دانستنی های کانادا

کار برای بانوان در کانادا؛ مشاغل پر درآمد ساده و تخصصی برای زنان

در بسیاری از کشورهای خارجی منع شغلی خاصی برای زنان و مردان وجود ندارد؛ با این حال در ارائه لیست مشاغل عموما برخی کد مشاغل هستند که مختص یک جنسیت هستند. علاوه بر این کارهایی وجود دارند که زنان عموما بسترهای موفقیت بیشتری در آن دارند مانند؛ آرایشگری، مامایی و پرستاری. کار برای بانوان در کانادا، به ویژه زنان ایرانی که آموزش ها و تخصص های خاص تری دارند در کد مشاغل ناک NOC وجود دارد. با توجه به دشواری های مهاجرت بررسی شرایط شغلی یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرد تا سفر پلی باشد به سوی یک آینده درخشان تر. در این یادداشت تلاش کرده ایم تا پردرآمد ترین و بهترین مشاغل را برای خانم هایی که قصد مهاجرت دارند معرفی کنیم.

کار برای زنان در کانادا
انواع کار مخصوص زنان در کانادا

مشاغل عمومی مناسب برای زنان در کانادا

این رده شغلی نیز نیازمند داشتن حداقلی از مدارک آموزشگاهی معتبر و سابقه کاری است. معمولا دو یا سه سال سابقه کاری الزامی است. مهم ترین این مشاغل عبارتند از:

 • آرایشگری در کانادا:

  با توجه به اینکه مدارک فنی و حرفه ای این رشته در کشورها و مراکز مختلف آموزشگاهی داخلی و خارجی به راحتی قابل اخذ است، بسیاری از آرایشگران امکان مهاجرت با شرایط مناسب پیدا می کنند. آرایشگری در کانادا به صورت میانگین سالیانه نزدیک به 40 هزار دلار درآمد دارد که برای یک زندگی سه نفره کاملا مناسب است.

 • مدیریت و فروشندگی:

  داشتن روابط عمومی مناسب و تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی کافی است تا موقعیت هایی شغلی خوبی در زمینه مدیریت رستوران، فروشگاه ها یا فروشندگی فراهم شود. بسته به رده شغلی خانم ها می توانند سالیانه حداقل 35 هزار دلار درآمد داشته باشند.

 • آشپزی:

  از بهترین مشاغل ممکن در آمریکا و اروپا محسوب می شود. خلاقیت زنان ایرانی در طبخ مواد غذایی مختلف می تواند جذابیت های زیادی برای رستوران های کانادایی داشته باشد. هر مهاجران نیاز دارند تا با تهیه غذاه های مختلف آشنایی کامل داشته باشند. چرا که کانادا کشوری با فرهنگ و ذائقه متکثر است و مهارت بیشتر در آشپزی می تواند امکان های کاری شغلی بیشتری در اختیار مهاجران قرار دهد. بسته به مهارت کار آشپزی برای بانوان در کانادا می تواند حداقل 40 هزار دلار در سال درآمد ایجاد کند.

 • عکاسی و طراحی:

  بر خلاف کم اهمیتی این مهارت هنری در ایران، در دیگر کشورها با تاکید بر عکاسی صنعتی، تصویربرداری یک شغل بسیار مناسب و با درآمدهای بالاست. بسیاری از شرکت ها، رستوران ها، فروشگاه ها و حتی سازمان ها نیازمند عکاس های حرفه ای هستند. درآمد عکاسی در کانادا حداقل 35 هزار دلار در سال است.

 • طراحی مد و لباس:

  طراحی لباس در کانادا به دلیل سرد بودن جغرافیای این کشور کمی دشوار است. معمولا لباس های زمستانی و زخیم کمتر به طراحی های ظریف و حرفه ای نیازمند هستند. بنابراین اگر توانایی و خلاقیت لازم برای طراحی لباس های نسبتا گرم را دارید می توانید یک شغل مناسب در کانادا داشته باشید. برای طراحان حداقل 48 هزار دلار درآمد سالیانه وجود دارد.

 • هتل داری:

  یک مشغل مدیریتی با درآمد حداقل 60 هزار دلار در سال است. هر چند این رشته نیازمند تحصیلات یا مدرک آموزشگاهی معتبر است؛ اما از مشاغل مهم برای بانوان به حساب می آید. کانادا دارای هتل های بسیار زیادی است که در صورت تسلط کامل به زبان و روابط عمومی خوب می توانید به راحتی استخدام شوید.

 • خیاطی:

  معمولا در همه طبقه بندی های ملی مشاغل در سال های 2020، 2021 و 2022 به نیازمندی خیاط اشاره شده است. بنابراین اگر در این حرفه مهارت دارید تنها به یک مدرک آموزشی مناسب و معتبر نیاز دارید تا به عنوان یک خیاط در کشور کانادا مشغول به کار شوید. ( البته مهاجرت در این گروه شغلی شرایط دیگری هم دارد که می توانید در اینجا بخوانید )

 • برنامه نویسی:

  یک شغل پردرآمد و با امکان انجام دورکاری است. به راحتی می توانید در شرکت های مختلف به صورت پروژه ای یا استخدامی مشغول به کار شوید. میانگین درآمد برنامه نویسان چیزی حدود 70 هزار دلار در سال است که جزو مشاغل پردرآمد بانوان به حساب می آید.

کارهای زنان در کانادا
مشاغل زنان در کانادا

کار برای بانوان در کانادا؛ مشاغل مناسب برای زنان تحصیلکرده

به طور کلی برای مهاجرت نیازمند یکی از سه مورد؛ مدرک تحصیلی، مدرک آموزشی و مهارت در یک حرفه دارید. مشاغل مختلف نیز بر همین اساس تقسیم بندی می شوند. خانم هایی که تحصیلکرده هستند عموما فرصت های شغلی در همه مشاغل را دارند. چه در رشته های پزشکی، مهندسی، علوم تجربی، فنی و حرفه ای یا علوم انسانی فرصت های بیشماری در اختیار درخواست کنندگان قرار گرفته است. اما مشاغل پردرآمد و پرطرفدار که امکان اخذ ویزای بیشتری دارند عبارتند از:

 • پزشکی: در رشته ها و سطح مختلف امکان کار و درآمد بالا دارد. تقریبا بخش زیادی از جامعه کانادایی سالخورده هستند به همین دلیل هم نیازمندی های پزشکی در این کشور بالاست.
 • پرستاری: پرستاری هم شرایط تقریبا مشابهی دارد. هر چند درآمد کمتری دارد اما نیازمندی های مراقبتی و بهداشتی در این کشور به شدت بالاست.
 • حسابداری و مدیریت مالی: یکی از مشاغل نسبتا دشوار برای مهاجران به حساب می آید؛ اما اگر تسلط کافی به زبان های رسمی کانادا داشته باشید می توانید با گذراندن آموزش های لازم 6 ماهه و البته مدرک تحصیلی معتبر مشغول به کار شوید.
 • وکالت: آشنایی با سیستم حقوقی کانادا چندان دشوار نیست؛ اما مستلزم تسلط بسیار زیاد به زبان انگلیسی و فرانسوی است.
 • مهندسی کنترل کیفیت: با توجه به تولید سالانه بسیار زیاد این کشور که جزو 11 اقتصاد قدرتمند جهان است این شغل معمولا در لیست طبقه بندی مشاغل کانادا به عنوان نیازمندی ذکر می شود.
 • داروسازی: یکی از پردرآمدترین مشاغل در حوزه پزشکی برای بانوان است. مراکز مختلف تحقیقاتی و داروسازی در کشور کانادا حضور دارند که چشم انداز مناسبی در اختیار داروسازان قرار می دهد.
 • روانشناسی: عموما منظور روانشناسی بالینی است؛ اما در دیگر گرایش های روانشناسی نیز امکان اشتغال وجود دارد.
 • شنوایی سنجی: با توجه به جمعیت سالخورده کانادا دستیاری در این حوزه هم درآمد مناسبی دارد.
لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *