دانستنی های آلمان

درخواست پناهندگی در آلمان+ انواع درخواست پناهندگی

راه‌های متعددی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد. یکی از کم طرفدارترین و البته خطرناکترین راه‌ها برای مهاجرت پناهندگی است. مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از نامطمئن‌ترین و اشتباه ترین راه های مهاجرت به آلمان است. در این مقاله به بررسی جنبه‌های منفی مهاجرت از طریق پناهندگی پرداخته شده است. همواره توصیه می‌شود از راه‌های ایمن، مطمئن و قانونی برای مهاجرت به آلمان اقدام شود. پروسه پناهندگی، مسیری است که هر پناهجویی در آلمان طی می‌کند تا در مورد درخواست پناهندگی او تصمیم‌گیری شود.

این پروسه چند مرحله دارد: درخواست پناهندگی، بررسی قانون دابلین در پرونده شما، مصاحبه پناهندگی و تصمیم‌گیری در مورد درخواست پناهندگی. پروسه پناهندگی هر پناهجو از هنگام تقاضای پناهندگی رسما آغاز می‌شود. اما قبل از آن که رسما تقاضای پناهندگی (Asylantrag) کنید، لازم است که نام خود را به عنوان پناهجو ثبت کنید. بنابراین گام اول ثبت نام برای پناهندگی در المان است. مدت زمان ماندن در کمپ المان چیز قابل پیش بینی نیست.

آزمون تعیین سطح گاما

شرایط پناهندگی در آلمان

پناهنده به کسی اطلاق می شود که در کشور خود به دلایل نژادی، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی، تعلق به یک گروه اجتماعی مورد آزار و اذیت قرار می گیرد. از جمله مشکلاتی که پناهندگان در کشورهای اروپایی به ویژه کشور آلمان با آن رو به رو هستند نبود اطمینان می باشد. زیرا پناهندگان در کمپ های پناهندگی و در شرایط سخت در کنار هم زندگی می کنند از دیگر مشکلات تفاوت ملیت‌ها می‌باشد به دلیل اینکه مردم زیادی با ملیت‌های متفاوت و با فرهنگ‌های متفاوت در این کمپ‌ها و در کنار هم زندگی می‌کنند.

پناهندگان در آلمان شرایط دشوار و طاقت فرسایی را می‌گذرانند با توجه به اینکه راه‌های قانونی بسیاری برای مهاجرت و اخذ اقامت در آلمان وجود دارد، متاسفانه هنوز برخی مهاجرت از طریق پناهندگی را انتخاب می‌کنند. فرد پناهنده آینده روشنی ندارد و ممکن است طی این مسیر حتی جان خود را از دست بدهد. چنانچه کسی پس از سختی‌های بسیار به آلمان برسد چندبن سال در شرایط حقوقی نامناسبی قرار می‌گیرد تا با تقاضای پناهندگی وی موافقت کنند. به طور کلی پناهندگان در این دوران در سخت‌ترین شرایط چه از نظر حقوقی و چه از نظر روحی قرار خواهند گرفت.

پناهندگی آلمان

وضعیت نابسامان زندگی پناهندگان

در ابتدای ورود به کشور آلمان پناهندگان مجبورند در کمپ‌های پناهندگی با شرایط بهداشتی بسیار نامناسب زندگی کنند. وضغیت نامساعد اتاق‌های کمپ برای پناهندگان آزار دهنده است و قرار گرفتن ملیت‌های مختلف کنار هم در چنین شرایطی مطلوب نیست. پناهندگان در آلمان تا زمانی که وضعیت حقوقیشان مشخص نشده از هیچ نوع حق وحقوقی برخوردار نیستند، حتی اجازه کار را هم در کشور آلمان نخواهند داشت.

برای پناهندگان در آلمان ۳ نوع محل اقامت وجود دارد:

 • مراکز پذیرش اولیه
 • کمپ اقامت جمعی
 • محل اقامت غیر متمرکز

پناهندگان باید 6 ماه اولیه را در کمپ‌ها زندگی کنند. پس از سپری شدن ۶ ماه باید در محل اقامت جمعی ساکن شوند که این مراکز معمولا در همان مرکز پذیرش اولیه می باشد. بیشتر پناهجویان در کشور آلمان در محل اقامت جمعی زندگی می کنند. برخی از مراکز پذیرش پناهندگان در شهرهای بزرگ آلمان مانند برلین، مونیخ و دورتموند واقع شده است؛ برخی دیگر هم در شهرهای کوچک و روستاها قرار دارد.

انواع درخواست پناهندگی در آلمان

  پناهندگی سیاسی در آلمان

اشخاصی که درخواست پناهندگی سیاسی می‌دهند باید مدارک لازم را داشته باشند، که ثابت کنند در کشور خود فعالیت‌های سیاسی داشته اند. پس از ارسال مدارک تقریبا 7 ماه زمان می‌برد تا مدارکشان بررسی شود و در نهایت حکم نهایی را برای آن‌ها صادر کنند. افرادی که با درخواست پناهندگی سیاسی شان موافقت شود از تمام حقوق شهروندان آلمانی از جمله حق کار و اشتغال و همچنین از خدمات اجتماعی برخوردار خواهند شد.

پناهندگی مذهبی در آلمان

افرادی که در کشور المان درخواست پناهندگی مذهبی می کنند باید بتوانند این موضوع را به اثبات برسانند که به دلیل داشتن دین خاصی در کشور خود در خطر هستند یا در کشور خود دین خود را تغییر داده اند. چنانچه به کشور خود باز گردند مورد اذیت و آزار قرار خواهند گرفت به همین دلیل از کشور خود خارج شده و درخواست پناهندگی کرده اند. این گونه افراد حق بازگشت به کشور خود را نخواهند داشت چون در غیر این صورت حرف خود را با عملشان نقض کرده اند. بنابراین اقامت آن‌ها باطل خواهد شد.

پناهندگی اجتماعی در آلمان

این نوع پناهندگی مورد قبول کشور آلمان واقع نمی شود. ایرانیانی که در کشور آلمان درخواست پناهندگی اجتماعی می کنند به دلیل اینکه کشور ایران شرایط اقتصادی نابسامانی ندارد و همچنین از امنیت هم برخوردار است پناهندگی اجتماعی مورد قبول واقع نمی شود.

مراحل پناهندگی

در سال‌های اخیر درخواست برای مهاجرت از طریق پناهندگی، به آلمان افزایش یافته است. پناهندگان بین 16 ایالت آلمان تقسیم می‌شوند و در کمپ‌ زندگی می‌کنند. متقاضیان پناهندگی باید در بدو ورود خود به کشور در اداره کنترل مرزی و یا اداره پلیس نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند. پس از ثبت درخواست فرد پناهنده به یکی از کمپ‌های پناهندگی اعزام می‌شود و سپس درباره پناهندگان تصمیم می‌گیرند که به کدام ایالت آلمان منتقل شوند. بهترین کمپ های پناهندگی آلمان نیز شرایطی متفاوت از زندگی عادی در منزل مسکونی را دارند.

زمانیکه پناهندگان به کمپ‌های پناهندگی منتقل شدند از آنها توسط پلیس عکس واثر انگشت گرفته می شود تا مشخص شود که این افراد در کشور اروپایی دیگری درخواست پناهندگی داده اند یا خیر.کمپ‌های پناهندگی درآلمان دارای ساختمان های بزرگ، ایستگاه پلیس، پزشک، سالن غذاخوری و سالن‌های خواب با  ظرفیت بسیار زیاد هستند. با این حال وضعیت زندگی در این کمپ‌ها مطلوب نیست، بهداشت در سطح ضعیفی قرار دارد و اغلب افراد به دلیل بلاتکلیفی از نظر روحی شرایط مساعدی ندارند.

پس از ورود پناهندگان به آلمان سوالاتی از قبیل اینکه چرا کشور خود را ترک کرده اند و به چه دلیل می‌خواهند پناهنده شوند از آن‌ها پرسیده می‌شود. براساس پاسخی که افراد به این سوالات می‌دهند مراجع قانونی تصمیم می‌گیرند به فرد پناهندگی بدهند یا خیر. در حال حاضر کشور آلمان بیشتر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا پناهنده می‌پذیرد. بیشتر پناهندگان از کشورهای ایران، ترکیه، افغانستان، سوریه وعراق می باشند.

به طورکلی اقدام به مهاجرت از طریق پناهندگی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، زیرا تکلیف فرد در این مسیر مشخص نیست و با آینده مبهمی رو به رو است.

عکس کمپ پناهنگی آلمان

پناهندگی آلمان

 

اطلاعات تکمیلی درباره درخواست پناهندگی در آلمان

1. شرایط خاص برای ایرانیان:

 • محدودیت‌های دوبلین: اگر قبلاً در کشوری اروپایی درخواست پناهندگی داده‌اید، ممکن است آلمان شما را به آن کشور بازگرداند.
 • شرایط سخت‌تر برای اثبات آزار و اذیت: اثبات آزار و اذیت برای ایرانیان، به خصوص در زمینه‌های سیاسی و مذهبی، دشوارتر از سایر ملیت‌ها است.

2. وضعیت نامشخص پناهجویان:

 • پناهندگی موقت: بسیاری از پناهجویان در آلمان فقط پناهندگی موقت دریافت می‌کنند که باید هر چند وقت یکبار تمدید شود.
 • عدم قطعیت در آینده: این وضعیت می‌تواند برنامه‌ریزی برای آینده را دشوار کند.

3. چالش‌های زندگی در آلمان:

 • یادگیری زبان آلمانی: تسلط به زبان آلمانی برای یافتن شغل و ادغام در جامعه ضروری است.
 • محدودیت‌های کاری: پناهجویان تا زمان دریافت اقامت دائم، در انتخاب شغل خود محدودیت دارند.
 • دشواری در یافتن مسکن: کمبود مسکن در آلمان، یافتن محل سکونت مناسب را برای پناهجویان دشوار می‌کند.

4. منابع مفید:

 • وب‌سایت اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان (BAMF): [[نشانی وب نامعتبر برداشته شد]]([نشانی وب نامعتبر برداشته شد])
 • سازمان عفو بین‌الملل:https://www.amnesty.org/en/countries/europe-and-central-asia/germany/
 • کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR): [[نشانی وب نامعتبر برداشته شد]]([نشانی وب نامعتبر برداشته شد])

5. نکات مهم:

 • مشاوره با وکیل مهاجرت: قبل از هرگونه اقدامی، با یک وکیل مهاجرت مجرب مشورت کنید.
 • جمع‌آوری مدارک و شواهد: تمام مدارک و شواهدی که می‌توانید برای اثبات دلایل پناهندگی خود ارائه دهید، جمع‌آوری کنید.
 • یادگیری زبان آلمانی: از همان ابتدا شروع به یادگیری زبان آلمانی کنید.
 • صبر و حوصله داشته باشید: روند پناهندگی می‌تواند طولانی و پیچیده باشد.

6. لینک‌های مفید:

 • راهنمای پناهندگی در آلمان: [[نشانی وب نامعتبر برداشته شد]]([نشانی وب نامعتبر برداشته شد])
 • اطلاعات پناهندگی به زبان فارسی:https://www.beporsed.org/fa/articles/11388480174621

7. هشدار:

 • مراقب افراد سودجو و کلاهبردارانی باشید که وانمود می‌کنند می‌توانند در قبال پول، پناهندگی شما را تضمین کنند.
 • به هیچ‌وجه به طور غیرقانونی وارد آلمان نشوید.

8. وضعیت فعلی پناهندگی در آلمان:

 • آلمان در سال‌های اخیر با موج پناهجویان روبرو بوده است.
 • دولت آلمان قوانین پناهندگی را سخت‌تر کرده است.

9. دیدگاه‌های مختلف درباره پناهندگی:

 • در آلمان، دیدگاه‌های مختلفی درباره پناهندگی وجود دارد.
 • برخی از مردم از پناهجویان استقبال می‌کنند، در حالی که برخی دیگر مخالف پناهندگی هستند.

10. بحث‌های جاری درباره پناهندگی:

 • بحث‌های زیادی درباره چگونگی ادغام پناهجویان در جامعه آلمان وجود دارد.
 • چالش‌های زیادی در زمینه پناهندگی وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود.

نکته: این اطلاعات فقط برای اطلاع‌رسانی است و به منزله مشاوره حقوقی نیست. برای دریافت مشاوره حقوقی، با یک وکیل مهاجرت مجرب مشورت کنید.

 

5/5 - (2 امتیاز)
موسسه گاما

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا