بورسیه های تحصیلی

بورسیه‌های تحصیلی در آلمان: شرایط اخذ بورسیه آلمان + تحصیل رایگان

چگونه بورسیه تحصیلی آلمان بگیریم؟

بورسیه تحصیلی از موضوعات مهمی می‌باشد که در دنیای مدرن امروز مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است. با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی در بسیاری از کشورها، افراد علاقه مند به تحصیل در دانشگاه‌های خارجی به اخذ بورسیه‌های تحصیلی از دانشگاه‌های مختلف فکر می‌کنند. بورسیه تحصیلی به کمک هزینه‌های تحصیلی گفته می‌شود که از سوی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی پرداخت و دانشجویان نیازی به بازپرداخت آن ندارند، در واقع دانشگاه محل تحصیل هیچ گونه هزینه‌ای را از دانشجو دریافت نکرده و در عین حال هزینه‌های وی را بسته به مقدار بورسیه پرداخت می‌کند. آلمان یکی از محبوب‌ترین مقصدهای دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی است و در قدم اول برای دریافت بورسیه‌ در آلمان، یادگیری زبان آلمانی الزامی است زیرا باعث ارتقا ارتباط گیری در دوران تحصیل می‌شود.

 

آزمون تعیین سطح گاما

آلمان، یک ایده‌ آل تحصیلی

از آنجا که آلمان از موقعیت جغرافیایی بسیار عالی در اروپا برخوردار است، از سمت جنوب با اتریش و سوئیس و از سمت شمال با دریای بالتیک و دانمارک همسایه می‌باشد. آلمان، یک کشور توسعه یافته و قلب صنعتی اروپا است به همین دلیل از دیرباز مورد توجه بسیاری از جهانیان از جمله ایرانیان برای کار و تحصیل بوده است. آلمان از جمله کشورهایی است که مقصد مهاجرتی افراد زیادی از کشورهای مختلف می‌باشد، به طور کلی اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل دارای شرایط ایده آلی است و به همین دلیل متقاضیان بسیار زیادی از سراسر جهان دارد. ویزای تحصیلی یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور است، امکان دریافت بورسیه تحصیلی به جذابیت‌های مهاجرت به این کشور افزوده است. بورسیه تحصیلی در آلمان از دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف ارائه می‌شود. بورسیه‌های تحصیلی در آلمان فرصت اشتغال را نیز فراهم می‌کنند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه‌های تحصیلی در آلمان تحت شرایط خاصی امکان‌پذیر است، با توجه به این امر که تحصیل رایگان در آلمان می‌باشد اما در مقایسه با سایر کشورها سالانه افراد کمتری برای این مهم اقدام می‌کنند مگر متقاضیان با رزومه بسیار قوی که بتوانند برای هزینه زندگی خود نیز بورسیه دریافت کنند. شایان ذکر است که اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به سختی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد ولی برای مقطع دکترا برای دانشجویانی که رزومه علمی قوی و نمرات عالی دارند به راحتی اعطا می‌شود. نمره زبان بالا، مقالات بین المللی با ایندکس بالا، معدل بالا از دانشگاه‌های معتبر، معرفی نامه و مکاتبه با سوپروایزر مربوطه و تأییدیه او از جمله موارد الزامی جهت پذیرش در مقطع دکترا می‌باشد.

ارائه بورسیه‌های تحصیلی در آلمان برای مقاطع مختلف دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و دوره کار – تحصیل از دیگر مزایای این کشور است. از طرفی تحصیل در آلمان به دو صورت فول فاند که تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را در برمی‌گیرد و یا قسمتی از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد، انجام می‌گیرد. انواع بورسیه‌ها در مقاطع مختلف به شرح زیر می‌باشد:

مقطع دبیرستان

بورسیه‌های تحصیلی در آلمان برای مقطع دبیرستان بسیار اندک است و تعداد اندک پذیرش داوطلبان بین المللی را در برنمی‌گیرد. بخش عمده‌ی بورسیه‌های تحصیلی در آلمان به متقاضیان تحصیلات دانشگاهی به ویژه تحصیلات تکمیلی تعلق می‌گیرد. به طور کلی تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور آلمان در دو بخش دولتی و خصوصی امکان‌پذیر است که بخش خصوصی هزینه بالاتری دارد. تحصیل موضوع حائز اهمیتی است که داوطلبان مقطع دبیرستان نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشند.

مقطع کارشناسی

به طور کلی تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی به دلیل وجود دانشگاه‌های برتر و رشته‌های متنوع به شدت مورد استقبال همگان است. بورسیه تحصیلی در آلمان در رشته هایی مانند مهندسی، علوم کامپیوتر، مدیریت، شیمی، اقتصاد، پزشکی و حقوق ارائه می شود،  داشتن بازار کار رشته‌های تحصیلی در آلمان از جمله مزایای تحصیل در این کشور می‌باشد. دریافت بورسیه برای متقاضیان دارای مدرک دیپلم از ایران و درخواست برای مقطع کارشناسی تا حدی دشوار است و قطعی نمی‌باشد، زیرا بورسیه‎‌های تحصیلی در آلمان بیشتر برای تحصیلات تکمیلی (مقاطع بالاتر و مقطع دکترا) می‌باشد. علاوه بر اینکه تحصیل در آلمان رایگان می باشد، دانشجویان می توانند ابتدا برای تحصیل در آلمان اقدام کرده و پس از گذشت یک بازه‌ی زمانی با کسب نمرات بالا و تقویت رزومه علمی خود بورسیه تحصیلی نیز دریافت کنند.

انواع بورسیه تحصیلی در آلمان که در مقطع کارشناسی ارائه می شود عبارتند از:

 • بورسیه Hach&rose  و LPP

بودجه ای به مبلغ 5000 یورو به ازای هر دانشجو پرداخت می‌شود، این بورسیه مخصوص افراد بالای 18 سال است که دچار آسیب شده‌اند.

 • بورسیه  TRENDHIM

در رشته های فناوری اطلاعات، مد و فروش و بازاریابی ارائه و مبلغی در حدود 300/2 دلار را به دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌کند.

 • بورسیه  MAilchek1500usd

این نوع بورسیه 500/1 دلار آمریکا برای دانشجویان در نظر گرفته است.

ارائه بورسیه‌های تحصیلی در آلمان برای مقاطع مختلف دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و دوره کار تحصیل از دیگر مزایای این کشور است.

مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به مدت 2 سال می‌باشد، امکان تحصیل به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی از مزیت‌های مورد استقبال دانشجویان است. کشور آلمان فرصت تحصیل در رشته‌های مختلف را از سوی دانشگاه‌های گوناگون و تراز اول را فراهم کرده است. از طرف دیگر بازار کار عالی پس از فراغت از تحصیل نقطه قوت انتخاب بورسیه‌های تحصیلی است و بدین ترتیب، امکان تحصیل و کار را برای متقاضی فراهم می‌کند. فرصت پاره وقت 15 تا 20 ساعته در هفته برای دانشجویان، از دیگر مزایای چشمگیر تحصیل در این کشور می‌باشد.

تعدادی از بورسیه تحصیلی در آلمان که برای مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی  DAAD

این نوع بورسیه از سوی بزرگترین سازمان مالی در جهان ارائه می شود و در واقع کمک هزینه‌ای می‌باشد که برای کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته شده است.

 • بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ایبرت

این بورسیه برای دانشجویان آلمانی و بین المللی که رزومه علمی قوی دارند در نظر گرفته شده است و کمک مالی در حدود 1000 یورو در ماه به دانشجویان پرداخت می شود.

 • بورسیه Konrad stiftung

این بورسیه با بازه زمانی مشخص به دانشجویان بین المللی، به مدت 1 سال ارائه می شود.

 مقطع دکترا

کشور آلمان با وجود دانشگاه‌های برتری چون دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه ال ام یو، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه برلین آلمان بیشترین بورسیه را در مقطع دکترا  ارائه می‌دهد که مورد استقبال بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است. دانشجویان در مقطع دکترا نیازمند استاد متخصص می‌باشند در واقع باید متناسب با رشته تحصیلی خود و گرایش آن، همچنین مطابق با اهداف تحصیلی و شغلی استاد مورد نظر خود را انتخاب و شروع به مکاتبه کنند تا تأییدیه‌های لازم را از وی دریافت کنند. علاوه بر این، داشتن مقالات معتبر با نمایه‌های بین المللی و مدرک زبان (آیلتس ۷ به بالا) نیز‌ مورد نیاز است. شایان ذکر است که تحصیل در آلمان در مقطع دکترا به دو صورت انجام می‌شود:

 • دوره فردی دکترا

مدت زمان این دوره تحصیلی 3 تا 5 سال می‌باشد که در این دوره استاد مربوطه همراه دانشجو بوده و در تمام مراحل پژوهش او را همراهی می‌کند. این دوره همواره مورد علاقه دانشجویان بوده است و اغلب این نوع پذیرش را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

 • دوره ساختاری دکترا

در کورس ساختاری سرفصل‌های درسی توسط دانشگاه ارائه می‌شود که تعدادی از اساتید آموزش‌های لازم را به دانشجو می‌دهند.

فرصت 20 ساعته در هفته امکان اشتغال نیمه وقت را حین تحصیل برای دانشجویان در آلمان فراهم خواهد کرد. از دیگر مزایای اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان می توان به اخذ ویزای جست و جوی کار پس از پایان مدت تحصیل اشاره کرد.

شماری از بورسیه های تحصیلی در آلمان برای مقطع دکترا عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی بنیاد ملی علم آلمانی

در این بورسیه کمک هزینه ای  به مبلغ 1250 یورو در ماه به دانشجویان بین المللی پرداخت می‌شود.

 • خدمات بورسیه  DAAD

این بورسیه به دانشجویان بین المللی مقطع دکترا تعلق می‌گیرد و مبلغ 200/1 یورو در ماه برای آنها در نظر گرفته شده است.

 • خدمات بورسیه سازمان  stipendiumplus

این بورسیه از سمت 13 سازمان ارائه می شود که به دانشجویان ماهانه مبلغ 1350 یورو می‌پردازند.

بورسیه فول فاند (full fund) آلمان چیست؟

تحصیل رایگان و برخورداری از امکانات رفاهی همواره دغدغه‌ی اصلی دانشجویان بین المللی بوده است. بورسیه فول فاند از محبوبیت ویژه‌ای بین متقاضیان برخوردار است، یکی از انواع پر طرفدار بورسیه‌ها Full fund  یا Full Ride  می‌باشد. بورسیه‌های فول فاند برخلاف انواع دیگر بورسیه‌ها که بخشی از هزینه‌های شهریه را تقبل می‌کند یا به عنوان کمک هزینه تحصیلی به فرد اعطا می‌شود، تمامی هزینه‌های شهریه متقاضیان را عهده‌دار می‌شود. چنین بورسیه‌هایی طرفداران زیادی داشته و به علت اپلای زیاد دانشجویان برای دریافت آنها، رقابت شدیدی برای اخذشان وجود دارد.

هزینه تحصیل در اغلب دانشگاه‌های آلمان رایگان و اغلب پایین می‌باشد. هزینه زندگی در این کشور حدود 835 یورو در ماه می‌باشد. با وجود پشتیبانی‌های آموزشی در کشور آلمان، دانشجویان باید توانایی مدیریت مالی زندگی خود را داشته باشند و شهریه و هزینه زندگی خود را پرداخت کنند.

متقاضیانی که برای بورسیه تحصیلی اقدام می‌کنند باید از هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان اطلاع داشته باشند. هزینه زندگی در آلمان 60% بالاتر هزینه زندگی در ایران می‌باشد. نکته مثبت این است که هزینه زندگی در شهرهای مختلف وابسته به سبک زندگی متغیر است اما به طور میانگین 850 تا 1200 یورو در ماه باید در نظر گرفته شود. از طرفی دو کلان شهر آلمان اشتوتگارت و مونیخ از گران‌ترین شهرهای آلمان و دنیا می‌باشند، در مقابل برلین پایتخت کشور آلمان به نسبت هزینه مناسبی برای زندگی دارد. البته برای برای بهره مندی از ظرفیت علمی دانشجویان از اقشار مختلف، انواع بورسیه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد، تفاوتی بین اقشار مختلف جامعه قائل نمی‌شود. این موضوع از دیگر موارد مثبت اعطای بورسیه تحصیلی در آلمان می‌باشد.

دانشگاه‌های معتبر آلمان

با داشتن اطلاعات کافی درباره تراز علمی و اعتبار دانشگاه شانس یافتن شغل مناسب پس از فراغت از تحصیل را افزایش می‌یابد و به گونه‌ای آینده شغلی فرد را تضمین می‌کند. دانشجویان با استفاده از وب سایت‌ها و ژورنال‌های متعدد رتبه بندی دانشگاه‌ها در جهان می‌توانند اطلاعات لازم را درباره دانشگاه مورد نظر و خوابگاه کسب کنند. مشهورترین آن QS، آموزش عالی جهانی تایمز (THE) و رتبه بندی شانگهای (ARWU) می‌باشد. بورسیه‌های تحصیلی در آلمان به انتخاب دانشگاه نیز کمک می‌کند.

http://Thttps://go2tr.co/germany/study/top-universities-germany

رتبه بندی دانشگاه‌های برتر آلمان در جدول زیر آورده شده است:

اسامی دانشگاه‌ها رتبه بندی در جهان رتبه در آلمان سایت QS
دانشگاه فنی مونیخ 38 1
لودویگ_ ماکسیمیلیانس_ دانشگاه مونیخ 32 2
دانشگاه هایدلبرگ 42 3
دانشگاه هومبولت برلین 74 4
دانشگاه آزاد برلین 83 5
موسسه فنی کارلسروهه 131 6
دانشگاه فنی آخن 108 7
دانشگاه فنی برلین 148 8
دانشگاه فنی درسدن 173 9

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا