دانستنی های آلمان

هزینه درمان در آلمان

 

سالانه بر تعداد افرادی که برای درمان کشور آلمان را برمی‌گزینند، افزوده می‌شود. زیرا سیستم بهداشت و درمان آلمان از سطح کیفی نسبتا بالایی برخوردار است. در بسیاری از نقاط دنیا مردم در مواجهه با یک بیماری و مشکل حاد سلامتی رفتن به یک کشور دیگر با امکانات درمانی بالاتر را ترجیح می‌دهند. آلمان نیز از جمله مقصد درمانی بسیاری از مردم است. هزینه درمان در آلمان ارزان نیست اما کادر درمانی این کشور سعی در ارائه بهترین خدمات دارند.

درمان در آلمان

پزشک‌ها و متخصصین آلمانی همواره در تلاشند که با علم روز دنیا به درمان بیماران بپردازند. تعداد بیمارانی که هرساله برای درمان به آلمان سفر می‌کنند در حال افزایش است. سطح کیفیت خدمات پزشکی و درمانی که در آلمان ارائه می‌شود با توجه به هزینه‌ها مقرون به صرفه می‌باشد. در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی هزینه درمان خیلی گران نیست. نهادهای نظارتی دولت قوانین سختگیرانه‌ای را برای نظارت بر عملکرد پزشکان و مراکز درمانی وضع کرده اند، همین امر باعث شده است که پروسه درمان و رسیدگی به بیمار در این کشور با دقت و نظم بسیار بالایی انجام گیرد. پزشکان همواره تلاش می‌کنند که روش‌های ایمن‌تری را برای مقابله با بیماری‌ها به کار گیرند. کادر درمان در آلمان شامل پزشکان، پرستاران و جراحان در یک چهارچوپ از پیش تعیین شده و با ادب و احترام به درمان بیماران بین المللی می‌پردازند.

مزیت سیستم درمانی در آلمان

از جمله مزیت‌های قابل توجه سیستم بهداشت و درمان در این کشور “بررسی چند رشته‌ای” به محض ورود بیماران حاد به بیمارستان است. بدین صورت که در روند بررسی و درمان بیمار چندین پزشک با تخصص‌های مختلف در صورت لزوم با حضور یک پزشک ناظر به بررسی جوانب مختلف وضع بیمار می‌پردازند. این امر پزشکان را در تشخیص سریع بیماری و راه‌های درمان آن یاری می‌کند. همکاری بین رشته‌ای توسط کادر درمان نقطه قوت سیستم درمانی در آلمان می‌باشد. چنانچه فردی آلمان برای درمان خود یا یکی از عزیزانش انتخاب کرده باشد در حقیقت ریسک و خطرات ناشی از تشخیص و درمان بیماری را به حداقل می‌رساند.

هزینه درمان

هزینه درمان در آلمان در مقایسه با کشورهایی که استانداردهای بین المللی بالایی دارند، کمتر است. به عنوان مثال هزینه درمان در آلمان در مقایسه با ایالات متحده تقریبا یک دوم می‌باشد اما در مقایسه با کشورهای ارزان، هزینه درمان در آن بالاست. اگر فردی به دنبال این باشد که با هزینه‌های نسبتا مناسب خدمات درمانی خوبی دریافت کند؛ آلمان گزینه مناسبی است. برخی شهرهای آلمان ارزان‌تر از بقیه هستند.

برآورد هزینه‌های بیمارستان در آلمان

با توجه به قوانین تصویب شده تمام بیماران مجبور به پرداخت هزینه درمان و اقامت خود در بیمارستان‌های آلمان هستند. از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۰۴، تقریبا همه بیمارستان‌های آلمان طبق قانون موظف می‌باشند قیمت‌های خود را برای اقدامات پزشکی و خدمات بیمارستانی براساس سیستم DRG  (گروه‌های مرتبط با تشخیص) بسته به نوع شرایط پزشکی تعیین کنند. قانون مربوطه آلمان (SGB 5) بیان می‌کند که قوانین قیمت گذاری در خصوص همه بیماران، به صورت یکسان اعمال می‌شود؛ صرف نظر از اینکه آنها بیمه آلمانی دارند یا از خارج از کشور آمده‌اند.

قابل ذکر است که هزینه درمان با توجه به نوع بیماری و مدت اقامت فرد در بیمارستان متفاوت است. آنچه که در آلمان به صورت یک منبع برای تعیین هزینه‌های درمان به کار می‌رود DRG نام دارد. DRG در واقع یک کاتالوگ برای برآورد هزینه‌ها و صورتحساب‌های بیمارستان است. این کاتالوگ همچنین شامل هزینه مدت اقامت فرد بیمار در هر بیمارستان نیز می‌باشد. قیمت دقیقی توسط DRG  برای بیماران وجود ندارد و پس از اتمام مراحل درمان در بیمارستان هزینه درمان قابل برآورد است. در بیشتر بیمارستان‌های آلمان، هر اتاق به ‌طور استاندارد شامل ۳ تخت است و هزینه‌های بر اساس این نوع اتاق‌ها برآورد می‌شوند، چنانچه فردی اتاق خصوصی 1 تخته بخواهد باید هزینه بیشتری بپردازد که بسته به نوع بیمارستان متغیر می‌باشد.

میزان هزینه درمان در بیمارستان‌های آلمان

سطح هزینه و کیفیت درمان در آلمان در یک سطح می‌باشد. هزینه درمان در آلمان را نمی‌توان به طور دقیق محاسبه کرد زیرا بستگی به نوع بیماری فرد، بیمارستان انتخابی، مدت زمان بستری شدن فرد در بیمارستان دارد. اما به طور کلی میانگین هزینه درمان در آلمان به شرح زیر است:

نوع درمان هزینه درمان (به یورو)
جراحی زانوACL (جراحی زانو) 8200
تعویض مفصل ران 15900
تعویض زانو 19950
همجوشی ستون فقرات 20500
تعویض دیسک 18400
درمان PRT 8890
کاهش حجم معده 13870
جراحی قلب 14500
جراحی مغز 29850
پرتو درمانی 59900
به ای پس عروق کرونر (جراحی قلب باز) 29880
درمان سرطان 4650
ایمپلنت (هر دندان) 3000

انواع بیمه

تمام افراد مقیم آلمان، از نظر قانونی ملزم به داشتن بیمه درمانی می‌باشند. فرد مقیم آلمان باید یک بیمه نامه (به زبان آلمانی Krankenkasse ) داشته باشد که حداقل سطح مجاز بیمه را پوشش دهد. حداقل پوشش بیمه درمان در آلمان شامل موارد زیر است:

  • مراقبت از بیمار (بیمارستان) به عنوان یک بیمار بخش
  • داروهای تجویزی
  • مراقبت‌های زمان بارداری
  • مراقبت‌های اولیه دندانپزشکی

قابل ذکر است که کلیه افراد تحت تکفل که شاغل نیستند مانند همسر و فرزندان (تا یک سن مشخص) که در آلمان زندگی می‌کنند، بدون هیچ گونه هزینه اضافی تحت پوشش بیمه درمان شما قرار می‌گیرند.

 سه نوع بیمه برای درمان در آلمان وجود دارد:

  • سیستم بیمه بهداشت عمومی تحت نظارت دولت (Gesetzliche Krankenversicherung, GKV)
  • بیمه درمانی خصوصی از یک شرکت بیمه آلمانی یا بین المللی (Private Krankenversicherung, PKV)،
  • ترکیبی از دو بیمه بالا (درصورتی که مفاد مورد نظر شما در آنها نیامده باشد)

بیمه بهداشت عمومی در آلمان با نام (GKV) شناخته می‌شود، در واقع همان بیمه درمان قانونی است و اکثریت مردم یعنی حدود ۹۰ درصد را تحت پوشش قرار می‌دهد. اگر حقوق ناخالص قرد کمتر از ۵۹۴۰۰ یورو در سال یا ۴۹۵۰ یورو در ماه باشد، مجبور است این بیمه را دریافت کند.

نوع دیگری از بیمه همان بیمه خصوصی یا PKV می‌باشد، که داشتن یکی از شرایط زیر برای دریافت این نوع بیمه الزامی است:

  • حقوق سالانه شما بیشتر از ۵۹۴۰۰ یورو باشد
  • شما سرمایه گذار باشید و کسب و کار خودتان را داشته باشید
  • دانشجو باشید (در این صورت می‌توانید این بیمه را فقط در مدت تحصیل دریافت کنید)

هامبورگ، شهر درمان

این شهر بیشترین تعداد پزشک به بیمار را در مقایسه با هر ایالت دیگر آلمان دارد. هامبورگ به ازای هر ۱۴۱ نفر دارای ۱ پزشک متخصص برتر از هر شهر دیگری در آلمان است، که با داشتن ۴۹ بیمارستان و ۱۱۸۰۰ تخت، سالانه نزدیک به ۴۵۰۰۰۰ بیمار را بستری می‌کند.

برخی از بیمارستان‌های آلمان

بیمارستان‌های Asklepios با بیش از ۱۵۰ مرکز درمانی و ۲۶۵۰۰ تخت در سراسر آلمان گسترش یافته و بزرگترین گروه بیمارستان خصوصی در آلمان است. این گروه بیمارستان نزدیک به ۲۶۵۰۰ تخت دارد و سالانه بیش از 2 میلیون بیمار توسط ۴۶۰۰۰ کارمند در این بیمارستان درمان می‌شوند. این بیمارستان یکی از بزرگترین گروه‌های بیمارستان خصوصی در اروپا و بزرگترین گروه در آلمان است.

بیمارستان چریت واقع در برلین, یکی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌های آموزشی در اروپا است. متخصصان پزشکی با صلاحیت و استفاده از روند” بین رشته‌ای” در این بیمارستان منجر به شهرت آن به عنوان یکی از بیمارستان‌های پیشرو در آلمان شده است. این مرکز درمانی دارای تجهیزات پزشکی بسیار پیشرفته بوده و ۱۳۲۰۰ پرسنل پزشکی و ۳۰۰۰ تخت دارد. هرساله حدود 8 میلیون بیمار در این بیمارستان درمان می‌شوند. بیمارستان چریت دارای ۱۷ مرکز در سراسر آلمان است.

بیمارستان‌های هلیوس انتخاب خوبی برای بیمارانی هستند که مایل به استفاده از کیفیت بالای مراقبت‌های پزشکی آلمان بدون صرف هزینه زیادی می‌باشند. 117 کلینیک هلیوس در سراسر آلمان قرار گرفته است و بیشتر آنها متمرکز روی بیماری‌های حاد هستند.

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *