مدارس ایرانی خارج از کشور

معرفی مدارس ایرانی در کانادا: لیست مدارس+ هزینه و شرایط ثبت نام

 

یکی از دغدغه های مهم مهاجران پیدا کردن لیستی از مدارس ایرانی خارج از کشور است. با توجه به اهمیت این کشور به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان، در این مقاله به معرفی مدارس ایرانی در کانادا می پردازیم. این مقاله به دنبال پاسخ به پرسش هایی در خصوص مدارس در مقاطع مختلف، هزینه و شهریه مدارس، شرایط پذیرش و همچنین سطح علمی و توضیحاتی از این قبیل است تا به سوالات عمده شما در راه مهاجرت پاسخ مناسبی دهد. نکته قابل توجه و مهم این است که خانواده ها ابتدا باید با سیستم آموزشی در کانادا آشنا شوند. عدم آشنایی با سیستم آموزشی علاوه بر این که سبب می شود امکان های مختلف تحصیلی را از دست بدهیم سبب کم اطلاعی از شرایط عضویت و ثبت نام در مدارس هم می شود. بنابراین در مقدمه اشارات مهمی به سیستم آموزشی کانادا خواهد شد که مطالعه آن ضروری است.

اهمیت انتخاب مدرسه برای مهاجران

اداره آموزش و تربیت یکی از مهم ترین و اساسی ترین ارکان هر نظام فرهنگی به حساب می آید. امروزه اهمیت مدارس به عنوان پیش شرط ورود به دوره های آموزش عالی و همچنین رشد و ترتبیت کودکان و نوجوانان بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. مدارس نیز به شیوه های مختلف و با رویکردهای تحصیلی متفاوتی به امر آموزش پرداخته اند. تنوع در شیوه های آموزشی و رویکرد های تحصیلی در کشورهای خارجی بسیار بیشتر است. به ویژه در کشورهای مهاجر پذیری مانند کانادا که کمتر ایدئولوژیک هستند این تنوع تحصیلی قدرت انتخاب فراوانی در اختیار خانواده ها قرار داده است. بنابراین برای انتخاب یک مدرسه مناسب باید ابتدا اولویت های تحصیلی خود را مشخص کنید و سپس با تهیه لیستی از مدارس ایرانی بهترین گزینه را انتخاب کنید. ( برای آشنایی با مدارس فرانسه می توانید اینجا کلیک کنید. )

آموزش در مدارس کانادا

سیستم آموزشی در کانادا همانند برخی از کشورهای اروپایی مانند انگلستان است. انگلیسی ها از دوران تحصیلی ابتدایی اجباری استفاده می کنند. به این شکل کودکان و نوجوانان به اجبار باید مقاطع اولیه تحصیل را بگذرانند. معمولا مقاطع ابتدایی تحصیلی هم 10-12 سال است. از این رو برای کودکان شش سال به بالا باید به فکر تحصیل در یک مدرسه و آموزشگاه مناسب باشیم. کانادا ده ایالت دارد که این ایالت ها به زبان های انگلیسی و فرانسوی گفتگو می کنند. به همین دلیل هم اغلب مدارس این کشور هر دو زبان را تدریس می کنند؛ اما مدارسی با زبان مختص انگلیسی، فرانسوی یا دیگر زبان ها نیز وجود دارد.

سیستم آموزشی کانادا در هر مقطع سطح بندی شده است؛ اما این سطوح در همه ایالت ها یکسان نیست. با این وجود دارای یک استاندارد مشخص است که بیشتر ایالت ها از آن پیروی می کنند. مدارس ایرانی در کانادا نیز تابع همین سطوح تحصیلی اند. این سطوح عبارتند از؛

 1. سطح 1 تا 7 که شامل دوران پیش دبستانی و ابتدایی می شود. ( سن شروع مدرسه ابتدایی در کانادا همان 6 یا 7 سال است. )
 2. سطح 7 و 8 که شامل تحصیل در دوران راهنمایی می شود.
 3. سطح 8 و 9 را دوره دبیرستان مقدماتی می نامند. در این دوره دانش آموزان مهیای ورود به دوره تخصصی تری برای انتخاب وضعیت تحصیلی خود در دوره آموزش عالی می شوند.
 4. سطح 10 تا 12 که شامل دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی می شود که این سطح بسیار حائز اهمیت است و با توجه به سیستم آموزش عالی در کانادا برای ورود به دانشگاه دوره اصلی و پر اهمیت تری به شمار می آید.

پس از پایان سطح دوازدهم تحصیلی در کانادا دوره آموزشی اولیه انجام شده و دانش آموزان می توانند وارد دوره های آموزش عالی یا دوره های تکمیلی آموزشی در موسسات فنی – آموزشی شوند. بدون شک برای افرادی که به دنبال مشاغل فنی و زودبازه تری هستند ورود به موسسات فنی و کسب مهارت های لازم و البته مدرک دوره ها اهمیت بیشتری خواهد داشت.

شروع مدارس در کانادا

بازه زمانی مدارس در کانادا تقریبا مشابه با دیگر کشورهای جهان است. با سپتامبر ( مهر ) آغاز و با ژوئن ( خرداد ) به پایان می رسد. اما این رویه برای همه مدراس یکسان نیست. بسیاری از مدارس برنامه مداوم و طولانی تری برای دانش آموزان دارند و ممکن است شامل یک بازه 11 ماهه هم شود.

انواع مدراس کانادا

نوع مدارس هم مانند دیگر کشورهاست. دانش آموزان می توانند در مدارس دولتی یا خصوصی ثبت نام کنند. مدارس کانادا، روزانه که معادل مدارس دولتی هستند، مدارس شبانه که معادل مدارس خصوصی هستند و همچنین مدارس تیزهوشان و استثنائی اشاره کرد. قاعدتا ورود به هر یک از این مدارس نیازمند شرایط خاصی است که دانش آموزان باید حائز آن شرایط باشند.

مدارس ایرانی در کانادا

قبل از ارائه هر توضیحی در این خصوص باید اشاره کنیم که حتما با دیگر مدارس کانادا هم آشنا شوید. کانادا جزو کشورهای مهم جهان در ارائه آموزش می باشد و در صدر فهرست کیفیت آموزشی قرار دارد. بنابراین نباید به راحتی از شرایط تحصیل در دیگر مدارس کانادا نیز گذشت.

با توجه به تعداد قابل توجه مهاجران در کانادا مدارس زیادی برای دانش آموزان ما پیش بینی شده است. این مدارس در سطح مختلف و غیرقابل مقایسه ای قرار دارند. البته ذکر این نکته الزامی است که همه مدارس دارای استانداردهای اولیه دولت کانادا هستند و نباید با دیگر مدارس آموزش ابتدایی که در ذهن ما وجود دارند مقایسه شوند. با این حال فاصله شهریه زیاد بین مدارس ایرانی این موضوع را به خوبی نشان می دهد. شهریه مدارس ایرانی در کاناد چیزی بین 300 تا 9000 دلار کاناداست. مدارسی با شرایط فوق العاده و آموزش سریع. زبان مدارس ایرانی فارسی است و گاهی فارسی صحبت کردن الزامی است. اما مدارس به تناسب کیفیتی که دارند زبان فرانسه و انگلیسی هم تدریس می کنند.

مدارس ایرانی در کانادا بسیار زیاد هستند و افرادی که اقامت در ایالات مختلف این کشور را دریافت می کنند به راحتی می توانند اقدام به ثبت نام کنند. برای دریافت لیست مدارس می توانید از طریق موسسه های مهاجرت، واسط های قانونی مهاجرت، سفارت خانه ها و حتی افرادی که در کانادا زندگی می کنند اقدام کنید. اما مهم ترین مدارس عبارتند از:

1. مدرسه فردوسی در مونترال

این مدرسه بیش از 25 سال پیش در مونترال تاسیس شده است و در مقاطع مختلف دانش آموز می پذیرد:

 • مقاطع تحصیلی: ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • آدرس وب سایت: ferdowsi-mtl.ca
 • اطلاعات تماس: تلفن: 4378-503 (514 )   ایمیل: c.e.ferdosi@gmail.com
مدرسه فردوسی
مدرسه فردوسی کانادا

2. مدرسه دهخدا در مونترال

از مدارس مهم و قدیمی شهر مونترال و یک مدرسه کاملا مستقل محسوب می شود.

 • مقاطع تحصیلی: پیش دبستانی، ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • آدرس وب سایت: dehkhodaschool.com
 • اطلاعات تماس: تلفن: +1 438-771-4861 ایمیل: admin@dehkhodaschool.com

 

مدرسه دهخدا
مدرسه دهخدا مونترال

 

3. مدرسه ایرانیان ادمونتون

از مدارس جدید و مهم ادمنتون و با روش های تدریس نوین برای دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی است.

 • مقاطع تحصیلی: پیش دبستانی، دبستان، راهنمایی، دبیرستان
 • آدرس وب سایت: yolasite.com
 • اطلاعات تماس: تلفن: +1 780-270-2183 ایمیل:
مدرسه ادمونتون
مدرسه ایرانیان کانادا

4. مدرسه بین المللی البرز

یک مدرسه بین المللی در انتاریو است که به صورت خصوصی اداره می شود و از معتبرترین مراکز آموزش زبان مورد تایید ایران و ایالات متحده آمریکاست.

 • مقاطع تحصیلی: دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • آدرس وبسایت:alborzschool.com
 • اطلاعات تماس: تلفن: +1 416 875 0909  ایمیل: admin@alborzschool.com
مدرسه بین المللی البرز
مدرسه البرز کانادا

5. مدرسه فیوچر اسکیلز

تاسیس این مرکز آموزشگاهی با تاکید ویژه بر علوم کامپیوتری در سال 1997 انجام شد؛ اما در سال 2002 به عنوان یک مدرسه دبیرستان فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.

 • مقاطع تحصیلی: دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • آدرس وب سایت: futureskills.co.nz
 • اطلاعات تماس: تلفن: +1 905-597-0863 ایمیل: Study@TorontoHighSchool.ca
مدرسه فیوچر اسکیلز
مدرسه ایرانی کانادا

6. مدرسه فارسی تورنتو

یکی از مهم ترین مدارس کانادا در تورنتو است. به عنوان یک مدرسه غیر انتفاعی و خیریه فعالیت می کند. اساس این مدرسه تداوم سنت ایرانی و عدم فراموشی دانش آموزان از ادبیات، شعر و فلسفه ایرانی است. در این مدرسه زبان های انگلیسی و فارسی تدریس می شود.

 • مقاطع تحصیلی: همه سطوح تحصیلی
 • آدرس وب سایت: torontofarsischool.com
 • اطلاعات تماس: تلفن: +1 416-843-3387 ایمیل: info@torontofarsischool.com
مدرسه فارسی تورنتو
مدرسه فارسی تورنتو

تحصیل در مدارس دولتی کانادا

مدارس دولتی کانادا برای تمامی شهروندان کانادا رایگان است. بنابراین افرادی که تابعه دائم یا شهروند کانادا هستند بنا بر قانون اساسی کانادا می توانند به صورت رایگان و بر اساس بودجه ای که ایالت ها در اختیار مدارس قرار می دهند تحصیل کنند. با این حال تحصیل مهاجران در این مدارس ممنوع نیست و می توان با پرداخت شهریه در این مدارس تحصیل کرد. شهریه ها بسته به نوع مدارس کاملا متفاوت هستند. این مدارس دارای امکانات فوق العاده بالایی هستند و بیشتر افراد مقیم کانادا ترجیح می دهند فرزندشان در چنین مدارسی تحصیل کنند. با این حال به قطعیت نمی توان گفت بهترین مدارس کانادا، مدارس دولتی هستند؛ هر چند از استانداردهای بسیار بالایی برخوردارند و مدارس بسیار معتبری در آمریکا به شمار می آیند. اما بدانیم عدم تحصیل در این مدارس به معنای از دست دادن فرصت استثنائی تحصیل در یک مدرسه معتبر نیست.

تحصیل در مدارس خصوصی کانادا

مدارس کانادا برای مهاجران عمدتا خصوصی است؛ چرا که اغلب مهاجران تا دریافت اقامت دائم گاهی راهی طولانی را طی می کنند. سطح تحصیلی مدارس خصوصی هم بسیار بالاست. حتی به دلیل شرایط ویژه برخی از این مدارس افراد ترجیح می دهند که فرزندشان در چنین مدارسی تحصیل کند. ویژگی خاص مدارس خصوصی کانادا همانند دیگر مدارس غیر انتفاعی در جهان است. کلاس های تکمیلی مانند زبان دوم و سوم، کلاس های هنری، موسیقی، فنی یا حرفه ای از مهم ترین ویژگی های این مدارس است. معمولا این مدارس لیستی از امکانات خود را به تفکیک در اختیار خانواده ها قرار می دهند که آنها بتوانند بر اساس نیازشان یک مدرسه مناسب انتخاب کنند. شهریه مدارس نیز بر اساس امکاناتشان مشخص می شود.

1/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما شیراز

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام. وقت بخیر. من جواد اسحاقی هستم از مشهد. من نمیخواهم به کانادا مهاجرت کنم و میخواهم از راه دور در وبسایت دبیرستانهای آن لاین ایرانی در تورنتوی کانادا در دوره دیپلم کامپیوتر کار و دانش ثبت نام کنم. لطفا اسم و وبسایت دبیرستانهای آن لاین
  ایرانی را در تورنتوی کانادا را پیدا کنید که دروس دوره دیپلم کامپیوتر کار و دانش را بطور صد در صد آن لاین و به زبان فارسی برگزار میکنند. اسم و وبسایت این دبیرستانهای ایرانی را به شماره موبایل ۰۹۳۸۴۹۲۸۱۶۸ پیامک بزنید. با تشکر فراوان. جواد اسحاقی از مشهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *