دانستنی های آلمان

آوسبیلدونگ مهدکودک در آلمان: شرح وظایف+ دروس دوره

آلمان برای حفظ ثبات و قدرت اقتصادی خود همواره به نیروی کار ماهر و متخصص نیاز دارد. به همین دلیل در چند سال اخیر جذب نیروی کار از طریق دوره‌های آموزشی و کاراموزی آوسبیلدونگ را افزایش داده است. کشور آلمان یکی از پیشرفته ترین و مرفه ترین کشورهای اروپایی است که وجود امکانات رفاهی و امنیت و آرامش این کشور آن را به مقصد محبوب مهاجران تبدیل کرده است. آوسبیلدونگ مهدکودک؛ از جمله دوره‌های پرطرفدار جهت کسب درآمد در آلمان است.

معرفی آوسبیلدونگ مهدکودک

مربی مهد کودک مسئولیت مراقبت از کودکان و همراهی آن‌ها در بازی و کارهای فردی کودک را به عهده دارد. اگر توانایی وقت گذراندن با کودکان را دارید، از این کار لذت می‌برید و ایده‌های خلاقانه در این زمینه دارید، برای آوسبیلدونگ مربی مهد کودک اقدام کنید. این کار نیازمند صبوری و علاقه به کودکان است. به طور کلی آوسبیلدونگ به دوره‌ی آموزشی گفته می‌شود که در آن، فرد دانش و مهارت‌های لازم برای یک حرفه را به طور همزمان دریافت می‌کند. بدین ترتیب، در آن زمینه خاص تخصص کسب می‌کند و شانس بیشتری برای ورود بازار کار دارد. شما بدون نیاز به مدرک دانشگاهی می‌توانید در این دوره شرکت کنید.

آزمون تعیین سطح گاما

دوره آوسبیلدونگ در آلمان مشابه دوره‌های فنی و حرفه‌ای در ایران است. از آنجا که نیروی ماهر و متخصص تحت عنوان مربی مهدکودک در آلمان با کمبود رو به رو شده است شما می‌توانید با شرکت در این دوره‌های کاراموزی به یادگیری تئوری و عملی بپردازید. هدف از کارآموزی‌های آلمان، رشد و پرورش توانایی افراد در عرصه‌های مختلف کسب و کار است. با شرکت در کارآموزی مربی مهد، فرصت‌های شغلی بسیاری پیش‌روی شما قرار خواهد گرفت. شما پس از پایان دوره و دریافت مدرک می‌توانید به یافتن شغل بپردازید.

شرایط سنی

آلمان هم مانند سایر کشورها برای موقعیت‌های شغلی اولویت را به نیروی جوان می‌دهد؛ با این حال هیچ محدودیت سنی برای دوره‌های آوسبیلدونگ وجود ندارد و افراد با هر سنی می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند. هرچند میانگین سنی افراد متقاضی بین 18 تا 35 سال است اما طی چند سال اخیر میانگین سنی افزایش یافته است.

حقوق و درآمد

جنانچه رشته‌ای که شما دوره آن را می‌گذرانید بخش عملی هم داشته باشد در دوران کاراموزی حقوق دریافت خواهید کرد. در واقع دریافت یا عدم دریافت حقوق و میزان آن بسته به رشته انتخابی، محل و نوع آموزش متفاوت خواهد بود. دریافت حقوق حین آموزش از مهم‌ترین مزایای آوسبیلدونگ مربی مهدکودک به حساب می‌آید. شما در در سال اول کارآموزی مربی مهد ماهانه ۱۱۰۰ یورو، سال دوم ۱۱۵۰ یورو و سال سوم ۱۲۵۰ یورو دریافت می‌کنید. بعد از اتمام دوره، درآمد شما به طور میانگین ۱۳۲۰ یورو در ماه خواهد بود.

تحصیلات مورد نیاز

یکی از مزایای این دوره این است که شما نیازی به تحصیلات دانشگتهی ندارید و فرد متقاضی تنها با داشتن مدرک دیپلم می‌تواند در این دوره آموزشی مربی مهدکودک ثبت نام کند.

سطح زبان مورد نیاز

دوره‌های آموزشی و کاراموزی به زبان آلمانی برگزار می‌شود و امتحانات آن نیز به زبان آلمانی گرفته می‌شود، یادگیری این زبان الزامی است. برای ورود به آوسبیلدونگ مربی مهد کودک، لازم است مدرک زبان سطح B1 را داشته باشید. تسلط کافی از شروط لازم برای ثبت نام در این دوره است.

طول دوره

مدت زمان دوره به تلاش خود فرد نیز بستگی دارد، اما مدت زمان استاندارد آن 3 سال می‌باشد. اما فرد با تلاش و پشتکار خود می‌تواند در مدت دو سال و نیم نیز پروسه یادگیری را به اتمام برساند.

مدارک مورد نیاز آوسبیلدونگ مربی مهد کودک

در کنار دیگر شرایط آماده سازی برای آوسبیلدونگ مهدکودک در آلمان داشتن یک سری مدارک الزامی است. پس از آماده کردن مدارک، اسناد ترجمه شده را برای یک موسسه فنی و حرفه‌ای در آلمان ارسال کنید. در صورت تاییدیه با کارفرما مصاحبه خواهی داشت و پس از آن زمان اخذ ویزا فرا می‌رسد. مدارک لازم برای دریافت ویزا:

 • رزومه و مدارک شناسایی
 • گواهی سابقه کاری
 • بیمه درمانی تا قبل از شروع دوره
 • گواهی تمکن مالی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • ۲ قطعه عکس بیومتریک
 • فرم پر شده درخواست ویزا
 • قرارداد آموزشی با کارفرما

شرح وظایف یک مربی مهد کودک در آلمان

شما به عنوان مربی مهدکودک وظیفه دارید نیازهای عاطفی و فردی کودک را شناسایی کنید و به نحو صحیحی به آن پاسخ دهید. مربی باید به کودکان در داشتن نظم، رعایت بهداشت و قوانین کلاس کمک ‌کند. کمک در پوشیدن لباس، خوابیدن، خوردن و رفتن به دستشویی نیز ار وظایف معلم مهد هستند. در پایین به برخی دیگر از وظایف این فرصت شغلی اشاره می‌کنیم.

 • کمک به رشد ذهنی و جسمی کودک، تقویت حافظه و انجام تمرینات ورزشی
 • آموزش و کمک به رعایت بهداشت شخصی و تعویض پوشک
 • توجه به رفتار اجتماعی و قدرت یادگیری کودکان
 • ثبت گزارش فعالیت‌های آموزشی و مراحل رشد
 • مشورت با والدین و راهنمایی دستیاران و کارآموزان

دروس آوسبیلدونگ مربی مهد کودک

دوره‌های آموزشی و کاراموزی مختلف ممکن است دروس متفاوتی داشته باشند اما دوره آوسبیلدونگ مهدکودک دارای بخش تئوری و عملی است.

 • در آموزش عملی، دروس عملی و تئوری به طور همزمان ارائه می‌گردد، اما بیشتر ساعات آموزش به بخش اول اختصاص دارد. کارآموزان ۲ تا ۳ روز در هفته در مدارس، دانشگاه‌ها و یا مؤسسات آموزشی دروس تئوری را آموزش می‌بینند. برای بخش عملی نیز در یک شرکت مشغول به فعالیت می‌شوند. در این شیوه آموزشی متقاضیان حقوق دریافت می‌کنند.
 • در آموزش تئوریک دروس به صورت تئوری آموزش داده می‎شوند. با این تفاوت که بخش تئوری ساعات بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد. رشته‌هایی چون پرستاری، بانکداری، طراحی لباس و … در این دسته از کارآموزی آوسبیلدونگ قرار می‌گیرند.

دوره آموزشی مهد کودک به صورت عملی آموزش داده می‌شود. در این دوره، فرد آموزش دیده به عنوان دستیار به همراه معلم در محل کار حاضر می‌شود و در آنجا با کمک معلم وظایف مشخص شده را به صورت عملی تجربه می‌کند. همچنین نقش و مسئولیت خود را بررسی و تمرین می‌کند.

 

 

لطفا امتیاز بدید
موسسه گاما

کشفی

کارشناس سئو، نویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا