سایر مراکز آموزشی

4 تا از بهترین آموزشگاه های منبت کاری در اهواز+ آدرس و ☎️

در این مقاله به معرفی بهترین آموزشگاه های منبت کاری در اهواز میپردازیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با بهترین آموزشگاه های منبت کاری آشنا شوید

در این صحفه می توانید با بهترین آموزشگاه های هنرهای تجسمی اهواز آشنا شوید.

این هنر قدمتی طولانی دارد و در فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف جهان، همچون هنر چینی، ژاپنی، هندی، آفریقایی و اروپایی، نمونه‌های بسیاری از منبت‌کاری یافت می‌شود

بهترین آموزشگاه های منبت کاری در اهواز کدام اند؟

 

ردیف نام آموزشگاه آدرس شماره تماس
1 آموزشگاه منبت کاری  ویهان‌ اهواز،گلستان،بلوار فروردین بین خیابان دی و بهمن 09163034581
2 آموزشگاه منبت کاری طرح نو اهواز- کیان پارس- خیابان 17 غربی- اول فاز 2-مجتمع سام 09335955671
3 آموزشگاه منبت کاری کمال الملک اهواز، گلستان، بلوار فروردین 09379380562
4 آموزشگاه منبت کاری زیتون اهواز-زیتون -فلکه چیتا 09197899972
5 آموزشگاه منبت کاری فرزاد اهواز ، کوی ملت، بین خیابان 13و15 عامری 06634468814

1. آموزشگاه منبت کاری ویهان اهواز

آدرس: اهواز،گلستان،بلوار فروردین بین خیابان دی و بهمن

شماره تماس: 09163034581

2. آموزشگاه منبت کاری طرح نو اهواز

آدرس: اهواز- کیان پارس- خیابان 17 غربی- اول فاز 2-مجتمع سام

شماره تماس: 09335955671

3. آموزشگاه منبت کاری کمال الملک اهواز

آدرس: اهواز، گلستان، بلوار فروردین

شماره تماس: 09379380562

4. آموزشگاه منبت کاری زیتون اهواز

آدرس: اهواز-زیتون -فلکه چیتا

شماره تماس: 09197899972

5. آموزشگاه منبت کاری فرزاد اهواز

آدرس: اهواز ، کوی ملت، بین خیابان 13و15 عامری

شماره تماس: 06634468814

ویژگی های یک آموزشگاه منبت کاری خوب در اهواز چیست؟

برخورداری از اساتید با تجربه و حرفه ای تدریس مبانی و فنون
استفاده از ابزارهای حرفه‌ای ارائه نمونه‌های متنوع
توجه به ایمنی ارزیابی و بازخورد

بهترین آموزشگاه های منبت کاری در اهواز

 

فنون منبت کاری چیست؟

منبت کاری فن و هنری است که در آن از ابزارهای خاص و تکنیک‌های مختلف برای برش و حکاکی روی سطوح مانند چوب، سنگ، استخوان، صدف و مواد دیگر استفاده می‌شود که عبارت است از؛

 1. حکاکی عمیق
 2. حکاکی ترشکاری
 3. حکاکی سطحی
 4. حکاکی برشی

حکاکی عمیق

در این تکنیک، تصاویر و طرح‌ها به صورت یکپارچه و سه‌بعدی بر روی سطح مورد نظر برش و حکاکی می‌شوند. ابزارهای استفاده شده در این تکنیک شامل فنگ ، میخ و سم (Mallet) است.

حکاکی ترشکاری

این تکنیک، طرح‌ها و تصاویر به صورت عمودی و عمیق بر روی سطح منبت شده می‌شوند. برای انجام این کار از ابزارهایی مانند فیلیت، فنگ و چاقو استفاده می‌شود.

حکاکی سطحی

این تکنیک، حکاکی روی سطح صاف و صافی انجام می‌شود. ابزارهایی مانند فرز، ابزار حکاکی و تخته سطح برای ایجاد حکاکی و الگوهای روی سطح استفاده می‌شوند.

حکاکی برشی

در این تکنیک، قطعات کوچک از سطح منبت شده برش می‌خورند تا الگوها و طرح‌های هندسی ایجاد شوند. این تکنیک به خصوص در منبت کاری چوب استفاده می‌شود و ابزارهایی مانند چاقوی برش و فنگ برش استفاده می‌شوند.

ابزار های لازم برای منبت کاری چیست؟

 1. فنگ
 2. میخ
 3. سم
 4. چاقوی منبت کاری
 5. فیلیت
 6. تخته سطح

فنگ

ابزاری با لبه منحنی است که برای حکاکی و برش عمیق در سطح‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. فنگ‌ها به اندازه و شکل‌های مختلفی می‌آیند و هرکدام برای حکاکی‌ها و منحنی‌های خاصی مناسب هستند.

میخ

این ابزار دارای لبه مستقیم است و برای برش و حکاکی در سطح‌ها و زوایای مختلف استفاده می‌شود. میخ‌ها نیز در انواع مختلفی از نظر اندازه و شکل وجود دارند.

سم

سم یک ابزار ضربه‌ای است که برای تأمین نیروی لازم برای فشار دادن فنگ و میخ به کار می‌رود. این ابزار به صورت یک چکش چوبی یا فلزی با سربالا است.

چاقوی منبت کاری

چاقوی منبت کاری یک ابزار تیز و دقیق است که برای برش و حکاکی جزئی و دقیق در سطوح منبت کاری استفاده می‌شود. این چاقوها انواع مختلفی دارند و بسته به نیاز و نوع منبت کاری انتخاب می‌شون

فیلیت

این ابزار دارای شکلی مشابه یک V است و برای حکاکی خطوط عمیق و دقیق با شکل منظم در منبت کاری استفاده می‌شود.

تخته سطح

این ابزار دارای یک لبه مستقیم و سطح صاف است و برای حکاکی و تراشکاری سطوح صاف و منحنی به کار می‌رود. این تخته سطح در دست نگه داشته می‌شود

آشنایی با تاریخچه منبت کاری!

تاریخچه منبت کاری به هنر و فنونی اشاره دارد که در طی سالها توسعه یافته و در جوامع مختلف به کار برده شده است. این هنر از زمان‌های باستانی تا امروز به کار گرفته می‌شود و در فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف جایگاه ویژه‌ای دارد.

منبت کاری ابتدا به عنوان یک فرایند برش و حکاکی روی سطح‌های مختلف مانند چوب، سنگ و معدن شروع شد. اولین نمونه‌های منبت کاری به عصرهای باستانی وابسته بودند و در امپراطوری‌ها و تمدن‌های همچون چین، یونان، روم، مصر و هند می‌توان آثار منبت کاری قدیمی را پیدا کرد.

در سنگساری، منبت کاری بر روی سنگ‌ها و آجرها به عنوان یکی از روش‌های تزئینی در ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شد. نمونه‌هایی از این آثار را می‌توان در امپراطوری روم، امپراطوری پارس، مصر باستان و امپراطوری‌های آزاد هندوستان مشاهده کرد.

در ایران نیز منبت کاری تاریخی دیرینه دارد و تأثیرات فرهنگی، هنری و مذهبی را در آثار آن می‌توان مشاهده کرد. در دوران صفویه، منبت کاری بر روی چوب و سنگ به عنوان تزئینات معماری و آثار هنری در اسلام شیعی شاهد بودیم.

منبت کاری در معماری!

منبت کاری در معماری یکی از فنون تزئینی است که در طراحی و ساختمان‌دهی به ساختمان‌ها و آثار معماری استفاده می‌شود. این هنر قدیمی و زیبا، جزئیات و الگوهای زیبایی را به سطوح مختلف ساختمان‌ها اضافه می‌کند و به آنها جلوه و شخصیتی خاص می‌بخشد.

منبت کاری در معماری به صورت متنوعی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبارت است از ؛

 1. نمای ساختمان
 2. سقف و ستون ها
 3. ستون های مارپیچ

نمای ساختمان

در نمای خارجی ساختمان‌ها، منبت کاری می‌تواند به عنوان یک تزئین زیبا و جذاب بر روی فرم‌ها، پنجره‌ها، درب‌ها، تراس‌ها و سایر عناصر معماری استفاده شود. طرح‌ها و الگوهای منحصر به فرد می‌توانند هویت و سبک معماری را بیان کنند.

سقف و ستون ها

منبت کاری معمولاً بر روی ستون‌ها، قوس‌ها و کمربندهای سقف انجام می‌شود. با استفاده از این هنر، سطح ستون‌ها و قوس‌ها با الگوها، حروف و نقوش زیبا تزئین می‌شود و به آنها جلوه‌ای ارزشمند می‌بخشد.

ستون های مارپیچ

ستون‌های مارپیچ به عنوان یک عنصر زیبا و مورد توجه در معماری استفاده می‌شوند. منبت کاری بر روی این ستون‌ها، طرح‌های هنری و خطوط منحصر به فرد را برجسته می‌کند و به آنها جلوه‌ای منحصر به فرد و چشم نواز می‌بخشد.

بازار کار منبت کاری چگونه است؟

بازار کار منبت کاری شامل موارد مختلفی است و می‌توان در صنایع مختلف و بازارهای مختلفی از آن بهره‌برد

برخی از موارد منبت کاری عبارت است از؛

 1. صنایع چوب
 2. صنایع سنگ
 3. معماری
 4. صنایع دستی
 5. موزه و نمایشگاه ها

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی بهترین آموزشگاه های منبت کاری در اهواز و معرفی بازار کار و تاریخچه منبت کاری پرداختیم امیدواریم که مفید واقع شده باشد برای شما همراهان همیشگی، اگر که آموزشگاهی از قلم افتاده است لطفا در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

به نظر شما بهترین آموزشگاه های منبت کاری در اهواز کدام است؟

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا