دانستنی های فرانسه

درباره مدارس فرانسه و قوانین آنها بیشتر بدانیم 📙✏

۱۲ نکته کاربردی که باید در باره مدارس فرانسه بدانید:

1-مهد کودک در فرانسه maternelle نامیده می شود و از ۳ سالگی شروع می شود.

2- دبستان école primaire نامیده می شود و از ماه سپتامبر ۶ سالگی شروع می شود- برای مثال کودکان متولد سال ۲۰۱۰ در سپتامبر ۲۰۱۶ دبستان را آغاز می کنند.

3-دوره راهنمایی college نامیده می شود و مخصوص کودکان ۱۱ تا ۱۵ سال است.

4- دوره دبیرستان  lycée نامیده می شود و دانش آموزان از ۱۵ سالگی به مدت ۳ سال در آن مشغول به تحصیل می شوند- معادل سطح A در انگلستان.

5-اگر کودکی نتواند نمره قبولی را کسب کند، مجبور است آن سال را مجددا تکرار کند.

6- شما باید فرزندان خود را در مدارس فرانسه ثبت نام کنید- و برای این کار به شناسنامه، سوابق پزشکی، گذرنامه و مدارک مربوط به آدرس خود نیاز دارید.

7-دانش آموزان یونیفرم نمی پوشند.

8- دانش آموزان میتوانند استراحت طولانی برای نهار داشته باشند. و اغلب در غذاخوری مدرسه که غذاهای سالم و تازه ارائه می دهد ناهار را صرف می کنند گاهی هم برای صرف نهار به خانه می روند – ناهار بسته بندی شده در فرانسه ارائه نمی شود!

9-والدین برای اردوهای مدرسه، ورزش و فعالیتهای خارج از برنامه کودکان خود را بیمه می کنند. هزینه این کار بین ۱۰ تا ۳۵ یورو است و شامل هرگونه صدمه ای که فرزند شما ممکن است به املاک مدرسه و وسایل خود وارد کند، می شود.

10- مدارس کاملا سکولارهستند (مدارس مذهبی هم وجود دارند)، بنابراین نمایش تولد مسیح توسط کودکان اجرا نمی شود.

11-والدین باید لوازم التحریر و تجهیزات لازم، به جز کتاب های درسی را برای کودک خود تهیه کنند، اما برای پرداخت این هزینه ها، یک کمک هزینه مالی و وابسته به درآمد ارائه می شود. به این کمک هزینه Allocation de Rentrée Scolaire گفته می شود و می توانید آن را از CAF محلی خود درخواست کنید (صندوق کمک هزینه خانواده).

12- ساعات کاری مدارس در فرانسه از ساعت ۸:۳۰ صبح شروع می شود و راس ساعت ۴٫۳۰ بعد از ظهر با استراحت طولانی ناهار پایان می یابد. بعضی از مدارس بعد از ظهر چهارشنبه تعطیل می شوند (زمانی که کودکان در فعالیت های خارج از برنامه درسی شرکت می کنند.)

سیستم آموزشی فرانسه

کلیه کودکانی که ساکن فرانسه هستند باید به صورت اجباری از ۶ تا ۱۶ سالگی به مدرسه بروند. مدارس فرانسه به مقطع ابتدایی(école) ، راهنمایی یا متوسطه (collège) و دبیرستان  (lycée) تقسیم می شوند.

شما باید انتخاب کنید که می خواهید به یک مدرسه دولتی، خصوصی دولتی که تحت نظارت دولت است یا یک مدرسه کاملاً مستقل، که شامل بیشتر مدارس بین المللی و خارجی است، بروید. همچنین آموزش خانگی نیز در فرانسه تحت نظارت بازرسان آموزش پرورش انجام می شود.

مدرسه  دولتی در فرانسه

اکثر مدارس در فرانسه دولتی هستند. وزارت آموزش و پرورش مسئول مدارس دولتی فرانسه است. این کشور به ۲۸ منطقه (آکادمی) تقسیم شده است و برنامه درسی و امتحانات را براساس استاندارد ملی تعیین می کند. تمرکز سیستم آموزشی فرانسه روی کار آکادمیک است و موضوعاتی مانند هنر، صنایع دستی و ورزش بیشتر در خارج از مدرسه برگزار می شوند.

مدارس ابتدایی و راهنمایی دارای حوزه های مختلفی هستند و شما براساس مکانی که در آن زندگی می کنید به یک مدرسه اختصاص خواهید یافت. اگر می خواهید فرزندتان به مدرسه خاصی در خارج از منطقه برود، باید دلیل قانع کننده ای داشته باشید واز شهرداری یا اداره بازرسی مدارس محل مجوز بگیرید. در پاریس، کودکان غیر فرانسوی زبان ممکن است در صورت امکان به مدارسی که دارای پشتیبانی زبانی هستند فرستاده شوند.

مدارس خصوصی در فرانسه

حدود ۱۵ درصد از کودکان فرانسوی در مدارس خصوصی (écoles privées یا(écoles libres تحصیل می کنند. این مدارس دارای کلاس های کوچکتر هستند، توجه بیشتری به دانش آموزان می کنند و نسبت به مدارس دولتی امکانات بهتری دارند. هفته کاری این مدارس از دوشنبه تا جمعه است، برخلاف بخش دولتی که برای کودکان بزرگتر شنبه ها کلاس برگزار می کند (اگرچه کلاس های روز شنبه در حال حاضر کمتر رایج هستند)، چهارشنبه ها نیز در مدارس دولتی نیم روز هستند.

در فرانسه دو نوع مدرسه خصوصی وجود دارد: وابسته به دولت sous contrat یا غیر وابسته به دولت hors contrat.

آموزش خانگی در فرانسه

آموزش در خانه در فرانسه قانونی است. مزیت این نوع آموزش این است که شما می توانید به فرزند خود آموزش دهید و با سرعت بیشتری کار کنید. سازمان های حمایتی در این زمینه به والدین کمک می کنند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که در این صورت روند تسلط به زبان فرانسوی، پیدا کردن دوستان فرانسوی زبان و ادغام در جامعه فرانسه برای فرزندتان بسیار طولانی ترخواهد شد.

شرایط ورود به مدارس فرانسه

اگر قصد دارید که فرزندتان را برای تحصیل در مدارس فرانسه به این کشور بفرستید بهتر است حداقل ۳ ماه قبل از آغاز سال تحصیلی جدید اقدام کنید. برای این کار لازم است که با مدارس فرانسه مکاتبه داشته باشید و درخواست پذیرش فرزندتان را برای آن‌ها ارسال کنید. سوابق تحصیلی و مهارت زبانی نیز جزو مهم‌ترین مدارک لازم برای اخذ پذیرش است. هر مدرسه شرایط و نیازمندی‌های خاص خود را دارد. پس بهتر است قبل از هر اقدامی با پیش‌نیازهای مدرسه موردنظر اطلاعات بیشتری کسب کنید.

برخی از اسناد و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در مدارس فرانسه به شرح زیر است:

  • مدارک تولد دانش‌آموز
  • سوابق پزشکی و سلامت شخص
  • تمام سابقه‌های تحصیلی دانش‌آموز
  • اسناد مربوط به مهاجرت
  • گذرنامه والدین و فرزند
  • آدرس محل سکون در شهر انتخابی
3/5 - (1 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا