دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ بانکداری در آلمان: وظایف+ پاداش‌ها

همان طور که می‌دانید کسب مهارت در بسیاری از رشته‌های تحصیلی در آلمان بدون مدرک دانشگاهی نیز امکان پذیر است. فرد متقاضی با شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ رشته مورد نظر به کسب مهارت و درآمد مشغول می‌شود. یکی از پرطرفدارترین دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ متصدی بانک در آلمان است. فرد با گذراندن دوره‌های آموزشی به اصول بانکداری و ارتباط موثر با مشتریان مسلط می‌گردد.

معرفی آوسبیلدونگ کارمند بانک در آلمان

در حقیقت کارمندان بانک تحلیل گرانی با روابط عمومی قوی هستند، که علاوه بر انجام امور بانکی روابط عمومی بالایی برای برقراری ارتباط با مشتری دارند. چنانچه توانایی برقراری ارتباط با دیگران و حوصله توضیح شرایط و ضوابطی مانند سود سهام بانکی، اوراق بهادار، نحوه افتتاح حساب، سوددهی و ….. دارید می‌توانید جهت ثبت نام در این دوره آموزشی برای متصدی بانک در آلمان اقدام کنید.

حساب های بانکی، رعایت امنیت حساب‌ها و رسیدگی به مسائل مالی مشتریان از جمله وظایف متصدیان بانک است. دوره آوسبیلدونگ متصدی بانک در آلمان سه سال طول می کشد که اگر عملکرد خوبی داشته باشید، می تواند در مدت زمان کوتاه‌تری مثلا به مدت دو سال این دوره را سپری کنید. با این وجود، یادگیری پس از این دوره به پایان نمی رسد، زیرا گزینه‌های آموزشی زیاد دیگری در این مسیر وجود دارد.

با وجود پیشرفت لحظه‌ای تکنولوژی و نرم افزارهای حساب‌رسی کارمندان بانک دائما در حال یادگیری و به روز رسانی اطلاعات خود هستند. قابل ذکر است که با توجه به قانونی که در آگوست 2020 به تصویب رسید؛ تاکید بیشتر بر مهارت‌های مشاوره ای و ارتباط عمومی با مشتریان است.  موضوع دیجیتالی شدن همچنین نقش مهمی در این میان ایفا می‌کند. در واقع متصدیان بانک برای چالش‌های مدرن در بخش بانکداری آماده می‌شوند.

دوره آوسبیلدونگ کارمند بانک شامل چه مواردی است؟

دوره آموزشی برای کارمند بانک همان طور که گفته شد یک دوره 3 ساله می‌باشد، که در طی آن علاوه بر یادگیری آموزش‌های تئوری به کاراموزی نیز مشغول خواهید شد. پس از پایان سال اول یک آزمون برگزار می‌گردد، که 20 درصد از نمره خود را در آن آزمون کسب می‌کنید. در آزمون مرحله اول دروسی مانند مدیریت حساب‌ها و مفاهیم مالی امتحان گرفته می‌شود.

امتحان دوم در پیان دوره برگزار می‌شود و دروسی مانند مطالعات اقتصادی، تجاری و بازرگانی در آزمون می‌آید و 80 درصد نمره خود را از این آزمون می‌گیرید.

دوره تئوری

در بخش تئوری تعیین هزینه، برآورد مالیات، گردش حساب‌ها، مدیریت حساب و سرمایه گذاری مالی و دارایی آموزش داده می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده نحوه ارتباط با مشتری، مطالعات اجتماعی، سیاست، قوانین بانکی آلمان و برنامه‌های فناوری اطلاعات ارائه می‌شود.

دوره عملی

در آموزش‌های عملی فرد مهارت‌های زیر را کسب می‌کند.

مشاوره به مشتریان:  باز کردن حساب بانکی، ثبت نام وام بانکی برای یک ماشین جدید یا برداشت مبلغ زیاد از بانک، مشتری‌ها به دلایل مختلف به بانک می آیند. متصدیان بانک می‌توانند در این زمینه به طور کامل مشاوره دهند.

انجام خواسته‌های مشتری:  بسیاری ازمشتری‌ها از خدمات مشاوره بانکی استفاده می‌کنند اما خواسته‌هایی نیز از متصدی بانک دارند. بانک ها حساب بانکی را  باز می‌کنند و مدیریت حساب‌ها را بر عهده می‌گیرند، اجناس با ارزش را در صندوق امانات نگه می‌دارند یا با بانک‌های خارجی برای تبدیل پول ارتباط برقرار می‌کنند.

ایجاد مفاهیم مالی:  اگر یک مرد ثروتمند بخواهد پول خود را به طور سودآور سرمایه گذاری کند یا یک زوج جوان بخواهند روی یک خانه سرمایه گذاری کنند بانک‌ها می دانند که چه کاری باید انجام شود و آن‌ها را راهنمایی می‌کنند. کارمندان بانک احتمالات را خلاصه می‌کنند و به شخص مورد نظر ارائه می‌دهند. این کار به انجام محاسبات نیاز دارد. ارائه اطلاعات به مشتری وی را در امر تصمیم گیری یاری می‌کند.

وظایف یک متصدی بانک در یک نگاه

 • مشاوره به مشتریان در ارتباط با تجارت پول
 • ارزیابی های خواسته های اعتباری مشتری و انتخاب فرم مناسب اعتباری برای آنها
 • دریافت و اجرای دستورات پرداخت مشتری
 • محاسبه و ارزیابی توان پرداختی مشتریان
 • کارگزاری وام ها، قراردادهای اجتماعی ساخت و بیمه عمر
 • ارتباط با خارج از کشور مثلا برای تبدیل پول

پس از پایان دوره آوسبیلدونگ می‌توانید در بانک‌های خصوصی، حقوقی دولتی و موسسات مالی و اعتباری مشغول به کار شوید.

مدت زمان و محل انجام کار

متصدیان بانک درآلمان به صورت تمام وقت بین ۳۷ تا ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند. همچنین کارمندان در بخش‌های مختلف بانک می‌توانند به کار بپردازند. برخی از این جایگاه‌های شغلی عبارتند از:

 • در کانتر: در کانتر و پشت پیشخوان جایی است که مشتریان معمولی را ملاقات می‌کنید. برای نمونه می‌توانید در برداشت پول، افتتاح حساب و غیره به مشتری‌ها کمک کنید.
 • مشاوره: شما نمی‌توانید یک وام ۱۰۰ هزار یورویی را در کانتر به مشتری بدهید. اتاق‌های مشاوره مخصوص برای این کار وجود دارد.
 • در اداره: برنامه ریزی، محاسبات و غیره که توسط کامپیوتر انجام می‌شود.

درآمد یک کارمند بانک

بانکداری و کارمند بانک جزء مشاغل پر درآمد به شمار می‌آید، یک کارمند ساده بانک می‌توانید در ماه درآمدی در حدود 2200 تا 2500 یورو داشته باشد. میزان حقوق دریافتی کارمندان با سابقه کار طولانی مدت به بیش از 3000 یورو نیز خواهد رسید. علاوه بر حقوق ماهیانه کارمندان بانک از مزایای بسیاری نیز برخوردار می‌شوند.

امتیازات و پاداش‌های یک کارمند بانک

کارمندان بانک از طرح ویژه خدمات تامین اجتماعی برخوردار می‌شوند؛ اکثر بانک‌ها مبلغی از بیمه کاراموزان خود را پرداخت می‌کنند. همچنین کارمندان بانک پس از بازنشستگی نیز از مزایای بسیار عالی برخوردار می‌گردند.

در زمینه بانکداری شما میتوانید پایه حقوقی خود را افزایش هید به عنوان مثال با شرکت در دوره‌های آموزش تکمیلی و کسب تجربه و سابقه میزان دریافتی خود را به بیش از 3000 یورو در ماه افزایش دهید.

باید متصدی بانک شوید اگر  از کمک کردن به دیگران لذت می برید، همیشه باید به اعداد و نظم علاقه داشته باشید و حقوق خوب و ساعات کاری منصفانه برایتان مهم است.

نباید متصدی بانک شوید اگر در حساب و کتاب خوب نیستید، ریاضیات درس مورد علاقه تان نیست و دوست ندارید با مردم سر و کار داشته باشید.

مهارت‌های پس از دوره آوسبیلدونگ

 • تجزیه و تحلیل سود و زیان دهی در بازار
 • تشخیص نسبت‌ها و روابط اقتصادی
 • پردازش سفارشات و ارائه مشاوره و خدمات به مشتریان
 • ارزیابی معاملات تجاری و میزان سوددهی آن
لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *