دانستنی های کانادا

کار برای افراد تحصیلکرده دارای مدرک در کانادا؛ لیست مشاغل و شرایط اشتغال

یکی از مهم ترین اهداف دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی پیدا کردن یک کار دائم و مناسب است. حتی افرادی با سنین بالاتر و گاهی بدون تجربه کاری هم رویای استخدام و اشتغال در شرکت های معتبری را دارند. بسیاری از این افراد چشم اندازهای رشد و توسعه شغلی خود را در خارج از کشور ترسیم کرده اند و با توجه به شرایط کاری داخلی، تصمیم گرفته اند که در دیگر کشورهای جهان در جستجوی یک شغل مناسب باشند. کار برای افراد تحصیلکرده دارای مدرک در کانادا معمولا وجود دارد. شاید مهاجرانی که در این کشور مشغول به دانشگاه بوده اند امکان بیشتری برای استخدام در شرکت های ایرانی و خارجی این کشور داشته باشند؛ اما در هر حال نیازهای عمده اقتصادی این کشور ایجاب می کند تا اقدام به پذیرش فارغ التحصیلانی در رشته های مختلف کند. در این مقاله لیست مشاغل و شرایط اشتغال فارغ التحصیلان را مورد بررسی قرار داده ایم.

طرح های نیاز مشاغل کانادا

در اکثر کشورهای خارجی که مهاجر پذیر هستند، طرح و برنامه ای برای پذیرش مهاجران جهت رفع نیازهای شغلی در کشور وجود دارد. در واقع دولت هر کشوری اقدام به تهیه لیستی از نیازمندی های شغلی خود می کند که این نیازمندی ها اساس سیاست های مهاجرتی یک کشور را تعیین می کنند. بنابراین در ابتدا برای مهاجرت به هر کشوری باید به لیست نیازمندی های مهاجرتی آن کشور دسترسی پیدا کرد.

در سیاست های مهاجرتی یک دسته بندی کلی وجود دارد که در قالب طرح Express Entry یا اکسپرس اینتری معرفی شده است. این طرح ویزای کار را به دو دسته کلی تقسیم کرده است:

  1. برنامه نیروی کار ماهر فدرال یا Federal Skilled Workforce Program
  2. برنامه تاجران و بازرگانان ماهر فدرال یا Federal Skilled Tradesmen Program

شرایط اشتغال در کانادا

با توجه به موضوع یادداشت از مورد دوم صرف نظر می کنیم. اما برنامه اول مهم ترین طرح برای استخدام و پذیرش مهاجران است. بر اساس این طرح سه شرط زیر برای اقدام به پذیرش الزامی است:

  • تنها افراد تحصیلکرده می توانند درخواست دهند.
  • حتما باید دارای مهارت در رشته تحصیلی خود باشند.
  • با یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسوی آشنا باشند.

در صورتی که افراد دارای شرایط کلی مذکور باشند می توانند درخواست کار خود را ارسال کنند. هر درخواستی بر اساس جدول ذیل ارزیابی خواهد شد:

ردیف تخصص نمره
1- مهارت در زبان 28
2- تحصیلات 25
3- پیشینه کاری 15
4- سن 12
5- پیشنهاد کاری 10
6- انطباق و سازگاری 10

منظور از انطباق و سازگاری، امکان حضور شما در کاناداست. می تواند بحث پزشکی، اجتماعی، جغرافیایی و هر آنچه سبب می شود شما زودتر سازگار شوید یا سازگار نشوید باشد. اطلاعات ارائه شده توسط شما، در بخش مهاجرت فدرال مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که بتوانید حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز ممکن را کسب کنید شانس پذیرش ویزای کار شما بسیار بالا خواهد بود و در واقع شما حائز شرایط اولیه شده اید.

نیروی کار مورد نیاز در کانادا

کار در کانادا برای مهاجران
مشاغل مختلف در کانادا

احتمالا درباره طبقه بندی ملی مشاغل شنیده اید. این طرح دولتی است که با نام اختصاری ناک NOC شناخته می شود.National occupations classification  با هدف توزیع و دسته بندی کارها و مهارت های مختلف مورد نیاز در کانادا تعریف شده است. بر اساس طرح ناک مهارت ها 5 گروه 0، A، B، C، D معرفی شده اند:

  • مهارت 0: این گروه شامل مشاغل مدیریتی از جزء ترین موارد تا مدیران ارشد را شامل می شود. بنابراین افرادی که در رشته های مختلف مدیریتی تحصیل یا سابقه کار مرتبطی دارند می توانند برای مهارت گروه صفر اقدام کنند. برای مثال اگر توانایی مدیریت یک هتل هم دارید می توانید درخواست کار کنید. معمولا بنای طرح صفر بیشتر از تحصیلات بر تجربه کاری است؛ اما فراموش نکنید که تحصیلات نمره قابل توجهی در طرح اکسپرس اینتری دارد.
  • مهارت گروه A: شامل تمامی مشاغلی می شود که نیازمند مدرک آکادمیک هستند مانند پزشکی، معماری، مهندسی و … .
  • مهارت گروه B: این گروه شامل مشاغلی می شود که نیازمند ارائه گواهی مهارت حرفه ای است. مثلا برنامه نویسان یا مشاغل فنی در این گروه جای می گیرند.
  • مهارت گروه C: کسب و کارهای میان رده را شامل می شود. برای مثال رانندگی، فروشندگی، قصابی، کارهای فنی کوچک جزو این گروهند.
  • مهارت گروه D: شامل کارهای خدماتی در حوزه کشاورزی، باغبانی، نگهبانی، تنظیف و غیره است.

بنابراین کار برای افراد تحصیلکرده دارای مدرک در کانادا عموما در گروه شغلی 0 و A قرار دارد. در سال 2021 این گروه بندی به صورت TEER0-TEER1-TEER2-TEER3-TEER4 تقسیم شده است. بنابراین در سال 2022 و 2023 نیز می توانید با همین گروه بندی ها با مشاغل جدید آشنا شوید.

شرایط پذیرش مدرک تحصیلی در کانادا

اخذ ویزای کاری کانادا
ویزای کاری و تحصیلی در کانادا

افرادی که در کانادا دیپلم یا معادل کاردانی داشته باشند تحصیلکرده به حساب می آیند. برای سایر افراد حتما باید آزمون اعتبار ECA انجام شود. در واقع مدرک تحصیلی شما در صورتی مورد قبول قرار می گیرد که برابر بر استاندارد های آموزشی در کانادا باشد.

لیست مشاغل مختص افراد تحصیلکرده در کانادا

 این لیست شامل کارهای مورد نیازی است که امکان پذیرش شما در آن بیشتر است. دقت کنید که در سایر رشته ها نیز شانس اخذ ویزای کار وجود دارد؛ اما در موارد زیر امکان بیشتری فراهم است.

ردیف علوم تجربی / پزشکی مهندسی علوم انسانی
1- دامپزشک مکانیک مدیریت
2- داروساز برق مشاوره مالی
3- پرستار نرم افزار و کامپیوتر حسابدار
4- چشم پزشک مهندس هوافضا مدرس
5- فیزیوتراپ مهندسی ماشین آلات کارشناس منابع انسانی
6- روانشناسی بالینی مهندسی عمران کارشناس حقوق
7- بیوتکنولوژی مهندسی کنترل کیفیت وکیل

درآمد کاری افراد تحصیلکرده در کانادا

میانگین درآمد افراد بسیار قابل توجه است. در بین مشاغلی که ذکر کردیم میانگین درآمد حدود 80 هزار دلار است. با کسر وجوه مالیاتی افراد در تخصص های مختلف می توانند از از 57 هزار دلار تا نزدیک به 110 هزار دلار درآمد داشته باشند. برای افرادی که کارهای بالا را انتخاب می کنند امکان افزایش درآمد وجود دارد اما با توجه به قوانین ساعت کاری بهتر است که در ابتدا توقع افزایش درآمد چشمگیری نداشته باشید. با توجه به این که هزینه زندگی خانواده ها در سال چیزی حدود 40-50 هزار دلار است، اشتغال در هر یک از کارهای بالا درآمد مکفی برای شما خواهد داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه های زندگی در کانادا می توانید اینجا کلیک کنید.

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما شیراز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا