهر انجام میشود. جمعیت پاریس با احتساب حومه آن، نزدیک به 12 میلیون نفر است. این شهر که یکی از پٌر جمعیت‌ترین شهرهای اروپا به شمار می‌رود، از دیرباز تا کنون مقصد توریست‌های بسیاری بوده و سالانه بیش از 45 میلیون توریست از این شهر زیبا دیدن می‌کنند. بد نیست بدانید که پاریس با دارا بودن بیش از 48 هزار درخت، سبزترین پایتخت اروپا لقب گرفته است.مردم فرانسه بسیار به باغبانی و گل اهمیت میدهند به همین دلیل بسیاری از منازل داری باغچه های کوچک و زیبایی هستند.

مساحت کشور فرانسه           شهر

مساحت کشور فرانسه برابر با ۵۵۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع بوده و وسیع‌ترین کشور اروپای غربی است (یک‌سوم وسعت ایران) و منطقهٔ دریایی گسترده‌ای را در اختیار دارد.این کشور از شمال شرقی، شرق و جنوب غربی، دارای مرزهای مشترک با کشورهایی نظیر بلژیک، لوکزامبورگ، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و موناکو است.به همین خاطر فرانسه را کشور شش ضلعی مینامند.

شهرهای اصلی                       

  • بردو
  • مارسی
  • لیل
  • لیون
  • مونپلیه
  • استراسبورگ
  • نانت
  • نانسی
 • نیس
 • استراسبورگ
 • تولوز
 • گرونوبل

زبان و مذهب مردم فرانسه

زبان رسمی کشور فرانسه ، زبان فرانسوی می باشد که زبانی هندواروپایی از خانواده زبان های رومی است و از زبان لاتین گرفته شده است که توسط 136 میلیون نفر در سراسر جهان به عنوان زبان مادری صحبت می شود .روز ملی این کشور 14 ژوئیه بوده و حاکمیت این کشور به همراه بخش اعظم جمعیت فرانسه، از دین مسیحیت کاتولیک پیروی می‌کنند. با توجه به گسترش زبان فرانسوی کهن در طول قرون ۹ تا ۱۴ میلادی، ذکر این نکته ضروری است که ادبیات نوشتاری آن روزگار و متون مذهبی و متن مکتوب دادگاه‌ ها و مطالبی مانند آن تحت نفوذ دستگاه کلیسا هنوز به زبان لاتین نوشته می‌ شد. این تفاوت میان زبان نوشتار و گفتار تا دوره رنسانس باقی ‌مانده بود که از آن پس دوران زبان فرانسوی امروزی شروع شده ‌است.با این وجود تعداد زیادی از مردم و مهاجران، با دین‌های مسیحیت پروتستان، یهودی و مسلمان در این کشور مشغول به زندگی هستند. دین رسمی کشور فرانسه کاتولیک می باشد چراکه 88 درصد از مردم این کشور از آن تبعیت می کنند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم فرانسه

آداب و رسوم سرو غذا و خوراکی

غذا خوردن در فرانسه آداب و رسوم خاص خود را دارد. اگر به مهمانی و برای سرو شام دعوت شدید، طبق یک قانون نانوشته باید حداقل 15 تا 20 دقیقه دیرتر برسید و میزبان خود را به نحوی سورپرایز کنید اما برای سرو ناهار یا موقع سرو غذا در رستوران به هیچ وجه حتی یک دقیقه هم تأخیر نداشته باشید.

موقع غذا خوردن چنگال در دست چپ و چاقو در دست راست باید باشد و تا میزبان به شما نگفته که «بفرمایید»، شروع به خوردن نکنید. دست‌ها در حین غذا خوردن نباید روی پا قرار بگیرند. نان باید تکه تکه شود و همراه غذا میل شود. برای پاک کردن ته ظرف بسته به نوع غذا باید از چنگال استفاده کرده و با یک تکه نان بر روی سر چنگال ظرف خود را تمیز کنید. بعد از اتمام غذا خوردن نیز باید چاقو و چنگال را در موقعیت ساعت 4 بر روی بشقاب بگذارید تا میزبان بداند، تمایلی به غذا خوردن بیشتر ندارید.

فرهنگ مد و لباس در فرانسه

 

در فرهنگ مردم این کشور، اهمیت به لباس حتی لباس‌های راحتی بسیار رایج است. فرانسه و خصوصاً شهر پاریس، مهد مد و فشن هستند. در این کشور شاهد برندهایی بسیار معروف در این زمینه هستیم که از جمله آنها می‌توان به دیور، شنل، لویی و هرمس اشاره کرد.
همچنین این کشور میزبان چندین برند معتبر جهانی در زمینه عطر و ادکلن است که بدون شک شما نیز از این مسئله آگاه هستید. فرانسوی‌ها دارای آداب و رسوم خاص هستند.

 

آب و هوای فرانسه

بخش‌های شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب ‌وهوای معتدل است و بخش‌های جنوبی نیز آب‌ وهوای مدیترانه‌ای دارند ، بخش‌های غربی فرانسه دارای اقلیم اقیانوسی است که یعنی این مناطق دارای میزان بارش بالایی بوده و زمستان‌هایی معتدل و تابستان‌هایی گرم را تجربه می‌کنند و آب و هوای فرانسه چهارفصل است و ناحیه به ناحیه و حتی شهر به شهر تغییر می‌کند ، در پاریس هیچ وقت هوا خیلی سرد نمی ‌شود و برف هم کم می‌بارد اما ماه مه در فرانسه خشک ‌ترین ماه سال است ، ساحل مدیترانه در جنوب آب و هوای خشکی دارد و بهار و پاییز باران می‌بارد ، اما تابستان ‌ها آفتاب تندی می ‌زند و هوا هم رطوبت زیادی ندارد.

اقتصاد فرانسه

بر اساس آمار بانک جهانی (2014)، فرانسه با 2572 تریلیارد دلار تولید ناخالص داخلی، نهمین اقتصاد دنیا و پس از آلمان و روسیه سومین قدرت اقتصادی اروپا است. فرانسه از کشورهای توسعه یافته دنیا در زمینه صنعت می باشد. از صنایع معروف و مهم فرانسه، صنایع اتومبیل سازی و هواپیما سازی می باشند. شرکت های بزرگ و بین المللی فرانسه در کشورهای مختلف جهان سرمایه گذاری های فراوانی می کنند.
میزان نرخ بیکاری در فرانسه نسبتا زیاد و در سال 2015حدود 10 درصد برآورد شد.واحد پول فرانسه در گذشته فرانک بود. از سال 2002 و با تشکیل واحد پول اروپا در فرانسه هم مانند بیشتر کشورهایاتحادیه اروپا یورو جریان دارد.

جاذبه های گردشگری کشور فرانسه    notr

 

 • برج ایفل

برج ایفل  نماد کشور فرانسه است. این بنا به مناسبت صدمین سالگرد پیروزی انقلاب فرانسه ساخته شد.

 • موزه لوور

موزه لوور  از بزرگترین و پر بیننده ترین موزه های هنری جهان و همچنین جایگاه بسیاری از گنجینه های با ارزش دنیاست. در این موزه بیش از 35 هراز اثر تاریخی از کشورهای مختلف به نمایش گذاشته شده است.

 • طاق پیروزی

ساخت این بنا به دستور ناپلئون بناپارت در سال 1806 آغاز و 15 سال بعد از مرگ وی، به پایان رسید. ان بنا در میدان شاردوگل قرار دارد و 11 خیابان به ای میدان منتهی می شود. این بنا به یادبود کسانی ساخته شد که در طول انقلاب فرانسه و جنگ های ناپلئونی برای فرانسه جنگیده و کشته شدند.

 • کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام، از بزرگترین کلیساهای اروپا می باشد. این کلیسا زیباترین اثر در معماری گوتیک می باشد.

موسسه گاما آموزشگاه برگزیده سال موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *