آموزش زبان چینی رایگان از صفر + فیلم و تلفظ (گام به گام)

نه گفتن در زبان چینی – ده روش کاربردی برای پاسخ منفی در زبان چینی + مثال های کاربردی

 

در ادامه ی آموزش رایگان زبان چینی قراره با انواع اصطلاحات برای جواب منفی دادن در زبان چینی آشنا بشیم. قبلا توی ی مقاله ده روش برای گفتن بله” در زبان چینی رو یاد گرفتیم. الان میخوایم نه گفتن در زبان چینی رو یاد بگیریم. خب خیلی مهمه که ما بتونیم به در خواست هایی که باب میلمون نیست جواب نه بدیم. میخوام بهتون ده روش برای گفتن “نه” در زبان چینی رو یاد بدم.

اگر شما برید چین ممکنه پیشنهاد های خوب و بد زیادی بهتون باشه که خیلی مواقع شما نمیخواید قبولشون کنید. فکر کنید رفتید توی یه فروشگاه وفروشنده میخواد جنسش رو به شما بفروشه. مدام درباره ی مناسب بودن قیمت و شرایط جنس توی مغازه اش با شما صحبت میکنه. خب شما چطور ردش میکنید.

متاسفانه در زبان چینی همونطور که برای گفتن”بله” کلمه ی مشخص و معلومی نداریم برای نه گفتن هم همیشم مشکل وجود داره. کاراکتری خاصی برای نه گفتن در زبان چینی وجود نداره که ما بگیم خب این کلمه مناسبه. حفظ کنید و استفاده کنید. شما باید متناسب با شرایط و نوع جمله اتون ساختار مناسب رو برای جواب منفی خودتون انتخاب کنید.

شاید به نظر یکم ترسناک بیاد اما اصلا اینطور نیست. ما در زبان فارسی هم گاهی ازخود کلمه”نه” استفاده نمیکنیم. ممکنه از عباراتی مثل”به هیچ وجه”، “غیر ممکنه” یا “من این کارو نمیکنم” استفاده کنیم. در واقع توی این مقاله ما میخوایم این عبارات رو در زبان چینی بهتون یاد بدیم. اینطوری میتونید خیلی راحت منظور خودتون رو بیان کنید.

نه گفتن در زبان چینی

 

 ده روش برای “نه” گفتن در زبان چینی

 

  • “نبودن” در زبان چینی

یکی از ابتدایی ترین و معمول ترین روش ها برای نه گفتن در زبان چینی استفاده از ساختار不是 (bú shì)  در جملاته. در واقع شما زمانی از این ساختار استفاده میکنید که بخواید مخالفت خودتون با چیزی که مخاطبتون بهتون گفته نشون بدیدی. یا اگر کسی راجب واقعیتی از شما سوال میپرسه شما میتونید با不是 (bú shì) به اون فرد بگید که حرفش اشتباهه. برای درک بهتر این ساختار به مثال زیر ئقت کنید.

Speaker 汉字 Pinyin فارسی
A: 你是伊朗人吗? nǐ shì  Yīlǎng rén ma? آیا تو ایرانی هستی؟
B: 不是。 bú shì. نه” نیستم.

شما میتونید به جای不是 (bú shì) از ساختار不是的 (bú shì de) هم بر ای نه گفتن در زبان چینی استفاده کنید. کار بردشون عینا مثل همونه فقط کمی محاوره ای تره.

توجه کنید که خود کاراکتر不 تن چارمه و پین یینش به صورت bù نوشته میشه. اما به دلیل یک سذی قواعد کلی وقتی با یک شندیای چهارم دیگه همراه میشه تغییر تن پیدا میکنه. مثل不是 (bú shì) که شما باید bù رو به صورت شندیای دوم یعنی bú تلفظ کنید.

 

  • “نه” در زبان چینی

اگر شما توی برنامه pleco برای کلمه نه گفتن در زبان چینی سرچ کنید اولین ورودی که این برنامه به شما میده کلمه不bù خواهد بود. در واقع ما بیشتر از این کلمه برای منفی کردن افعالمون استفاده میکنیم. غالبا خود افراد چینی خیلی از این ساختار استفاده نمیکنن. اگر شما برای پاسخ منفی دادن به هر چیزی از این ساختار استفاده کنید ممکنه مخاطبتون بدش بیاد.

در واقع چینی ها وقتی از کاراکتر 不 به تنهایی استفاده میکنن که بخوان عصبانیت خودشون رو نشون بدم. استفاده از این کاراکتر غالبا با یه لحن عصبانی و جدی همراهه. مثلا مکالمه ی پایین میتونه مکالمه ی بین دو نفر باشه که باهم دعوا کردن.

汉字 Pinyin فارسی
A: 要不要出去走一走? yào  bú yào chūqù zǒu yī zǒu? میخوای بریم بیرون قدم بزنیم؟
B: 不! Bù! نه

 

  • “درست نیست” در زبان چینی

ما برای اینکه بخوایم در زبان چینی بگین درست نیست و از این طریق جواب منفی خودمون رو نشون بدیم از ساختار不对 (bú duì)استفاده میکنیم. در واقع این هم به نوعی نشون دهنده ی عدم موافقت ماست.

حواستون باشه برای نه گفتن در زبان چینی با این ساختار هم ما برای 不 تغییر شندیا داریم.

汉字 Pinyin فارسی
A: 我觉得这些衣服都很好。 wǒ juédé zhèxiē yīfú dōu hěn hǎo. به نظر من تمام این لباس ها خوب هستند.
B: 不对,有些的质量真不好。 yǒuxiē de zhìliàng zhēn bù hǎo نه درست نیست، کیفیت برخی واقعا بد است.

 

  • “خوب نیست” در زبان چینی

خوب نیست در زبان چینی دقیقا به همون صورتی که میگیم نوشته میشه. خوب در زبان چینی میشه  行 (xíng)و برای منفی کردن از不 (bù) استفاده میکنیم . پس “خوب نیست” در زبان چینی میشه不行(bù xíng).

حواستون باشه که اینجا دیگه تغییر تن نداریم.

汉字 Pinyin فارسی
A: 你的车子借我一下? nǐ de chēzi jiè wǒ yīxià? ماشینتو به من قرض میدی؟
B: 不行。 bùxíng. نه

 

نه گفتن به زبان چینی
نه گفتن به زبان چینی

 

  • “نتوانستن” به چینی

یکی دیگه از راه هایی که ما میتونیم برای دادن جواب منفی از اون استفاده کنیم عبارت نتوانستنه. توی زبان فارسی هم پیش میاد که ما از چنین اصطلاحی استفاده کنیم. مثلا در جواب سوال هایی مثل”میتونم اینجا سیگار بکشم؟” ما میتونیم بگی” خیر، نمیتونید”.

در زبان چینی کاراکتر可以 (kěyǐ) به معنای “ممکن بودن” یا ” توانستن” هست . خب ممکن نیست هم حالت منفی این کاراکتره دیگه. درسته؟ برای گفتن نتوانستن در زبان چینی فقط کافیه کاراکتر منفی ساز不 (bù) رو به قبل این کاراکتر اضافه کنید. درنتیجه نتوانستن در زبان چینی میشه不可以 (bù kěyǐ).

*حواستون باشه برای (bù)تغییر شندیا نداریم.

 

汉字 Pinyin فارسی
A: 这里可以拍照吗? Zhèlǐ kěyǐ pāizhào ma? میتونم از اینجا عکس بگیرم؟
B: 不可以。 Bù kěyǐ. نه، نمیتونید.

 

  • ” امکان نداشتن” به چینی

گاهی پیش میاد که شما برای دادن جواب منفی به یه جواب محکم تر و قاطع تر نیاز دارید. مثلا یکی چیزی بهتون میگه و شما میخواید بگید امکان نداره که اون اتفاق بیفته.برای این کار شما میتونید از عبارت不可能 (bù kěnéng) در زبان چینی استفادخه کنید. 可能 (kěnéng) به معنای ” ممکن بودن” یا” احتمال داشتن” در زبان فارسیه که حالت منفیش به معنای غیر ممکن بودن و احتمال نداشتن میشه.

شما وقتی از این ساختار برای گفتن”نه” در زبان چینی استفاده میکنید که بخواید بگید اونچه مخاطبتونم به شما گفته کاملا غیر ممکنه.

汉字 Pinyin فارسی
A: 听说你要结婚了。 Tīng shuō nǐ yào jiéhūn le. شنیدم میخوای ازدواج کنی؟
B: 不可能,我都没有男朋友。 Bù kěnéng, wǒ dōu méiyǒu nánpéngyǒu. نه،این غیر ممکنه. من حتی نامزد هم ندارم.

 

  • “نیازی نیست” به چینی

اگر به دنبال یک راه مودبانه برای گفتن” نه” در زبان چینی هستید اصطلاح” 不用 (bùyòng)” کاملا مناسبه. اگر بخوایم این اصطلاح رو به صورت تحت اللفظی معنا کنیم به صورت لازم نیست معنا میشه. اما در واقع معادل همون “نه،ممنون” خودمونه.

汉字 Pinyin فارسی
A: 你需要帮忙吗? Nǐ xūyào bāngmáng ma? آیا به کمک نیاز داری؟
B: 不用。 Bùyòng. نه، ممنون.

*حواستون باشه که در اینجا ما برای  تغییر شندیا داریم و به صورت búyòng تلفظ میکنیم.

 

  • “ندارم” به زبان چینی

ما تا الان روش های زیادی برای نه گفتن در زبان چینی یاد گرفتیم که اگر دقت کرده باشید در تمامی اونها از کاراکتر不 برای منفی کردن استفاده کردیم.اما اصطلاحی که الان یاد میگیریم دیگه این کاراکتر رو نداره. ما برای گفتن”ندارم” در زبان چینی از کاراکتر 没有 (méiyǒu) استفاده میکنیم. همونطور که از معنیش هم پیداست وقتی از این اصطلاح استفاده میکنیم که بخوایم بگیم چیزی رو نداریم.

汉字 Pinyin فارسی
A: 你有笔记本电脑吗? Nǐ yǒu bǐjìběn diànnǎo ma? آیا شما لپ تاپ دارید؟
B: 没有。 Méiyǒu. نه، ندارم.

علاوه بر این شما میتونید از این اصطلاح برای بیان کار هایی که تا حالا انجام ندادید هم صحبت کنید . مثل:

汉字 Pinyin فارسی
A: 你吃过臭豆腐吗? Nǐ chīguò chòudòufu ma? آیا تا به حال chòudòufu خورده اید؟
B: 没有。 Méiyǒu. نه، نخوردم.

 

  • “متاسفم” به چینی

شما وقتی کسی ازتون در خواستی داره که نمیتونید قبول کنید و قصد دارید مودبانه ردش کنید چی میگید؟ ما اکثرا از لفظ “متاسفم، نمیتونم” استفاده میکنیم. 不好意思 (bùhǎoyìsi)  در زبان چینی حکم” متاسفم” در زبان فارسی رو داره. اما حواستون باشه هر موقع خواستید از این لفظ استفاده کنید سعی کنید بعدش دلیل رد کردن درخواست مخاطبتون رو هم بیان کنید.

汉字 Pinyin فارسی
A: 今天要去逛街吗? Jīntiān yào qù guàngjiē ma? میخوای امروز باهم بریم خرید؟
B: 不好意思,我今天没时间。 Bùhǎoyìsi, wǒ jīntiān méi shíjiān. نه، متاسفم. من امروز وقت ندارم.

 

  • روش های رایج دیگر برای گفتن نه  به چینی

علاوه بر روش هایی که برای دادن پاسخ منفی یاد گرفتیم ما میتونیم از یک زوش کلی دیگه هم استفاده کنیم. شما میتونید برای جواب رد دادن در زبان چینی فعل جمله موذد نظرتون رو با 不 منفی کنید.

汉字 Pinyin فارسی
A: 你会用筷子吗? Nǐ huì yòng kuàizi ma? میتونی از چاپ استیک استفاده کنی؟
B: 不会。 Bù huì. نه، نمیتونم.
A: 你要吃鸡爪吗? Nǐ yào chī jīzhuǎ ma? کمی پای مرغ میخوری؟
B: 不要。 Bùyào. نه،نمیخورم(ممنون).
A: 你喜欢这件衣服吗? Nǐ xǐhuān zhè jiàn yīfú ma? این لباس رو دوس داری؟
B: 不喜欢。 Bù xǐhuān. نه، خوشم نمیاد.

 

این هم یک آمورش کامل برای پاسخ منفی در زبان چینی. اگر میخواید با انواع “بله” گفتن به چینی آشنا بشید اینجا کلیک کنید.

موسسه گاما آموزشگاه برگزیده سال موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *