دانستنی های فرانسه

بیمه در کشور فرانسه + بیمه مهاجران به فرانسه چگونه است؟

مهاجرت را اگر یک ریسک در نظر بگیرید، بیمه یکی از راه‌های مقابله با ریسک به‌حساب می‌آید. شما اگر قصد مهاجرت به فرانسه را دارید، بهتر است از خدمات بیمه در فرانسه آگاهی بیشتری داشته باشید. کشور فرانسه در برنامه بیمه سلامت خدمات مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌دهد. برای همه شهروندان و مهاجران بین‌المللی اجباری است که تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند. شما باید برای بیمه سلامت فرانسه قبل از ورود به کشور اقدام کنید.

سیستم بیمه در فرانسه

فرانسه یکی از پیشرفته‌ترین بازارهای بیمه جهان را دارد که در سطح جهانی، پنجم و در اروپا، دوم است (پس از انگلستان). بخش بیمه فرانسه در سال ۲۰۱۷، حدود ۲۹۳ میلیون یورو درآمد کسب کرد. در حال حاضر ۲۸۵ شرکت بیمه در این کشور فعالیت می‌کنند.

بانک ملی فرانسه (Banque de France)، سیستم بیمه را در فرانسه از طریق سازمان نظارت و بازرسی (ACPR) تنظیم می‌کند. بیش از ۲۶۰ شرکت بیمه در فرانسه به فدراسیون بیمه فرانسه (Federal Francais de l’Assurance – FFA) تعلق دارند.

ساکنان فرانسه ازنظر قانونی ملزم به داشتن بیمه‌های مختلفی هستند. علاوه‌براین، می‌توانید بیمه‌های اختیاری مختلفی را نیز خریداری کنید. از آنجایی که شما بدون بیمه نمی‌توانید وارد این کشور شوید، بنابراین برای زندگی در فرانسه شما نیاز به بیمه دارید.

طبیعتاً بیمه‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. شما می‌توانید از طریق یک نماینده محلی یا یک کارگزار، به‌صورت آنلاین با یک بیمه‌گر تماس بگیرید. بانک‌ها و شرکت‌های بیمه‌گر نیز بیمه‌نامه ارائه می‌دهند. شرکت‌های بیمه در فرانسه عبارت‌اند از:

 • هومبرلا (Homebrella)
 • آلیانز (Allianz)
 • لیموناد (Lemonade)
 • AXA
 • GMF
 • لوکو (Luko)

بیمه‌های اجباری در فرانسه

بیمه‌هایی که در فرانسه طبق قانون، اجباری هستند به شرح زیر هستند:

بیمه سلامت در فرانسه

تمام ساکنان فرانسه نیاز به پوشش بیمه درمانی دارند. از سال ۲۰۱۶، سازمان محافظت از بیماران فرانسه (PUMA) ساکنان این کشور را تحت پوشش بیمه سلامت قرار داده است. مهاجران خارجی نیز که در فرانسه کار می‌کنند، شامل این طرح می‌شوند. درحالی‌که سایر مقیمان قانونی می‌توانند به بیمه درمانی ایالتی دسترسی پیدا کنند. اگر سه ماه متوالی در این کشور به‌صورت “ثابت و منظم” زندگی کنید شامل بیمه درمانی ایالتی می‌شوید.

بااین‌حال، این طرح محدودیت‌های خود را دارد. بنابراین بسیاری از مهاجران و شهروندان فرانسوی از بیمه خصوصی استفاده می‌کنند. شرکت‌های بزرگ بیمه درمانی بین‌المللی خصوصی که بسته‌های سلامتی را برای مهاجران ارائه می‌دهند عبارت‌اند از:

 • آلیانز مراقبت (Allianz Care)
 • سیگنا جهانی (Cigna Global)

بیمه خانه در فرانسه

خواه برای اجاره مسکن در فرانسه اقدام کرده باشید، خواه برای خرید خانه در فرانسه، باید قبل از مهاجرت، بیمه‌نامه خانه داشته باشید. حدود ۹۰٪ صاحبان خانه در فرانسه بیمه‌نامه دارند.

بیمه خانه در فرانسه باید شامل موارد زیر باشد:

بیمه ساختمان

– خسارت وارده به ساختمان ناشی از مواردی مانند آتش‌سوزی، خسارت ناشی از آب (مانند ترکیدن لوله آب)، خسارت طبیعی و آسیب به بافت ساختمان را پوشش می‌دهد. قبل از امضای بیمه‌نامه، موارد تحت پوشش را دقیق بررسی کنید. بیمه ساختمان برای اجاره‌کنندگان و کسانی که یک خانه را در فرانسه رهن می‌کنند، اجباری است اما برای کسانی که خود صاحب‌خانه هستند، اجباری نیست.

بیمه مسئولیت عمومی

– برای همه ساکنان فرانسه اجباری است. بیمه مسئولیت عمومی، مسئولیت افراد را در قبال خسارت وارد شده به اشخاص ثالث و اموال پوشش می‌دهد. مستأجرهانیز معمولاً به این نیاز دارند.

بیمه اموال

– پوشش اختیاری برای وسایل شخصی است، اما اغلب به‌عنوان بخشی از یک بیمه‌نامه خانه با حق بیمه کمتری در دسترس است.

بیمه ساخت‌وساز

– یک پوشش ده‌ساله به نام کارهای آسیب‌رسان (dommages ouvrage) است.به این معنی اگر در حین ساخت‌وساز خانه شما کسی آسیب ببیند، بیمه ساخت‌وساز آن را پوشش می‌دهد. برخی بسته‌های چندگانه بیمه این خدمات را نیز ارائه می‌دهند. همچنین می‌توانید آن را جداگانه خریداری کنید.

بیمه وسایل نقلیه موتوری در فرانسه

شما باید کلیه وسایل نقلیه موتوری را در فرانسه در برابر تصادف بیمه کنید، حتی اگر از آن‌ها استفاده نشود. بیمه بدنه، شخص ثالث، آتش‌سوزی و سرقت اجباری هستند.

هزینه‌های بیمه اتومبیل در فرانسه به عواملی ازجمله ارزش وسیله نقلیه و سابقه راننده بستگی دارد رانندگی بدون خطا برای دریافت کامل ۵۰٪ پاداش به ۱۳ سال زمان نیاز دارد.

بیمه تامین اجتماعی در فرانسه

برای ورود به فرانسه، دانشجو باید ویزای موقت داشته باشد. آن‌ها از پوشش خاصی به نام “بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان” بهره‌مند می‌شوند که همزمان با ثبت‌نام آن‌ها در یک موسسه آموزش عالی برایشان اعمال می‌گردد. دانشجو در زمان ثبت‌نام برای خدمات این بیمه باید زیر ۲۸ سال داشته باشد و از وضعیت اقامت قانونی برخوردار باشد.

کسانی که به کار در فرانسه یا تحصیل در فرانسه مشغول‌اند، باید برای بیمه تأمین اجتماعی ثبت‌نام کنند. طرح‌های تأمین اجتماعی عمومی در فرانسه شامل موارد زیر است:

 • بیماری، حوادث و معلولیت
 • مرخصی والدین
 • مزایای خانوادگی
 • حقوق بازنشستگی فرانسوی
 • بیکاری
 • مزایای بازماندگان

کارفرمایان به‌طورمعمول کارمندان خود را در یک طرح تأمین اجتماعی ثبت‌نام می‌کنند. بااین‌حال، کارگران مستقل باید برای بیمه خوداشتغالی اقدام کنند.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *