دانستنی های آلمان

معرفی شهر برلین (Berlin) آلمان: آب و هوا ☁️+ جاذبه‌های گردشگری

 

کشور آلمان امروزه نه تنها برای اروپاییان که نزد سایر مردم دنیا محبوب و پرطرفدار شده است. قانون مند بودن کشور و شهرهای زیبا و دیدنی آن بر این جذابیت افزوده است. در این مقاله سعی کرده ایم آلمان را فراتز از برلین و مونیخ بشناسیم. برلین و مونیخ از جمله شهرهای بزرگ آلمان هستند که اغلب مردم آلمان را با این نام‌ها می‌شناسند. غافل از اینکه شهرهای آلمان محدود به این دو نام نمی‌شود و شهرهای بسیاری دارد. هرکدام از شهرهای این کشور زیبایی منحصر به فرد خودش را دارد.

معرفی شهرهای کشور آلمان

آلمان یکی از صنعتی‌ترین کشورهای اروپاست، صنایع و شرکت‌های مختلفی در نقاط مختلف این کشور مشغول به کارند و رونق خاصی به اقتصاد آلمان داده اند. چنانچه قصد مهاجرت به آلمان را دارید می‌توانید با توجه به هدف خود شهر مقصد را انتخاب کنید. در ادامه به بررسی برلین، پایتخت آلمان در قلب اروپا پرداخته شده است.

پایتخت آلمان Berlin

بزرگترین شهر از نظر وسعت، جمعیت و پایتخت آلمان می‌باشد. برلین مقصد رویایی بسیاری از مهاجران است. زیرا این شهر از نظر تکنولوژی بسیار مدرن و زیبایی‌های چشم نوازی دارد. از آنجایی که یکی از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین شهرهای دنیا است؛ شهروندان آن از سطح کیفیت فوق العاده‌ای از زندگی برخوردار هستند. تقسیم بندی آلمان پس از جنگ جهانی دوم، برلین را به طور کامل در قلمروی جمهوری دموکراتیک آلمان قرار داد. از دیگر نقاط قوت این شهر طبیعت زیبا و بکری است که یک سوم آن را شامل می‌شود. برلین یک شهر ایالتی از ایالت براندنبورگ از 16 ایالت آلمان به شمار می‌رود. نه تنها در کشور آلمان بلکه در میان کل اتحادیه اروپا نیز پرجمعیت‌ترین شهر می‌باشد. جمعیت این شهر نزدیک به 4 میلیون نفر برآورد شده است.

تاریخچه شهر برلین

نام شهر برلین نیز از زبان مردم اسلاوی‌های غربی که در این شهر سکونت داشته اند گرفته شده است. قسمت “بر” (به  آلمانی Bär و به انگلیسی Bear) از واژه برلین که به معنای خرس می‌باشد، باعث شده که نماد و پرچم این شهر خرس باشد. قدمت شهر برلین 784 سال می‌باشد که به اوایل سده 12ام میلادی باز می‌گردد و از سال 1244 بطور رسمی به عنوان یک شهر در تاریخ ثبت گردید که دارای قدمت کمتری نسبت به اکثر دیگر شهرهای بزرگ آلمان از جمله مونیخ با 863 سال قدمت، هامبورگ با 1521 سال و کلن با 2058 سال قدمت هستند.

شهر بستر اتفاقات تاریخی بسیاری بوده است که شاید آشناترین تاریخچه جنجالی این شهر برای نسل حاضر، وقایع جنگ جهانی و بعد از آن جدایی آلمان به دو بخش از این شهر از طریق دیوار مشهور برلین می‌باشد. بدین ترتیب که از دوران نازی‌ها و اتمام جنگ جهانی دوم، این بخش میان 4 قدرت شوروی، آمریکا، فرانسه و بریتانیا تقسیم شد و در نهایت در سال ۱۹۶۱ جدایی آلمان به دو بخش از طریق دیوار برلین تصویب گردید.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوا

پایتخت آلمان با وسعت 899 کیلومتر مربع در شمال شرقی آلمان واقع شده است، ارتفاع آن از سطح دریا 34 متر می‌باشد. همچنین رودخانه‌های هاول و اشپغه در جوار این شهر قرار گرفتند؛ که رود هاول از شمال تا جنوب این شهر در بخش غربی آن واقع شده است. یک سوم شهر را طبیعتی بکر شامل رودخانه، دریاچه (7 درصد)، آبراهه، جنگل (17 درصد) و پارک (12 درصد) فرا گرفته است. همچنین ۲۰ درصد از فضای باز به زمین‌های جان پناه در زمان وقوع بلایای طبیعی در اطراف شهر اختصاص داده شده است. از نظر توپوگرافی هم اغلب زمین‌های این شهر مسطح هستند. برلین دارای بیش از 45 دریاچه زیبا است که موجیلسی، پلوتزينسى و وانسی مشهورترین آن‌ها هستند.

آب و هوا

از نظر آب و هوا دارای تابستان‌های ملایم بوده و هوا به ندرت خیلی گرم می‌شود، در زمستان نیز هوا به طور نسبی سرد می‌شود و گاها در برخی نقاط شهر سرما با بارش برف و یخبندان همراه است. اما بارندگی نیز در شهر قابل توجه است و به صورت نامنظم در طول سال اتفاق می‌افتد. میزان بارندگی در برلین به 669 میلی‌متر در سال می‌رسد. دمای هوا در ماه‌های سرد بین 2- تا 4- درجه سانتی‌ گراد است، در فصل بهار بین 9 تا 19 درجه و در فصول گرم بین 14 تا 24 درجه سانتی گراد متغیر می‌باشد.

بافت فرهنگی

بیش از 20 درصد جمعیت شهر را مهاجران تشکیل می‎دهند. بزرگترین گروه ترکیه‌ای خارج از ترکیه در شهر برلین آلمان زندگی می‌کنند. بیشترین بافت جمعیتی پس از آلمانی‌ها در برلین عبارتند از: ترکیه‌ای، لهستانی، سوریه‌ای، ایتالیایی، بلغاری، روس، رومانیایی، آمریکایی است. همچنین ایرانیان 0،5 درصد از جمعیت برلین را شامل می‌شوند. از نظر دین و مذهب نیز 60 درصد مردم برلین دین ندارند، 15،7 درصد پروتستان، 11.4 درصد مسلمان، 9.1 درصد کاتولیک، 2.7 درصد پیرو دیگر آئین‌های مسیحیت و 1 درصد هم پیرو ادیان دیگر می‌باشند.

82 درصد مردم برلین سفید پوست هستند، از دیگر نژادهایی مانند عرب، فارس و ترک 9 درصد، 3 درصد آسیایی، 2 درصد سیاه پوست و 2 درصد هم نژادهای ترکیبی در این شهر سکونت دارند.

اقتصاد

شهر برلین به مرکز جابجایی اقتصادی و سرمایه گذاری در اروپا شهرت یافته است. اقتصاد برلین بیشتر تحت تاثیر خدمات رسانی است. حدود 84 درصد از کمپانی‌های این شهر در راستای خدمات‌رسانی و سرویس‌دهی به کسب و کار مشغول می‌باشند. نکته قابل توجه این است که تنها در بازه زمانی 2012 تا سال 2015 بیش از 130000 موقعیت شغلی در برلین ایجاد کرده است. بخش‌های مهم اقتصادی شهر برلین مربوط به علوم زیستی، حمل و نقل، تکنولوژی‌های اطلاعات و ارتباطات، موسیقی و همچنین فناوری چند رسانه‌ایی مانند فیلم، طراحی و تبلیغات، بیوتکنولوژی، خدمات محیط زیست، ساخت و ساز، تجارت الکترونیک، خرده فروشی، هتلداری و مهندسی پزشکی می‌باشد.

 

بخش تحقیقات و توسعه اقتصاد در این شهر بسیار قابل توجه است. چندین کمپانی بزرگ مانند Volkswagen، Pfizer  و Sap نوآورانه‌ترین آزمایشگاه‌های تحقیقاتی را در سطح شهر اداره می‌کنند. شاید نام کمپانی زیمنس و زولاندو برای ما ایرانی‌ها آشناتر به نظر برسد. همچنین “ب‌ام‌و موتوراد” در این شهر و اولین شعبه از ابر کمپانی تسلا در اروپا که خودروهای برقی می‌سازد در منطقه‌ای خارج از شهر برلین واقع شده است. در سال‌های اخیر نرخ بیکاری در آن به طور چشمگیری کاهش یافته است به طوریکه از 15.8 درصد از سال 2000 به میزان 7.8 درصد در سال 2019 رسید. با شروع همه‌گیری کرونا از سال 2020 آمار نرخ بیکاری در این شهر باز هم کاهش یافت و به 10.5 درصد رسید.

هزینه‌ها در برلین

این شهر را به عنوان ششمین شهر قابل زندگی در دنیا می‌شناسند. از طرفی واحد اطلاعات اکونومیست شهر برلین را در رتبه 21 از نظر اقتصادی در همه شهرهای جهان قرار می‌دهد. برلین همچنین دارای رتبه هشتم در شاخص قدرت شهری می‌باشد. سیستم حمل و نقل در این شهر یکی از مدرن‌ترین سیستم‌های حمل و نقل شهری در دنیا است. متوسط درآمد در برلین 56000 یورو در سال یا معادل 65820 دلار در سال و به طور کلی بین 42 تا 52 هزار یورو در سال می‌باشد. کمترین درآمد در برلین ماهیانه 1000 یورو و بیشترین درآمد معمولا تا سقف 19400 یورو در ماه است. کلیه درآمدها بدون احتساب مالیات در نظر گرفته شده است. برخی هزینه‌ها در برلین در زیر آورده شده است:

هزینه خانه (به یورو)
اجاره ماهیانه آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 961
اجاره ماهیانه آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 680
اجاره ماهیانه آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1899
اجاره ماهیانه آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر 1283
قیمت هر متر خانه برای خرید در مرکز شهر 6500
قیمت هر متر خانه برای خرید خارج از مرکز شهر 4069
هزینه حمل و نقل (به یورو)
بلیط یک طرفه قطار درون شهری 3
هزینه ماهیانه حمل و نقل شهری بطور حدودی 82
هزینه تاکسی گرفتن (صرفا سوار شدن) 4
هزینه تاکسی به ازای هر کیلومتر 2.15
1 لیتر بنزین 1.39
یک دستگاه فولکس واگن Golf 1.4 90 KW یا معادل آن 22620
یک دستگاه تویوتا Corolla Sedan 1.6l 97kW یا معادل آن 26158
هزینه تسهیلات (به یورو)
متوسط هزینه قبض آب و برق و گاز برای یک ماه 225
1 دقیقه تماس تلفنی با موبایل 0.1
اینترنت نامحدود با سرعت 60Mbps یا بیشتر در ماه 33.40

تحصیل در برلین

از جمله مقاصد محبوب برای دانشجویان بین المللی است. سیستم آموزشی عالی در تمام مقاطع تحصیلی ابتدایی، دبیرستان و دانشگاه باعث شده است تمام محصلین آن را در اولویت قرار دهند. تحصیل در داشگاه‌های دولتی آلمان از جمله برلین چه برای آلمانی‌ها و چه برای دانشجویان بین‌المللی رایگان است. برترین‌های دانشگاه‌های این شهر در جدول زیر آورده شده است:

نام دانشگاه رتبه کشوری رتبه جهانی
دانشگاه هومبولت برلین 4 117
دانشگاه آزاد برلین 5 118
دانشگاه تکنولوژی برلین 8 148
دانشگاه پوتسدام 34 490
دانشگاه پزشکی Charité 39 541
دانشگاه هنر برلین 71 1311

جاذبه‌های گردشگری در برلین

این شهر به شب‌های زنده و طولانی شهرت دارد، همچنین به عنوان پایتخت مد، فشن، جشن‌ها و فستیوال‌ها شناخته می‌شود. جاذبه‌های گردشگری آن عبارتند از:

 • دروازه براندنبورگ
 • امارت بازسازی شده رایشستاگ
 • جزیره‌ی موزه
 • دیوار یادبود برلین (بخش‌های همچنان موجود از دیوار برلین)
 • موزه تاریخی آلمان
 • برج تلویزیون برلین
 • موزه پاسگاه چارلی
 • کاخ و پارک شارلوتنبورگ
 • ژاندارمن مارکت
 • موزه یهودی برلین
 • موزه تکنولوژی آلمان
 • یادبود یهودیان کشته شده اروپا
 • گروسر تیرگارتن و ستون پیروزی
 • موزه پرگامون
 • انجمن هومبولت
 • کلیسای جامع برلین
 • توپوگرافی ترور
 • باغ وحش برلین
 • باغ و موزه  گیاه شناسی دهلم برلین
 • موزه DDR (جمهوری دموکرات دویچه)
 • محله نیکولای
 • کلیسای یادبود قیصر ویلهلم

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *