دانستنی های کانادا

دوچرخه سواری در کانادا؛ همه چیز درباره قوانین، هزینه ها و گواهینامه

 

دوچرخه سواری در کانادا به دلیل جذابیت های محیطی و مسیرهای بسیار زیبایی که دارد یکی از علاقمندی های مهم شهروندان این کشور به حساب می آید. جالب است بدانید حدود 20 درصد مردم از این وسیله برای رفتن به محل کارشان استفاده می کنند. اغلب شهرها برنامه ریزی شهری مناسبی برای ساخت مسیرهای ویژه دوچرخه ایجاد کرده اند. به دلیل فراهم بودن این زیرساخت ها تعداد زیادی از مردم سعی می کنند از دوچرخه به عنوان یک وسیله حمل و نقل استفاده کنند. قاعدتا با توجه به هزینه های حمل و نقل قابل توجه شاید استفاده از این روش یک راهکار برای کاهش هزینه های مربوط جابجایی هم باشد. دولت هم برنامه خوبی برای حمایت از علاقمندان در نظر گرفته است. به شکلی که حتی افراد نابینا و ناتوان هم می توانند اقدام به اجاره دوچرخه هایی که توسط افرادی هدایت می شوند کنند. البته که قیمت دوچرخه ها معمولا پایین و است و کیفیت ساخت بسیار بالایی هم دارند و همین مسئله مردم را بیشتر به سمت استفاده سوق می دهد. در این مقاله درباره قوانین، هزینه ها و فصول و زمان هایی که می توانید از دوچرخه استفاده کنید صحبت خواهیم کرد. علاوه بر این به موضوع گواهینامه هم می پردازیم که آیا برای دوچرخه سواری نیاز به گواهینامه رانندگی کانادا دارید یا خیر؟

آزمون تعیین سطح گاما

گواهینامه دوچرخه سواری در کانادا

شاید مهم ترین مسئله این است که آیا باید حتما گواهینامه خاصی دریافت کنید؟ برای انجام این کار نیاز به گواهینامه خاصی ندارید. در واقع هیچ بحث قانونی در این باره در هیچ یک از ایالت ها وجود ندارد. همه افراد می توانند بسته به شرایطشان و با رعایت برخی از قوانین به راحتی اقدام به دوچرخه سواری کنند. عبور و مرور در شهرها و حتی بین شهرها و ایالت ها نیز نیاز به گواهینامه خاصی ندارد و در صورتی که قوانین را رعایت کنید می توانید بدون مشکل تردد کنید.

دوچرخه سواری کانادا

قوانین دوچرخه سواری در کانادا

ابتدا کلیاتی را توضیح می دهیم و در ادامه به جزئیات بیشتری اشاره خواهیم کرد. با توجه به این که در بعضی از مسیرها خطوط ویژه در نظر گرفته نشده معمولا دوچرخه سواری نیز منع شده است. برخی از شهرهای بزرگ مسیرهای منع تردد را مشخص کرده اند؛ اما اغلب مسیرهای اصلی امکان تردد با دوچرخه را دارند. همچنین برنامه هایی هم برای فرهنگ سازی و استفاده بیشتر به عنوان مشوق در نظر گرفته شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

و اما قوانین تابع، کلیات قوانین رانندگی ( نیازی به گواهینامه دوچرخه سواری در کانادا نیست)  است. مثلا عبور از چراغ قرمز ممنوع است یا حرکت با سرعت بالا جریمه قانونی دارد. دقت کنید که نرخ جریمه ها بسیار زیاد است. اما قوانین کلی هم در نظر گرفته شده است. مثلا تردد بدون کلاه ایمنی مطلقا ممنوع است و تخلف محسوب می شود. یا از قوانین مهم دیگر ممنوعیت تردد در پیاده رو هاست. بنابراین شرایط ویژه و فوق العاده خاص و دشواری برای این کار وجود ندارد و به راحتی می توانید با خرید یک کالای مناسب در مسیرهای خود تردد کنید.

محدودیت ها

محدوده سرعت برای دوچرخه سواران نهایتا 10 کیلومتر بر ساعت در مسیرهای شهری است. سرعت بالاتر تخلف محسوب می شود. قبلا برای این تخلف 100 دلار جریمه در نظر گرفته می شد. اما قوانین جدیدی در بسیاری از استان های مهم مانند آلبرتا، بریتیش کلمبیا، کلگری، کبک و غیره ( نه در تورنتو و اتاوا ) وضع شده است که برای تخلف سرعت 1000 دلار جریمه در نظر گرفته شده است. در واقع بالاترین نرخ جریمه در دنیاست. که حتی نسبت به تخلفات رانندگی هم سنگین تر است.

بنابراین دوچرخه سواری در کانادا مستلزم رعایت سه اصل اساسی است که اشاره کردیم، در غیر این صورت با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. احتمالا دلیل اصلی در چند برابر بودن جریمه تخلف سرعت هم شلوغ بودن خیابان ها و امکان کنترل سخت تر دوچرخه نسبت به دیگر وسایل نقلیه است.

برنامه های دولتی دوچرخه سواری

همانطور که اشاره کردیم، دولت حتی برای افراد نابینا و ناتوان هم امکان هایی در نظر گرفته است که می توانند با یک دوچرخه دو صندلی به راحتی سفر کنند. اما برای دوچرخه سواری در کانادا برنامه های استانی بسیار جذاب تری وجود دارد که معمولا در هر ایالت اسامی متفاوتی دارد. برای مثال همانند برنامه بیدود در ایران، در مونترال برنامه بیکسی وجود دارد. BIXI تلفیق بین دوچرخه و تاکسی است. در واقع به این معناست که از دوچرخه به عنوان تاکسی استفاده کنیم. بیکسی دارای ایستگاه های مشخصی در سطح شهر است. شما می توانید با مراجعه به این ایستگاه ها به صورت اعتباری اقدام به دریافت اشتراک کنید.

جالب این که انرژی این دستگاه های اعتباری هم خورشیدی است تا کل فلسفه بیکسی حمایت از محیط زیست باشد. برای دریافت اعتبار بیکسی می توانید سه نوع اشتراک، یکساله با 83 دلار، اشتراک یکماهه با 33 دلار و اشتراک یک روزه آن 6 دلار است.مشابه همین برنامه در تورنتو هم وجود دارد که به آن CAN-BIKE می گویند. این برنامه علاوه بر ارائه خدمات آموزش های لازم را نیز به افرادی که علاقمند هستند می دهند. برای استفاده از این برنامه نیز می توانید اقدام به خرید اشتراک کنید.

قیمت خرید دوچرخه در کانادا

نکته اول این که اگر کمی در فروشگاه های آنلاین دوچرخه در این کشور بچرخید متوجه می شوید تصور ما درباره شکل و ظاهر کالاها هم متفاوت است. محصولات تولیدی در این کشور بسیار با کیفیت هستند و بر مبنای ایمنی بالا ساخته شده اند. برخی مدل ها مکانیکی هستند و برخی مدل ها شارژی هستند و می توانند مسافتی را بدون رکاب هم طی کنند. بنابراین بازه قیمتی بسیار متفاوتی دارد. مثلا برای یک محصول 12 وات، 5 سرعته و با امکان حرکت با 25 کیلومتر در ساعت که فول امکانات به حساب می آید چیزی نزدیک به 1800 دلار باید بپردازید.

مدل های پیشرفته دوچرخه ها با امکان شارژ خودکار که می توانند بیش از 50 کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشند هم بیش از 5000 دلار قیمت دارند. برای خرید یک دوچرخه ساده و معمولی هم باید بیش از 300 دلار هزینه کنید. اگر به دنبال یک مورد خوب استوک باشید 150 دلار هم کافی خواهد بود. با توجه به این که نیازی به دریافت گواهینامه دوچرخه سواری در کانادا ندارید با طرف هزینه کمی می توانید یک راه ورزش و حمل و نقل خوب داشته باشید.

1.5/5 - (2 امتیاز)
موسسه گاما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا