دانستنی های کانادا

دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا؛ هزینه، شرایط، امکان تطبیق و قوانین فدرال و ایالتی

 

شرایط متفاوتی برای دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا در نظر گرفته شده است. تقریبا ایالت ها به طور ویژه ای قوانین مربوط به خود را در صدور مجوز استفاده از خودرو دارند. اما آنچه بیش از همه اهمیت دارد؛ شرایطی است که برای مهاجران، ( چه شهروندان و چه افرادی که اقامت موقت دارند )وجود دارد. در این مقاله ما به دنبال توضیحات اساسی درباره قوانین مختلف در کشور کانادا هستیم. هزینه دریافت گواهینامه، شرایط و قوانین مختلف در این حوزه را به دقت توضیح خواهیم داد تا شما بدانید با چه شرایطی و در چه مدت زمانی می توانید از خودروی شخصی استفاده کنید. همچنین درباره قوانین مربوط به تبدیل گواهینامه ها هم صحبت خواهیم کرد. در واقع در بسیاری از کشورها بدون این که نیازمند مراحل اخذ مجوز رانندگی باشید می توانید با تحویل کارت خود یک کارت جدید مربوط به کشور مقصد دریافت کنید.

چه کسانی می توانند گواهینامه رانندگی در کانادا دریافت کنند؟

همه افراد حاضر در کشور مجاز به دریافت کارت مجوز رانندگی هستند. شهروندان عادی، کسانی که اقامت موقت دارند و کسانی که اقامت دائم این کشور را دریافت کرده اند مجاز به رانندگی هستند. اما محدودیت هایی نیز برای رانندگی افراد در نظر گرفته شده است. مثلا افراد دارای معلولیت، نقص یا افرادی که یک مشکل روحی یا جسمی خاص دارند باید مراحل متفاوتی را بگذرانند تا مجوز لازم برای آنها صادر شود.

گواهینامه رانندگی در کانادا

مراحل تکمیل مهارت رانندگی در کانادا

قاعدتا مانند دیگر کشورهای جهان در این کشور نیز انواعی از گواهینامه تعریف شده است که به صورت مرحله ای به متقاضیان تعلق می گیرد. این مراحل تا حدودی شبیه قوانین پایه 3، 2 و 1 در ایران است؛ اما شرایط دشواری دارد و به دقت درباره آن نظارت انجام می شود. به طور کلی مراحل تکمیل مجوزها به صورت زیر است:

 1. آزمون رانندگی سطح یک با شرکت در امتحان کتبی جی وان G1
 2. با G1 می توانید یکسال در جاده های بین شهری با داشتن همراه معتبر اقدام به رانندگی کنید. در صورتی که در یک موسسه آموزشی رسمی آموزش های لازم را دریافت کنید 8 ماهه می توانید از مرحله جی وان بگذرید. این سطح با محدودیت های زیادی مواجه است و بیشتر یک دوره آموزشی به حساب می آید. برای مثال راهنما باید گواهینامه معتبر و شرایط مورد تایید وزارت راه و ترابری را داشته باشد. علاوه بر این هیچ نفر سومی نمی تواند سوار ماشین باشد. یا محدودیت مهم دیگر این است که به هیچ وجه وجوز رانندگی در ساعات 12 شب تا 5 بامداد را نخواهید داشت.
 3. پس از یکسال یا هشت ماه از شما آزمون عملی سطح یک می گیرند و در صورت موفقیت گواهینامه G2 دریافت می کنید. مدت اعتبار آن حدودا یکسال است. شما باید حتما یکسال با G2 رانندگی کنید تا تمامی محدودیت های مربوط به سطح G1 و G2 اولیه برداشته شود. پس از طی این دوره شما بدون راهنما و کمک فردی می توانید در تمامی جاده های بین شهری رانندگی کنید.
 4. مرحله آخر دریافت مجوز Full G License که معتبرترین و کامل ترین گواهینامه رانندگی به حساب می آید.

شرایط کلی دریافت گواهینامه G1 

 1. متقاضی باید حداقل 16 سال داشته باشد.
 2. باید در آزمون بینایی سنجی نمره لازم را کسب کند یا با نظر پزشک با لنز و عینک اقدام به شرکت در آزمون های اولیه نماید.
 3. باید بتواند اولین مرحله که همان آزمون آئین نامه G1 می باشد را با نمره قبولی بگذراند.

 انواع گواهینامه رانندگی در کانادا

بیش از 15 نوع گواهینامه در این کشور تعریف شده است. که در ادامه از بالاترین سطوح یا گروه ها اطلاعاتی را برای شما آورده ایم. دقت کنید که دریافت بالاترین سطح به معنای کسب مجوز برای همه وسایل نقلیه نیست و باید کارت مربوط به هر خودرو را به صورت مجزا دریافت کنید.

گروه 1 یا A: انواع کامیون های بزرگ و یدک کش ها، و همه وسایل نقلیه گروه G

دسته 2 یا B: تمامی اتوبوس های شهری و بین شهری و وسایل نقلیه در گروه های E- F- D- C-  و G

گروه 3 یا C: برای اتوبوس های معمولی ( نه سرویس های شهری مدرسه ای ) و خودروهای گروه F-D و G

دسته 4 یا D: خودروهایی که مجموع وزن آنها با بار بیش از 11 تن نباشد و همچنین کامیونت ها و وانت هایی که گروه G هستند.

گروه 5 یا E: مینی بوس و اتوبوس های مدرسه که نهایتا 24 نفر ظرفیت داشته باشد. و همچنین خودروهای گروه F –G

دسته 6 یا F: برای رانندگی آمبولانس و اتوبوس های عادی با ظرفیت 24 نفر

گروه 7 یا G: هر گونه خودروی سواری و کامیونت با وزن مجموع کمتر از 11 تن.

گروه 8 یا M: افرادی که قصد دارند موتورسیکلت برانند. دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا برای تمامی موتورسیکلت ها یکی است اما با یک محدودیت که در ادامه آمده است.

گروه 9 یا M2: باز هم برای موتورسیکلت است؛ اما باید میزان الکل خون راننده صفر باشد.

دسته G2: برای رانندگی با وانت و خودروی سواری و بدون راهنما

 گروه G1: برای رانندگی با وانت و خودروی سواری با داشتن محدودیت و راهنما

تطبیق گواهینامه رانندگی 

به طور کلی قوانین ایالتی متفاوت است به همین دلیل توصیه می کنیم که قبل از مهاجرت حتما خلاصه ای سوابق رانندگی خود را دریافت و آن را به طبان های فرانسوی و انگلیسی ترجمه کنید. این بهترین راه حل ممکن برای تطبیق خواهد بود. اما شانس تطبیق شما چندان بالا نیست چرا که معمولا، کارت رانندگی خودرو کشورهای زیر معتبر شناخته می شود:

 1. آمریکا
 2. انگلیس
 3. سوئیس
 4. ژاپن
 5. تایوان
 6. آلمان
 7. اتریش
 8. بلژیک
 9. فرانسه و هلند

دقت کنید که برای تطبیق دقیقا معادل آنچیزی که می دهید را دریافت نمی کنید. برای مثال اگر مجوز رانندگی با یک کش و تریلی در اتریش را داشته باشید در صورت تطبیق لزوما آن مجوز برای شما صادر نمی شود.

هزینه دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا

نوع گواهینامه جزئیات هزینه
G1 تمامی آزمون ها و صدور کارت و کتاب راهنمای رانندگی MTO 190 دلار
G2 آزمون 53 دلار
G3 آزمون 90 دلار
فول دریافت و تمدید 91 دلار

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *