دانستنی های کانادا

معرفی کشور کانادا؛ دانستنی هایی برای مهاجرت و مسافرت به کانادا

برای بسیاری از مهاجران، مسافران، گردشگران و طبیعت گردان سفر به دومین کشور بزرگ جهان از جذابیت های خاصی برخوردار است. در این مقاله با معرفی کشور کانادا تلاش می کنیم چشم اندازهای مختلف، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و جغرافیایی این منطقه را به خوبی توضیح دهیم.

نظام سیاسی کانادا

این کشور نیز مانند برخی دیگر از کشورهای جهان همانند ایالات متحده آمریکا با سیستم فدرالی اداره می شود. به این ترتیب که یک دولت مرکزی و فدرال حاکم است و هر اسالت زیر نظر و همزمان در برخی امور مستقل از دولت فدرال است. سیستم سیاسی این کشور شامل یک نظام پادشاهی – سلطنتی مشروطه مشروطه می شود. در واقع پادشاه / ملکه که البته پادشاه دیگر کشورهای مشترک المنافع و ده ایالت این کشور است به صورت سمبلیک شخص اول کشور به حساب می آید. معمولا امور مربوط به ملکه توسط فرماندار کل انجام می شود و اداره امور کشور هم در دست نخست وزیر و پارلمان این کشور است.

جغرافیای کانادا

جغرافیای کانادا
جغرافیای جذاب کانادا

از لحاظ جغرافیایی دو ویژگی بسیار مهم دارد؛ نخست این که مساحت ( خشکی و دریا ) آن نزدیک به ده میلیون متر مربع است. و با این مساحت دومین کشور بزرگ جهان به حساب می آید. با توجه به این که بخشی زیادی از این کشور دریا ( آب و یخ ) است از لحاظ خشکی چهارمین کشور وسیع در جهان است. نزدیکی این کشور به قطب سبب شده تا یکی از سرد ترین کشورهای جهان باشد. با وجود طبیعت قطبی این کشور در بسیاری از مناطق آب و هوای کوهستانی و جنگلی دارد.

بخش های جنوب غربی و غربی کانادا بیشتر کوهستادی و سرد و خشک هستند. ایالت های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، یوکان و قسمت های شمال غربی دارای مناطق کوهستانی بیشتری هستند. سایر مناطق به جز مناطق شمالی جنگلی و سرسبز هستند. شهرهایی مانند کبک و استان انتاریو وضعیت جغرافیایی ( حتی اقتصادی ) بهتری دارند؛ اما مناطقی مانند بریتیش کلمبیا اغلب زیر بارش شدید برف و باران قرار گرفته است.

پراکندگی جمعیت در کانادا عمدتا در نواحی جنوبی نزدیک به ایالات متحده است؛ بنابراین تراکم جمعیتی در شهرهای تورنتو، مونترال و کلگری بیشتر از دیگر شهرهاست. البته به طور کلی از لحاظ تراکم جمعیت کانادا یکی از پراکنده ترین کشورهای دنیا به حساب می آید. با وجود مساحت بسیار زیاد تنها نزدیک به 40 میلیون نفر جمعیت دارد.

شهرها و ایالت های کانادا

سیستم جغرافیایی این کشور نیز شامل یک استان یک مرکز استان می شود که برای معرفی کشور کانادا به شرح جدول ذیل آورده ایم:

ردیف منطقه جغرافیایی مرکز استان
1- کانادا اتاوا
2- آلبرتاب ادمونتون
3- بریتیش کلمبیا ویکتوریا
4- مانیتوبا وینیپگ
5- نیوبرانزویک فردریکتون
6- نیوفاندلند و لابرادور سنت جانز
7- نوااسکوشیا هلیفاکس
8- انتاریو تورنتو
9- پرنس ادوارد شارلوت تاون
10- کبک کبک
11- سسکچوان رجاینا
12- نورت وست یلونایف
13- نوناووتی ایکالوئیت
14- یوکان وایت هورس

زبان و فرهنگ کانادا

معرفی کشور کانادا
زبان و فرهنگ کانادا

زبان رسمی و عمده مردم این کشور انگلیسی و فرانسوی است. تنها چیزی نزدیک به 25 درصد مردم این کشور که عمدتا در استان کبک زندگی می کنند فرانسوی صحبت می کنند مابقی ایالات و استان ها اغلب به انگلیسی گفتگو می کنند.

بخش مهمی از جاذبه های مهاجرتی کانادا دلایل فرهنگی دارد. بسیاری این منطقه جغرافیایی را به یک کشور موزاییکی تشبیه می کنند. البته که نظام فدرالی این کشور هم گویایی چنین سیستم فرهنگی است. بنابراین چینش فرهنگ های مختلف، تساهل و مدارا زیر یک نظام سیاسی و قانونی چهره فرهنگی متکثری از کانادا ساخته است. لازم به ذکر است که استان کبک ( فرانسوی زبان ) از لحاظ فرهنگی با جامعه انگلیسی زبان سایر ایالت ها تفاوت هایی دارد و همگنی فرهنگی بیشتری در این استان است.

اقتصاد کانادا

یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان نیز در این منطقه جغرافیایی وجود دارد به طوری که در آینده ای نزدیک کانادا جزو ده اقتصاد بزرگ جهان خواهد شد. از لحاظ منابع طبیعی و معدنی یکی از غنی ترین کشورهای جهان است و از لحاظ صنعتی نیز در صنایعی چون فلزات، کاغذ، خودروسازی، صنعت غذایی و شیلات بسیار پیشرفته است.

وجود معادن و منابع طبیعی بسیار زیاد در این کشور سبب شده تا تعاملات اقتصادی گسترده ای با ایالات متحده داشته باشد به طور که بیشترین حجم صادرات کانادا به آمریکاست. همین امر فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری بلند مدت و با ریسک بسیار کم در کانادا فراهم کرده است. در واقع بسیاری از شرکت ها و موسسات با هدف تعامل اقتصادی به آمریکا به این کشور مهاجرت می کنند. نکته ای که همواره سعی داشتیم در این مقاله گوشزد کنیم موقعیت ژئوپلتیک این منطقه در همسایگی با آمریکاست که امکان های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی زیادی در اختیار مهاجران قرار می دهد.

تحصیل در کانادا

 برای بسیاری تحصیل در یک کشور که حال و آینده قابل توجهی داشته باشد مهم ترین اولویت است. از لحاظ سیاسی زندگی کردن در یک کشور دموکراتیک، از لحاظ اقتصادی شاغل شدن در یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا و از لحاظ اجتماعی زندگی در یک جامعه متکثر جذابیت های فراوانی دارد. در اینجا باید به یکی دیگر از جذابیت های مهم هم اشاره کنیم و آن سیستم آموزشی و تحصیل در آن است. نکته ای که همواره در معرفی کشور کانادا به آن اشاره خواهیم کرد. ( برای کسب اطلاعات درباره مدارس ایرانی می توانید اینجا کلیک کنید. )

کالج ها و دانشگاه های بزرگ و مهمی در ایالت های مختلف وجود دارند. که در ادامه به مهمترین آنها اشاره کرده ایم:

  1. کالج هنر و طراحی انتاریو

که یکی از معتبرترین مراکز آموزش عالی در حوزه طراحی، گرافیک، هنر و علوم نوین مربوطه است و سالانه دانشجویان بسیار زیادی اخذ می کند. بسیاری کالج انتاریو را معتبرترین دانشگاه هنر کانادا هم معرفی می کنند.

  1. کالج اوکاناگان

از کالج های شاخص در زمینه آموزش و کارآموزی است که دانشجویان می توانند پس از طی کردن دوره دبیرستان وارد آن شوند.

  1. کالج سنتنیال تورنتو

از دیگر دانشگاه های مهم در رشته های مختلف، پزشکی، هنری، مهندسی و علوم انسانی است که در پردیس های مختلفی هم در دیگر شهرهای کانادا دارد.

  1. کالج جورج براون

یک دانشگاه معتبر در زمینه علوم هنری و فناوری است. در یکی از بهترین دانشگاه های کانادا در فناوری های نوین است. بسیاری از دانشجویان به قصد پذیرش در این کالج اقدام به مهاجرت می کنند.

  1. کالج داگلاس بریتیش کلمبیا

یکی از کالج های مهم و با شهریه بسیار مناسب است که مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان است. این دانشگاه یک سعبه پردیس در شهر ونکوور هم دارد.

علاوه بر این دانشگاه ها، کالج های دیگری هم در کانادا هستند که به صورت تخصصی در حوزه ها و علوم مختلف فعالیت دارند. در مقاله دیگری به تفصیل شرایط مختلف دانشگاه های را بررسی کرده ایم. امیدوارم از یادداشت معرفی کشور کانادا لذت برده باشید.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا